Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εοπυυ και εξωσωματική (επιστροφή χρημάτων)


Recommended Posts

Λοιπόν επειδή κατέθεσα τα χαρτιά μου γύρω στις 20 Ιουλίου, δεν μου είπαν τίποτα για συμβεβλημενο κέντρο! Μου είπαν ότι τα λεφτά θα μπουν μετα απο 3 μήνες. Ενω τον Μάρτιο μου τα είχαν βάλει σε 25 μερες!

 

Εγώ κατέθεσα δικαιολογητικά Φεβρουάριο του 2011 κι ακόμα δεν έχω πάρει τίποτα. Πριν 3 μήνες ρωτήσαμε γιατί καθυστερούν και μας είπάν ότι δεν έγινε ακόμα η εκκαθάριση, τα χαρτιά βρίσκονται στο Υπουργείο Υγείας. Στον ΟΠΑΔ Θεσ/νίκης τα κατέθεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια στην σελίδα του εοπυυ βρήκα μία σχετική απόφαση που εκδόθηκε 30/8/2012 και λέει πως επιστρέφονται 352 ευρώ σε όσα κορίτσια έκαναν εξωσωματική ακόμη και σε μη συμβεβλημένο κέντρο. Αυριο θα πάω στον εοπυυ με την απόφαση και τα δικαιολογητικά μου και ας τολμήσουν να μου πουν τις ίδιες μπούρδες. Ας μπουν όποτε θέλουν τα λεφτά, αλλά δεν θα με κοροιδευουν λέγοντας μου πως δεν τα δικαιούμαι!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα δικαιούσαι. Εγώ πήγα στον ΕΟΠΥΥ χθες. Επειδή έχω ασφάλεια ΟΠΑΔ μου είπαν να πάω στον ΟΠΑΔ, και πήγα.

Όλα καλά πήγαν. Τα 352 τα παίρνουν και οι επιτυχημένες προσπάθειες και οι αποτυχημένες, αρκεί να έχουν γίνει όλες οι φάσεις (ωοληψία και εμβρυομεταφορά). Κάτι επιπλέον που θέλεουν είναι το IBAΝ ενός τραπεζικού λογαριασμού. Φυσικά είναι άγνωστο το πότε θα πάρουμε τα λεφτά, αλλά δεν με νοιάζει, φτάνει να τα πάρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και κατέθεσα τα δικαιολογητικά. Μού είπαν ότι και αυτοί πριν από λίγες μέρες πήραν στα χέρια τους τη σχετική απόφαση. Ας μου τα βάλουν και μετά από 2 χρόνια τα λεφτά, δεν με νοιάζει.....Θα ήταν κρίμα να μην κατέθετα καθόλου τα χαρτιά μου!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια τι μπέρδεμα πάθαμε με αυτό το μνμ της margi για την απόφαση του ΕΟΠΥΥ...εγώ έστειλα έγγραφο μνμ στον ΕΟΠΠΥ και στο ΙΚΑ και πήρα σβάρνα τηλέφωνο όλα τα νοσοκομεία που υποτίθεται είναι συμβεβλημένα και να ρωτάω. ...με αυτήν την διατύπωση μας μπέρδεψαν. 350 παίρνεις είτε είναι συμβεβλημένο είτε όχι. απλά μετά από όλα αυτά θεωρώ ότι είχαν σταματήσει εδώ και κάτι μήνες να δίνουν το 350άρι (γιατί εγώ που έκανα σε μη συμβεβλημένο τα πήρα τον Απρίλιο 2012, λίγες μέρες μόνο μετά την κατάθεση!) και βγάλανε απόφαση να το δίνουν σε όλες μας τελικά, όπως ίσχυε και παλαιότερα και αυτή η διάκριση μεταξύ συμβεβλημένων και μη είναι μία μπαρούφα και μισή...αλλά από περιέργεια θα περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν από τον ΕΟΠΠΥ!από το ΙΚΑ-παροχές που με πήραν πάντως μου είπαν ότι δεν ξέρουν κάτι. Επίσης τους ρώτησα πόσο δίνουν για την σπερματέγχυση. Αλλά μάλλον για αυτό δεν έχουν πάρει ακόμα απόφαση...είδωμεν.

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, κοριτσάκια μου, συγγνώμη αν εξαιτίας μου χάσατε χρόνο και ενέργεια. Η υπάλληλος έφταιξε που μου είπε όλες αυτές τις μπαρούφες την πρώτη φορά που πήγα. Κι εμένα μού φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό όλο αυτό, αλλά λέω, για να μου το λένε από τον εοπυυ θα ισχύει. Γι αυτό και μπήκα να σας ρωτήσω.

Γκόγκο, καλή συνέχεια να έχεις!!!

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών για το επίδομα εξωσωματικής.

1.Πού γίνεται η κατάθεση των εγγράφων?

Σε περιφερειακή δ/νση ΕΟΠΠΥ μου είπαν ότι αν ανήκουμε στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά πρέπει να κατατεθούν στο ΙΚΑ και ότι μόνο όλα τα υπόλοιπα ταμεία κάνουν κατάθεση σε αυτούς αλλά δεν ήταν και σίγουρος. Γνωρίζετε κάτι?

 

2.Τί έγγραφα απαιτούνται?

Ισχύει ότι χρειάζονται μόνο η απόδειξη από το κέντρο, η απόφαση της επιτροπής και μια ιατρική βεβαίωση ότι ακολουθήθηκε το πρόγραμμα της εξωσωματικής?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω για την διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών για το επίδομα εξωσωματικής.

1.Πού γίνεται η κατάθεση των εγγράφων?

Σε περιφερειακή δ/νση ΕΟΠΠΥ μου είπαν ότι αν ανήκουμε στο ΙΚΑ τα δικαιολογητικά πρέπει να κατατεθούν στο ΙΚΑ και ότι μόνο όλα τα υπόλοιπα ταμεία κάνουν κατάθεση σε αυτούς αλλά δεν ήταν και σίγουρος. Γνωρίζετε κάτι?

 

2.Τί έγγραφα απαιτούνται?

Ισχύει ότι χρειάζονται μόνο η απόδειξη από το κέντρο, η απόφαση της επιτροπής και μια ιατρική βεβαίωση ότι ακολουθήθηκε το πρόγραμμα της εξωσωματικής?

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

καλησπερα, εγω κατεθεσα τα χαρτια στο ικα που ανηκω. Πας στις παροχες η δαπανες (δεν θυμαμαι πως το λενε,ενα απο τα δυο παντως)με την αποδειξη,αποφαση επιτροπη και την βεβαιωση απο το κεντρο που εκανες την εξωσωματικη,φωτοτυπια ταυτοτητας, φωτοτυπια της πρωτης σελιδας απο βιβλιαριο τραπεζης που εισαι πρωτο ονομα και μου ζητησαν και φωτοτυπια απο εναν λογαριασμο (δεη,οτε κτλ).αυτα μου ζητησαν,τα κατεθεσα και μου ειπαν ειτε στις 15 ειτε στις 30 ιανουαριου θα εχει γινει η καταθεση.

YRJgp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας!!!Μηπως γνωριζετε τι χαρτια πρεπει ακριβως να προσκομισουμε στο εοπυυ για την επιστροφη χρηματων μετα απο εξωσωματικη γονιμοποιηση?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!!Μηπως γνωριζετε τι χαρτια πρεπει ακριβως να προσκομισουμε στο εοπυυ για την επιστροφη χρηματων μετα απο εξωσωματικη γονιμοποιηση?????

 

Γεια σου! Εγώ πήγα εχθές στον ΕΟΠΥΥ στην Αχαρνών και κατέθεσα τα χαρτιά μου. Τα δικαιολογητικά που κατέθεσα ήταν: φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, απόδειξη, βεβαίωση από το κέντρο που έγινε η εξωσωματική και φωτοτυπία βιβλιαρίου τραπέζης που να είμαι πρώτο όνομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου! Εγώ πήγα εχθές στον ΕΟΠΥΥ στην Αχαρνών και κατέθεσα τα χαρτιά μου. Τα δικαιολογητικά που κατέθεσα ήταν: φωτοτυπία της απόφασης της επιτροπής, απόδειξη, βεβαίωση από το κέντρο που έγινε η εξωσωματική και φωτοτυπία βιβλιαρίου τραπέζης που να είμαι πρώτο όνομα.

 

ΑΑΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ???ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ...ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΕΟΠΥΥ ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ???ΕΝΝΟΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ....ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΠΕΙΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΝΙΚΑΙΑ ...ΜΟΥ ΔΙΑΦΕΥΓΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ!!

 

Εγώ πήγα αρχικά στις παροχές ικα της γειτονιάς μου και με έστειλαν στον ΕΟΠΥΥ Αχαρνών, υποθέτω εσύ θα πρέπει να πας στον ΕΟΠΥΥ Πειραιά (νομίζω εξυπηρετεί και Νίκαια) αλλά καλύτερα πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα αρχικά στις παροχές ικα της γειτονιάς μου και με έστειλαν στον ΕΟΠΥΥ Αχαρνών, υποθέτω εσύ θα πρέπει να πας στον ΕΟΠΥΥ Πειραιά (νομίζω εξυπηρετεί και Νίκαια) αλλά καλύτερα πάρε ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις για σιγουριά!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ!!!!!ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑΑΑ!!!;););)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...