Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι θα επιλέγατε? - Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?


Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?  

1.341

  1. 1. Τί θα επιλέγατε αν μπορούσατε? Καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος?

    • Φυσιολογικα
      1846
    • Καισαρικη
      580


Recommended Posts

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδειο αν και τα προγνωστικά μου ήταν για βαρβάτη καισαρική γιατί ο μικρός είχε οπίσθια θέση (το προσωπάκι του κοιτούσε την πλάτη μου δηλαδή) κι εκτός αυτού, 41 εβδομάδων και 2 ημέρων δεν είχε κατέβει καθόλου!! Ευτυχώς ο γιατρός μου είναι μάγκας που λένε και επέμεινε πολύ στο φυσιολογικό τοκετό, κατόπιν βεβαίως και δικής μου παράκλησης.

Εννοείται πως είχαμε ξεκαθαρίσει οτι δεν θέλαμε να ρισκάρουμε ούτε στο ελάχιστο οπότε θα επιμέναμε στον φ.τ μόνο εφόσον αυτό δεν ενείχε κίνδυνο για το βρέφος! Μετά απ' αυτή την πρώτη και όχι και τόσο εύκολη εμπειρία μου με τον φ.τ σας διαβεβαιώ οτι θα το ξαναέκανα χωρίς δεύτερη σκέψη!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 928
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

18 ώρες πρίν, Dimokleia είπε:

 Κοριτσια καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει γεννησει καποια με φυσιολογικο τοκετο χωρις επισκληριδιο? Αντεχεται ο πονος?

Εννοειται πως αντεχεται! Ο φοβος και το αγχος μπορει να κανουν το πονο δυνατοτερο, γι'αυτο αν προετοιμαστεις κανοντας μαθηματα για εγκυους και εξασκεισαι συνεχεια στις αναπνοες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, για να σου βγαινουν πιο φυσικα εκεινη την ωρα θα τα πας τελεια! Εμενα με βοηθησε απλα να αποδεχτω οτι ετσι γενναμε οι ανθρωποι και ειναι κατι που δεν μπορω να αποφυγω. Το κανουν οι γυναικες για χιλιαδες χρονια και ειναι αληθεια οτι μολις αγκαλιασεις το μωρο ξεχνας τους πονους στο δευτερολεπτο.Ημουν πολυ αποφασισμενη να το αντεξω και το μεγαλυτερο μου κινητρο ηταν οτι ειναι η καλυτερη και ασφαλεστερη επιλογη για το μωρο μου.  Εχοντας κανει φυσικο τοκετο (ηθελα παρα πολυ να το ζησω οπως μας εφτιαξε η φυση), θα το ξαναεκανα χωρις δευτερη σκεψη! Ηθελα να ζησω ολη τη διαδικασια και να νιωθω το μωρο μου να κατεβαινει και να βγανει και δεν το μετανιωνω με τιποτα! Γα την ακριβεια περιμενω πως και πως να το ξαναζησω, οταν με το καλο ξαναμεινω εγκυος:). Σημαντικο για να αντεξεις ειναι να μην κανεις προκληση τοκετου γιατι οι πονοι ειναι πιο εντονοι και χωρις τα απαραιτητα διαλειμματα για να ξεκουραζεσαι οπως στους φυσικους πονους. Προσωπικα, οι αναπνοες με βοηθησαν παρα πολυ, και οι συσπασεις που το "εχασα" λιγο επειδη ηταν αρκετα εντονες ηταν 3-4. Ειναι πολυ δυνατη εμπειρια και σου ευχομαι να την ζησεις οπως επιθυμεις κι αν χρειαστεις κατι αλλο ρωτα με :wink: 

 

Σου παραθετω και αλλα θεματα που εχει συζητηθει

Επισης, πρεπει να επικεντρωνεσαι στην συγκεκριμενη συσπαση που νιωθεις και στην αναπνοη, και να μην σκεφτεσαι "Ωχ, αυτη ποναει, η επομενη θα ποναει περισσοτερο;" και τετοια. Ετσι, η ωρα περναει πιο γρηγορα γιατι επικεντρωνεσαι στο τωρα.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα χωρίς επισκληριδιο αλλά με τεχνητούς πόνους... Αν δεν έχεις φυσικούς πόνους μην το κάνεις κοπέλα μου, δεν υπάρχει λογος. Εγώ δεν καταλάβαινα τπτ από το μωρό όπως λέει η sentir... ενώ φίλες μου με αναισθησία τα καταλάβαιναν όλα γιατί δεν πονουσαν. Διαφωνω λιγο με το σκεπτικο τοσα χρονια πως γεννουσαν οι γυναικες. Τόσα χρόνια επίσης δεν επιβίωναν του τοκετού πολλές γυναίκες και βρέφη. Η επιστημη εχει εξελιχθει και δεν χρειαζεται πια να ποναμε. Επαναλαμβάνω όμως ότι εγω ήμουν με πρόκληση. Όταν φυσικά βαλουν το μωρο πανω σου ξεχνάς και τον πόνο και όλα! Είτε με επισκληριδιο είτε χωρίς πάντως, ενα απο τα πλεονεκτηματα του φ.τ. είναι οτι μετα αναρρώνεις ταχύτατα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...