Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στην Κυπρο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, εγω εχω κανει λαπαροσκοπηση, υστεροσκοπηση στον Χρυσοστομου για ενδομητριωση υπιας μορφης.

Μετα απο 5 μηνες φυσικων επαφων με Ovamit, ντουφαστον κ.λ.π ξαναπηγαμε και καναμε την πρωτη αποτυχιμενη σπερματεγχιση. Ο γιατρος ειναι απλα διαδικαστικος χωρις να σου εξηγει την πορεια καμιας παρεμβασης, αν σου κοψει εκεινη την ωρα να ρωτησεις καλος, αν οχι τοτε δεν μπαινει στη διαδικασια να σου εξηγησει τιποτα. Τωρα απουσιαζει για ενα μηνα στο εξωτερικο, χωρις να μου το εχει αναφερει. Αν ξερει καποια απο εσας, οι σπερματεγχισεις δεν εχουν περισσοτερη επιτυχια αν γινοντε σε συνεχομενους κυκλους?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ασχημο με τον Χρυσοστομου είναι ότι ειναι πολύ ολιγομίλητος! Αν τον ρωτησεις θα σου εξηγησει τα παντα, μεχρι και την τελευταια λεπτομέρεια. Αλλά πρεπει να τον ρωτησεις.

Μερικές φορες αυτό δεν ειναι κακό γιατι δεν σε αγχώνει. Ζεις στην αγνοία σου και αφηνεις τον γιατρο να ανησυχει που είναι και η δουλεια του.

 

Για τις σπερματεγχύσεις, εγώ που τις εκανα σε αλλο γιατρο, πιστεψε με, και αυτός δεν ελεγε τιποτα. Απλά ήταν σιωπηλος, εκανε ότι εκανε και τελος. Ούτε εξηγουσε ουτε τιποτα. Τώρα αν είναι καλυτερα να γίνουν σε συνεχομενους κύκλους, αποσο γνωρίζω είναι καλυτερα να αφήνεις τον οργανισμο σου να ηρεμήσει λιγο από τα φαρμακα και ξανα πάλι. Οσο τον πυροβολείς με ορμόνες τοσο πιο πολύ κουράζετε και δεν εχεις τα επιθυμητα αποτελεσματα σε ωάρια.

Εγώ εκανα τρεις, και την τελευταια φορα πήγα με 4 ωάρια. Ο οργανισμός μου ήταν καθαρος απο ορμονες για 2 μήνες, ενώ τις αλλες φορες που ήταν συνεχομενες με ova-mit και καθορισμένες επαφές, πήγα με 2.

Link to comment
Share on other sites

Maria_Rose σε ευχαριστω αυτο με καθησυχασε, νομιζα οτι επρεπε να ηταν συνεχομενοι οι κυκλοι. Προσπαθουμε για μωρακι 2 χρονια τωρα και αρχισα να απελπιζομαι λιγο. Αφου εκανα τη λαπαροσκοπηση πιστευαμε οτι ολα θα ηταν καλα, μιας κ το σπερματοδιαγραμμα ηταν αρκετα καλο, αλλα αφου ξανακαναμε σπερ/μα δεν ηταν τοσο καλο, πηγαμε σε ουρολογο και διεγνωσε κιρσοκυλη και στη σπερματεγχιση ηταν σχεδον ολιγοασθενοσπερμικο. Εσυ πιστευεις να προσπαθησουμε με ακομα μια σπερματεγχιση η να προχωρησω σε εξωσωματικη?

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι καταλαβα απο θεμα κινητικότητας δεν υπαρχει, αρα θα σου προτεινα να ξαναδοκιμασεις με σπερματεγχυση. Φυσικα οσα περισσοτερα εχουμε τοσο το καλυτερο. Εχετε κανει καποια θεραπεια για την κιρσοκυλη;

 

Φυσικα, γνωριζοντας τον Χρυσοστομου, ειναι γιατρος που δεν παιζει με μηδαμινες πιθανοτητες, και αν δει πως ελαχιστες ειναι οι πιθανοτητες για ακομη μια σπερματεγχυση, οσο κι αν επιμένεις θα στο πει ξεκαθαρα οτι δεν θα προχωρησει οπως θες εσυ. Τουλαχιστο αυτο εκανε και σε μενα και ειχε απολυτο δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα κινητικοτητα τη μερα της σπερματεγχισης ειχαμε, συνολικος αριθμος κινησης μονο 35% απο τα 20 εκατμ. Πραγμα που δεν υπηρχε στα προιγουμενα σπερματοδιαγραμματα. Θεραπεια για την κιρσοκυλη οχι δεν καναμε, αργησαμε νο το ψαξουμε, μιας κ τα σπερ/ματα ηταν καλα, ειχαμε ηδη προγραμματισει τη σπερματεγχιση. Παιρνουμε κ οι δυο βιταμηνες, andrositol plus ο συζυγος και εγω inofolic μονο αυτο. Ειχα κανει κ εγω 4 ωαρια κ ειχαμε πολλες πιθανοτητες ειπε ο γιατρος, η αποτυχια με εριξε αρκετα. Θα ξαναδοκιμασω ακομα μια τον επομενο μηνα, θα το συζητησω κ με τον γιατρο οταν επιστρεψει. Ειμαστε και οι δυο 31 ετων κ νιωθω οτι με πιεζει ο χρονος αλλα και το θεμα της επανεμφανισης της ενδομητριωσης οπως μου επισημανε κ ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοπελα μου, μην σε πιανει πανικκος για την ηλικια. Εμεις ειμαστε λιγο πιο μεγαλοι και πάντα πνιγομουν για το θεμα ηλικιας, και με επιανε καταθλιψη ότι απλα δεν θα προλαβω. Εχεις ολη την ζωή μπροστα σου, τιποτα δεν τελειωσε. Για την ενδομητριωση εμπιστευσουν τον γιατρο σου!!!

 

To andrositol plus είναι πολύ καλο για τους ανδρες, όπως και για εμας το inofolic. Και εμεις τα περναμε. Θα σου συνιστούσα, μποξερακια για τον αντρα σου, γιατι οτιδηποτε αλλο, που ειναι στένο, εχει σαν αποτελεσμα να δημιουργειτε καποια Α θερμοκρασια που δεν ειναι και τοση καλη για το σπερμα. Οπως επισης και το καπνισμα. Στην διατροφη, μελι και καρυδια και για σένα ανανα και σπαναχι. Είναι τα καλυτερα.

 

Αυτά ισχυουν για ολες. Μικρα μυστικα που βοήθουν.

Link to comment
Share on other sites

Maria_Rose πραγματικα σε ευχαριστω, τα λογια σου ειναι βαλσαμο. Θα ακολουθησω τις συμβουλες σου κατα γραμμα. Σου ευχομαι μια ευκολη γεννα και ενα υγειεστατο μωρακι να εχεις στην αγκαλια σου. Να εισαι παντα καλα εσυ και η οικογενεια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια, μιας και ειμαι και εγω καινουργια στο φορουμ εχω καποιες αποριες και θα ηθελα την βοηθεια σας... μετα απο σπερμοδιαγραμα ανακαλυψαμε πως ο αντρας μου εχει αζωοσπερμια (καθολου δλδ σπερματοζωαρια).. υπαρχει καποια απο εσας παρομοια εμπειρια με αισιο τελος ή να μην τρεφω ελπιδες αδικα?? Εχω ακουσει και διαβασα εδω στο φορουμ αρκετα για την κλινικη isis αλλα δεν ξερω που ακριβως πρεπει να απευθυνθουμε...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

 

Απο την τελευταια εξωσωματικη που εκανα τον Σεπτεμβριο 2014 δεν ξανα εγραψα εδω.

Flora86 υπαρχει νομιζω τροπος να παρουν σπερματοζωαρια απο τους ορχεις με μια μικροεπεμβαση.

Μιλα με την κλινικη ISIS και θα σε καθοδηγησουν.

 

http://www.isisclinic.com/

 

Εγω τελικα συνεχιζω στον γιατρο Μαυριδη για πολλους και διαφορους λογους. Η Georgiana και εγω εχουμε τον ιδιο γιατρο και τωρα μετα την λαπαροσκοπηση που της εκανε ειναι εγγυος 2 1/2 μηνων.

Εγω προχωρω με φυσικο κυκλο χωρις καθολου ορμονες. Αυριο θα ξερω αν προχωρησε σε βλαστοκυστη διοτι ηδη εκανα την ωοληψια.

Οσο αφορα σπερματεγχυσεις κοριτσια οταν υπαρχει προβλημα στο σπερμα ουτε να σκεφτειτε αυτην την μεθοδο, ειναι αδικος κοπος και χρημα.

 

Αυτα απο εμενα. Ευχομαι σε ολες σας τα καλυτερα και ο Θεος μαζι σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουρια και γω στο foroum. θα ηθελα τη γνωμη σας. Εχω πολυκυστικες ωοθηκες εχω κανει διαφορες θεραπειες (ovamit κ.α) δυο αποτυχημενες εξωσωματικες. Πριν δυο μηνες εκανα την πρωτη αποτυχημενη επισης σπερματεχυνση και τωρα δεν ξερω τι να κανω. Να δοκιμασω ξανα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουρια και γω στο foroum. θα ηθελα τη γνωμη σας. Εχω πολυκυστικες ωοθηκες εχω κανει διαφορες θεραπειες (ovamit κ.α) δυο αποτυχημενες εξωσωματικες. Πριν δυο μηνες εκανα την πρωτη αποτυχημενη επισης σπερματεχυνση και τωρα δεν ξερω τι να κανω. Να δοκιμασω ξανα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολες.

 

Ξεκίνησα ενέσεις στις 10 του μηνος....για την δευτερη μου εξωσωματικη. wish me luck!!!

υγ: τι παρενέργειες έχουν οι suprefact? το μονο που θυμάμαι από την πρώτη φορά ηταν οτι φουσκωσα σαν μπάλα :D

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλημερα σε ολες.

 

Ξεκίνησα ενέσεις στις 10 του μηνος....για την δευτερη μου εξωσωματικη. wish me luck!!!

υγ: τι παρενέργειες έχουν οι suprefact? το μονο που θυμάμαι από την πρώτη φορά ηταν οτι φουσκωσα σαν μπάλα :D

Τωρα ειδα το μηνυμα σου Ηλιανακι, τι εγινε τελικα? εγω δεν ειχα ιδιαιτερες παρενεργιες με τις suprefact. Ολα ηταν ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ειμαι καινουρια και γω στο foroum. θα ηθελα τη γνωμη σας. Εχω πολυκυστικες ωοθηκες εχω κανει διαφορες θεραπειες (ovamit κ.α) δυο αποτυχημενες εξωσωματικες. Πριν δυο μηνες εκανα την πρωτη αποτυχημενη επισης σπερματεχυνση και τωρα δεν ξερω τι να κανω. Να δοκιμασω ξανα?

Εαν δεν κανατε ολες τις εξετασεις τοσο εσυ οσο και ο αντρας σου δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι το καλυτερο. Αν δεν υπαρχει προβλημα στο σπερμα και ουτε ειναι κλειστες οι σαλπιγκες σου τοτε σπερματεγχυση ναι. Αν υπαρχει ομως θεμα, αναλογα πως αντεδρασε ο οργανισμος στις προηγουμενες διεγερσης θα μπορουσες να βγαλεις καποιο συμπερασμα πχ με ποιο πρωτοκολο θα προχωρησης ξανα η αν θα κανεις σε φυσικο κυκλο. Δεν γνωριζω λεπτομεριες για να μπορω να πω την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλό σου μεσημέρι!!!! Εμάς μας σύστησαν την κλινική Ίσις, ότι είναι πολύ εξειδικευμένη σε τέτοιου είδους θέματα.. Η αλήθεια κοστίζει αρκετά η όλη διαδικασία αλλά εάν είναι για να γεννηθεί υγιές μωρό, χαλάλι.. Μέχρι στιγμής, έχω μόνο επισκεφθεί την κλινική Ίσις και τον γιατρό Φασουλιώτη με πολύ θετικές εντυπώσεις... τώρα τι θα κάνουμε;;; Δεν έχω ιδέα... Μάλλον τείνουμε προς την εξωσωματική γιατί δεν νομίζω να αντέξω στην ιδέα τη διακοπής της εγκυμοσύνης σε περίπτωση που το μωρό έχει μεσογειακή;;

 

Εσύ έχεις μιλήσει με κάποιους γιατρούς;;

Γειά σου,

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνει τελικά την εξωσωματική στην κλινική ΙΣΙΣ με το γιατρο Φασουλιώτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα κοπελες,

 

Θελω την βοηθεια σας αν μπορειτε φυσικα!

Ειμαι στην διαδικασια εξωσωματικης γιατι λογω ενδομητριωσης δεν μπορω να κανω φυσικα μωρο. ειχα ενδομητριωση το 2011 και την αφαιρεσα λαπαροσκοπικα και η μια μου ωοθηκη ειναι η μιση λογω της επεμβασης και τωρα εχω ξανα στην αλλη μου ωοθηκη. μου ειπαν οτι μονο με εξωσωματικη μπορω να κανω παιδακι κι ετσι ξεκινησα την διαδικασια. ειμαι στην φαση που θα βαλωω την 2η μου ενεση ( 6 μηνες ενεσεις για να μην βλεπω περιοδο και να κοιμηθουν οι ενδομητριωσεις και οι ωοθηκες) και μετα θα κανω την εξωσωματικη. μπορειτε να μου πειτε ποιοι ειναι οι καλυτεροι στις εξωσωματικες? προτιμω να βρω καποιον που να κανει μονο εξωσωματικες γιατι εχω τον γυναικολογο μου και δεν θελω να με βλεπει αλλος γυναικολογος ( εννοω αν ειναι γυναικολογος και κανει κ εξωσωματικες).

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπερα κοριτσια.υστερα απο πολλα χρονια προσπαθειων και με βεβαρημενο ιστορικο αποφασισαμε να μπουμε στην διαδικασια της εξωσωματικης.το θεμα μου ειναι σε ποιο γιατρο να παω.εχετε να μου προτεινετε καποιον για Λεμεσο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα...εχω κανει εξωσωματικη τον Ιουλιο 2015 στον Ανδρεα Θεοδουλου!Πετυχε με τη πρωτη ευτυχως!Προχωρησα βαβαια σε βλαστοκυστες...τωρα κραταω το κοριτσι μου στην αγκαλια μου,ειμαστε κιολας 7 μηνων!Σας ευχομαι τα καλυτερα χχχ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποια κοπέλα πρόσφατη εμπειρία από την κλινική Isis? Είμαστε από Αθήνα αλλά μετά από κάποιες προσπάθειες εδώ με ανεξήγητη υπογονιμότητα τη σκεφτόμαστε γιατί μας την πρότειναν κάτι φίλοι από Κύπρο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για σας κοπελλες μου και απο εμενα !

Ευχομαι τα τα ποθητα αποτελεσματα σε ολες!!

Εχω κανει πρωτη προσπαθεια αποτυχημενη στη Λεμεσο! νιωθω οτι δεν εχω επικοινωνια με το γιατρο μου και ειμαι απαγοητευμενη ! θα ηθελα να προσπαθησω ξανα αλλου που μου προτεινεται για Λεμεσο ?? εχω διαβασει για το Σαββα Κουνδουρο ??

Link to comment
Share on other sites

Για σας κοπελλες μου και απο εμενα !

Ευχομαι τα τα ποθητα αποτελεσματα σε ολες!!

Εχω κανει πρωτη προσπαθεια αποτυχημενη στη Λεμεσο! νιωθω οτι δεν εχω επικοινωνια με το γιατρο μου και ειμαι απαγοητευμενη ! θα ηθελα να προσπαθησω ξανα αλλου που μου προτεινεται για Λεμεσο ?? εχω διαβασει για το Σαββα Κουνδουρο ??

 

Egw tin ekana lefkwsia ston Trokkoudes Kai petixa me tin 3 prospathia konta tou... Gia ton xrisostomou akousa Oti einai kalos Kai Oti exei polles epitixies einai lemeso kai pafo . Esi pou tin Ekanes ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!! 

Χθες βγήκαν τα αποτέλεσμα ότι δεν πέτυχε η πρώτη εξωσωματική ... Αν κ η γιατρός μου στη Λευκωσία ήταν πολύ θετική γιατί είχαμε 2 έμβρυα πολύ καλής ποιότητας.

Απογοητεύτηκα!!!

Είμαι 43 χρόνων κ δεν έχω κ πολλά περιθώρια

Σας παρακαλώ μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο γιατρό πολύ καλό να τον επισκεφτώ;

Δεν με ενοχλεί αν δεν είναι Λευκωσία φτάνει να μπορεί να με βοηθήσει.

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...