Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρατεταμένη περίοδος !!!


anamp

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες . Θα ήθελα να σας ρωτήσω , έχω κάνει δυο καισαρικές και μετά την πρώτη η περίοδος αυξήθηκε σε διάρκεια 9 μέρες από 4 και στη δεύτερη καισαρική 12 μέρες κάθε μήνα. ,!! :mad: έχει συμβεί σε καμία άλλη κοπέλα αυτό; να πάρω λίγο θάρρος , έχω κάθε μήνα 12 μέρες περίοδο βέβαια τις τελαευταιες μέρες λίγο αίμα που καθαρίζω αλλά δεν αντέχω , εδώ και 3 χρόνια ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε με τον γιατρο σου το εχεις συζητησει? 12 μερες ειναι παρα πολλες νομιζω κ σιγουρα πρεπει να το δεις με το γιατρο μηπως χρειαζετε να κανεις κατι. Κ αν εχεις επισκευτει ενα μονο γιατρο καλο ειναι να το παρεις κ μια δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Ε με τον γιατρο σου το εχεις συζητησει? 12 μερες ειναι παρα πολλες νομιζω κ σιγουρα πρεπει να το δεις με το γιατρο μηπως χρειαζετε να κανεις κατι. Κ αν εχεις επισκευτει ενα μονο γιατρο καλο ειναι να το παρεις κ μια δευτερη γνωμη.

 

Έχω πάει σε γιατρούς... 3 μέχρι ύστεροσκοπηση και βιοψία ενδομητρίου έχω κάνει... απλά ρωτάω εσάς κορίτσια μέσα στην απελπισία μου επειδή είναι αγνώστου αιτιολογίας μήπως γνωρίζει κάποια κάτι ; έχει τύχει σε καμία ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει σε γιατρούς... 3 μέχρι ύστεροσκοπηση και βιοψία ενδομητρίου έχω κάνει... απλά ρωτάω εσάς κορίτσια μέσα στην απελπισία μου επειδή είναι αγνώστου αιτιολογίας μήπως γνωρίζει κάποια κάτι ; έχει τύχει σε καμία ;

 

Τοσες πολλες μερες δεν εχω ξαναακουσει ισως ειναι κατι ορμονολογικο θυροειδη κτλ τα εχεις τσεκαρει με ενδοκρινολογο??? Η αληθεια ειναι οτι μεχρι 9 μερες εχω ακουσει αν ειναι κατι που απλα ετυχε μετα τις γεννες καποια στιγμη σιγουρα θα σταματησει συνηθως η περιοδος με την ηλικια μειωνετε σε ροη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει παντού όλα καλά δεν ξέρω γιατί συμβαίνει μέχρι σε κέντρο εξωσωματικής έχω πάει και με έχουν ψάξει δεν αντέχω άλλο... άσε που μου μπαίνουν ιδέες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Κι εγώ είχα τόσες πολλές μέρες περίοδο (σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις!) αλλά πριν γεννήσω. Μετά μειώθηκαν οι μέρες. Να σου πω, έχεις και τις 9 ή 12 μέρες κανονική ροή, δηλαδή κόκκινο αίμα, ή "καθαρίσματα", δηλαδή καφέ κλπ;

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κι εγώ είχα τόσες πολλές μέρες περίοδο (σε καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις!) αλλά πριν γεννήσω. Μετά μειώθηκαν οι μέρες. Να σου πω, έχεις και τις 9 ή 12 μέρες κανονική ροή, δηλαδή κόκκινο αίμα, ή "καθαρίσματα", δηλαδή καφέ κλπ;

 

Κακαρίσματα είναι , ροζ η κανονική ροη κρατάει 4 μέρες πολύ αίμα 2η και 3η μέρα. Μετά μέχρι τη 12η καθάρισματα σα βλέννη ... συγνώμη .. αλλά πολύ ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και πάλι , ξαναγράφω μήπως καμία κοπέλα δει το θέμα και γνωρίζει κάτι να μου πει. Φιλια σε όλες και καλή επιτυχία σε όλες όσες προσπαθούν να γίνουν μανούλες. Πέρασα κι εγώ το γολγοθά μου μέχρι να τα καταφέρω ....

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι καθαρίσματα και όχι κανονική ροή, λογικά δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Τι να πω κι εγώ. Είναι εκνευριστικό, ναι. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ (που μου είχε συμβεί δηλαδή) είναι ότι όταν έκανα μπάνιο (κανονικό, όχι στη θάλασσα) τις πρώτες μέρες της περιόδου (πχ 1η-2η μέρα), μου κοβόταν η μεγάλη ροή αλλά είχα πολλές μέρες "καθαρίσματα", σαν εσένα. Το είπα και σε γιατρό και μου είπε να αποφεύγω το μπάνιο τις πρώτες μέρες. Μήπως αν κάνεις μπάνιο πιο μετά, πχ 4η-5η μέρα που έχει φύγει η μεγάλη ροή, αυτό σε βοηθήσει να "καθαρίσεις" πιο γρήγορα; Σε μένα έπιανε πάντως.

Δύσκολο να θες να κάνεις μπάνιο και να μην μπορείς, δε λέω, αλλά αν είναι να βρεις έτσι τη λύση, κάνεις υπομονή.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Ειμαι 27χρ και εχω ενα αγοράκι 2,5 χρ (καισαρικη-ολιγαμνιο) . Προσπαθουμε 7 μηνες για το 2ο χωρις κάποια επιτυχία (σε αντίθεση με την ευκολία στο 1ο). Ειναι ο 2ος συνεχομενος κυκλος που η περιοδος συνεχίζει (με αυτα τα καφε υγρά) 9η μερα απο την αρχη της περιόδου. Στον προηγούμενο κύκλο κράτησε στο συνολο 16 μερες για να καθαρίσω. Εκανα υπέρηχο ολα φυσιολογικα, κάτι μικρες κυστες ανευ σημασιας, οπως είπε ο γιατρός. Ομως ειπε αν ξανα συμβει να παω να με δει με περιοδο. Σημειωτέον ενα παθολογικο ΠΑΠ τον Ιούλιο (ατυπα πλακωδη κύτταρα ASCUS). Αναμένω τα αποτελέσματα του 2ου ΠΑΠ σε 10 μερες. Εχω αρχίσει να ανησυχήσω και δεν εχω ακουσει και καμια να της εχει συμβει αυτο απο τον περίγυρο μου. Υπάρχει κάποια με παρόμοια περίπτωση; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...