Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Pipi,

για Αθήνα ενδιαφέρεσαι;

 

Δεν υπάρχει γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο δυστυχώς. Υπήρχε κάποια στιγμή ο Φαρμακίδης (με μαία τη Νουσια) αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα στο Έλενα. Έλεγαν τότε οτι θα έφευγε.

Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του να ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα επιτέλους και εγώ με vbac την 01/02/2017 με γιατρό τον Βαγγέλη Δημητρίου που ήταν φοβερός και την μαία του Πένυ Λάζου εξίσου φοβέρη.Ηταν σε όλα τους άψογοι και οι δύο καθόλη την διάρκεια του τοκέτου.Να ευχαριστήσω την nitsa ge απο το forum που μου εδωσε πληροφορίες όταν χρειάστηκα.Παρακαλώ να προστεθώ απο τον διαχειρηστή στην λίστα με τα επιτυχημένα vbac.Αξίζει να το προσπαθήσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω διαβάσει όλες τις σελίδες κι απ' αυτό το θέμα κι από το άλλο το κλειδωμένο καθώς κι ότι λινκ έχουν τα ποστ. Η ομάδα στο FB κάνει πολλές μέρες να αποδεχτεί τα νέα αιτήματα και θέλω να μάθω ποιοι γιατροί στο δημόσιο αναλαμβάνουν vbac & vba2c. Είμαι ήδη στην 28η εβδομάδα, δεν θέλω να τρέχω τελευταία ώρα.

 

 

Για δημόσιο από δύσκολο εώς πολύ δύσκολο. Απαγορεύεται από το πρωτόκκολο των δημόσιων ελληνικών νοσοκομείων. Ακόμη και ο Φαρμακίδης που το εφάρμοζε ως τακτική,πήγαινε κόντρα σε αυτό, αλλά ήταν ο διευθυντής του νοσοκομείου. Δεν ξέρω αν το κάνει ακόμη.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα επιτέλους και εγώ με vbac την 01/02/2017 με γιατρό τον Βαγγέλη Δημητρίου που ήταν φοβερός και την μαία του Πένυ Λάζου εξίσου φοβέρη.Ηταν σε όλα τους άψογοι και οι δύο καθόλη την διάρκεια του τοκέτου.Να ευχαριστήσω την nitsa ge απο το forum που μου εδωσε πληροφορίες όταν χρειάστηκα.Παρακαλώ να προστεθώ απο τον διαχειρηστή στην λίστα με τα επιτυχημένα vbac.Αξίζει να το προσπαθήσουμε.....

 

Μπράβο!!! Πολύ χαίρομαι που βοήθησα λιγουλάκι!

Μα δεν είναι πολύ καλοί και οι δύο;;;

 

Να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας.

Επειδή βλέπω πως καποιες απορούν, ο Φαρμακιδης εχει φύγει απο το δημόσιο και πλεον είναι ιδιωτικά, στο ΛΗΤΩ. Εχει παψει να συνεργάζεται με τη Νούσια, αλλά με άλλη μαία με εμπειρία στα vbac.

Το ξέρω γιατί γέννησα πρόσφατα με αυτη την ομάδα με vbac. Ειχα μια πρόωρη καισαρική στις 35 εβδομάδες, με ενα μικρό μωρό 2100 γρ και το vbac μωρό μου βγήκε 3780γρ. Εφόσον τα κατάφερα εγώ πιστεύω όλες μπορούν να έχουν μια ευκαιρία. Πιστέψτε το και αν το επιθυμείτε πραγματικά προσπαθήστε το. Αξίζει και το λεω εγω που κάποτε ήμουν υπέρ της καισαρικης.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 4 Απριλίου 2017 at 11:53 ΜΜ, Mary_84 said:

Γεια σας.

Επειδή βλέπω πως καποιες απορούν, ο Φαρμακιδης εχει φύγει απο το δημόσιο και πλεον είναι ιδιωτικά, στο ΛΗΤΩ. Εχει παψει να συνεργάζεται με τη Νούσια, αλλά με άλλη μαία με εμπειρία στα vbac.

Το ξέρω γιατί γέννησα πρόσφατα με αυτη την ομάδα με vbac. Ειχα μια πρόωρη καισαρική στις 35 εβδομάδες, με ενα μικρό μωρό 2100 γρ και το vbac μωρό μου βγήκε 3780γρ. Εφόσον τα κατάφερα εγώ πιστεύω όλες μπορούν να έχουν μια ευκαιρία. Πιστέψτε το και αν το επιθυμείτε πραγματικά προσπαθήστε το. Αξίζει και το λεω εγω που κάποτε ήμουν υπέρ της καισαρικης.

Γεια σου και να σου ζησει το μωρακι!!!!

Ειμαι34 εβδομαδων στο 2ο παιδακι μ.. Το πρωτο στο ελενα με καισαρικη.. 

Απλα κανενας δεν το υποστηριζει σε δημοσιο?..ειδικα χωρις φακελακι απ οτι ξερω.

Μπορεις να μου δωσεις καποιο τηλεφωνο? η οτι στοιχειο? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες σας και σε ολους!

Ειμαι34 εβδομαδων στο 2ο παιδακι μ.. Το πρωτο στο ελενα με καισαρικη.. 

Απλα κανενας δεν το υποστηριζει σε δημοσιο?..ειδικα χωρις φακελακι απ οτι ξερω.

Μπορειτε να μου δωσετε καποιο τηλεφωνο? η οτι στοιχειο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!

Τελικά κι εγώ με τον Φαρμακίδη και την μαία του πήγα. Ακόμα περιμένω βέβαια, έχω περάσει τις 40 εβδομάδες.

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας σε δημόσιο που να υποστηρίζει σωστά τα πρωτόκολλα του vbac. Κάποιοι που λένε ότι αναλαμβάνουν σου βάζουν ένα σωρό προϋποθέσεις που εννοείται δεν μπορείς να τις πληροίς όλες ταυτόχρονα. Όποιος σας τάξει vbac σε δημόσιο και τον ακολουθήσετε απλά να ξέρετε ότι ενώ όλες οι υποψήφιες για vbac έχουν ποσοστό επιτυχίας περίπου 75-80%, εσείς θα έχετε ένα 20% (και πολύ λέω).

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα.

όσες επιχειρήσατε vbac , πώς διαχειριστήκατε το θέμα του ρίσκου?

Εννοώ ότι, έχοντας ήδη ένα παιδί, το 1 εώς και 3 τοις εκατό (λόγω μονής συρραφής)  δεν είναι αμελητέο ποσοστό πιθανοτήτων για ρήξη μήτρας, για εμένα τουλάχιστον.

Πηγή:

http://www.sciencebasedbirth.com/imagesTextBk2004/CS_Photos_DoubleClose_2004.htm

 

Επίσης, έχω στα υπ όψιν μου έναν καλό και συστημένο γιατρό ο οποίος όμως είναι Θεσσαλονίκη (1,5 ώρα με το αυτοκίνητο).

Στην πόλη μου επίσης υπάρχουν γιατροί που πιστεύω πως μπορούν να το υποστηρίξουν μέχρι ένα σημείο, το θέμα είναι όμως ότι οι ιδιωτικές κλινικές δεν είναι καθόλου εξοπλισμένες. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου?

Επεξεργάστηκαν by jellyfishch
2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα πληροφορίες για vbac Αθήνα με τον Δημητρίου ή τον Μιχαλοπουλο! Σας παρακαλώ οποία κοπέλα έχει επιχειρήσει  vbac με τους γιατρούς να μου στείλει είτε pm είτε να γράψει τις εμπειρίες της! Επίσης το κόστος για το vbac είναι απαγορευτικό???? Και τέλος οι γιατροί αυτοί πάνε πακέτο με τις μαιες τους ή πρέπει να βρεις δικιά σου μαία???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 11/6/2016 at 0:02 ΠΜ, nataalex είπε:

 

συμφωνώ απόλυτα!!! και εγώ ούτε μια φώτο του παιδιού μου στο fb δεν έχω βάλει ....και δεν μπορώ να καταλάβω την λογική που έχουν κάποιες ομάδες να μη δέχονται τα λιγότερα ενεργά προφίλ. στο κάτω κάτω αν γράφω "βλακείες" μετά ας με διαγράψουν. εκτός από αυτά με ενοχλεί ο "φανατισμός" που υπάρχει στην ομάδα. π.χ. ανεβάζουν φωτογραφίες - ρεπορτάζ με μια γέννα ισχιακού vbac μωρού. μη γράψει καμία κοπέλα ότι δεν θα μπορούσε να το ρισκάρει, πέφτουν να την φάνε αμέσως .

το άλλο θέμα με την ομάδα είναι ότι ρωτώντας για vbac έλαβα καμία 20αριά μηνύματα για πετυχημένα. αν θεωρούμε ότι παγκοσμίως έχει 70% επιτυχία θα έπρεπε να λάβω και περίπου 6 ιστορίες με μη πετυχημένα vbac. άρα από κάπου μπάζει... ενώ εδώ βλέπεις στην λίστα επιτυχημένα αυτά , επαναληπτική καισαρική αυτά και ονόματα δίπλα.

άλλο ένα ενοχλητικό στοιχείο είναι ότι ενώ εδώ η μισή λίστα είναι ο Γιαννίκος στην Αθήνα , δεν υπήρχε καμία να μου στείλει μήνυμα για αυτόν στην ομάδα. Αλήθεια γιατί?

Eίχα επιτυχημένο vbac τον Αύγουστο του 12. Από τότε μπήκα κάποιες φορές αλλά όχι τακτικά....τα τελευταία 2 χρόνια καθόλου. Είναι δύσκολο όσο μεγαλώνουν τα παιδιά να παραμένεις ενεργή σε ένα θέμα που αφορά τον τοκετό. Μπήκα ξανά γιατί αυτές τις μέρες υπάρχει υποψία εγκυμοσύνης.... 

rn9Yp3.png

1U0pp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 12/8/2017 at 6:16 ΜΜ, Lilmama είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα πληροφορίες για vbac Αθήνα με τον Δημητρίου ή τον Μιχαλοπουλο! Σας παρακαλώ οποία κοπέλα έχει επιχειρήσει  vbac με τους γιατρούς να μου στείλει είτε pm είτε να γράψει τις εμπειρίες της! Επίσης το κόστος για το vbac είναι απαγορευτικό???? Και τέλος οι γιατροί αυτοί πάνε πακέτο με τις μαιες τους ή πρέπει να βρεις δικιά σου μαία???

 Το γιατρο που αναφέρεις δε τον ξέρω, εγώ γέννησα στο Ιασώ με αλλο γιατρο και έκανα vbac.

 

Ναι, συνήθως οι γιατροί πανε πακέτο με τις μαίες τους ζήτα το τηλέφωνό της να επικοινωνήσετε όταν θα είσαι στον 8ο.

 

Η vbac ειναι φυσιολογικος τοκετος δεν εχει επιπλεον κοστος εκτος και αν έτσι σου πει ο γιατρος σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...
On 8/12/2017 at 6:16 PM, Lilmama said:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα πληροφορίες για vbac Αθήνα με τον Δημητρίου ή τον Μιχαλοπουλο! Σας παρακαλώ οποία κοπέλα έχει επιχειρήσει  vbac με τους γιατρούς να μου στείλει είτε pm είτε να γράψει τις εμπειρίες της! Επίσης το κόστος για το vbac είναι απαγορευτικό???? Και τέλος οι γιατροί αυτοί πάνε πακέτο με τις μαιες τους ή πρέπει να βρεις δικιά σου μαία???

Εγώ έκανα vbac με τον Δημητρίου και τον συστήνω ανεπιφύλακτα. Έχει δική του μαία εξαιρετική και είναι μέσα στην αμοιβή του γιατρού (δε χρεώνεται έξτρα).

Δεν έχει διαφορά το κόστος του vbac από το κόστος ενός φυσιολογικού τοκετού, χρεώνει τα ίδια.

Εγώ προσωπικά πλήρωσα λιγότερα στο vbac με τον Δημητρίου παρά στην καισαρική μου με άλλο γιατρό  (συγκεκριμένα πλήρωσα 800ευρώ λιγότερα στο vbac). Αν θες λεπτομέρειες, τιμές κλπ πες μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,
Είμαι έγκυος μετά απο 8 χρόνια τελικά στο δεύτερο παιδί, και έχω διαβάσει εδώ και 5 χρόνια πολλές εμπειρίες, άρθρα, οδηγίες, έχω γνωρίσει πολλές γυναίκες που τα κατάφεραν, και ήταν όνειρο ζωής να τα καταφέρω και γω.
Δυστυχώς... δύσκολα θα καταφέρω vbac, και το λέω με πονο ψυχής. Παρά το βεβαρυμένο ιστορικό μου, θα το επιχειρούσα, αν δύο λόγοι δεν συνέτρεχαν. Η εγκυμοσύνη ήρθε στα 37 μου, με εξωσωματική, μετά απο μια παλίνδρομη κύηση, και μετά απο προσπάθειες τριών ετών. Όμως μέχρι στιγμής στην 19η εβδομάδα, έχω επιπωματικό πλακούντα. Και επίσης καθόλου λεφτά πλέον. Δεν παραιτούμαι τελείως, ελπίζω ακόμα κάτι να αλλάξει, μιας και ο πλακούντας ενίοτε ανεβαίνει, αλλά ακόμα δεν ξέρω ΠΟΥ θα βρεθούν λεφτά...

Ξέρω όμως να σας πω για την δυνατότητα για vbac σε δημόσιο νοσοκομείο. Εδώ και 5 χρόνια το μελετάω, και ήλπιζα, αλλά τελικά τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά.

 

Λοιπόν, αν υποθέσουμε ότι βρίσκει μια έγκυος έναν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, ο οποίος της λέει "φυσικά, θα επιχειρήσουμε φυσιολογικό τοκετό". Πρώτα πρώτα, το συνηθέστερο είναι ότι θα ζητήσει αμοιβή κάτω απο το τραπέζι, κοινώς φακελάκι. Οπότε ένα αρχικό κόστος δεν το γλυτώνεις.  Έπειτα, βασική προϋπόθεση για να πετύχει ένα vbac, είναι η απουσία παρεμβάσεων σε όλα τα στάδια του τοκετού. ΔΗΛΑΔΉ: δεν μπορεί να γίνει πρόκληση, δεν βάζουμε ωκυτοκίνη για να προχωρήσει ο τοκετός πιο γρήγορα, και περιμένουμε τόσο την αυτόματη έναρξη όσο και την αυτόματη εξέλιξη. Αυτό πρακτικά σημαίνει : να μην κλείσει ραντεβού, ούτε για καισαρική ούτε για πρόκληση (η οποια οχι απλά δεν βοηθάει, αλλά είναι και επικίνδυνη, γιατί τεχνητή ορμόνη που χρησιμοποιείται αυξάνει κατακόρυφα την πιθανότητα επιπλοκών). Σημαίνει να αφήσει να περάσει η ΠΗΤ, εώς και 14 ημερες μετά, δηλαδή αναμονή εώς τις 42 εβδομάδες, περιμένοντας αυτόματη έναρξη. Σημαίνει αν έχουμε - οποια στιγμή γίνει - αυτόματη έναρξη τοκετού θα χρειαστεί να περιμένει την διαστολή να προχωρήσει χωρίς χημικά, μόνο με εναλλαγή θέσεων της επιτόκου, με κίνηση, περπάτημα και σίγουρα όχι ακινητοποιημένη σε ένα κρεβάτι. Αυτό μπορεί να πάρει απο λίγη ώρα έως και 3-4 μέρες. Εάν δεν υπάρχει παθολογία στην εξέλιξη, δεν θα βάλει το χεράκι του να πειράξει τίποτα, γιατί τότε μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας.
Με τα δεδομένα αυτά, αν πάει μια επίτοκος σε δημόσιο νοσοκομείο, πως θα μπορέσει να περιμένει όσες ώρες χρειαστεί, μαζί της ο γιατρός, που ως δημόσιος υπάλληλος, θα χρειαστεί να σχολάσει μετά την βάρδιά του, και επομένως να αναλάβει τον τοκετό ο επόμενος εφημερεύων γυναικολόγος? Εκτός αυτού, οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων, δεν έχουν την απαραίτητη εμπειρία στην διαχείρηση vbac, εφόσον δεν γίνονται μεχρι στιγμής vbac σε δημόσιο, γιατί μεν είναι ένας απλός κατα τα άλλα φυσιολογικός τοκετός, αλλά αν χρειαστεί να γίνει καισαρική, πρέπει να είναι ικανός να αναγνωρίσει τα σημάδια αναγκαιότητας της επέμβασης. Και ένας τέτοιος γιατρός πιο πολύ κακό μπορεί να κάνει, παρά καλό. Καλύτερα να περιοριστεί σ΄αυτό που γνωρίζει καλύτερα, τις καισαρικές, ή στην καλύτερη τους φυσιολογικούς τοκετούς χωρίς προηγειθήσα καισαρική. Και τέλος, ο γιατρός του δημοσίου θα πρέπει να έχει το σθένος να παει κόντρα στη διοικηση του εκάστοτε νοσοκομείου, που θα πιέζει για επαναληπτική καισαρική. Πόσο πιστεύετε ότι είναι διατεθιμένος να διακινδυνεύσει τη θέση του για χάρη μιας επιτόκου?

Οσες περιπτώσεις γνωρίζω που να ήθελαν να δοκιμάσουν vbac σε δημόσιο, όταν έφτανε η κύηση κοντά στην 37 εβδομάδα, ακόμα και αν ως τότε ήταν όλα καλά, ξαφνικά ο γιατρός αρχίζει να παρουσιάζει προβλήματα, που με τρόπο εξαιρετικά εκφοβιστικό θα πείσει την επίτοκο ότι στ αλήθεια πάει να κάνει κάτι καταστροφικό, οποτε καλύτερα να γίνει καισαρική, και τσουπ κλείνουν ραντεβού για την επέμβαση. Ή αν ακόμα προλάβουν και σπάσουν πχ τα νερά νωρίτερα, και πάει η επίτοκος στο νοσοκομείο έτοιμη να γεννήσει, της φέρονται με τόσο σκληρό και απάνθρωπο τρόπο, που για να γλυτώσει την ψυχική της υγεία, δέχεται την καισαρική. Σε μια ακραία περίπτωση, μια γυναίκα πήγε με το μωρό έτοιμο να βγει, και ο γιατρός το απεμπέδωσε (κοινώς το έσπρωξε μέσα), για να μπορέσει να γίνει τελικά η καισαρική.

 

Αυτό που έχω καταλάβει σ αυτά τα χρόνια είναι ότι μέχρι να αλλάξει η κρατική γραμμή - πράγμα που θα πάρει 1-2 δεκαετίες - για να γεννήσεις φυσιολογικά και με σεβασμό μετά απο καισαρική, πρέπει να δώσεις τα ωραία σου λεφτά... βέβαια πάλι καλά να λέμε, που υπάρχουν τουλάχιστον και αυτοί οι γιατροί, που έστω και έτσι δίνουν στις γυναίκες την δυνατότητα να ζήσουν αυτή τη μαγεία... λίγοι αλλά ευτυχώς υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Nene είπε:

Καλησπέρα,
Είμαι έγκυος μετά απο 8 χρόνια τελικά στο δεύτερο παιδί, και έχω διαβάσει εδώ και 5 χρόνια πολλές εμπειρίες, άρθρα, οδηγίες, έχω γνωρίσει πολλές γυναίκες που τα κατάφεραν, και ήταν όνειρο ζωής να τα καταφέρω και γω.
Δυστυχώς... δύσκολα θα καταφέρω vbac, και το λέω με πονο ψυχής. Παρά το βεβαρυμένο ιστορικό μου, θα το επιχειρούσα, αν δύο λόγοι δεν συνέτρεχαν. Η εγκυμοσύνη ήρθε στα 37 μου, με εξωσωματική, μετά απο μια παλίνδρομη κύηση, και μετά απο προσπάθειες τριών ετών. Όμως μέχρι στιγμής στην 19η εβδομάδα, έχω επιπωματικό πλακούντα. Και επίσης καθόλου λεφτά πλέον. Δεν παραιτούμαι τελείως, ελπίζω ακόμα κάτι να αλλάξει, μιας και ο πλακούντας ενίοτε ανεβαίνει, αλλά ακόμα δεν ξέρω ΠΟΥ θα βρεθούν λεφτά...

Ξέρω όμως να σας πω για την δυνατότητα για vbac σε δημόσιο νοσοκομείο. Εδώ και 5 χρόνια το μελετάω, και ήλπιζα, αλλά τελικά τα πράγματα ήρθαν διαφορετικά.

 

Λοιπόν, αν υποθέσουμε ότι βρίσκει μια έγκυος έναν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, ο οποίος της λέει "φυσικά, θα επιχειρήσουμε φυσιολογικό τοκετό". Πρώτα πρώτα, το συνηθέστερο είναι ότι θα ζητήσει αμοιβή κάτω απο το τραπέζι, κοινώς φακελάκι. Οπότε ένα αρχικό κόστος δεν το γλυτώνεις.  Έπειτα, βασική προϋπόθεση για να πετύχει ένα vbac, είναι η απουσία παρεμβάσεων σε όλα τα στάδια του τοκετού. ΔΗΛΑΔΉ: δεν μπορεί να γίνει πρόκληση, δεν βάζουμε ωκυτοκίνη για να προχωρήσει ο τοκετός πιο γρήγορα, και περιμένουμε τόσο την αυτόματη έναρξη όσο και την αυτόματη εξέλιξη. Αυτό πρακτικά σημαίνει : να μην κλείσει ραντεβού, ούτε για καισαρική ούτε για πρόκληση (η οποια οχι απλά δεν βοηθάει, αλλά είναι και επικίνδυνη, γιατί τεχνητή ορμόνη που χρησιμοποιείται αυξάνει κατακόρυφα την πιθανότητα επιπλοκών). Σημαίνει να αφήσει να περάσει η ΠΗΤ, εώς και 14 ημερες μετά, δηλαδή αναμονή εώς τις 42 εβδομάδες, περιμένοντας αυτόματη έναρξη. Σημαίνει αν έχουμε - οποια στιγμή γίνει - αυτόματη έναρξη τοκετού θα χρειαστεί να περιμένει την διαστολή να προχωρήσει χωρίς χημικά, μόνο με εναλλαγή θέσεων της επιτόκου, με κίνηση, περπάτημα και σίγουρα όχι ακινητοποιημένη σε ένα κρεβάτι. Αυτό μπορεί να πάρει απο λίγη ώρα έως και 3-4 μέρες. Εάν δεν υπάρχει παθολογία στην εξέλιξη, δεν θα βάλει το χεράκι του να πειράξει τίποτα, γιατί τότε μειώνονται οι πιθανότητες επιτυχίας.
Με τα δεδομένα αυτά, αν πάει μια επίτοκος σε δημόσιο νοσοκομείο, πως θα μπορέσει να περιμένει όσες ώρες χρειαστεί, μαζί της ο γιατρός, που ως δημόσιος υπάλληλος, θα χρειαστεί να σχολάσει μετά την βάρδιά του, και επομένως να αναλάβει τον τοκετό ο επόμενος εφημερεύων γυναικολόγος? Εκτός αυτού, οι γιατροί των δημόσιων νοσοκομείων, δεν έχουν την απαραίτητη εμπειρία στην διαχείρηση vbac, εφόσον δεν γίνονται μεχρι στιγμής vbac σε δημόσιο, γιατί μεν είναι ένας απλός κατα τα άλλα φυσιολογικός τοκετός, αλλά αν χρειαστεί να γίνει καισαρική, πρέπει να είναι ικανός να αναγνωρίσει τα σημάδια αναγκαιότητας της επέμβασης. Και ένας τέτοιος γιατρός πιο πολύ κακό μπορεί να κάνει, παρά καλό. Καλύτερα να περιοριστεί σ΄αυτό που γνωρίζει καλύτερα, τις καισαρικές, ή στην καλύτερη τους φυσιολογικούς τοκετούς χωρίς προηγειθήσα καισαρική. Και τέλος, ο γιατρός του δημοσίου θα πρέπει να έχει το σθένος να παει κόντρα στη διοικηση του εκάστοτε νοσοκομείου, που θα πιέζει για επαναληπτική καισαρική. Πόσο πιστεύετε ότι είναι διατεθιμένος να διακινδυνεύσει τη θέση του για χάρη μιας επιτόκου?

Οσες περιπτώσεις γνωρίζω που να ήθελαν να δοκιμάσουν vbac σε δημόσιο, όταν έφτανε η κύηση κοντά στην 37 εβδομάδα, ακόμα και αν ως τότε ήταν όλα καλά, ξαφνικά ο γιατρός αρχίζει να παρουσιάζει προβλήματα, που με τρόπο εξαιρετικά εκφοβιστικό θα πείσει την επίτοκο ότι στ αλήθεια πάει να κάνει κάτι καταστροφικό, οποτε καλύτερα να γίνει καισαρική, και τσουπ κλείνουν ραντεβού για την επέμβαση. Ή αν ακόμα προλάβουν και σπάσουν πχ τα νερά νωρίτερα, και πάει η επίτοκος στο νοσοκομείο έτοιμη να γεννήσει, της φέρονται με τόσο σκληρό και απάνθρωπο τρόπο, που για να γλυτώσει την ψυχική της υγεία, δέχεται την καισαρική. Σε μια ακραία περίπτωση, μια γυναίκα πήγε με το μωρό έτοιμο να βγει, και ο γιατρός το απεμπέδωσε (κοινώς το έσπρωξε μέσα), για να μπορέσει να γίνει τελικά η καισαρική.

 

Αυτό που έχω καταλάβει σ αυτά τα χρόνια είναι ότι μέχρι να αλλάξει η κρατική γραμμή - πράγμα που θα πάρει 1-2 δεκαετίες - για να γεννήσεις φυσιολογικά και με σεβασμό μετά απο καισαρική, πρέπει να δώσεις τα ωραία σου λεφτά... βέβαια πάλι καλά να λέμε, που υπάρχουν τουλάχιστον και αυτοί οι γιατροί, που έστω και έτσι δίνουν στις γυναίκες την δυνατότητα να ζήσουν αυτή τη μαγεία... λίγοι αλλά ευτυχώς υπάρχουν.

 

Συμφωνώ σε όλα μέχρι κεραίας και μπράβο που τα έγραψες, προς ενημέρωση, διότι πολλές κοπέλες αναζητούν γιατρό για βμπακ στο δημόσιο. Δυστυχώς, το δημόσιο λόγω κυρίως ελλείψεων προσωπικού σε μαίες δεν παρέχει ούτε καν στους γιατρούς τη δυνατότητα πρακτικά να διενεργούν βμπακ (χώρια που πολλοί δεν έχουν τη σχετική εμπειρία σε φυσιολογικούς -ω ναι!- τοκετούς).

 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο για το μωράκι που τόσο πολύ πάλεψες όλα αυτά τα χρόνια, σημασία έχει που θα γίνεις ξανά μαμά φυσικά πρώτα και κύρια και όχι με ποιον τρόπο θα 'ρθει στον κόσμο. Αλλά επειδή νιώθω πόσο πολύ μια μαμά συνειδητοποιημένη εκτιμά τον φυσιολογικό τοκετό, αν και είμαι σίγουρη πως θα το έψαξες, στη σχετική ομάδα στο φβ αν απευθυνθείς ίσως συζητήσετε και το οικονομικό θέμα με κάποια μαία πρώτα, ξέρω ότι βρίσκονται λύσεις για περιπτώσεις που δεν υπάρχει οικονομικό περιθώριο. Σου εύχομαι όπως και να 'χει κάθε καλό για την οικογένειά σας και το μωράκι που έρχεται!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλά σαν πληροφορια να υπάρχει, για όποια κοπέλα ψάχνει και ενδιαφέρεται για vbac, ο κος Σαλάκος Νικος στο Αρεταιειο έχει φτάξει ομάδα και αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις. Δεν γνωρίζω κάτι περισσότερο γιατι δεν χρειάστηκε στη δική μου περίπτωση, απλα είναι ο γυναικολόγος μου που με ξεγέννησε και μου το είχε αναφέρει στις συζήσεις μας οτι αναλαμβάνει τέτοιες γέννες πάντα υπο προυποθεσεις. Αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Για vbac στο μητέρα με τον Αντωνη Κακουλακη υπαρχει καμια πληροφορια; ειναι ο νεος μου γυναικολόγος, ειμαι πολυ ευχαριστημένη, αλλα επειδη ειμαι απο Καλαμάτα και μου ειναι εξτρα κοπος και εξοδο να ανεβαινω αθηνα, μην παω τσαμπα αν ειναι απο αυτους που ταζουν vbac και καταληγουν σε κ.τ. Ο ιδιος μου ειπε οτι θελει 5 χρονια αποσταση από πρωτη σε δεύτερη γεννα για vbac και αυτο μου χτυπησε ενα καμπανακι.. Αν, ωστόσο, εχετε εμπειρια θα ηθελα να την ακούσω.. Ευχαριστώ!!! 

Ηρθες στις 16/4/2015 και εισαι απλα υπεροχη!!! Σ'αγαπαω καρδουλα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

.. σε όλες τις γυναίκες ανεξαρτήτως δηλαδή το λέει; Όχι σε σχέση με κάτι συγκεκριμένο που να το δικαιολογεί με κάποιο τρόπο;..

νομίζω εάν σου χτυπάει καμπανάκι ... για ποιο λόγο θέλεις στοιχεία να το επιβεβαιώσεις

και δεν ψάχνεις εξαρχης για κάποιον που να μη σου χτυπάει κανένα καμπανάκι; 

Αν ψάξεις θα βρεις στο Ίντερνετ τις κατευθυντήριες οδηγίες της ένωσης Ελλήνων μαιευτηρων για τις vbac. 

 

αν διαβάσεις στις οδηγίες θα δεις ότι ο τρόπος που έγινε η πρώτη καισαρική παίζει ρόλο, αν θυμάμαι καλά.

γιατί δε ρωτάς τηλεφωνικά συγκεκριμένα με ποια αιτιολογία έχει τα 5 χρόνια ως μίνιμουμ πριν ξαναπάς;

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας! Είμαι η γιώτα και έπειτα από την πρώτη γέννα μου όπου ήταν με καισαρική λόγω πίεσης του γιατρού (αργότερα κατάλαβα πως είχε διακοπες χριστουγεννα..................) είμαι πάλι έγκυος. Είμαι 4 μηνών και ετοιμάζομαι για vbac. Χρειάζομαι να ακούσω τις απόψεις γυναικών, κυρίως όσων έχουν κάνει vbac. Μέχρι στιμής έχω διαβάσει τη γνώμη μίας μαμάς σε ένα σάιτ. Επίσης, έχω διαβάσει ένα πολύ ενημερωτικό άρθρο μίας μαίας που κάνει vbac. Έχω άγχος όμως.... και εννοείται σκέφτομαι μήπως πρέπει να μη το ρισκάρω. Σας ευχαριστώ πολύ . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παρακαλουμε διαβάστε και εδώ 

 όπου υπάρχουν βοηθητικοί σύνδεσμοι.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...