Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

cyclacur


Recommended Posts

Ναι, ευχαριστώ που με θυμήθηκες! Ααφαίρεσα υστεροσκοπικά το επικίνδυνο για ζημιά στη μήτρα ινομύωμα. Βρήκα μια εκπληκτική γιατρό που το ανέλαβε, παρότι ήταν μισό εκατοστό μεγαλύτερο απ' ότι έπρεπε για υστεροσκόπηση (ο παλιός ο γιατρός μου με κατατρομοκράτησε που μου έλεγε για πιθανότητα αφαίρεσης μήτρας). Έμεινε ένα μεγάλο, ευτυχώς εκτός μήτρας, θα δούμε αργότερα τι θα γίνει μ' αυτό. Έγινε λοιπόν η διαδικασία, πήγε μια χαρά και τώρα παίρνω αντιβίωση (τα σιχαμένα ογκμεντίν) και cyclacur για τον γνωστό λόγο πάχυνσης του ενδομητρίου.

 

Μπράβο κούκλα μου! Πολύ χάρηκα....Καλή συνέχεια στις προσπάθειές σου!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ια σας κοριτσακια!!! θελω να σας ρωτησω κατι. πεστε μου το φαρμακο Cyclacur πια ορμονη ειναι, η εστραδιολη?απο πια μερα του κυκλου σας ειπε να πινετε ο γιατρος σας και μεχρι ποτε??? εχει σε καπιοια κοπελα συνδιασει to Cyclacur με το Klomiphene η Serpafar,ασ πουμε απο την 3 μεχρι την 7 ημερα του κυκλου πινετε το Klomiphene,και οταν τελειωνετε την 8 μερα αρχιζετε το Cyclacur ?και πια χαπακια πινουμε ασπρα η καφε???

σας ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στο φόρουμ. Έχω μια απορία. Από το τελευταίο χάπι cyclacur πότε έρχεται η περίοδος ξέρει κάποια να μου απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις στο φόρουμ. Έχω μια απορία. Από το τελευταίο χάπι cyclacur πότε έρχεται η περίοδος ξέρει κάποια να μου απαντήσει;

 

Εγώ είδα αίμα μετά από 3-4 μέρες μετά το τελευταίο χάπι.;)

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ια σας κοριτσακια!!! θελω να σας ρωτησω κατι. πεστε μου το φαρμακο Cyclacur πια ορμονη ειναι, η εστραδιολη?απο πια μερα του κυκλου σας ειπε να πινετε ο γιατρος σας και μεχρι ποτε??? εχει σε καπιοια κοπελα συνδιασει to Cyclacur με το Klomiphene η Serpafar,ασ πουμε απο την 3 μεχρι την 7 ημερα του κυκλου πινετε το Klomiphene,και οταν τελειωνετε την 8 μερα αρχιζετε το Cyclacur ?και πια χαπακια πινουμε ασπρα η καφε???

σας ευχαριστω πολυ!!!

καλημερα. Το συκλακουρ οι γιατροι το δινουν σε καποιες κοπελες για να παχυνει το ενδομητριο πχ εμενακαι σε καποιες αλλες ως κυκλορυθμιστικο πχ σε καποιες με πολυκυστικες που εχουν καθυστερηση. Εμενα ειχε πει ολο το κουτι,δηλ και τα ασπρα και τα καφε,,απ την 5η ως 25η ημερα. Το κλομιφεν απ την 5η ως την 9η δυο χαπια για μενα.Ομως με το κλομιφεν επιβαλλεται παρακολουθηση κυκλου με υπερηχογραφηματα,για να ξερουμε πως δεν εχουμε υπερπαραγωγη ωαριων,δηλ υπερδιεγερση ωοθηκων. Μολις κριθηκε καταλληλη η στιγμη απ τα υπερηχογραφηματα,εκανα ενεση pregnyl,που προκαλει ωορρηξια. Μετα απο 36 ωρες ειχα επαφη.Τα συκλακουρ και τα κλομιφεν ειδικα,τα παιρνουμε μονο μετα απο συζητηση με γιατρο. Εσυ για ποιο λογο σκεφτεσαι να τα παρεις; τα συκλακουρ ενισχυουν την οιστραδιολη,τα κλομιφεν διεγειρουν την παραγωγη ωαριων και η πρεγκνυλ κανονιζει την ωορρηξια. Φιλακια!

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα. Το συκλακουρ οι γιατροι το δινουν σε καποιες κοπελες για να παχυνει το ενδομητριο πχ εμενακαι σε καποιες αλλες ως κυκλορυθμιστικο πχ σε καποιες με πολυκυστικες που εχουν καθυστερηση. Εμενα ειχε πει ολο το κουτι,δηλ και τα ασπρα και τα καφε,,απ την 5η ως 25η ημερα. Το κλομιφεν απ την 5η ως την 9η δυο χαπια για μενα.Ομως με το κλομιφεν επιβαλλεται παρακολουθηση κυκλου με υπερηχογραφηματα,για να ξερουμε πως δεν εχουμε υπερπαραγωγη ωαριων,δηλ υπερδιεγερση ωοθηκων. Μολις κριθηκε καταλληλη η στιγμη απ τα υπερηχογραφηματα,εκανα ενεση pregnyl,που προκαλει ωορρηξια. Μετα απο 36 ωρες ειχα επαφη.Τα συκλακουρ και τα κλομιφεν ειδικα,τα παιρνουμε μονο μετα απο συζητηση με γιατρο. Εσυ για ποιο λογο σκεφτεσαι να τα παρεις; τα συκλακουρ ενισχυουν την οιστραδιολη,τα κλομιφεν διεγειρουν την παραγωγη ωαριων και η πρεγκνυλ κανονιζει την ωορρηξια. Φιλακια!

 

για σου Μηλιτσα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. ναι βεβαια θα με παρακολουθησει ο γιατρος. απλα το προγραμα αυτο¨- 3-7 ημερα Κλομιφενε, και απο 8 οιστραδιολη , μου εχει γραψει η γιατροσ μου στο εξωτερικο.ειχα κανει 3 μηνες τετοια θεραπια, και ειδαμε, οτι το Κλομιφενε μου χαλασε το ενδομητριο,ητανε πολυ λεπτο, και κανονικα, σε φυσικο κυκλο ητανε παντα πολυ καλο.τωρα που ειμαι στην Ελλαδα με εχει αναλαβει αλλος γιατρος, θα προχωρησουμε στην σπερματεγχυση.την πρωτη φορα θα κανουμε ιδια θεραπια με το Κλομιφενε, Πρεγνυλ, Ουτρογεσταν... ομως δεν μου ειπε να περνω την οιστραδιολη για παχος ενδομητριου ( στην Ελλαδα αναλογο φαρμακο ειναι το Κυκλοκουρ).και του ειπα οτι λεπταινει το ενδομητριο το Κλομιφεν,αλλα αυτος λεει οτι,οχι. και εχω μπαρδευτει... και φοβαμαι πως αν ειναι ξανα λεπτο το ενδομητριο μου,ολα θα πανε τζαμπα.πηρα τηλεφωνο την γυναικολογο μου στο εξωτερικο,αυτη μου προτεινε να πινω την οιστραδιολη γιατι αλλιως θα εχω προβλημα με το ενδομητριο... και η οιστραδιολη στην ελλαδα οσο γνωριζω ειναι το Κυκλοφουρ, τι να κανω τωρα??? ισως υπαρχει και αλλο φαρμακο του οποιου το συστατικο να ειναι η οιστραδιολη???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τζουργκιτελα. Χρονια πολλα! Σου εστειλα πμ. Το κλομιφεν καπου διαβασα κι εγω πως λεπταινει το ενδομητριο. Το αλλο,το ουτρογεσταν δεν ξερω τι ειναι. Παντως καποιοι γιατροι δεν συνδυαζουν προγεστερονη με οιστραδιολη για πολλους λογους. Αν το ουτρογεσταν ειναι προγεστερονη,ισως γιαυτο. Αν δεν ειναι,τοτε καταλαβες την ασχετοσυνη μου με το φαρμακο αυτο. Το κυκλαφουρ δεν το ξερω,μονο το cyclacur ετυχε να ξερω. Η γιατρος μου μαλιστα μου τονισε πως βοηθα πολυ στην εμφυτευση,γιαυτο τα δινει στις εξωσω. Γιατι προετοιμαζει καλυτερα το ενδομητριο σε παχος και ποιοτητα.Μονο τα ασπρα ομως στις εξωσωματικες δινει εκεινη. Πολλα φιλακια!

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά σε όλες τις κοπέλες με υγεία χαρά και ας ευχηθούμε να γεννηθούν πολλά μωράκια φέτος και όλα τα κορίτσια που το επιθυμούν να γίνουν ή να ξαναγίνουν μανούλες

vasdeli ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά σε όλες τις κοπέλες με υγεία χαρά και ας ευχηθούμε να γεννηθούν πολλά μωράκια φέτος και όλα τα κορίτσια που το επιθυμούν να γίνουν ή να ξαναγίνουν μανούλες

vasdeli ευχαριστώ για την απάντηση

να εισαι καλα κοπελα μου,το ιδιο και για σενα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονιά σε όλες τις κοπέλες με υγεία χαρά και ας ευχηθούμε να γεννηθούν πολλά μωράκια φέτος και όλα τα κορίτσια που το επιθυμούν να γίνουν ή να ξαναγίνουν μανούλες

vasdeli ευχαριστώ για την απάντηση

 

Να είσαι καλά...:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
εγω ειχα ενα θεμα με αυτα!

ειμαστε στον 2ο μηνα για παιδι (για το 2ο δηλαδη)

τον προηγουμενο μηνα, απο την 17η μερα ειχα λιγο αιμα, με ειδε ο γιατρος μου ειπε μια χαρα, παχος πολυ καλο, αλλα μου συνεχισε μεχρι και που μου ηρθε περιοδος.

του το ειπα και μου εδωσε για τον νεο μηνα cyclacur. τον ρωτησα αν υπαρχει καποιο θεμα να μην μεινω εγκυος με αυτα και μου ειπε οχι, οτι δεν ειναι αντισυλλιπτικα και τα επαιρνα.

παλι απο την 17η μερα του κυκλου ξεκινησε λιγο αιμα, εμεις καναμε προαπαθειες εντατικες μεχρι και την 15 μερα,μετα τα φτυσαμε... Ρωταω μια φιλη γυναικολογο για τα παραπανω και μου λεει οτι απο τον αλλο μηνα μπορω να μεινω εγκυος καθως με αυτο το φαρμακο δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινει εμφυτευση

! εγω πανικος, κλαματα, αφηστε τα. Παιρνα τον δικο μου μου λεει οτι δνε ισχυει αυτο και το διασταυρωνω και με τριτο

τελικα τι ισχυει ξερει καμια; να μην ελπιζω αυτο το μηνα;δεν μπου ειπε να παρω μονο τα ασπρα,τα πηρα ολα.

Ο τελευταιος γιατρος μου εδωσε και προγεστερονη για σιγουρα

αν καποια μπορει να βοηθησει πραγματικα θα το εκτιμουσα

Εχω ελπιδες κοριτσια η απο τωρα να το ξεχασω;;;;

loipn tha pas se afton ton iatro eiinai para polu kalos. .mbilounis mixalis 2310325525 kin 6944876272,me afton ton anthrwpo exw ksana elpides oti tha kanw ena mwraki...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια γεια σας!

Πηρα τα Cyclacur (και τα ασπρα και τα καφε, 1 κουτι) για να παχυνει το ενδομητριο και να φτιαξει ο κυκλος μου μετα απο αποβολη που ειχα.

Ξερετε αφου τελειωσει το κουτι, ποτε περιπου θα μου ερθει περιοδος?

Please οποια ξερει ας μου πει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Κοριτσια γεια σας. Εμενα μου ηρθε περιοδος χθες χωρις καν να χω τελειωσει τα ασπρα(σημερα ειναι η 15η και τελευταια μερα που τα παιρνω, 3 την ημερα) και αυριο ξεκιναω για 10 μερες τα καφε (ενα την ημερα)..γιατι??

telika ola kala?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 3 months later...

Καλησπέρα

Περιμένω να πάει 6 να τηλεφωνήσω στο γυναικολόγο μου

Λοιπόν το θέμα μου είναι ότι μου ξαναήρθε αίμα κανονικό σαν περιόδου μόλις 10 μέρες μετά την τελευταία περίοδο.

Δηλαδή τελευταία περίοδος ήρθε 5 Φλεβάρη και σήμερα μου ξαναήρθε κανονικότητα.

Να σημειώσω ότι ξεκίνησα στις 5 Φλεβάρη cyclacur που είναι 21χαπακια και θα τα πάρω όλα με τη σειρά ( 3 φορές θα γίνει αυτή η διαδικασία)

Τα συγκεκριμένα χαπάκια μου τα έδωσες ο γιατρός μετά από υστεροσκοπηση λόγω αφαίρεσης πολλαπλών μικρών πολυπόδων

 

Επίσης φοβάμαι μήπως φταίω εγώ γιατί το Σάββατο που μας πέρασε μπερδεύτηκα και αντί για λευκό χάπι πήρα καφε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...