Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερμοδιαγραμμα-ΕΟΠΥΥ


Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ! Ναι το γνωριζω για τις 75 μερες!

Το σπερμοδιαγραμμα ειναι υπογεγραμμενο απο ιατρο-βιοπαθολογο, αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι πως γνωριζουν στην επιτροπη ποιο εργαστηριο ειναι συμβεβλημενο με εοπυυ και ποιο οχι... πανω στο σπερμοδιαγραμμα δε φαινεται κατι τετοιο, παρα μονο το λογοτυπο του εργαστηριου. Θεωρω πως λογικα θα εχουν καποια λιστα με τα συμβεβλημενα...

 

Λοιπόν άκου τι είχα κανει εγώ! Μπήκα στην ιστοσελίδα του εοππυ και κατέβασα για παν ενδεχόμενο τα συμβεβλημένα εργαστήρια της περιοχής μου! Εκεί αναγραφόταν και το όνομα του εργαςτηριου που πήγαμε. Συγκεκριμένα εγω το εκανα αυτο για τις ορμονες μου αλλά μπορεις να το κάνεις κι εσύ για το σπερμοδιάγραμμα. Το πηρα μαζι μου σε περίπτωση που μου έλεγαν τιποτα να τους το δείξω! Εμεις ειχαμε κανει το πρώτο σπερμοδιαγραμμα ιδιωτικά στο Λυμπερόπουλο ο οποίος θεωρείται κορυφή και το δευτερο σε εργαστήριο συμβεβλημένο με τον εοππυ, το Genelabs που συνεργάζεται με το κεντρο μου.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν άκου τι είχα κανει εγώ! Μπήκα στην ιστοσελίδα του εοππυ και κατέβασα για παν ενδεχόμενο τα συμβεβλημένα εργαστήρια της περιοχής μου! Εκεί αναγραφόταν και το όνομα του εργαςτηριου που πήγαμε. Συγκεκριμένα εγω το εκανα αυτο για τις ορμονες μου αλλά μπορεις να το κάνεις κι εσύ για το σπερμοδιάγραμμα. Το πηρα μαζι μου σε περίπτωση που μου έλεγαν τιποτα να τους το δείξω! Εμεις ειχαμε κανει το πρώτο σπερμοδιαγραμμα ιδιωτικά στο Λυμπερόπουλο ο οποίος θεωρείται κορυφή και το δευτερο σε εργαστήριο συμβεβλημένο με τον εοππυ, το Genelabs που συνεργάζεται με το κεντρο μου.

 

ωραια ιδεα! σε ευχαριστω πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα κεντρα εξωσωματικης ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ, οργανωνουν τους φακελους προς τις επιτροπες εξωσωματικης για τα ζευγαρια που παρακολουθουν και οχι επειδη ειναι υποχρεωμενα να το κανουν!! τον φακελο οφειλει να τον ολοκληρωσει το ζευγαρι και οχι το καθε κεντρο,μην τρελλαθουμε κιολας!!

 

Τι ειναι αυτά που λες?

Υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά που ζητάει η επιτροπή. Προφανώς την ληξιαρχική πράξη γάμου κλπ θα τα μαζέψεις μόνος σου.

Τις αιματολογικές εξετάσεις δεν πρέπει να στις γράψει η κλινική? για να τις κανεις.

Το σπερμοδιαγραμμα θα το έχεις οκ, αν ειναι παθολογικό την διάγνωση δεν θα στην δώσω η κλινική?

Το παραπεμπτικό απο τον γιατρό που ειναι αναλυτικό δεν θα το πάρεις απο την κλινική? βάση όλων των εξετάσεων που θα έχεις πάει?

Φυςικα εσύ είσαι υπεύθυνος γι αυτά που θα προσκομίσεις αλλα Μπορεί κάποιος να περάσει απο επιτροπή ανεξάρτητα απο κέντρο εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites

aigokeraki στις εξετάσεις π.χ σπερμοδιάγραμμα, ορμονικές ο μικροβιολόγος έχει μια σφραγίδα η οποία αναφέρει ότι είναι συμβεβλημένο με τον εοππυ.Αυτή θα ζητήσεις να σου βάλει και αυτή που αναφέρει μικροβιολόγος-βιοπαθολόγος.Επίσης στο site του εοππυ στις 3/11/2015 υπάρχει το φεκ. που λέει ακριβώς για τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

τα κεντρα εξωσωματικης ΑΝ ΘΕΛΟΥΝ, οργανωνουν τους φακελους προς τις επιτροπες εξωσωματικης για τα ζευγαρια που παρακολουθουν και οχι επειδη ειναι υποχρεωμενα να το κανουν!! τον φακελο οφειλει να τον ολοκληρωσει το ζευγαρι και οχι το καθε κεντρο,μην τρελλαθουμε κιολας!!

 

aigokeraki δεν εκανες κατι λαθος,απλα δεν διευκρινησες οτι ψαχνεις συμβεβλημενο κεντρο εοππυ ωστε να ετοιμασεις τα χαρτια σου για την επιτροπη...οποτε για αυτο σου τονισαμε-οσες το κανανε-οτι αν ψαχνεστε για υπογονιμοτητα,τα σπερμοδιαγραμματα πρεπει να ειναι απο εξιδικευμενα κεντρα ωστε να μην παρετε στα χερια σας αποτελεσματα μη εγκυρα και τρελλαθειτε...

 

Και εγω θα συμφωνησω με παραπανω, στην δικια μου περιπτωση για παραδειγμα, τις εξετασεις (αιματολογικες και υπερηχο) μου τις εγραψε ενα κεντρο εξωσωματικης (απλα τα παραπεμπτικα μου εδωσε- καμμια οδηγια για την λιστα).Μονη μου μετα πηγα και πηρα το χαρτι απο ουρολογο, μου το εγραψε ενας ουρολογος που ηταν συμβεβλημένος με τον εοπυυ, πηγα στον γυναικολογο μου και μου εγραψε τα σπερμοδιαγραμματα στο βιβλιαριο του αντρα μου και ετσι την τελικη λιστα την ετοιμασα μονη μου και κατεληξα σε δημοσιο νοσοκομειο οπου θα την κανω όπου εκει τσεκαρε την λιστα ο γιατρος, την σφραγισε και την υπεγραψε και μετα πηγα επιτροπη. Δηλαδη την λιστα μπορεις να της ετοιμασεις και μονη σου, ειναι ξεκαθαρα νομιζω αυτα που ζηταει. Καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ειναι αυτά που λες?

Υπάρχουν κάποια δικαιολογητικά που ζητάει η επιτροπή. Προφανώς την ληξιαρχική πράξη γάμου κλπ θα τα μαζέψεις μόνος σου.

Τις αιματολογικές εξετάσεις δεν πρέπει να στις γράψει η κλινική? για να τις κανεις.

Το σπερμοδιαγραμμα θα το έχεις οκ, αν ειναι παθολογικό την διάγνωση δεν θα στην δώσω η κλινική?

Το παραπεμπτικό απο τον γιατρό που ειναι αναλυτικό δεν θα το πάρεις απο την κλινική? βάση όλων των εξετάσεων που θα έχεις πάει?

Φυςικα εσύ είσαι υπεύθυνος γι αυτά που θα προσκομίσεις αλλα Μπορεί κάποιος να περάσει απο επιτροπή ανεξάρτητα απο κέντρο εξωσωματικής?

 

 

εχω κανει αρκετες προσπαθειες εξωσωματικης και εχω περασει δυο φορες απο την επιτροπη για να γνωριζω ακριβως τι λεω !!!!

 

τα κεντρα εξωσωματικης σου γραφουν οτι θελεις να κανεις απο εξετασεις,δεν ειναι υποχρεωμενα ομως να γνωριζουν τι ζητα η επιτροπη εξωσωματικης...αν θελεις να τις κανεις μεσω εοππυ, τοτε πρεπει να σου τις γραψει γιατρος εοππυ γιατι τα κεντρα εξωσωματικης τις γραφουν ιδιωτικα...οι γνωματευσεις που ζητα η επιτροπη, πρεπει να ειναι απο γιατρους συμβεβλημενους με τον εοππυ και οχι απο τους εξωσωματικους της καθε κλινικης,γιατι πολυ απλα θα σε κοψουν...το ενα σπερμοδιαγραμμα πρεπει να υπογραφεται απο γιατρο εοππυ, ο γυναικολογικος υπερηχος,πρεπει να εχει εκθεση ακτινολογου και οχι του εξωσωματικου...και το παραπεμπτικο προς την επιτροπη,πρεπει να ειναι απο γιατρο εοππυ και φυσικα οχι απο το κεντρο εξωσωματικης...

και απο οτι βλεπω στην ιστοσελιδα του εοππυ, οτι προαναφερω δεν εχει αλλαξει...οποτε ξερω πολυ καλα τι λεω!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα! Γράφετε πιο πάνω ότι για την επιτροπή αρκεί το ένα από τα 2 σπερμοδιαγράμματα να είναι απο συμβεβλημένο με τον εοπυυ εργαστήριο. Διαβάζοντας όμως τις προϋποθέσεις του εοπυυ καταλαβαίνω ότι και τα 2 πρέπει να ναι από εοπυυ. Το χει δοκιμάσει καμία να περάσει την επιτροπη έχοντας ένα κ ένα? Ρωτάω γιατί σήμερα ενημερώθηκα οτι το εργαστήριο του κ Λυμπερόπουλου δεν είναι συμβεβλημένο και εμείς το 2ο αποτέλεσμα το έχουμε από κει! Και η επιτροπή είναι την άλλη Τρίτη:oops:

Επίσης, να σας ενημερώσω ότι πλέον δεν υπάρχει αναμονή! Εγω το ραντεβού της Τρίτης το κλεισα πριν 5 μέρες! Και τώρα τρέχω και δε φτάνω :)

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αρκετες προσπαθειες εξωσωματικης και εχω περασει δυο φορες απο την επιτροπη για να γνωριζω ακριβως τι λεω !!!!

 

τα κεντρα εξωσωματικης σου γραφουν οτι θελεις να κανεις απο εξετασεις,δεν ειναι υποχρεωμενα ομως να γνωριζουν τι ζητα η επιτροπη εξωσωματικης...αν θελεις να τις κανεις μεσω εοππυ, τοτε πρεπει να σου τις γραψει γιατρος εοππυ γιατι τα κεντρα εξωσωματικης τις γραφουν ιδιωτικα...οι γνωματευσεις που ζητα η επιτροπη, πρεπει να ειναι απο γιατρους συμβεβλημενους με τον εοππυ και οχι απο τους εξωσωματικους της καθε κλινικης,γιατι πολυ απλα θα σε κοψουν...το ενα σπερμοδιαγραμμα πρεπει να υπογραφεται απο γιατρο εοππυ, ο γυναικολογικος υπερηχος,πρεπει να εχει εκθεση ακτινολογου και οχι του εξωσωματικου...και το παραπεμπτικο προς την επιτροπη,πρεπει να ειναι απο γιατρο εοππυ και φυσικα οχι απο το κεντρο εξωσωματικης...

και απο οτι βλεπω στην ιστοσελιδα του εοππυ, οτι προαναφερω δεν εχει αλλαξει...οποτε ξερω πολυ καλα τι λεω!!

Εγω περασα επιτροπη τον νοεμβριο.τις εξετασεις ολες μου τις εγραψαν απο το κεντρο εξωσωματικης κ τις εκανα σε συμβεβλημενο εργαστηριο.η γνωματευση κ η εκθεση κ ο υπερηχος ηταν επισης απο το κεντρο εξωσωματικης.το σπερμοδιαγραμμα ηταν επισης απο το κεντρο κ το αλλο απο τη βιοιατρικη.τωρα ομως αναμενεται καινουργια εγκυκλιος κ ισως το ζητανε κ το δευτερο απο συμβεβλημενο κεντρο.κ φυσικα το κεντρο ειναι υποχρεωμενο να ξερει τι ζητα η επιτροπη.σου δινουν ολα τα κεντρα εντυπο γι αυτο.τωρα η επιτροπη ζηταει συγκεκριμενα πραγματα κ ο,τι αλλο θελει που μπορει να μην ειναι προγραμματισμενο για να κοψει τον κοσμακη.πχ για τις κοπελες που ειχαν κανει σπερματεγχυση ζητουσαν το φαρμακο για την ενεργοποιηση του σπερμας.ετρεχαν κ δεν εφταναν .το χαρτι αυτο δυσκολευονταν να το δωσουν κ τα ιδιωτικα κεντρα κ τα δημοσια νοσοκομεια.
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω να σας ρωτησω κατι.επειδη διαβαζω οτι το σπερμοδιαγραμμα στην βιοιατρικη δεν βγαινει σωστο εσεις ειχατε μεγαλη διαφορα στα δυο που κανατε?ρωταω επειδη βλεπω οτι ενα κανατε στην βιοιατρικη και ενα σε αλλο κεντρο!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα! Γράφετε πιο πάνω ότι για την επιτροπή αρκεί το ένα από τα 2 σπερμοδιαγράμματα να είναι απο συμβεβλημένο με τον εοπυυ εργαστήριο. Διαβάζοντας όμως τις προϋποθέσεις του εοπυυ καταλαβαίνω ότι και τα 2 πρέπει να ναι από εοπυυ. Το χει δοκιμάσει καμία να περάσει την επιτροπη έχοντας ένα κ ένα? Ρωτάω γιατί σήμερα ενημερώθηκα οτι το εργαστήριο του κ Λυμπερόπουλου δεν είναι συμβεβλημένο και εμείς το 2ο αποτέλεσμα το έχουμε από κει! Και η επιτροπή είναι την άλλη Τρίτη:oops:

Επίσης, να σας ενημερώσω ότι πλέον δεν υπάρχει αναμονή! Εγω το ραντεβού της Τρίτης το κλεισα πριν 5 μέρες! Και τώρα τρέχω και δε φτάνω :)

Καλησπερα!Εγω τηλεφωνησα πριν 3-4 ημερες στην επιτροπη Εοπυυ Θεσσαλονικης και μου ειπαν οτι προς το παρον γινεται δεκτο το ενα σπερμοδιαγραμμα να ειναι απο το κεντρο εξωσωματικης και το αλλο απο συμβεβλημενο εργαστηριο του Εοπυυ.Εχουν καταθεσει ομως ερωτημα και υπαρχει πιθανοτητα να αλλαξει αυτο!!!Και στη θεσσαλονικη η αναμονη ειναι πανω απο δυο μηνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...