Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη διακοπή του θηλασμού πριν την εδραίωσή του


Διέκοψα τον θηλασμό επειδή  

1.081

  1. 1. Διέκοψα τον θηλασμό επειδή

    • δεν μου άρεσε/δεν άντεχα στην ιδέα
      25
    • πόναγα, δεν με ενημέρωσαν σωστά, δεν άντεξα για σωματικούς/ψυχολογικούς λόγους να συνεχίσω
      161
    • δεν μου το επέτρεψε το ωράριο εργασίας και δεν είχα τις γνώσεις ή την θέληση να συνεχίσω με περιορισμένα γεύματα μητρικού γάλακτος.
      42
    • ιατρικοί λόγοι σε μένα/στο μωράκι μου δεν επέτρεψαν στην συνέχισή του
      98


Recommended Posts

Isidwra καλημερα

Ειχα κ εγω πολυ μεγαλο προβλημα με το στηθος μου...οι θηλες μου κ εμενα ειχαν σκιστει κ ματωναν κ το μονο που με βοηθησε ηταν μια κρεμα γνωστης εταιριας(δεν ξερω αν κανει να το γραψω) η οποια εχει κ τα πιο γνωστα θηλαστρα.την ειχα παρει την πρωτη μερα απο την κλινικη αν κ τη χρησιμοποιησα αργοτερα κ πραγματικα εκανε πολυ καλη δουλεια κ σε συνδυασμο με ψευδοθηλες αρχισα σιγα σιγα να βελτιωνομαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και πάλι!

Τα 50- 60 ml που βγάζεις με το θήλαστρο είναι υπεραρκετή ποσότητα για πρώτη εβδομάδα αν και δε μας γράφεις πόσο συχνά αντλείς. Φαντάζομαι ανα τρεις ώρες για να φτιάξεις την παραγωγή σου; Μη φοβάσαι, το γάλα επαρκεί για το μωράκι σου,δεν είναι μικρή ποσότητα που της δίνεις, αν κλαίει δεν είναι από πείνα, θα το πιεί το συμπήρωμα αν της το δώσεις αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη πως πεινάει ακόμη.

Αυτό που κατάλαβα περνώντας από πολλές δυσκολίες είναι πως το στόμα του μωρού είναι το καλύτερο επουλωτικό. Θήλαζα ασταμάτητα, για ώρες το μωρό πάνω μου, έσφιγγα τα δόντια και έκανα υπομονή. Έβαζα όμως εφικτούς στόχους, δε σκεφτόμουν τα τρία χρόνια των άλλων μαμάδων αλλά τον επόμενο μήνα. Σε λίγο δεν πονούσα, αυτός ο απερίγραπτος πόνος περνάει.

Βοηθάει να μιλάς με μαμάδες που πόνεσαν, τα κατάφεραν όμως και σε ενθαρρύνουν, εγώ είχα στο περιβάλον μου μόνο δύο μαμάδες που θήλασαν, η αδερφή μου 13 μήνες και μια πολύ καλή φίλη 11 μήνες και συνεχίζει. Ε λοιπόν και οι δύο δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, ούτε πόνο, ούτε πρήξιμο, ούτε μαραθώνιοι θηλασμοί, μια ιδανική συνθήκη και επειδή τις έζησα από πολύ κοντά, έτσι το φανταζόμουν κι εγώ. Γι αυτό έπαθα σοκ με τον πόνο που ένιωσα. Και οι δύο βλέποντάς με να υποφέρω, με παρότρυναν να δώσω ξένο.

Θα μου πεις "κι εγώ δίνω ξένο, τόσο κακό κάνω;" Η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που μπορεί. Κι εσύ καταλαβαίνω πόσο πολύ προσπαθείς και αγωνιάς. Έχεις ένα υγιές μωράκι και θες να το θρέψεις. Όλα όσα σου γράφουμε, κι εγώ και οι άλλες μαμάδες που διάβασα, είναι για να σε ενθαρρύνουμε να προσπαθήσεις λίγο ακόμη, αφού το θέλεις. Όλα αυτά είναι περαστικά, κι ας φαίνονται βουνό τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Τα 50- 60 ml που βγάζεις με το θήλαστρο είναι υπεραρκετή ποσότητα για πρώτη εβδομάδα αν και δε μας γράφεις πόσο συχνά αντλείς. Φαντάζομαι ανα τρεις ώρες για να φτιάξεις την παραγωγή σου; Μη φοβάσαι, το γάλα επαρκεί για το μωράκι σου,δεν είναι μικρή ποσότητα που της δίνεις, αν κλαίει δεν είναι από πείνα, θα το πιεί το συμπήρωμα αν της το δώσεις αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη πως πεινάει ακόμη.

Αυτό που κατάλαβα περνώντας από πολλές δυσκολίες είναι πως το στόμα του μωρού είναι το καλύτερο επουλωτικό. Θήλαζα ασταμάτητα, για ώρες το μωρό πάνω μου, έσφιγγα τα δόντια και έκανα υπομονή. Έβαζα όμως εφικτούς στόχους, δε σκεφτόμουν τα τρία χρόνια των άλλων μαμάδων αλλά τον επόμενο μήνα. Σε λίγο δεν πονούσα, αυτός ο απερίγραπτος πόνος περνάει.

Βοηθάει να μιλάς με μαμάδες που πόνεσαν, τα κατάφεραν όμως και σε ενθαρρύνουν, εγώ είχα στο περιβάλον μου μόνο δύο μαμάδες που θήλασαν, η αδερφή μου 13 μήνες και μια πολύ καλή φίλη 11 μήνες και συνεχίζει. Ε λοιπόν και οι δύο δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, ούτε πόνο, ούτε πρήξιμο, ούτε μαραθώνιοι θηλασμοί, μια ιδανική συνθήκη και επειδή τις έζησα από πολύ κοντά, έτσι το φανταζόμουν κι εγώ. Γι αυτό έπαθα σοκ με τον πόνο που ένιωσα. Και οι δύο βλέποντάς με να υποφέρω, με παρότρυναν να δώσω ξένο.

Θα μου πεις "κι εγώ δίνω ξένο, τόσο κακό κάνω;" Η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που μπορεί. Κι εσύ καταλαβαίνω πόσο πολύ προσπαθείς και αγωνιάς. Έχεις ένα υγιές μωράκι και θες να το θρέψεις. Όλα όσα σου γράφουμε, κι εγώ και οι άλλες μαμάδες που διάβασα, είναι για να σε ενθαρρύνουμε να προσπαθήσεις λίγο ακόμη, αφού το θέλεις. Όλα αυτά είναι περαστικά, κι ας φαίνονται βουνό τώρα.

 

Αντλώ κάθε τρεις ώρες από το ένα στήθος την φορά. Το συμπλήρωμα μου είπε η παιδίατρος να της το δίνω γιατί όταν η μπέμπα τελείωνε με το δικό μου γάλα συνέχιζε να βάζει τα χεράκια της στο στόμα και να κλαίει. Επίσης έμαθα ότι στην κλινική της έδιναν γύρω στα 60 ml ξένο γάλα και η σύμβουλος μου είπε ότι κανονικά δεν χωράει τόσο το στομαχάκι της αλλά τώρα έχει συνηθίσει. Κρέμα από γνωστή εταιρία ίδια με το θήλαστρο που έχω βάζω στις θηλές και πλέον φαίνονται ότι έχουν επουλωθεί. Αύριο θα έρθει η σύμβουλος να δοκιμάσουμε πάλι στάσεις θηλασμού και τρόπος να πιάνει τις θηλές. Αρχικά μου είπε θα δοκιμάσουμε με ψευδοθηλές και μετά βλέπουμε... Έχω φόβο μην πονέσω αλλά και μια ανυπομονησία να δω αν τα καταφέρουμε!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να την βάλω σιγά σιγά στο στήθος πάλι :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ισιδωρα επαθα κι εγω ακριβως το ιδιο την πρωτη εβδομαδα,, ο μικρος με πληγωσε και ετρεχαν αιμα οι θηλες (αν και ειναι το δευτερο παιδι μου και το πρωτο θηλασα 9-10 μηνες),, ηταν πολύ λαίμαργος και ρουφουσε πολύ πολύ δυνατα . ΛΟγικα το ιδιο και η κορη σου αλλα να ξερεις ότι αυτό είναι και καλο γιατι σου <κατεβασε > πολύ γαλα γρηγορα και συμφωνω με την αλμοντ ότι τα mL που βγαζεις με το θηλαστρο είναι πολύ πολύ καλη ποσοτητα για πρωτη εβδομαδα.

 

Τωρα για τις πληγες ακουσα κι εγω διαφορες γνωμες αλλα τελικα αυτό που εκανα και με βοηθησε ηταν να σταματησω τελειως το θηλασμο για 1 ημερα ωστε να δωσω χρονο για επουλωση αλλα παραλληλα εβγαζα με το θηλαστρο κάθε 3 ωρες ,,δεν εχει σημασια η ποσοτητα αλλα το ερεθισμα (το κρατας ένα τεταρτο στο κάθε στηθος) και επισης πολύ σημαντικο είναι στην αρχη να μην βαζεις το μωρο πολύ πεινασμένο στο στηθος ώστε να μην σε πιασει ατσαλα.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αντλώ κάθε τρεις ώρες από το ένα στήθος την φορά. Το συμπλήρωμα μου είπε η παιδίατρος να της το δίνω γιατί όταν η μπέμπα τελείωνε με το δικό μου γάλα συνέχιζε να βάζει τα χεράκια της στο στόμα και να κλαίει. Επίσης έμαθα ότι στην κλινική της έδιναν γύρω στα 60 ml ξένο γάλα και η σύμβουλος μου είπε ότι κανονικά δεν χωράει τόσο το στομαχάκι της αλλά τώρα έχει συνηθίσει. Κρέμα από γνωστή εταιρία ίδια με το θήλαστρο που έχω βάζω στις θηλές και πλέον φαίνονται ότι έχουν επουλωθεί. Αύριο θα έρθει η σύμβουλος να δοκιμάσουμε πάλι στάσεις θηλασμού και τρόπος να πιάνει τις θηλές. Αρχικά μου είπε θα δοκιμάσουμε με ψευδοθηλές και μετά βλέπουμε... Έχω φόβο μην πονέσω αλλά και μια ανυπομονησία να δω αν τα καταφέρουμε!!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και να την βάλω σιγά σιγά στο στήθος πάλι :D:D:D

 

1) Γενικά κάθε στήθος ανά 6ωρο είναι φάση απογαλακτισμού. Θες και τα 2 στήθη, τουλάχιστον 15-20 λεπτά το καθένα, ανα 2 ώρες περίπου τη μέρα, ανά 3 τη νύχτα, άντε ένα τετράωρο το 24ωρο το πολύ. Όσο συνεχίζεις να σκέφτεσαι ότι το παιδί θες να πάρει το δικό σου γάλα, δεν γίνεται με αυτό το πρόγραμμα που σου είπαν, έτσι θα έκανες για να σου κοπεί το γάλα ομαλά. Δυστυχώς το να διατηρήσεις το γάλα με το θηλαστρο δεν είναι εύκολη υπόθεση.

2) Το ότι η κλινική δεν ήταν φιλική στο θηλασμό, δεν καταδικάζει εσένα και το μωρό σου. Τα τόσο μικρά μωρούλια που θηλάζουν, δεν πίνουν 60 ml. Θηλάζεις ανά περίπου 2 ώρες ή συχνότερα αν θέλει το μωρό σου. Αν μετά πάλι ψάχνει, απλά ξαναθηλάζεις. Οσο είσαι σε φάση μπουκαλιού, αλλά σκεφτεσαι να το γυρίσεις πάλι στο στήθος, ακολουθείς και με το μπουκάλι πρόγραμμα θηλασμού: τουλάχιστον 10 μπουκάλια τη μέρα, από λίγο τη φορά. Κάνεις διάλειμματα συχνά, μη σου πω και ανά 10 ml για να "παιδεύεται' με το μπουκάλι και να τρώει αργά. Δεν θες μεγάλα μπουκάλια ππυ τα πίνει γρήγορα. Κανένα μωρο δε "συνηθίζει" τόσο γρήγορα. Απλά της αρέσει το πιπίλισμα όπως σε όλα τα μωράκια, το μπουκάλι της είναι έυκολο, και μπουκώνεται.

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά αύριο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) Γενικά κάθε στήθος ανά 6ωρο είναι φάση απογαλακτισμού. Θες και τα 2 στήθη, τουλάχιστον 15-20 λεπτά το καθένα, ανα 2 ώρες περίπου τη μέρα, ανά 3 τη νύχτα, άντε ένα τετράωρο το 24ωρο το πολύ. Όσο συνεχίζεις να σκέφτεσαι ότι το παιδί θες να πάρει το δικό σου γάλα, δεν γίνεται με αυτό το πρόγραμμα που σου είπαν, έτσι θα έκανες για να σου κοπεί το γάλα ομαλά. Δυστυχώς το να διατηρήσεις το γάλα με το θηλαστρο δεν είναι εύκολη υπόθεση.

2) Το ότι η κλινική δεν ήταν φιλική στο θηλασμό, δεν καταδικάζει εσένα και το μωρό σου. Τα τόσο μικρά μωρούλια που θηλάζουν, δεν πίνουν 60 ml. Θηλάζεις ανά περίπου 2 ώρες ή συχνότερα αν θέλει το μωρό σου. Αν μετά πάλι ψάχνει, απλά ξαναθηλάζεις. Οσο είσαι σε φάση μπουκαλιού, αλλά σκεφτεσαι να το γυρίσεις πάλι στο στήθος, ακολουθείς και με το μπουκάλι πρόγραμμα θηλασμού: τουλάχιστον 10 μπουκάλια τη μέρα, από λίγο τη φορά. Κάνεις διάλειμματα συχνά, μη σου πω και ανά 10 ml για να "παιδεύεται' με το μπουκάλι και να τρώει αργά. Δεν θες μεγάλα μπουκάλια ππυ τα πίνει γρήγορα. Κανένα μωρο δε "συνηθίζει" τόσο γρήγορα. Απλά της αρέσει το πιπίλισμα όπως σε όλα τα μωράκια, το μπουκάλι της είναι έυκολο, και μπουκώνεται.

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά αύριο :)

 

Κορίτσια μου χάθηκα αλλά είχα περιπέτειες... Τελικά το παιδί την Δευτέρα έπιασε και δεν πονούσα πολύ! Χάρηκα πάρα πολύ αλλά το βράδυ άρχισε να πονάει πολύ το στήθος μου. Την έβαλα και δεν ήθελε να φάει και τελικά έβγαλα με το θήλαστρο... Το βράδυ σήκωσα 39 και πυρετό και ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα μαστίτιδα... Μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω τον θηλασμό είναι να την βάλω στο στήθος να τραβήξει το γάλα. Την έβαλα με την βοήθεια της συμβούλου και σφάδαζα από τον πόνο ενώ η μικρή αρνιόταν να φάει.. Τελικά πήγα στην κλινική όπου μου πάτησαν το στήθος για να "σπάσουν" τον γάλα που είχε πετρώσει και να βγει όλο το γάλα. Μου πατούσαν το στήθος και έκλαιγα από τον πόνο... Αυτό γινόταν κάθε 2 με 3 ώρες και έμεινα το βράδυ στην κλινική. Το πρωί ο γιατρός μου έδωσε χάπια να μου κόψει το γάλα γιατι είχα πάρα πολύ που δεν έβγαινε ούτε με το θήλαστρο ούτε το έτρωγε η μικρή μου... Οι μαίες στην κλινική άντλησαν ακόμη μια φορά το γάλα και ο πόνος αφόρητος... Τελικά θα το κόψω... Στενοχωρήθηκα πολύ, ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά... Το παιδί ήταν "παρατημένο" στην μαμά μου, ούτε αγκαλιά δεν μπορούσα να την πάρω... Πονούσα τόσο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χερί πόσο μάλλον να την κρατήσω και να την φροντίσω...Μα τόσο γάλα και η μικρή μου να μην θηλάσει... Σήμερα είμαι καλύτερα, σκέφτομαι ότι έκανα την προσπάθειά μου και με το παραπάνω... Σε επόμενο παιδί θα προσπαθήσω να κάνω τα πράγματα διαφορετικά... Απλά θέλω να μάθω τι πήγε στραβά;;; Τι δεν έκανα σωστά ώστε να τα διορθώσω σε επόμενη γεννα;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου χάθηκα αλλά είχα περιπέτειες... Τελικά το παιδί την Δευτέρα έπιασε και δεν πονούσα πολύ! Χάρηκα πάρα πολύ αλλά το βράδυ άρχισε να πονάει πολύ το στήθος μου. Την έβαλα και δεν ήθελε να φάει και τελικά έβγαλα με το θήλαστρο... Το βράδυ σήκωσα 39 και πυρετό και ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα μαστίτιδα... Μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω τον θηλασμό είναι να την βάλω στο στήθος να τραβήξει το γάλα. Την έβαλα με την βοήθεια της συμβούλου και σφάδαζα από τον πόνο ενώ η μικρή αρνιόταν να φάει.. Τελικά πήγα στην κλινική όπου μου πάτησαν το στήθος για να "σπάσουν" τον γάλα που είχε πετρώσει και να βγει όλο το γάλα. Μου πατούσαν το στήθος και έκλαιγα από τον πόνο... Αυτό γινόταν κάθε 2 με 3 ώρες και έμεινα το βράδυ στην κλινική. Το πρωί ο γιατρός μου έδωσε χάπια να μου κόψει το γάλα γιατι είχα πάρα πολύ που δεν έβγαινε ούτε με το θήλαστρο ούτε το έτρωγε η μικρή μου... Οι μαίες στην κλινική άντλησαν ακόμη μια φορά το γάλα και ο πόνος αφόρητος... Τελικά θα το κόψω... Στενοχωρήθηκα πολύ, ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά... Το παιδί ήταν "παρατημένο" στην μαμά μου, ούτε αγκαλιά δεν μπορούσα να την πάρω... Πονούσα τόσο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χερί πόσο μάλλον να την κρατήσω και να την φροντίσω...Μα τόσο γάλα και η μικρή μου να μην θηλάσει... Σήμερα είμαι καλύτερα, σκέφτομαι ότι έκανα την προσπάθειά μου και με το παραπάνω... Σε επόμενο παιδί θα προσπαθήσω να κάνω τα πράγματα διαφορετικά... Απλά θέλω να μάθω τι πήγε στραβά;;; Τι δεν έκανα σωστά ώστε να τα διορθώσω σε επόμενη γεννα;;;

 

Πήγε στραβά ότι η "ειδική" που σε βοηθούσε ήταν για κρέμασμα :(

Και αν θες, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος να το κόψεις, προφανώς και ΔΕΝ θεραπεύεται έτσι η μαστίτιδα, σε τι άσχετους έχεις πεσει βρε κοπέλα μου, πραγματικά εξοργίζομαι εκ μέρους σου.

Αυτό που χρειαζόσουν ήταν ζεστό μπάνιο, ΑΠΑΛΟ μασάζ, ζεστές κομπρέσες, συνεχής αγκαλίτσα με το μωρό και θηλασμός ενώ κάνεις μαλάξεις στο στήθος (με ειδική τεχνική, και σαφώς χωρίς τίποτα φρικτούς πόνους) και αντιβίωση αν υπάρχει μόλυνση. Ουτε νοσηλεία σε κλινική, ούτε χάπια για να κοπεί το γάλα ούτε όλα τα βασανιστήρια που σε υπέβαλαν!

Link to comment
Share on other sites

Χάπια για να σου κοψει το γάλα?????:shock::?:-(

Αυτό έπαθες, δεν σου δώσανε τη βοήθεια που χρειαζοσουν... Την επομενη φορα ενημερωνεσαι απο πριν μονη σου με μελετη και σεμινάρια και με τις γνώσεις σου απευθυνεσαι σε καλυτερους επαγγελματιες..

 

Κι εγώ πιστεύω πως θα μπορούσες να μην το κόψεις, βέβαια τώρα θα μου πεις με τι κουράγιο. . Εσύ ξέρεις. .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου χάθηκα αλλά είχα περιπέτειες... Τελικά το παιδί την Δευτέρα έπιασε και δεν πονούσα πολύ! Χάρηκα πάρα πολύ αλλά το βράδυ άρχισε να πονάει πολύ το στήθος μου. Την έβαλα και δεν ήθελε να φάει και τελικά έβγαλα με το θήλαστρο... Το βράδυ σήκωσα 39 και πυρετό και ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα μαστίτιδα... Μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω τον θηλασμό είναι να την βάλω στο στήθος να τραβήξει το γάλα. Την έβαλα με την βοήθεια της συμβούλου και σφάδαζα από τον πόνο ενώ η μικρή αρνιόταν να φάει.. Τελικά πήγα στην κλινική όπου μου πάτησαν το στήθος για να "σπάσουν" τον γάλα που είχε πετρώσει και να βγει όλο το γάλα. Μου πατούσαν το στήθος και έκλαιγα από τον πόνο... Αυτό γινόταν κάθε 2 με 3 ώρες και έμεινα το βράδυ στην κλινική. Το πρωί ο γιατρός μου έδωσε χάπια να μου κόψει το γάλα γιατι είχα πάρα πολύ που δεν έβγαινε ούτε με το θήλαστρο ούτε το έτρωγε η μικρή μου... Οι μαίες στην κλινική άντλησαν ακόμη μια φορά το γάλα και ο πόνος αφόρητος... Τελικά θα το κόψω... Στενοχωρήθηκα πολύ, ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά... Το παιδί ήταν "παρατημένο" στην μαμά μου, ούτε αγκαλιά δεν μπορούσα να την πάρω... Πονούσα τόσο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χερί πόσο μάλλον να την κρατήσω και να την φροντίσω...Μα τόσο γάλα και η μικρή μου να μην θηλάσει... Σήμερα είμαι καλύτερα, σκέφτομαι ότι έκανα την προσπάθειά μου και με το παραπάνω... Σε επόμενο παιδί θα προσπαθήσω να κάνω τα πράγματα διαφορετικά... Απλά θέλω να μάθω τι πήγε στραβά;;; Τι δεν έκανα σωστά ώστε να τα διορθώσω σε επόμενη γεννα;;;

Όλα καλά, μη στεναχωριέσαι!

Σχετικά με το ερώτημά σου, θα ήθελα να σταθώ στα παρακάτω που μας έγραψες:

Πήρα θήλαστρο και βγάζω δικό μου, το οποίο όμως δεν της φτάνει κ της συμπληρώνω και ξένο. Κατα βάση τρώει ξένο γιατι το δικό μου έιναι 50 με 60 ml την φορά και η μικρή μου τρώει αρκετά..

Όταν δίνεις συμπλήρωμα και μάλιστα πριν εγκατασταθεί η γαλουχία, χάνεις γεύματα θηλασμού. Στην καλύτερη καθυστερείς την εγκατάσταση της γαλουχίας, στη χειρότερη τη διακινδυνεύεις. Αν το παιδί δε φαίνεται ικανοποιημένο, αν σου δίνει την εντύπωση ότι δεν έχει χορτάσει, η μόνη λύση είναι να θηλάζεις/ αντλείς περισσότερο, κι αν αντλείς, δεν αντλείς με απλό θήλαστρο, αλλά με νοσοκομειακό διπλής άντλησης. Το νοσοκομειακό είναι η ασφαλέστερη λύση αν δεν έχει σαραντίσει το μωρό ακόμα κι αν αντλούσες 1 μόνο γεύμα την ημέρα (εσύ έδινες περισσότερα). Έχω διαβάσει εδώ μαμάδες που τα κατάφεραν με το swing (όχι αποκλειστική άντληση εννοείται) αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι, οι οδηγίες του κατασκευαστή είναι να γίνεται περιστασιακή χρήση με εγκατεστημένη γαλουχία.

Αντλώ κάθε τρεις ώρες από το ένα στήθος την φορά. Το συμπλήρωμα μου είπε η παιδίατρος να της το δίνω γιατί όταν η μπέμπα τελείωνε με το δικό μου γάλα συνέχιζε να βάζει τα χεράκια της στο στόμα και να κλαίει. Επίσης έμαθα ότι στην κλινική της έδιναν γύρω στα 60 ml ξένο γάλα και η σύμβουλος μου είπε ότι κανονικά δεν χωράει τόσο το στομαχάκι της αλλά τώρα έχει συνηθίσει.

Στο είχε γράψει και η ΑγγεΚ, άντληση ανά 3 ώρες από το ένα στήθος κάθε φορά, είναι πολύ κακή ιδέα. Αν θήλαζες, θα έδινες κι από τα 2 στήθη, εσύ στην άντληση άδειαζες το ένα και άφηνες το άλλο για ώρες (σημ: όταν δεν απομακρύνεται αποτελεσματικά το γάλα, αυξάνονται οι πιθανότητες να πάθεις μαστίτιδα). Και πάλι, όταν το μωρό φαίνεται ανικανοποίητο, θηλάζεις/αντλείς περισσότερο, δε δίνεις συμπλήρωμα. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ρυθμίσεις την παραγωγή σου στις ανάγκες του παιδιού, μακάρι να'ταν εύκολο, αλλά δεν είναι (στην αρχή). Επίσης αν μπεις στη διαδικασία του μπιμπερό από τόσο νωρίς, είναι πιθανό το παιδί να δυσκολευτεί να μάθει τη θηλαστική κίνηση, με αποτέλεσμα οι θηλές σου να υποφέρουν περισσότερο, όσες κρέμες και να βάλεις...Η σύμβουλος θα μπορούσε ας πούμε να σου είχε αναφέρει τη λύση της σύριγγας.

 

Τελικά πήγα στην κλινική όπου μου πάτησαν το στήθος για να "σπάσουν" τον γάλα που είχε πετρώσει και να βγει όλο το γάλα. Μου πατούσαν το στήθος και έκλαιγα από τον πόνο... Αυτό γινόταν κάθε 2 με 3 ώρες και έμεινα το βράδυ στην κλινική. Το πρωί ο γιατρός μου έδωσε χάπια να μου κόψει το γάλα γιατι είχα πάρα πολύ που δεν έβγαινε ούτε με το θήλαστρο ούτε το έτρωγε η μικρή μου...

Τώρα να σου πατάνε το στήθος όταν έχεις μαστίτιδα, το διαβάζω και μου σηκώνεται η τρίχα γιατί ξέρω πώς είναι ο συγκεκριμένος πόνος και φαντάσου εμένα δε με πάτησε κανένας. Όταν την έπαθα προτίμησα την εύκολη λύση που μου πρότεινε ο γυναικολόγος, πήρα αντιβίωση και 1-2 αντιπυρετικά/παυσίπονα, κι αυτό γιατί είχα κλατάρει και ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω, ήθελα να σταματήσει ο πόνος άμεσα. Και είναι γεγονός ότι και ο πυρετός και ο πόνος κράτησαν μισή-μία μέρα. Τώρα εσύ για ποιο λόγο υπεβλήθης σε όλα αυτά δεν το γνωρίζω...

 

Με λίγα λόγια, σε επόμενο παιδάκι, αν θέλεις να θηλάσεις, φρόντισε να έχεις δίπλα σου ανθρώπους που γνωρίζουν, αλλά για να είσαι σε θέση να διακρίνεις ποιος γνωρίζει και ποιος όχι, θα πρέπει η ίδια να είσαι ενημερωμένη από πολύ πριν. Μη σου πω ότι αν το έχεις μελετήσει επαρκώς, θα μπορείς να θηλάσεις και χωρίς καμία απολύτως βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Μη σου πω ότι αν το έχεις μελετήσει επαρκώς, θα μπορείς να θηλάσεις και χωρίς καμία απολύτως βοήθεια.

 

 

Αυτό -εκτός σοβαρων απροοπτων - είναι μεγάλη αλήθεια!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πονας μονο στις θηλες κατα τη διαρκεια του θηλασμου η κ ενδιαμεσα σε ολο το στηθος;σαν γυαλια;

 

Καλημέρα Vicky, αυτό με τα γυαλιά το έχω ζήσει και είναι ανυπόφορο! Ξέρεις πώς αντιμετωπίζεται; Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό -εκτός σοβαρων απροοπτων - είναι μεγάλη αλήθεια!

 

 

Το σίγουρο είναι ότι σε επόμενο παιδάκι θα αλλάξω σύμβουλο θηλασμού και θα ενημερωθώ αρκετά πριν γεννήσω προκειμένου να είμαι έτοιμη για ότι αντιμετωπίσω!!! Τώρα καλώς ή κακώς δεν μπορώ να αλλάξω την κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος να "θρηνώ" για κάτι που δεν αλλάζει... Αλλά το επόμενο παιδάκι μου θα θηλάσει και θα κάνω ότι μπορώ για να τα καταφέρα!!!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου έλυσαν κάποιες απορίες σχετικά με το τι πήγε στραβά και δεν τα κατάφερα...

Link to comment
Share on other sites

Ισιδωρα πολυ λυπαμαι για οσα περασες.δυστυχως επεσες σε ασχετους.μια κουβεντα θα πω μπορεις να κανεις επαναγαλακτισμο

Σαμμερ μαμμυ αυτο με τα γυαλια ειναι καντιντιαση.μυκητας.συνεχιζεις να θηλαζεις κανονικα.κοβεις ζαχαρη-λευκο αλευρι που τρεφουν το μυκητα.προσεχε κ μελι-μαρμελαδα-φρουτα.εχει στα βιολογικα εκχυλισμα απο κουκουτσια γρειπφρουτ.μπορεις να πινεις μερικες σταγονες αραιωμενες σε νερο.η να βαλεις απευθειας στο στηθος.απλα εχει δυο.το ενα ειναι πικρο.οποτε αν βαλεις στο στηθος να ναι το αγευστο

Link to comment
Share on other sites

Ισιδωρα πολυ λυπαμαι για οσα περασες.δυστυχως επεσες σε ασχετους.μια κουβεντα θα πω μπορεις να κανεις επαναγαλακτισμο

Σαμμερ μαμμυ αυτο με τα γυαλια ειναι καντιντιαση.μυκητας.συνεχιζεις να θηλαζεις κανονικα.κοβεις ζαχαρη-λευκο αλευρι που τρεφουν το μυκητα.προσεχε κ μελι-μαρμελαδα-φρουτα.εχει στα βιολογικα εκχυλισμα απο κουκουτσια γρειπφρουτ.μπορεις να πινεις μερικες σταγονες αραιωμενες σε νερο.η να βαλεις απευθειας στο στηθος.απλα εχει δυο.το ενα ειναι πικρο.οποτε αν βαλεις στο στηθος να ναι το αγευστο

 

Eναλλακτικά πιο παραδοσιακά από το γκρεϊπφρουτ (ανάλογα και πού μένεις) και για πιο γρήγορα αποτελέσματα:

Ξέβγαλμα με μία κουταλιά ξύδι αραιωμένο σε 2-3 λίτρα νερό, και ουτε σαπούνι ούτε τίποτα άλλο ανάμεσα στα ταϊσματα, dactaryn oral gel στις θηλές μετά το θηλασμό 4 φορές τη μέρα (και πιθανότατα και στο στοματάκι του μωρού, αφού συνεννοηθείς με παιδίατρο βέβαια - κάποιοι λένε έτσι κι αλλιώς, άλλοι μόνο αν δεις άσπρα στιγματα στο στόμα), και τις υπόλοιπες φορές ελαιόλαδο. Σε καμία περίπτωση λανολίνη ούτε άλλες κρέμες ούτε nursing pads ή αλλα πράγματα που κρατάνε υγρασία μέχρι να περάσουν τελείως τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι σε επόμενο παιδάκι θα αλλάξω σύμβουλο θηλασμού και θα ενημερωθώ αρκετά πριν γεννήσω προκειμένου να είμαι έτοιμη για ότι αντιμετωπίσω!!! Τώρα καλώς ή κακώς δεν μπορώ να αλλάξω την κατάσταση και δεν υπάρχει λόγος να "θρηνώ" για κάτι που δεν αλλάζει... Αλλά το επόμενο παιδάκι μου θα θηλάσει και θα κάνω ότι μπορώ για να τα καταφέρα!!!

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μου έλυσαν κάποιες απορίες σχετικά με το τι πήγε στραβά και δεν τα κατάφερα...

 

Οτι μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση, εδώ μπορείς να προκαλέσεις γάλα για να θηλάσεις ξένο παιδί, με νεογέννητο 100% μπορείς να ξαναβγαλεις γάλα, αν είναι να σου μείνει το παράπονο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα παθει κ εγω μαστιτιδα εντεκα ημ μετα την εναρξη χρησης θηλαστρου, τα μωρα μου ηταν στη μοναδα. Ο λογος αργησα να κανω αντληση, κανονικα εκανα 12 το βραδυ μετα 4 το πρωι. Εγω αποκοιμηθηκα κ ξυπνησα πεντε μιση με εξι. Εκανα αντληση ενω ειχα πονο. Μετα εκανα 39 πυρετο με ριγος αφορητοι πονοι στα στηθη κ στα δυο. Ηρθε η συμβουλος θηλασμουκ εκανε πιεσεις για να σποσυμφορηθπυν οι ποροι. Ο πονος καθως με πιεζε ηταν πολυ εντονος. Παντως μετα τη διαδικασια αυτη κ το σντιπυερετικο το βραδυ δεν ειχα πυρετο. Ζεστο μπανιομασαζ αντληση μετα κρυες κομπρεσες λαχανοφυλλα κτλ. Ομως τι σχεση εψει να σταματησει κανεις το θηλασμο? Απλα προσεχεις ναμην το ξαναπαθεις. Οι συμβουλες που σου ειχε δωσει πραγματικα ειναι πρωτοφανεις. Ολοι λενε καθε 2 με 3 ωρες αντληση κ στα δυο στηθη. Καθε εξι ωρες πως να μην παθεις μαστιτιδα οταν η παραγωγη τις πρωτες ημ αυξανεται συνεχως?

 

 

 

QUOTE=ΑγγεΚ;2898800]Οτι μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση, εδώ μπορείς να προκαλέσεις γάλα για να θηλάσεις ξένο παιδί, με νεογέννητο 100% μπορείς να ξαναβγαλεις γάλα, αν είναι να σου μείνει το παράπονο!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες, αν μου προκύψει τρίτο και έχω τα ίδια προβλήματα θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας! Μου λύθηκε πάντως η απορία γιατί υπέφερα τόσο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Eναλλακτικά πιο παραδοσιακά από το γκρεϊπφρουτ (ανάλογα και πού μένεις) και για πιο γρήγορα αποτελέσματα:

Ξέβγαλμα με μία κουταλιά ξύδι αραιωμένο σε 2-3 λίτρα νερό, και ουτε σαπούνι ούτε τίποτα άλλο ανάμεσα στα ταϊσματα, dactaryn oral gel στις θηλές μετά το θηλασμό 4 φορές τη μέρα (και πιθανότατα και στο στοματάκι του μωρού, αφού συνεννοηθείς με παιδίατρο βέβαια - κάποιοι λένε έτσι κι αλλιώς, άλλοι μόνο αν δεις άσπρα στιγματα στο στόμα), και τις υπόλοιπες φορές ελαιόλαδο. Σε καμία περίπτωση λανολίνη ούτε άλλες κρέμες ούτε nursing pads ή αλλα πράγματα που κρατάνε υγρασία μέχρι να περάσουν τελείως τα συμπτώματα.

 

Ναι φυσικα.κ με ξυδι εκανα,κ ελαιολαδο εβαζα κ ντακταριν μονο σε μενα.εχουν περασει δυο χρονια κ τα ξεχασα.να εισαι καλα που τα θυμηθηκες

Link to comment
Share on other sites

Οτι μπορείς να αλλάξεις την κατάσταση, εδώ μπορείς να προκαλέσεις γάλα για να θηλάσεις ξένο παιδί, με νεογέννητο 100% μπορείς να ξαναβγαλεις γάλα, αν είναι να σου μείνει το παράπονο!

 

Αυτο ακριβως.διαβασα για περιπτωσεις που θετες μαμαδες θηλασαν τα παιδια που υιοθρτησαν κ λεω δ γινεται,θα τα καταφερουμε

Παντως εγω με το βιβλιο της πατσουρου κ το φορουμ τα καταφερα το πρωτο δυσκολο διμηνο.μετα δ ειχαμε θεμα.αλλα ηξερα πως να κινηθω με στερεες η μετα το χρονο.κ ευτυχως ειχαμε ευκολο αποθηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως.διαβασα για περιπτωσεις που θετες μαμαδες θηλασαν τα παιδια που υιοθρτησαν κ λεω δ γινεται,θα τα καταφερουμε

Παντως εγω με το βιβλιο της πατσουρου κ το φορουμ τα καταφερα το πρωτο δυσκολο διμηνο.μετα δ ειχαμε θεμα.αλλα ηξερα πως να κινηθω με στερεες η μετα το χρονο.κ ευτυχως ειχαμε ευκολο αποθηλασμο

 

Πατσούρου δαγκωτό! !

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου χάθηκα αλλά είχα περιπέτειες... Τελικά το παιδί την Δευτέρα έπιασε και δεν πονούσα πολύ! Χάρηκα πάρα πολύ αλλά το βράδυ άρχισε να πονάει πολύ το στήθος μου. Την έβαλα και δεν ήθελε να φάει και τελικά έβγαλα με το θήλαστρο... Το βράδυ σήκωσα 39 και πυρετό και ο γιατρός μου είπε ότι έπαθα μαστίτιδα... Μου είπε ότι ο μόνος τρόπος για να συνεχίσω τον θηλασμό είναι να την βάλω στο στήθος να τραβήξει το γάλα. Την έβαλα με την βοήθεια της συμβούλου και σφάδαζα από τον πόνο ενώ η μικρή αρνιόταν να φάει.. Τελικά πήγα στην κλινική όπου μου πάτησαν το στήθος για να "σπάσουν" τον γάλα που είχε πετρώσει και να βγει όλο το γάλα. Μου πατούσαν το στήθος και έκλαιγα από τον πόνο... Αυτό γινόταν κάθε 2 με 3 ώρες και έμεινα το βράδυ στην κλινική. Το πρωί ο γιατρός μου έδωσε χάπια να μου κόψει το γάλα γιατι είχα πάρα πολύ που δεν έβγαινε ούτε με το θήλαστρο ούτε το έτρωγε η μικρή μου... Οι μαίες στην κλινική άντλησαν ακόμη μια φορά το γάλα και ο πόνος αφόρητος... Τελικά θα το κόψω... Στενοχωρήθηκα πολύ, ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά... Το παιδί ήταν "παρατημένο" στην μαμά μου, ούτε αγκαλιά δεν μπορούσα να την πάρω... Πονούσα τόσο που δεν μπορούσα να σηκώσω το χερί πόσο μάλλον να την κρατήσω και να την φροντίσω...Μα τόσο γάλα και η μικρή μου να μην θηλάσει... Σήμερα είμαι καλύτερα, σκέφτομαι ότι έκανα την προσπάθειά μου και με το παραπάνω... Σε επόμενο παιδί θα προσπαθήσω να κάνω τα πράγματα διαφορετικά... Απλά θέλω να μάθω τι πήγε στραβά;;; Τι δεν έκανα σωστά ώστε να τα διορθώσω σε επόμενη γεννα;;;

 

Πολύ λυπάμαι που βασανίστηκες έτσι. Τα κορίτσια σου τα έγραψαν όλα, λανθασμένες οδηγίες όλα αυτά. Το βιβλίο της κας Πατσούρου πραγματικά θα σου λύσει πολλές απορίες, μακάρι να το είχα διαβάσει κι εγώ νωρίτερα, υπάρχουν και βιντεάκια απο ομιλίες της στο youtube. Διαβάζοντας και ακούγοντας θα καταλάβεις τί πήγε στραβά. Δυστυχώς οι πάρα πολλοί επαγγελματίες υγείας που σχετίζονται άμεσα με μητέρες και βρέφη αγνοούν πως να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα που προκύπτουν στο θηλασμό. Δηλαδή εμείς που θέλουμε να θηλάσουμε θα πρέπει να είμαστε πιο ενημερωμένες από αυτούς. Και πάλι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Το επομενο παιδι σκέφτομαι να το κανω σε αλλη χωρα...απλα! Τα ιδια μου εκαναν και εμενα

Στο μαιευτηριο τι κι αν ημουν διαβασμένη, τι κι αν παρακολουθούσα σεμινάρια, πηγαν τσάμπα, οι νοσοκόμες σε κανουν να νιωθεις σα σκουλήκι οτι εχει νηστικό το παιδι σου και το μπουκώνουν στο ξενο... Και λες δε μπορει αυτες ξέρουν, ο γιατρος ξερει... Τραγικοί ολοι τους απλα! Εμενα μονο το οτι ηθελα να παω κοντρα στη μανα μου και να μην δωςω ξενο με εςωςε!!!

 

(Και εγω σήκωσα λιγο πυρετό τις πρωτες μερες και μετα πλακώθηκα στα ζεστά μπάνια και κομπρέσες και το ξεπέρασα...αλλωςτε λενε οτι ειναι πολυ καλής ποιότητας το γαλα που μενει εκει μεσα. )

 

Παρε μια δευτερη γνωμη παντα σε οτι αφορα το παιδι σου Ισιδώρα μου απο εδω κ μπρος... Να ειςαι καλα και να χαρείς το μπεμπακι σου κ καθε εμπόδιο για καλο!

K7r0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το επομενο παιδι σκέφτομαι να το κανω σε αλλη χωρα...απλα! Τα ιδια μου εκαναν και εμενα

Στο μαιευτηριο τι κι αν ημουν διαβασμένη, τι κι αν παρακολουθούσα σεμινάρια, πηγαν τσάμπα, οι νοσοκόμες σε κανουν να νιωθεις σα σκουλήκι οτι εχει νηστικό το παιδι σου και το μπουκώνουν στο ξενο... Και λες δε μπορει αυτες ξέρουν, ο γιατρος ξερει... Τραγικοί ολοι τους απλα! Εμενα μονο το οτι ηθελα να παω κοντρα στη μανα μου και να μην δωςω ξενο με εςωςε!!!

 

(Και εγω σήκωσα λιγο πυρετό τις πρωτες μερες και μετα πλακώθηκα στα ζεστά μπάνια και κομπρέσες και το ξεπέρασα...αλλωςτε λενε οτι ειναι πολυ καλής ποιότητας το γαλα που μενει εκει μεσα. )

 

Παρε μια δευτερη γνωμη παντα σε οτι αφορα το παιδι σου Ισιδώρα μου απο εδω κ μπρος... Να ειςαι καλα και να χαρείς το μπεμπακι σου κ καθε εμπόδιο για καλο!

 

Καλα δ χρειαζεται κ να ξενιτευτεις:P

Σε ιδιωτικο μαιευτηριο απλα ζητας rooming in.δηλωνεις κ αποκλειστικο θηλασμο να το γραφει η καρτελα σου.τους λες κ τπτ για ιστορικο αλλεργιων κ νομιζω θα σε αφησουν ησυχη

Παντως εγω που γεννησα σε δημοσιο το προτιμω γτ δ παιρνουν τα μωρα ουτε για εξεταση ο γιατρος.οχι οτι δ ακουσα βλακειες αλλα εχουν τοση δουλεια κ ειναι κ λιγο αδιαφοροι που τουλ εχεις την ησυχια σου

Βεβαια κ η κουνιαδα μου που γεννησε σε αλλο κ μαλιστα πανεπιστημιακο ακουσε οτι αφηνει το παιδι νηστικο γτ ανεβασε ικτερο:shock:αλλα γενικα σε εκεινο η καισαρικη κ το ξενο παει φουλ

Επισης τουλ εκει που γεννησα αν το μωρο εχει ικτερο σου φερνουν λαμπα διπλα σου.δ στο παιρνουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...