Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και τύψεις


Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο  

1.461

  1. 1. Αισθάνεστε τύψεις/απογοήτευση που δεν θηλάσατε περισσότερο

    • ναι
      458
    • έτσι και έτσι
      222
    • όχι
      273


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ κορίτσια ψήφισα ναι, γιατί ενώ ξεκίνησα με τις καλύτερες προϋποθέσεις δεν ενημερώθηκα σωστά και με την πρώτη δυσκολία άκουσα άσχετους και το σταμάτησα.

Θήλασα τη μικρή μου μέχρι 5 μηνών. Τότε ήταν που μου είπε η παιδίατρος να βάλουμε ένα γεύμα ξένο γάλα, γιατί το βάρος της δεν ήταν ικανοποιητικό. Στη συνέχεια παρατήρησα, ότι είχε πολύ γκρίνια, κλπ. μετά το φαγητό και δεν κοιμόταν με τίποτα και της πρόσθεσα ακόμη λίγο ξένο. Η παιδίατρος πρότεινε μεικτή διατροφή, εναλλάξ γεύματα ξένο και μητρικό για 1 μήνα μέχρι να μπουν οι στέρεες και μετά πάλι αποκλειστικό θηλασμό ή και νωρίτερα, ανάλογα με το αποτέλεσμα. Παρόλο που δέχτηκε το ξένο αμέσως και δεν μπερδεύτηκε με μπιμπερό - θηλή, η αλήθεια είναι ότι το πρόγραμμα της μικρή απορρυθμίστηκε και δεν είχε πια στάνταρ ώρες φαγητού. Και εγώ η χαζή, αντί να κάνω λίγο υπομονή να βρει πάλι το ρυθμό της άκουσα την πεθερά και τη μάνα που, που σημειωτέον καμιά τους δεν έχει θηλάσει ούτε μια φορά, ότι βασανίζεται το παιδί, ότι το παιδί δε χορταίνει, κ.ο.κ. και σταμάτησα βίαια το θηλασμό.

Βασικά, η μικρή δεν ενοχλήθηκε, ίσα - ίσα που ηρέμησε αρκετά, αλλά για μένα ήταν ένα τεράστιο σοκ.

Στο δεύτερο θα επιμείνω περισσότερο, πιο οργανωμένα, κλείνοντας τα αφτιά μου σε όλους τους άσχετους που νομίζουν ότι νοιάζονται περισσότερο για το παιδί μου απ' ότι εγώ. Και είμαι λίγο σκληρή, αν και έχω κι εγώ ευθύνη, γιατί θα μπορούσα απλά να γράψω πεθερομάνα στα παλιά μου τα παπούτσια, επειδή το παίζουν φωστήρες για κάτι για το οποίο δεν έχουν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Μανουλα για παντα , οταν διαβαζω τετοιες ιστοριες ,ευχαριστω το Θεο και τις μαιες (στο δημοσιο μαιευτηριο που γεννησα) ,που με βοηθησαν πραγματικα να τα καταφερω να θηλασω.

Ειχα ενημερωθει απο το ιντερνετ ,αλλα στην πραξη τα ειδα ολα!!!!Καθε μιση ωρα φωναζα και μια μαια για να μου βαλει σωστα το μωρο στο στηθος και εκλαιγα απαρηγορητη απο τον πονο!Ενταξει υπηρχαν και καποιες αδαεις τελειως σε οτι αφορα το θηλασμο ,αλλα ευτυχως γρηγορα με ανελαβαν οι πιο εμπειρες και σωθηκα απο την παραπληροφορηση!

Δεν ειχα τρελα να θηλασω (κι ομως πιστεψτε το !) , η μπεμπα ομως δεν αφηνε με τιποτα το στηθος!Εκλαιγε ,εκλαιγε,εκλαιγε!

Στην ουσια ,με αναγκασε,δε μου αφησε περιθωρια επιλογης !

Μετα απο λιγο καιρο ,που σταματησαν οι πολλες πολλες δυσκολιες και μπηκαμε σε μια σειρα απολαμβανα κι εγω το θηλασμο...τον λατρεψα...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν η ανάποδη περίπτωση, ήθελα πάρα πολύ να θηλάσω, είχα ενημερωθεί πολύ καλά, είχα διαβάσει τα πάντα σχετικά, εδώ μέσα και αλλού και είχα εστιάσει στις σωστές στάσεις θηλασμού για να μην μου πληγώσει το μωρό τις θηλές και πονάω..τελικά συνάντησα άλλα προβλήματα, το μωρό δεν έπαιρνε καθόλου βάρος, δεν είχε ανακτήσει το βάρος γέννησης μετά απο 2 βδομάδες, δεν θήλαζε αποτελεσματικά προφανώς.. χαμός.. τρελό άγχος, κλάματα, οι μαμαδοπεθερές (δεν είχαν θηλάσει) ,ο σύζυγος και η παιδίατρος να πιέζουν να δώσω ξένο γάλα, εγώ να μην ξέρω τι να κάνω.. τελικά σώθηκα από την σύμβουλο θηλασμού, με βοήθησε τρομερά. Μου είπε ότι όντως, δεν είναι καλό να μην παίρνει ακόμα βάρος το μωρό αλλά δεν χρειάζεται να δώσω ξένο, νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο για να αντλώ μέχρι να δυναμώσει το μωρό και να πίνει αποτελεσματικά και να αυξηθεί και η παραγωγή μου. Κάθε μία ώρα είτε αντλούσα είτε θήλαζα..δεν έβλεπα μπροστά μου από την αϋπνία και την κούραση.. στις 20 μέρες σκεφτόμουν ότι θα είναι θαύμα αν καταφέρω να θηλάζω μεχρι να σαραντίσει το μωρό.. εγώ που σκόπευα να κλείσω τουλάχτιστον 6 μήνες! Αφού πέρασε ο πρώτος μαρτυρικός μήνας, όλα ήταν πιο εύκολα, αλλά δεν έλεγα μεγάλες κουβέντες πια, κάθε μήνα έβαζα στόχο να θηλάσω έναν μήνα ακόμα.

 

Τελικά φτάσαμε να θηλάσουμε 21 μήνες, ο μικρός αποθήλασε πολύ ομαλά και είμαι πολύ περήφανη. Δεν έχω τύψεις προφανώς (για να μείνω και εντός θέματος :rolleyes:). Για όλα αυτά, θαυμάζω κάθε μανούλα που κατάφερε να θηλάσει για μεγάλο διάστημα, και καταλάβαίνω όσες τελικά τα παράτησαν. Επίσης θεωρώ την συμβολή αυτού εδώ του φόρουμ πολύτιμη, χωρίς αυτή την ενημέρωση θα είχα ενδώσει αμέσως στις πιέσεις, ειδικά της παιδιάτρου. Και πάντα στις δυσκολίες συστήνω σύμβουλο θηλασμού, είναι πολύτιμη η βοήθειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Vivien να ξερεις οτι με τα οσα γραφεις περι θηλασμου ,βοηθας πολλες κοπελες γιατι το συνηθεστερο προβλημα ειναι η μη αυξηση βαρους.

Σε καλοπιανω;) γιατι θα ηθελα τη βοηθεια σου στον αποθηλασμο(που με αγχωνει αφανταστα) , οχι τωρα φυσικα!

Οταν ερθει εκεινη η ωρα.....

 

Οσο για τις τυψεις , εχω, γιατι καμια φορα νευριαζω που κοιμαται μονο με στηθος.Βεβαια ειναι δικο μου το λαθος ,με μενα τα βαζω!Και θα ηθελα να ειχα ενημερωθει γι αυτο,γιατι ειναι κατι που φροντιζεις να το αποτρεψεις απο την αρχη.Οταν πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να πιπιλαει για να κοιμηθει , ηταν πλεον αργα .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vivien να ξερεις οτι με τα οσα γραφεις περι θηλασμου ,βοηθας πολλες κοπελες γιατι το συνηθεστερο προβλημα ειναι η μη αυξηση βαρους.

Σε καλοπιανω;) γιατι θα ηθελα τη βοηθεια σου στον αποθηλασμο(που με αγχωνει αφανταστα) , οχι τωρα φυσικα!

Οταν ερθει εκεινη η ωρα.....

 

Οσο για τις τυψεις , εχω, γιατι καμια φορα νευριαζω που κοιμαται μονο με στηθος.Βεβαια ειναι δικο μου το λαθος ,με μενα τα βαζω!Και θα ηθελα να ειχα ενημερωθει γι αυτο,γιατι ειναι κατι που φροντιζεις να το αποτρεψεις απο την αρχη.Οταν πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να πιπιλαει για να κοιμηθει , ηταν πλεον αργα .....

Κι εγω το ιδιο "λάθος" εχω κανει και οι περισσότερες που θηλαζουν πιστευω.... Ο δικός μου μονο ετσι κοιμόταν και μια ωραια μερα θηλαζε αρκετή ωρα χωρις να κλείνει το μάτι...Τον έβαλα στην κουνια του...άρχιζε να σηκώνεται...του είπα οτι ειμαι εδώ για να κοιμηθούμε και οχι για να παίξουμε και αν συνεχίζει να παίζει θα πρεπει να βγω...( ηταν 14,5 μηνων) ..ξάπλωσε του έδωσα το χέρι μ και κοιμηθηκε σε λίγα λεπτά..Απο τότε κοιμαται μια με το στηθος μια με το χέρι μόνος του..Δεν αγχώνομαι γιατι σιγουρα μια μερα θα κοιμηθεί και χωρις στηθος η χέρι...Μεγαλώνουν Χαρουλα μ και οι συνήθειες αλλάζουν!!! Μην σε αγχώνει τιποτα!!

Link to comment
Share on other sites

Vivien να ξερεις οτι με τα οσα γραφεις περι θηλασμου ,βοηθας πολλες κοπελες γιατι το συνηθεστερο προβλημα ειναι η μη αυξηση βαρους.

Σε καλοπιανω;) γιατι θα ηθελα τη βοηθεια σου στον αποθηλασμο(που με αγχωνει αφανταστα) , οχι τωρα φυσικα!

Οταν ερθει εκεινη η ωρα.....

 

Οσο για τις τυψεις , εχω, γιατι καμια φορα νευριαζω που κοιμαται μονο με στηθος.Βεβαια ειναι δικο μου το λαθος ,με μενα τα βαζω!Και θα ηθελα να ειχα ενημερωθει γι αυτο,γιατι ειναι κατι που φροντιζεις να το αποτρεψεις απο την αρχη.Οταν πηρα χαμπαρι οτι πρεπει να πιπιλαει για να κοιμηθει , ηταν πλεον αργα .....

Μην αγχώνεσαι για τον αποθηλασμό, όταν έρθει η ώρα όλα θα γίνουν!! Εννοείται ό,τι θες εδώ είμαι.

 

Για τις τύψεις πήγαινα να σου πω ό,τι και η Αλεξία, και εμένα ΜΟΝΟ θηλάζοντας κοιμόταν. Γυρω στον χρόνο είχα αγχωθεί λίγο γιατί θεωρούσα ότι αυτός είναι ο λόγος που ξυπνάει και την νύχτα για να θηλάσει και επίσης ότι δεν θα μπορώ να αποθηλάσω όταν έρθει η ώρα. Τελικά διάβασα απο μια κοπέλα εδώ (το Ιζάκι νομίζω) ότι με αυτόν τον τρόπο κοιμίζει πολύ γρήγορα και ξεκούραστα το μωρό της και απενοχοποιηθηκα τελείως. Απο κει και πέρα απολάμβανα που κοιμιζα και γω έτσι ξεκούραστα τον μικρό! Κι όταν ήταν τελικά έτοιμος για αποθηλασμό, αποκοιμήθηκε αλλιώς! Τώρα να δεις γλέντια που για να τον κοιμίσω θέλει επι 3 τέταρτα να του διαβάζω παραμύθια..έχει στεγνώσει το στόμα μου :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση!

 

Αλεξια ,χθες το βραδυ δεν κοιμοταν με τιποτα!Ακου τωρα να δεις ! Την παιρνω κι εγω και την ξαπλωνω στο κρεββατι μου ,για

να τη θηλασω ξαπλωτη μπας και κοιμηθει γιατι κλειναν τα ματακια μου πια!!!Τη θηλαζα κανενα τεταρτο ,αλλα το ματι γαριδα.Ξαφνικα αφηνει το στηθος και γυρναει πλευρο και αυτο ηταν!κοιμηθηκε σε δευτερολεπτα!χαρα εγω ....καταλαβαινετε!

 

Βιβιεν , τι γινεται ομως οταν θες να λειψεις;πως κοιμαται;πανω απ ολα εχω τυψεις γιατι με εχει απολυτη αναγκη για να κοιμηθει.Εδω που τα λεμε , δεν εχω αποπειραθει να την αφησω και ποτε , οπότε δεν ξερω...ισως τα καταφερει μια χαρα και χωρις εμενα!

Καλα ... τι γελιο με το παραμυθι;;;;!!!Θεϊκος ο πιτσιρικος σου!

Á propos , γιατι δεν ηχογραφεις τη φωνη σου;το θελει λαιβ ;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τη συμπαρασταση!

 

Αλεξια ,χθες το βραδυ δεν κοιμοταν με τιποτα!Ακου τωρα να δεις ! Την παιρνω κι εγω και την ξαπλωνω στο κρεββατι μου ,για

να τη θηλασω ξαπλωτη μπας και κοιμηθει γιατι κλειναν τα ματακια μου πια!!!Τη θηλαζα κανενα τεταρτο ,αλλα το ματι γαριδα.Ξαφνικα αφηνει το στηθος και γυρναει πλευρο και αυτο ηταν!κοιμηθηκε σε δευτερολεπτα!χαρα εγω ....καταλαβαινετε!

 

Βιβιεν , τι γινεται ομως οταν θες να λειψεις;πως κοιμαται;πανω απ ολα εχω τυψεις γιατι με εχει απολυτη αναγκη για να κοιμηθει.Εδω που τα λεμε , δεν εχω αποπειραθει να την αφησω και ποτε , οπότε δεν ξερω...ισως τα καταφερει μια χαρα και χωρις εμενα!

Καλα ... τι γελιο με το παραμυθι;;;;!!!Θεϊκος ο πιτσιρικος σου!

Á propos , γιατι δεν ηχογραφεις τη φωνη σου;το θελει λαιβ ;

'Οταν ήθελα να βγω, έβγαινα αφου τον κοιμίσω. Μετά τον χρόνο έκανα μερικές δοκιμές και τον άφησα στην μαμά μου να τον κοιμίσει αφού του δώσει αντλημένο γάλα (είχα κάνει τράπεζα είναι η αλήθεια) και λίγο πιο μετά αφου του δώσει φρέσκο γάλα. Με λίγη δυσκολία τα είχε καταφέρει. Όσο πέρναγαν οι μήνες το δεχόταν πιο εύκολα να τον τον κοιμίσει η γιαγια, αλλά δεν τον έκανα συχνα και κάθε φορά είχα άγχος μήπως δεν κοιμάται. Από μένα βέβαια περίμενε μόνο στήθος. Λίγο πριν αποθηλασει όμως, επειδή είχα πολύ λίγο γάλα, δεν μπορουσε να αποκοιμηθεί εύκολα στο στήθος, κι έτσι τον κοιμιζα αγκαλιά! Αυτό που έκανε ο δικός σου είναι πολύ ενθαρρυντικό!

 

Χα, δεν παίζει να ηχογραφήσω την φωνή μου, θέλει να ξαπλώνω διπλα του και να βλέπει και τις εικόνες, τι το πέρασες :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω βγαίνω αφού εχει κοιμηθεί η νωρις το απόγευμα όπου πάντα επιστρέφω πρην τη ρουτίνα...Παντως το λαθος μου ηταν που τον φοβόμουν και δεν τολμούσα να δοκιμάσω άλλους τρόπους...καμια φορά νομίζουμε οτι τα ξέρουμε τοσο καλα και μας βγάζουν το καπέλο..

Εχτές επειδή εχω θεμα με την μέση μου τον Κοιμήσε ο μπαμπας χωρις να διαμαρτυριθει καθολου...ήθελε το χέρι..δεν τον ένοιαξε πιάνου θα ηταν!! Πρην απο 1 μηνα να μου το έλεγες δεν θα το πίστευα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

τελικα διαβαζοντας τις απαντησεις μ , ειδα ότι δεν απαντησα στο ερωτημα (γλωσσούδες γυναικες χαχα)

 

ακομη δεν εχω αποθηλασει κ ουτε σκοπευω συντομα, αλλα δεν αισθανομαι καμμια τυψη γτ ξενο π δινω στην μπεμπα μ, θ αισθανομουν μονο εάν δεν τη θηλαζα καθολου ή αν τη θηλαζα αποκλειστικα κ ημουν συνεχως μες στα νευρα κ την γκρινια ( γ μενα μιλαω κορίτσια μη παρεξηγηθώ), πιστευω ότι η επιστημη είναι εδώ γ ν μας διευκολυνει

 

επισης θελω ν πω, πως χαιρομαι κ θαυμαζω απεριόριστα ολες τις μανουλες (θηλάζουσες ή μη) που απολαμβανουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τη μητροτητα, που δε γκρινιαζουν ολη την ωρα γ τ πσο κουραζονατι κτλ (όχι ότι δεν είναι ανθρωπινο κ ότι εγω δεν τ κανω αλλα καταλαβαίνετε πως τ λεω ), ναι αυτές τις <ζηλευω> κ θελω ν τους μοιαξω κ θ αισθανομαι ασχημα αν αποτυχω σε αυτο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θηλαζω αποκλειστικα τον μικρο μου 12 μηνες τωρα και ξεκινησα προγραμμα αποθηλασμου.εχουμε κοψει ολα τα πιπιλισματα γιατι ποναν τα δοντια,γιτι εχει γκρινια και τα σχετικα.τα ξερετε....την επομενη βδομαδα παμε παιδιατρο και θα ξεκινησω να του κοβω και τα γευματα αντικαθιστωντας τα με φρεσκο γαλα...αν εχω τυψεις?οχι και καμια...γιατι σημασια δεν εχει αν θηλασε κανεις μια μερα η 2 χρονια,αν δωσαμε συμπληρωμα η οχι,ο κοπος του θηλασμου ειναι μεγαλος,καθως και η αγωνια αν τρωει σωστα,αν ειναι αρκετα κτλ σημασια για μενα εχει πως η καθε μαμα αγαπαει ανευ ορων το παιδι της που πολλες φορες μπαινει στη λογικη οτι "πρεπει"να τα κανει ολα σωστα και μονη της!να ταισει,να πλυνει,νε κοιμισει....οχι για μενα πρεπει να μαθει να μοιραζεται την ευθυνη της μητροτητας και με τον μπαμπα γιατι στο τελος θα ειναι μια νευρικη μαμα που δεν κανει τιποτα για τον εαυτο της και καταπιεζεται και νοιωθει πως κανεις δεν αναγνωριζει τη θυσια της(ετσι τουλαχιστον ενοιωθα εγω).....ωσπου ανακαλυψα οτι το μωρο θελει μια χαρουμενη μαμα,και οσο γινεται πιο ξεκουραστη(ειδικα εμεις που δουλευουμε κιολας)....προσφερα στο παιδι μου το καλυτερο που μπορουσα και το βλεπω πως ειναι γερο και ευτυχισμενο...μονο αυτο μετραει.δεν μπορει να μου πει κανεις τι ειναι σωστο η λαθος σε αυτο το θεμα...για μενα ολες οι μαμαδες το κανουν καλα και με τεραστια αποθεματα αγαπης...αρα οχι δεν μπορω να νιωσω ασχημα μπορω να το κρατησω σαν μια μοναδικη εμπειρια και να το νοσταλγω με χαρα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

παρόλο που θήλασα την κόρη μου μόνο 6 μήνες (βλέπω οτι οι κοπέλες εδώ θηλάζουν συνήθως πολύ περισσότερο) δε νιώθω καθόλου τύψεις. Το έκανα όσο περισσότερο άντεχα και είχα γάλα. Απο τη στιγμή που το μικρό μου δεν γινόταν να θηλάσει στην αρχή και μετά ήθελε μόνο μπιμπερό, χρησιμοποίησα το θήλαστρο 6 μήνες για να πίνει το γαλατάκι μου.Άρχισα να δίνω και ξένο αφού σιγά σιγά κόπηκε το γάλα μου. Η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ δύσκολα με τις αντλήσεις συνεχώς.έχεις να αντλήσεις , να ταίσεις να απολυμάνεις και μετά ξανα απο την αρχή. Τις πρώτες μέρες που σταμάτησα το θηλασμό είχα πολλές τύψεις(και καθόλου γάλα) και νόμιζα οτι αν γίνει καμιά καταστροφή όπως τσουνάμι ή σεισμός(ωωω ναιιιι) δε θα μπορώ να ταίσω το παιδί μου:oops: Τι σου κάνουν οι ορμόνες και η tv σε συνδιασμό!!!! Τώρα που το βλέπω αποστασιοποιημένα θεωρώ οτι έκανα το καλύτερο που μπορούσα για όσο περισσότερο καιρό μπορούσα εγώ και πιστευω οτι το ίδιο κάνουν και όλες οι μανούλες είτε θήλασαν είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Daisy1 αν γινοταν καποιος σεισμος ή τσουναμι , το γαλα θα σου κατεβαινε - ω ναι- ως δια μαγειας!!Ηθελες δεν ηθελες...

 

Λές? Ευτυχώς γλιτώσαμε την καταστροφή πάντως και δε χρειάστηκε να το μάθω:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Εμένα η μπέμπα μου είναι 8 μηνών & θηλάζω ακόμη.

Δεν ανήκω στη κατηγορία των γυναικών που το απολάμβαναν όλες τις φορές. Αντιθέτως έχουν υπάρξει περιπτώσεις που δεν ήθελα να τη θηλάσω, αλλά αυτό δεν υπήρχε σαν επιλογή τη συγκεκριμένη στιγμή.

Ωστόσο δεν θα διέκοπταν το θηλασμό μετά απ' όλη μας την προσπάθεια & τη δική μου, αλλά & της μπεμπούλας μου!

Σκοπεύω να εξακολουθήσω έως το χρόνο σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ο μπέμπης μου είναι 8,5 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά, έχω κουραστεί φοβερά από την αϋπνία, παρ' όλα αυτά όχι τόσο ώστε να μου κοπεί η χαρά, η διάθεση και το χαμόγελο μέσα στη μέρα. Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι να σταματήσω όπου να 'ναι προτού επιστρέψω στη δουλειά μήπως καταφέρω να κοιμηθώ ως τότε λιγάκι και να ξεκουραστώ το βράδυ. Για τους επόμενους μήνες έχω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη. Νιώθω ήδη μια θλίψη για αυτή τη διακοπή βέβαια, λίγο σαν νοσταλγία που τελειώνει κι αυτό το κεφάλαιο μέχρι το επόμενο παιδάκι μας, ανάμεικτα συναισθήματα επίσης που μεγαλώνει το μωρό μου τόσο αστραπιαία. Αλλά φυσικά υπερισχύει η ευτυχία που τον έχω στην αγκαλιά μου (...ακόμα)!

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι 8,5 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά, έχω κουραστεί φοβερά από την αϋπνία, παρ' όλα αυτά όχι τόσο ώστε να μου κοπεί η χαρά, η διάθεση και το χαμόγελο μέσα στη μέρα. Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι να σταματήσω όπου να 'ναι προτού επιστρέψω στη δουλειά μήπως καταφέρω να κοιμηθώ ως τότε λιγάκι και να ξεκουραστώ το βράδυ. Για τους επόμενους μήνες έχω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη. Νιώθω ήδη μια θλίψη για αυτή τη διακοπή βέβαια, λίγο σαν νοσταλγία που τελειώνει κι αυτό το κεφάλαιο μέχρι το επόμενο παιδάκι μας, ανάμεικτα συναισθήματα επίσης που μεγαλώνει το μωρό μου τόσο αστραπιαία. Αλλά φυσικά υπερισχύει η ευτυχία που τον έχω στην αγκαλιά μου (...ακόμα)!

 

Το ιδιο θα ενιωθες σε οποιαδηποτε ηλικια.ειναι κ η επιστροφη στη δουλεια.η κορη μου αποθηλασε μονη στους 23μηνες κ θα νιωθα περιεργα αν δ ηξερα οτι σε 3μηνες θα θηλαζω το γιο μου.ολο το βραδυ σερι αρχισε να κοιμαται στον 1,5χρονο αλλα ποτε δ τα πηγαινε καλα με τον υπνο.παντως δ ειναι σιγουρο οτι θα σταματησουν τα νυχτερινα ξυπνηματα με τον αποθηλασμο.αυτο δ το λεω για να συνεχισεις.ειναι καθαρα δικη σου αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Ο μπέμπης μου είναι 8,5 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά, έχω κουραστεί φοβερά από την αϋπνία, παρ' όλα αυτά όχι τόσο ώστε να μου κοπεί η χαρά, η διάθεση και το χαμόγελο μέσα στη μέρα. Παρ' όλα αυτά σκέφτομαι να σταματήσω όπου να 'ναι προτού επιστρέψω στη δουλειά μήπως καταφέρω να κοιμηθώ ως τότε λιγάκι και να ξεκουραστώ το βράδυ. Για τους επόμενους μήνες έχω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη. Νιώθω ήδη μια θλίψη για αυτή τη διακοπή βέβαια, λίγο σαν νοσταλγία που τελειώνει κι αυτό το κεφάλαιο μέχρι το επόμενο παιδάκι μας, ανάμεικτα συναισθήματα επίσης που μεγαλώνει το μωρό μου τόσο αστραπιαία. Αλλά φυσικά υπερισχύει η ευτυχία που τον έχω στην αγκαλιά μου (...ακόμα)!

 

Εμένα είναι 6 μηνών και μόλις γύρισα στη δουλειά, ευτυχώς λίγες ώρες τρεις φορές την εβδομάδα. Κι εγώ θηλάζω αποκλειστικά και φρόντισα να φτιάξω τράπεζα γάλακτος. Μάθαμε με υπομονή το μπιμπερό, μας πήρε περίπου 2 εβδομάδες και έχει αρχίσει να πίνει μερικές γουλιές και με εκπαιδευτικό ποτηράκι. Όμως αφού ξεκίνησα να λείπω, διαπιστώσαμε πως δεν πίνει με τίποτα το γάλα της κατάψυξης, το οποίο δε σκέφτηκα να δοκιμάσω νωρίτερα. Νομίζω πως την ενοχλεί μια ιδιάζουσα μυρωδιά που δημιουργείται στο κατεψυγμένο. Δεν το δέχεται καθόλου, ενώ αυτό που θα βγάλω με το θήλαστρο θα το πιεί, και ας το αφήσω και 2 μέρες στο ψυγείο. Ευτυχώς έχουν αρχίσει και οι στερεές στις οποίες δείχνει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το δικό σου μωρό το έχει δοκιμάσει το γάλα της τράπεζας; Εύχομαι να μη σου συμβεί ό,τι σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις 2! Παρ' όλο που την έχω πάρει την απόφαση, είμαι ενημερωμένη, ως και 2 χρόνια και βάλε μπορεί να ξυπνάει, το ξέρω. Η δουλειά μου όμως είναι τόσο ακατάστατες βάρδιες και μπορεί να λείπω και συνεχόμενες μέρες, οπότε και να συνεχίσω τον θηλασμό δεν θα κρατήσει για πολύ. Κάπως έτσι θα το κάνω και όσο πάει.

 

Almond, ναι, κι εμένα αρχικά δεν το έπινε για τη μεταλλική αυτή γεύση που έχει το αποψυγμένο, όμως δοκίμασα να το ζεστάνω σε μπεν μαρί, παρ' όλες τις οδηγίες για μη θερμική επεξεργασία, ήπια το ζέστανα και έκτοτε το πίνει, δηλαδή χλιαρό. Κάνει διαλείμματα, δηλ. θα πιει 150 μλ με δύο διαλείμματα ανάμεσα, αλλά το πίνει ευχάριστα. Δεν ήθελα να το αποδεχτώ ότι θα πάνε χαμένα τόσα λίτρα και μάλιστα του πρώτου εξαμήνου που είναι φουλ αντισώματα. Θέλει να του δώσεις χρόνο, αφού συνηθίσει καλά το μπιμπερό, να συνηθίσει και τη γεύση. Με ήπια θέρμανση δεν θα πάθει τπτ το γάλα και μπορεί τελικά να του αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις 2! Παρ' όλο που την έχω πάρει την απόφαση, είμαι ενημερωμένη, ως και 2 χρόνια και βάλε μπορεί να ξυπνάει, το ξέρω. Η δουλειά μου όμως είναι τόσο ακατάστατες βάρδιες και μπορεί να λείπω και συνεχόμενες μέρες, οπότε και να συνεχίσω τον θηλασμό δεν θα κρατήσει για πολύ. Κάπως έτσι θα το κάνω και όσο πάει.

 

Almond, ναι, κι εμένα αρχικά δεν το έπινε για τη μεταλλική αυτή γεύση που έχει το αποψυγμένο, όμως δοκίμασα να το ζεστάνω σε μπεν μαρί, παρ' όλες τις οδηγίες για μη θερμική επεξεργασία, ήπια το ζέστανα και έκτοτε το πίνει, δηλαδή χλιαρό. Κάνει διαλείμματα, δηλ. θα πιει 150 μλ με δύο διαλείμματα ανάμεσα, αλλά το πίνει ευχάριστα. Δεν ήθελα να το αποδεχτώ ότι θα πάνε χαμένα τόσα λίτρα και μάλιστα του πρώτου εξαμήνου που είναι φουλ αντισώματα. Θέλει να του δώσεις χρόνο, αφού συνηθίσει καλά το μπιμπερό, να συνηθίσει και τη γεύση. Με ήπια θέρμανση δεν θα πάθει τπτ το γάλα και μπορεί τελικά να του αρέσει.

 

Ωραία, ευτυχώς!

Εμείς αφού το αποψύχουμε στη συντήρηση,το κάνουμε χλιαρό στο θερμαντήρα για μπιμπερό. Δεν έχουμε σταματήσει την προσπάθεια να το πιεί, θα δούμε... Είχα σκεφτεί για να μην πάει χαμένο τόσο γάλα να μουλιάζω σε αυτό τη βρώμη και να την αλέθω με τα φρούτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευτυχώς!

Εμείς αφού το αποψύχουμε στη συντήρηση,το κάνουμε χλιαρό στο θερμαντήρα για μπιμπερό. Δεν έχουμε σταματήσει την προσπάθεια να το πιεί, θα δούμε... Είχα σκεφτεί για να μην πάει χαμένο τόσο γάλα να μουλιάζω σε αυτό τη βρώμη και να την αλέθω με τα φρούτα.

 

Nαι, κάτι είναι κι αυτό πιστεύω! Γιατί κι εγώ όσο κι αν σκέφτηκα άλλες χρήσεις π.χ. σε κρέμες, δεν βρήκα κάποια καλή ιδέα, στη φρουτόκρεμα δεν βρίσκω το λόγο, μόνο ίσως σε μια απογευματινή κρέμα με βρώμη, αλλά κι εκεί θέλω να του δίνω και λίγο γιαούρτι. Μπορείς όμως εναλλάξ κάποια απογεύματα να βράζεις σε νεράκι τη βρώμη και μετά να την αραιώνεις με γάλα δικό σου σε θερμοκρασία δωματίου και να γίνεται κρέμα. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια, θα το δοκιμάσω να δω πώς γίνεται. Εμένα πάντως το πίνει με πολλά διαλείμματα, δηλαδή κάνει παύση μετά τα 50 μλ, μετά από 5λ. ξαναπίνει άλλα 50 και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω γιατί, υποθέτω ότι του "πέφτει" κάπως να το πιει μονορούφι. Σε ξένο γάλα που έχω δοκιμάσει δεν μου το κάνει αυτό, πίνει 200 μλ μονοκοπανιάς, οπότε υποθέτω ότι προτιμά τη γεύση του ξένου από του αποψυγμένου.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, κάτι είναι κι αυτό πιστεύω! Γιατί κι εγώ όσο κι αν σκέφτηκα άλλες χρήσεις π.χ. σε κρέμες, δεν βρήκα κάποια καλή ιδέα, στη φρουτόκρεμα δεν βρίσκω το λόγο, μόνο ίσως σε μια απογευματινή κρέμα με βρώμη, αλλά κι εκεί θέλω να του δίνω και λίγο γιαούρτι. Μπορείς όμως εναλλάξ κάποια απογεύματα να βράζεις σε νεράκι τη βρώμη και μετά να την αραιώνεις με γάλα δικό σου σε θερμοκρασία δωματίου και να γίνεται κρέμα. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια, θα το δοκιμάσω να δω πώς γίνεται. Εμένα πάντως το πίνει με πολλά διαλείμματα, δηλαδή κάνει παύση μετά τα 50 μλ, μετά από 5λ. ξαναπίνει άλλα 50 και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω γιατί, υποθέτω ότι του "πέφτει" κάπως να το πιει μονορούφι. Σε ξένο γάλα που έχω δοκιμάσει δεν μου το κάνει αυτό, πίνει 200 μλ μονοκοπανιάς, οπότε υποθέτω ότι προτιμά τη γεύση του ξένου από του αποψυγμένου.

 

Σκέφτηκα πως τα φρούτα θα καλύψουν αυτή τη μεταλλική μυρωδιά, αλλά κι εγώ δεν το δοκίμασα ακόμη. Εσείς αυτό το θέμα το έχετε ξεπεράσει, οπότε είστε μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...