Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

chips στην εγκυμοσυνη?


tracy

Recommended Posts

κοριτσια ισως να ειναι χαζη η ερωτηση μου ξεροντας ποσο βλαβερα ειναι αλλα εχω μανια με τα chips ακομα και πριν μεινω εγκυος....πειτε μου αν ξερετε ,κανει που τρωω που και που τωρα στην εγκυμοσυνη?ξερω πως πρεπει να ακολουθω αυστηρα μια σωστη διατροφη οπως και κανω ,αλλα καμια φορα με πιανει αυτη η μανια για παρασπονδια..(την εχω απο παλια)...θα εχω επιπτωσεις ???συχγωρεστε αν ειναι χαζη η ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έλα βρε κορίτσι μου, μη κανεις ετσι... δεν θα γίνει προφανώς τπτ...όλες τά

χουμε κάνει αυτά!

δεν είπαμε να πίνεις ενα κιλό ουίσκυ την μέρα!!!

 

καλή εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχεις πρόβλημα πίεσης και κιλών μπορείς να το απολαύσεις!!!

 

Αλλά, στη θέση σου θα το απόφευγα...Μπορεί τώρα στις αρχές να μην δείχνει πρόβλημα, αργότερα όμως να συμβάλει σε κάτι σοβαρό(διαβήτης κύησης, παχυσαρκία, πίεση).

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ενώ δεν ήμουν ποτέ φαν των παγωτών...το τι παγωτά χτύπησα περυσι το καλοκαίρι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου δεν λέγεται!!! Δεν ήταν ότι ένιωθα "λιγουρες" και τα συναφή απλά είχα μια τρελή επιθυμία και λαχτάρα για παγωτά διαρκώς. Ο άντρας μου τα είχε παιξει να με βλέπει συνέχεια με ένα παγωτο στο χέρι. Να σκεφτείτε έπαιρνα οικογενειακό παγωτό του κιλού από ένα φοβερό ζαχαροπλαστείο που έχουμε και φτιάχνει σπιτικό παγωτό με φρέσκο γάλα...και το έτρωγα από το μπωλ με το κουτάλι....Πολλές φορές ξυπνουσα τα βράδια επειδή με ενοχλούσε η φουσκωμένη κοιλιά και δεν κοιμόμουν καλά (ειδικά προς το τέλος της εγκυμοσύνης) και για να περάσει ευχάριστα η ώρα..χτυπούσα κι ένα παγωτάκι δροσερό! Αχ τι χαλαρή περίοδος ήταν αυτή!

Τέτοια λαχτάρα λεμε για παγωτό περυσι. Φέτος μου έχει περάσει η μέγαλη "κάψα" αλλά που κ που το χτυπάω το μπωλακι αλύπητα!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου έτρωγα άφοβα παγωτά,γλυκά,πατατάκια,έπινα κοκα κόλες και ούτε πολλά κιλά πήρα (μόνο 10,τα οποία είχα χάσει μόλις 10 μέρες από τον τοκετό),ούτε είχα κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη άλλα ούτε και το μωρό γεννήθηκε με κάποιο πρόβλημα. βέβαια καλό είναι να προσέχεις...

xFibp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια! ο γιατρός μου είπε να αποφεύγω τα αλμυρά και πικάντικα, οπότε δεν έχω φάει καθόλου πατατάκια. αλλά μια φορά στο σινεμά πήρα νάτσος και τα τσάκισα. μετά πονούσε το στήθος μου, λόγω κατακράτησης υγρών

Link to comment
Share on other sites

εγω και στη πρωτη και τωρα στη δευτερη μου εγκυμοσυνη ετρωγα και συνεχιζω να τρωω γιατι με βοηθανε πολυ στις αναγουλες!!

οσο για παγωτακι ...ενα παγωτινι την ημερα ιδιως τωρα με τις ζεστες!!και ουτε ζαχαρο,ουτε πιεση και ευτυχως απο κιλα μια χαρα στην πρωτη ειχα παρει μονο 10 και τωρα εχω παρει μεχρι στιγμης 2,5.!!:D

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω τους πρωτους 4 μηνες ολη την ωρα πατατακια λιγουρευομουνα...τα γλυκα δε μου εκαναν καμια αισθηση.Ετρωγα μια φορα στις 15 πατατακια(με τα χιλια ζορια κρατιομουν να μην τρωω περισσοτερο).Στον πεμπτο μου περασε λιγο αυτη η ταση με τα αλμυρα.

 

Μετα αρχισα να τρωω κανενα παγωτακι και παλι μια στο τοσο.

Στις διακοπες ομως που ετρωγα καθε μερα κι απο ενα + ενα πλουσιο πρωινο στο ξενοδοχειο πηρα 3 κιλα σε 1 εβδομαδα.Εκλεισα τον πεμπτο και εχω παρει 7 κιλα.Ε αφου γλυτωσα το εγκεφαλικο οταν γυρισα και ανεβηκα στη ζυγαρια...οταν με ζυγισε ο γιατρος μου ειπε στο εξης κομμενα ολα αυτα και υγειινη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμοσύνη μου ήταν ένα τεράστιο πακέτο!! 9 μήνες με αναγουλες και εμετούς!! Χάλια μαύρα. Ποτέ δε θυμάμαι να ήθελα να φάω κάτι συγκεκριμένο γιατί ήξερα τις συνέπειες.

 

Εκτος απο...

 

Μentos ...

 

...τα γνωστά καραμελάκια...

 

Κουτάκια κατέβαζα...

 

Νομίζω οτι αυτά μεγάλωσαν το μωράκι μου...:-):-):-)

 

Απο τη στιγμή που γέννησα δεν τα έχω ξαναβάλει στο στόμα μου.

 

Βγάλε άκρη.

 

Πάντως θα σε συμβούλευα, να τρως ότι κάνεις κέφι, αλλά με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Χμ....νομίιιζω , δεν είμαι σίγουρη , ότι υπάρχουν κάποια με λιγότερο ή και καθόλου αλάτι..Έτσι μπορείς να αποφύγεις ένα κακό συστατικό...

Επίσης , όταν ο γιος μου ήτανε μικρός , όταν ζητούσε πατατάκια του έβαζα κορν φλεικς.Μπορείς να δοκιμάσεις και εσύ να τα αντικαταστήσεις όσο γίνεται με αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προς το παρον στην Ελλαδα τα τοποθετουν μονο στα ζωα-στο εξωτερικο εχουν τοποθετηθει σε χιλιαδες ανθρωπους-μη φοβασε κοντοζυγωνει και η σειρα μας για πανταχου ελεγχο και εκμηδενιση της προσωπικοτητας!!microchip στο χερι και στο κεφαλι(δηθεν για το καλο μας)....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι της άποψης ''παν μέτρον'' αλλά δεν μπορούμε να είματε και ρομπότ. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πρόσεχα από φόβο και από την δεδομένη άγνοια, πάρα πολύ και στον 6ο με επισκέφτηκε ένας ωραιότατος διαβήτης! και μην φανταστείς τα γλυκά δεν τα τρελαινόμουν, 1 στις τόσες! προσεχτική λοιπόν εγώ, όλα τα έπαθα αλλά το μωρό και κολικούς είχε και μου έβγαλε το λάδι το καμάρι μου αλλά ευτυχώς από υγεία είμαστε μια χάρα! :-P :-P τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη το έχω ρίξει έξω κι ότι γίνει.... και πατατάκια και γαριδάκια (εντάξει όχι συχνά, αλλά από το καθόλου κάτι είναι το 1 στις 20 μέρες) και απ' όλα! το θέμα είναι για μένα να το απολαυμάνεις τελικά και προς Θεού δεν μιλάμε για τις πλέον επικίνδυνες καταχρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλημέρα κοριτσια!!!Ειμαι και εγω στην 12 εβδομαδα και εδω και 3 εβδομαδες θελω drakoulinia !δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!ουτε γλυκα ουτε τπτ,μονο αυτα!!!προσπαθω να κρατηθω αλλα ειναι θεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια!!!Ειμαι και εγω στην 12 εβδομαδα και εδω και 3 εβδομαδες θελω drakoulinia !δεν υπαρχει αυτο το πραγμα!!ουτε γλυκα ουτε τπτ,μονο αυτα!!!προσπαθω να κρατηθω αλλα ειναι θεμα!!!

 

 

 

Χαχαχα γεια σου κορίτσι μου καλή κ τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις κ ενα υγείης μωράκι!κ εγω στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ηθελα συνέχεια δράκουλινια μονο αυτά λιγουρευμουν κ σοκολάτα αμυγδάλου! Φοβερός συνδυασμός!χααχαχχ απο τα καλύτερα μια στις τόσες όμως το τσακιζα ενα μεγάλο σακουλάκι!τωρα τιποτα το ιδιαίτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επειδη τρελλαίνομαι για τσιπς ειδα αυτο το θεμα κ θυμηθηκα την έρευνα που εβαλα εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=144907 είναι φετεινή,

υπάρχει σύνδεση της πατάτας με προεκλαμψίες και πιεση εγκυμοσύνης.

αυτά ειναι κατι πολύ επικίνδυνο οπότε αν ήμουν έγκυος, οπωσδήποτε όπως γράφει στο άρθρο θα περιόριζα τις πατάτες σε 1χ την εβδομάδα όχι παραπάνω.!

αν τα φάτε προτιμήστε τουλάχιστον αυτά με το ελαιόλαδο, όχι τα άλλα που έχουν φυτικά έλαια άνευ προσδιορισμού. :wink:

 

δεν είναι θέμα πάχους είναι θέμα επικινδυνότητας για την προεκλαμψία. ειναι κατι που ΔΕΝ αναστρέφεται (αν θυμαμαι καλά), ειναι ενα απο τα πραγματα που φοβούνται οι γιατροί.

δε φοβούνται άμεσα αποκλειστικά το πάχος.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...