Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΣΤΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ!!!!


eleni210

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Diana τι δωματιο ζητησες? σΕ ποια πτερυγα? Μου παν οτι η πτερυγα Πετσαλνη ανακαινιστηκε και πλεον εχει μονο 5κλινα. Οποτε αυτη τη φορα θα ζητησω αλλη πτερυγα.......Μια γνωστη μαια μου πε να ζητησω 2κλινο και οτι θα μου δωσουν. Μιλησα και με τη γιατρο, πιστευω να βοηθησει.

 

Ειναι να γεννησω τις επομενες μερες, οποτε θα σας ενημερωσω σχετικα.

 

Zitisa pentaklino, dioti hxa dei ta diklina kai mou fanikan upervolika mikra. Kai to kako oti ekei mazevete polus kosmos. Diladi sumperiferontai san sto spiti tous. Hda pos se ena diklino kathotan kai thn nuxta o andras ths kopelas pou gennise. Hmoun sto devtero orofo alla den thimame se pia pteriga. H fili mou pou genise meta apo mena epese se "tsounami" kai mpike se dekaklino, parolo pou me thn asfalia pou exei dikaioute diklino.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφερω κι εδω ενα περιστατικο που συνεβει τοτε (και ειναι επικαιρο λογω αρπαγης του μωρου απο το Ελενα) να ξερετε να προσεχετε.......

 

Σε ενα επισκεπτηριο το απογευμα (που ερχεται πολυ κοσμος) ηρθε ενας νεαρος που μας φανηκε αμεσως υποπτος...μπηκε στο θαλαμο μας που ηταν απο τους πρωτους και ηθελε και καλα πληροφοριες σχετικα με τη γεννα σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι η κοπελα του ηταν 6 μηνων εγκυος και δεν ηξερε που θα γεννησει. Εμας μας φανηκε κλεφτρονι που απλα ελεγχε το χωρο, παρολα αυτα ειπαμε τυπικα δυο λογια.....σημειωτεον στο θαλαμο ημουν εγω, ο αντρας μου, η κοπελα διπλα και τα μωρα μας........

 

Αυτος οσο μας ακουγε σκαναρε προσεχτικα το χωρο (γι αυτο και υπεθεσα οτι κοιτουσε τι υπαρχει να κλεψει αν του δωθει η ευκαιρια)....κι ενω παει να φυγει, επιστρεφει και βγαζοντας το κινητο του (η μια φωτογραφικη δεν θυμαμαι τωρα) με ρωταει αν μπορει να βγαλει το μωρο μου φωτογραφια.........σηκωθηκα αμεσως, του πα οχι και τον εβγαλα εξω, ενω ειδοποιησαμε τους σεκιουριταδες να τον βρουν και να τον βγαλουν εξω.......

 

Δεν ξερω για ποιο λογο ηθελε την φωτο, κι αν ηταν απλα μια δικαιολογια να πλησιασει περισσοτερο στο δωματιο, αλλα δεδομενου το περιστατικο στο Ελενα, καλο ειναι να προσεχουμε κι αν δουμε τετοιους υποπτους να ενημερωνουμε τους φυλακες που υπαρχουν σε καθε πτερυγα......κυκλοφορει πολυς κοσμος στα επισκεπτηρια.

 

Aman... prepei na prosexoume...

Link to comment
Share on other sites

Loipon γεννησα κι εγω και θα σας γραψω τις εντυπωσεις απο αυτη τη δευτερη φορα!

 

Ημουν ξανα σε δικλινο στην Πετσαλη (μπορουσα να παω σε τρικλινο στην Κονσολα αλλα προτιμησα το δικλινο κι ας μην ειχε τη χλιδα)

 

Γεννησα το μεσημερι και το μωρο μου το φεραν κατα τις 6 το απογευμα.......ηταν κι αυτο μεσα στην μπιχλα οπως ανεφερε η prosperous....μου ειπαν οτι το καθαρισαν οσο μπορουσαν για πρωτη φορα κι οτι θα επρεπε να φυγει σταδιακα η μπιχλα...... (πηρα τηλεφωνο την παιδιατρο μου και μου το επιβεβαωσε, οντως φευγει δυσκολα αυτο το πραγμα, καλυτερα σταδιακα παρα να τριβεις το μωρο.....παροτι δευτερο αισθανομουν σαν να πιανω πρωτη φορα νεογεννητο στα χερια!)

 

Το Αρνητικο ηταν πως τα ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΑ (που τυχαμε) ουτε πλενουν τα μωρα τα πρωινα (πρεπει να το κανεις μονη, κατι που θεωρω απαραδεκτο ειδικα σε τετοιες συνθηκες) αλλα ουτε και τους παιρνουν αιμα......η δικαιολογια ειναι πως δεν χρειαζεται.........οποτε μας πηραν αιμα τη Δευτερα που επρεπε να φυγουμε και λογω του οτι παρουσιασε ικτερο (και δεν ειχαμε τιμη προηγουμενης μερας) αναγκαστηκαμε να μεινουμε αλλη μια μερα. Επισης το αλλο απαραδεκτο ειναι οτι δεν παιρνουν αιμα να σου πουν ομαδα αιματος του μωρου ΑΝ η μητερα δεν ειναι ρεζους αρνητικο, και καλα δεν χρειαζεται και γιατι να τρυπανε τζαμπα τα μωρα........τωρα αυτα ειναι δικαιολογιες του κ@λου γιατι την πρωτη φορα πριν 3 χρονια μου ειπαν ομαδα αιματος (και δεν αλλαξε το ρεζους μου εκτοτε!) Τωρα εγω δλδ δεν ξερω τι ρεζους εχει το μωρο μου......(ομαδα ξερω λογω του οτι δεν μπορει να εχει διαφορετικη απο των γονιων του, ειμαστε 0 και οι δυο). Βασικα τα σουκου το νοσοκομειο υπολειτουργει και εχουν κοψει τα περιττα εξοδα....επισης οι παιδιατροι ειναι νεοτατες κοπελες (που μπορει να ειναι εξαιρετικες, αλλα η υπευθυνη παιδιατρος τα βλεπει μονο καθημερινες) Φυσικα τα μωρα που εχουν καποιο προβλημα παρακολουθουνται απο τους παιδιατρους του θαλαμου παρακολουθησης νεογνων.

 

Τωρα για τα παιδακια που κυκλοφορουν, οπως αναφερθηκε......οντως αρκετοι τα κουβαλανε στο επισκεπτηριο και ελληνες και ξενοι και καταφερνουν να τα περνανε μεσα μονο αν λειπουν οι υπευθυνες μαιες απο τη ρεσεψιον.........αν ομως τα παρουν ειδηση, πανε στους θαλαμους και τα βγαζουν εξω..........τι να κανουν κι αυτες, θα πρεπε ο κοσμος να φερεται πιο υπευθυνα!

 

Για το θηλασμο τωρα, εχουν πολλη πλακα, απο την μια υπαρχουν μαιες που προσπαθουν να σε πεισουν να θηλασεις και σε βοηθουν και σου λενε ποσο σημαντικο ειναι και απο την αλλη μερικες αλλες ντε και καλα να σε πεισουν να χεις και λιγο ξενο στο θαλαμο μπας και χρειαστει.........μεχρι και εμπιστευτικη συμβουλη ειχα απο μαια να δωσω λιγο ξενο στο μωρο για να κατεβει ο ικτερος........τι τραβηξα για να την αποφυγω!!!! (και το αστειο ειναι οτι ο δικος μας ικτερος κατεβηκε ενω αλλη κοπελας που δεν θηλαζε ανεβηκε, οποτε παει κι αυτος ο αστικος μυθος!). Παντως ακουσα αρκετα μπινελικια απο νεες παιδιατρους σε ζευγαρια που δεν ηθελαν να θηλασουν.......

 

Οι περισσοτερες μαιες αυτης της πτερυγας ηταν συμπαθεστατες κι πολυ εξυπηρετικες......παλι καλα, την προηγουμενη φορα ζητημα ηταν να πετυχαινες μια καλη, παντως δεν σκοτωνονται κιολας να σε βοηθησουν σε πλυσιματα και αλλαγματα, δηθεν προσφερονται αλλα τελικα δεν ευκαιρουν.

 

Να θυμησω αυτο που ειχα αναφερει σε αλλο τοπικ, για το δωματιο αλλαγης σε καθε πτερυγα, εχει ενα λαδακι παραφινης που ειναι οτι πρεπει για να καθαριζετε το μωρακι απο τα πρωτα κακα του που ειναι μηκωνιο και βγαινει πολυ δυσκολα. Θα πηγαινετε εκει, θα το βαζετε σε μια πετσετα πανω στον παγκο και θα ετοιμαζετε βαμβακακια με το λαδακι αυτο πανω....το καθαριζετε καλα και μετα το πλενετε η το σκουπιζετε με μωρομαντηλα (αγορασα ενα πακετο βιολογικα ειδικα γι αυτες τις μερες) Υπαρχει και μια βρυση εκει να το πλυνετε.

 

 

Απο τιμη πληρωσα 105 ευρω τη μερα, αυτη τη φορα δε μου χρεωσαν τα φαρμακα της προκλησης τοκετου. Μαλλον παρα το ικα, απο τη στιγμη που ζητησα δικλινο το πληρωνω κανονικα και οχι τη διαφορα.

 

Ελενη νομιζω οτι αυτο που πληρωνεις τελικα ειναι το δωματιο και οχι την διαδικασια τοκετου, ειτε φυσιολογικος ειτε καισαρικη......καλα ειναι να το ρωτησεις παντως αν πας για καισαρικη. Ευχομαι να πανε ολα καλα με τον τοκετο σου........καλα ειναι το σουκου απο αποψη ησυχιας αλλα πολλη ερημια βρε παιδι μου, και δυσλειτουργια!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι οπως σε καθε πανεπιστημιακο, εισαι ερμαιο στα χερια ειδικευομενων.......παρολο που ετυχα σε κοπελα που πρωτη φορα εβαλε ορο ημουν τυχερη γιατι πονεσα λιγοτερο απο την προηγουμενη φορα..........αλλα ακομα και στα ραμματα μετα, ηθελα να ανοιξω κανα δυο κεφαλια απο εντελως ασχετες που με πονουσαν γιατι δεν ηξεραν ουτε πως να σκουπισουν με τη γαζα (λες και δε μου φταναν τα αλλα).....ετυχα στην περιπτωση ομως η γιατρος να δουλευει πολυ με ειδικευομενους (κατι που δεν συνεβει την αλλη φορα) και ηταν πολυ λιγες οι γεννες τη συγκεκριμενη μερα οποτε τους ειχα ολους στο κεφαλι μου.......

 

 

Επισης να σημειωσω οτι ειδα αρκετες κοπελες (και ελληνιδες και ξενες) που ηρθαν να γεννησουν με εφημερευοντα γιατρο. Καποιες ηταν πολυ ευχαριστημενες, ομως γενικως υπαρχει ενα αρνητικο κλιμα απο τους γιατρους (ειδικα τους ελληνες ) απεναντι σε αυτες........τις εχουν ψιλογραμμενες...ακουσα κατι σκηνικα πολυ ενοχλητικα.........επισης αυτοι οι εφημερευοντες ψοφανε για καισαρικες (μετρανε στο βιογραφικο τους) και ολες αυτες οι κοπελες ηταν καισαρικες......(αλλες προγραμματισμενες κι αλλες οχι)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επομενη εργασιμη μετα τον τοκετο, μη ξεχασετε να πατε στο ληξιαρχειο (πρωτος οροφος) να δηλωσετε το μωρο, Αν ειστε παντρεμενο ζευγαρι μπορει να το κανει ενας εκ των συζυγων (αλλιως και οι δυο) χρειαζεται μια φωτοτυπια ληξιαρχικης πραξης γαμου, μια φωτοτυπια πιστοποιητικου οικογενειακης καταστασης απο το δημο σας και οι ταυτοτητες σας.

 

Επισης βγαινοντας εξω, εχετε το εξιτηριο ανα χειρας γιατι οι φρουροι κανουν ελεγχο σε οποιον βγαζει μωρο εξω (παλι καλα!)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι οπως σε καθε πανεπιστημιακο, εισαι ερμαιο στα χερια ειδικευομενων.......παρολο που ετυχα σε κοπελα που πρωτη φορα εβαλε ορο ημουν τυχερη γιατι πονεσα λιγοτερο απο την προηγουμενη φορα..........αλλα ακομα και στα ραμματα μετα, ηθελα να ανοιξω κανα δυο κεφαλια απο εντελως ασχετες που με πονουσαν γιατι δεν ηξεραν ουτε πως να σκουπισουν με τη γαζα (λες και δε μου φταναν τα αλλα).....ετυχα στην περιπτωση ομως η γιατρος να δουλευει πολυ με ειδικευομενους (κατι που δεν συνεβει την αλλη φορα) και ηταν πολυ λιγες οι γεννες τη συγκεκριμενη μερα οποτε τους ειχα ολους στο κεφαλι μου.......

 

 

Επισης να σημειωσω οτι ειδα αρκετες κοπελες (και ελληνιδες και ξενες) που ηρθαν να γεννησουν με εφημερευοντα γιατρο. Καποιες ηταν πολυ ευχαριστημενες, ομως γενικως υπαρχει ενα αρνητικο κλιμα απο τους γιατρους (ειδικα τους ελληνες ) απεναντι σε αυτες........τις εχουν ψιλογραμμενες...ακουσα κατι σκηνικα πολυ ενοχλητικα.........επισης αυτοι οι εφημερευοντες ψοφανε για καισαρικες (μετρανε στο βιογραφικο τους) και ολες αυτες οι κοπελες ηταν καισαρικες......(αλλες προγραμματισμενες κι αλλες οχι)

 

Να σου ζησει το μωρακι σου!!! Και ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια στις 21.07 μπαινω στο Αλεξανδρας για καισαρικη. Την πρωτη φορα γεννησα το απογευμα και ηταν ολα ανετα. Τωρα ακουσα οτι γινετε ο χαμος!!! Ποια γεννησε προσφατα? Στις 20.07 θα παω για εξετασεις και την επομενη θα ερθω για καισαρικη. Εσεις περιμενατε πολλες ωρες πριν σας χειρουργισουν? Ποια συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε?

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα 27/5 εκει και παω καθε μερα να βλεπω την μπεμπα στην θερμοκοιτιδα.. εχει πεσει η κινηση αυτες τις μερες... δεν γινεται ο πανικος που γινοταν τους προηγουμενους 2 μηνες... εγω καισαρικη εκανα και περιμενα κανα μισαωρακι [επειδη δεν ειχε ερθει ο συζηγος για κανενα αλλο λογο]... με ξεγεννησε ο γιατρος που ειχε εφημερια Κουτρουμανης λεγεται και παρα την δυσκολη κατασταση [ημουν στον 6ο μηνα] ολα γινανε τελεια! και οι νοσοκομες στις πτερυγες ειναι πολυ καλες... αντε με το καλο να σου ρθει το μωρο και να σε πετυχω σε κανα διαδρομο :)

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα 27/5 εκει και παω καθε μερα να βλεπω την μπεμπα στην θερμοκοιτιδα.. εχει πεσει η κινηση αυτες τις μερες... δεν γινεται ο πανικος που γινοταν τους προηγουμενους 2 μηνες... εγω καισαρικη εκανα και περιμενα κανα μισαωρακι [επειδη δεν ειχε ερθει ο συζηγος για κανενα αλλο λογο]... με ξεγεννησε ο γιατρος που ειχε εφημερια Κουτρουμανης λεγεται και παρα την δυσκολη κατασταση [ημουν στον 6ο μηνα] ολα γινανε τελεια! και οι νοσοκομες στις πτερυγες ειναι πολυ καλες... αντε με το καλο να σου ρθει το μωρο και να σε πετυχω σε κανα διαδρομο :)

 

Σε ευχαριστω κοριτσι μου και να σου ζησει η μικρουλα σου. Ξερω οτι γεννησες πρωορα. Πως ειναι τωρα η μικρη? Τι λενε οι γιατροι? Ποτε βγαινεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χτες βγηκε απο τον αναπνευστηρα κι επιτελους αναπνεει τελειως μονη της... μια χαρα ειμαστε... λογικα κατα 15αυγουστο μας βλεπω να βγαινουμε εκτος απροοπτου... στειλε μου πμ πως σε λενε να ρθω να τα πουμε κι απο κοντα στο αλεξανδρα :) και να μην φοβασαι τπτ ολα θα πανε καλα και σωστα...

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. Διάβασα τις δημοσιεύσεις σας σχετικά με το Αλεξάνδρα, και αν και είναι παλιό θέμα θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο κάποια κοπέλα έχει πρόσφατη εμπειρία από το μαιευτήριο αυτό καθώς πρόκειται να γεννήσω εκεί σε 2 περίπου εβδομάδες.

 

Γνωρίζετε κατά πόσο μπορώ και πως μπορώ να εξασφαλίσω ένα δωμάτιο στην καινούργια πτέρυγα? Και τι καλύπτει το εοπυυ?

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!!!!αν έχει γεννήσει κάποια κοπέλα πρόσφατα στο Αλεξάνδρας ας μου στείλει ένα μνμ με τα πράγματα που χρειάζονται για την μαμά κ το μωρό γιατί μου είπαν ότι πρέπει να έχεις περισσότερά πράγματα μαζί σου στο δημόσιο απ ότι στο ιδιωτικό..Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...