Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβοι συνεχεια για διατροφη στην εγκυμοσυνη


lilika26

Recommended Posts

Σας ευχαριστω πολυ κορίτσια μόλις ρώτησα και τον γιατρό και μου είπε ότι το τοξόπλασμα βρίσκεται στα μη καλα πολυ ένα λαχανικά όπως και με ξύδι να τα περνάω καλό κάνει κακό δεν κάνει. Σας ευχαριστω πάντως όλες για την ενημέρωση ....;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα. Ειμαι στην 18 εβδομάδα και φοβάμαι συνέχεια για το τοξόπλασμα.Γενικα ειμαι πολυ προσεχτικη. Τα λαχανικά μου τα βάζω μισή ώρα στο ξύδι. Μαρούλι και γενικά ωμές πρασινάδες δεν τρώω. Σήμερα έκανα κραμμυδοκεφτεδακια με πράσινο κρεμμυδάκι. Δεν τηγανιζονται πολυ ώρα κανένα 2λεπτο και έτσι αγχώθηκα μήπως δεν σκοτώθηκε τυχόν τοξόπλασμα. Μήπως ειμαι υπερβολικη?

 

Κορίτσι μην αγχώνεσαι! Εγώ διανύω τη 10η εβδομάδα, δεν εχω αντισώματα σε τοξόπλασμα και προσεχω παρα πολύ! Οταν βγαίνεις για φαγητό έξω να ζητάς το κρέας καλοψημένο και να αποφεύγεις οσο το δυνατόν το κοτόπουλο. Καλό είναι να αποφεύγεις και τα ωμά αλλαντικά. Επίσης, σε ταβέρνες και εστιατόρια τρώμε μονο βραστά λαχανικά ή χόρτα. Στο σπιτάκι σου μπορεις να τρως ο,τι σαλατικό τραβάει η όρεξη σου γιατί ξέρεις οτι θα τα πλύνεις πάρα πολύ καλά και δεν εχεις φοβο!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μην αγχώνεσαι! Εγώ διανύω τη 10η εβδομάδα, δεν εχω αντισώματα σε τοξόπλασμα και προσεχω παρα πολύ! Οταν βγαίνεις για φαγητό έξω να ζητάς το κρέας καλοψημένο και να αποφεύγεις οσο το δυνατόν το κοτόπουλο. Καλό είναι να αποφεύγεις και τα ωμά αλλαντικά. Επίσης, σε ταβέρνες και εστιατόρια τρώμε μονο βραστά λαχανικά ή χόρτα. Στο σπιτάκι σου μπορεις να τρως ο,τι σαλατικό τραβάει η όρεξη σου γιατί ξέρεις οτι θα τα πλύνεις πάρα πολύ καλά και δεν εχεις φοβο!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κοπέλα μου. Με το καλό να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη. Η αλήθεια ειναι οτι πλέον το ξεπέρασα. Προσπαθώ να προσέχω δεν τρωω απο έξω γιατί δεν με τραβάει κιόλας και ολα με την βοήθεια του Θεού θα πάνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια σημερα εφαγα μπιφτεκια που ειχαν ψηθει στους 180 για καμια ωρα αλλα μεσα ηταν ασπρος ο κιμας.οταν παγωσαν κ επιασα με τα χερια μου το μπιφτεκι ηταν και λασπωμενος ο κιμας στο εσωτερικο.προφανως δεν ειχαν ψηθει καλα αλλα γινεται το βακτηριο που προκαλει τοξοπλασμα να μην εχει καταστραφει στο φουρνο για μια ωρα στους 180;διανυω τον 7 μηνα και οταν το συνειδητοποιησα αγχωθηκα πολυ.μετα απο ποσες μερες δειχνουν οι εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Κοριτσια σημερα εφαγα μπιφτεκια που ειχαν ψηθει στους 180 για καμια ωρα αλλα μεσα ηταν ασπρος ο κιμας.οταν παγωσαν κ επιασα με τα χερια μου το μπιφτεκι ηταν και λασπωμενος ο κιμας στο εσωτερικο.προφανως δεν ειχαν ψηθει καλα αλλα γινεται το βακτηριο που προκαλει τοξοπλασμα να μην εχει καταστραφει στο φουρνο για μια ωρα στους 180;διανυω τον 7 μηνα και οταν το συνειδητοποιησα αγχωθηκα πολυ.μετα απο ποσες μερες δειχνουν οι εξετασεις;

μην ανχωνεσε, τοση ωρα αποκλειετε να μην εχει βρασει ο κιμας αν ηταν ξεπαγωμενος. σε 15 μερες δειχνουν οι εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, ninaki80 είπε:

μην ανχωνεσε, τοση ωρα αποκλειετε να μην εχει βρασει ο κιμας αν ηταν ξεπαγωμενος. σε 15 μερες δειχνουν οι εξετασεις. 

Μα αυτο λεω και γω.ξεπαγωμενα ηταν δεν ξερω γιατι ηταν ετσι μετα το ψησιμο.να ζουσε ακομα το βακτηριο τι στο καλο.μεσα σε αυτες τις 15-20 μερες δεν δημιουργειται προβλημα στο μωρο ε;εννοω υπαρχει χρονος αντιδρασης με λξψη αντιβιωσης απο τη στιγμη που εχεις φαει κατι μολυσμενο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Μα αυτο λεω και γω.ξεπαγωμενα ηταν δεν ξερω γιατι ηταν ετσι μετα το ψησιμο.να ζουσε ακομα το βακτηριο τι στο καλο.μεσα σε αυτες τις 15-20 μερες δεν δημιουργειται προβλημα στο μωρο ε;εννοω υπαρχει χρονος αντιδρασης με λξψη αντιβιωσης απο τη στιγμη που εχεις φαει κατι μολυσμενο;

μαλλον σου φανηκε.αν.δεν ειδες κοκκινο.τον κιμα θα ειναι.ψημενος. προφανος δεν ξεροψηθηκε απλα.εβρασε ισως ειχε πολυ νερο.ο κιμας αλλα.εβρασε μην φοβασε αν ηταν να κολλαει τοσο ευκολα το τοξοπλασμα θα ειχαμε.ολοι αντισωματα σε  ολη σου την ζωη μεχρι τωρα δεν εχεις κολλησει αρα ειναι κατι το εξαιρετικα δυσκολο να κολλησεις.

οχι δεν μπορεις να παρεις κατι προκαταβολικα για να μην κολλησεις κ τα φαρμακα που περνεις μετα δεν ειναι τοσο απλη η διαδικασια(απλη αντιβιωση πχ) ουτε τοσο απλα τα φαρμακα ειναι ολοκληρη ιστορια αν κολλησει καποιος κ θελει παρακολουθηση απο ειδικους γιατρους οχι απτον γυναικολογο. μην το ψαχνεις ειναι εξαιρετικα σπανιο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης βλέπουμε παντού κινδύνους για το έμβρυο, τα έχουμε όλες περάσει.Απλά στη δική σου περίπτωση δεν υπάρχει κανένα θέμα, σίγουρα!!! Μια χαρά ψήθηκε το κρέας.Ξέχνα το. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια. Η αληθεια ειναι οτι τρελαινομαστε λιγο,με την καλη εννοια.καθομουν κατω απο τη λαμπα με το μπιφτεκι στο χερι και το ξεψαχνιζα να δω πως ειναι μεσα.δεν φτανει ολα τ αλλα αγχη που εχουμε με την υγεια μας και την υγεια του μωρου εχουμε και τη διατροφη.να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...