Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψηφισμα Υπνος μωρου


Ποτε επαψαν τα μωρακια σας να ξυπνουν τη νυχτα  

1.227

  1. 1. Ποτε επαψαν τα μωρακια σας να ξυπνουν τη νυχτα

    • 0 εως 4 μηνων
    • 4 εως 6 μηνων
    • 6 εως 12 μηνων
    • Μετα το χρονο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμείς συνεχίζουμε ακάθεκτοι τα ξενύχτια και ας είμαστε 17 μηνών.....:(

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειμαι απο τις πλεον τυχερες.μετα απο μια εβδομαδα απο τη γεννηση του κοιμοταν 13 με 15 ωρες το βραδυ και 3-4 την ημερα μεχρι που η γιατρος του μας ειπε οτι πρεπει να τρωει κι ας μη το ζηταει.βεβαια ολοκληρη τη μερα συμπληρωνε πληρως τα γευματα του.και μιλαμε για ενα παιδι υπερδραστηριο απο βρεφος.ΤΕΛΙΚΑ ΗΜΟΥΝ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

η μικρή τώρα είναι 3,5 μηνών, και θηλάζει αποκλειστικά.

πέφτει για ύπνο κατά τις 21.00 και ξυπνάει κάθε νύχτα για φαί στις 04.00, στις 06.00 και τελικά στις 08.00 όπου και τη "σηκώνω" γιατί αρχίζει τα παιχνίδια.

 

Καμιά φορά που ξυπνάει και στις 02.00 της δίνω πιπίλα και ξανακοιμάται χωρίς φαί, αλλά πραγματικά δεν μου κάνει καρδιά να την "κοροϊδέψω" με πιπίλα ή άλλο υγρό για να κοιμάμαι περισσότερο, θεωρώ πώς ακόμα το έχει ανάγκη το μεταμεσονύχτιο φαγητό, και όταν είναι έτοιμη (ή καλύτερα όταν ξεκινήσουμε καμιά κρεμούλα-φαγάκι) θα κοιμαται σερί ως το πρωί. Ελπίζω να μην την κακομαθαίνω :oops:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Όσο ο μικρούλης θήλαζε (14,5 μηνών) το θέμα σερί βραδινός ύπνος απλά δεν υπήρχε!!!! Μια-δυο φορές που (μάλλον κατά λάθος) κοιμήθηκε για πάνω από 6 ώρες συνεχόμενα, ξυπνούσα από μόνη μου να δω μήπως έπαθε κάτι!!!! :P

Σε "πρόγραμμα" μπήκε 1-1,5 μήνα αφού ξεκίνησε τον βρεφονηπιακό και παράλληλα είχαμε κόψει και το στήθος. Τώρα (20 μηνών) τον παίρνει ο ύπνος κάποια στιγμή από τις 9 μέχρι τις 11 το βράδυ και συνήθως ξυπνάει 8 - 8:30 το πρωί. Όχι όμως όλα τα βράδια συνεχόμενα γιατί ξεσκεπάζεται, βλέπει όνειρα ή δεν ξέρω τι άλλο.

Πάντως ξεκουράστηκα πολύ όταν ξεκίνησε να κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα.

Τώρα που περιμένουμε τη μικρούλα μας, απλά ελπίζω να "στρώσει" με τον ύπνο πιο γρήγορα αν και είμαι προετοιμασμένη για 1,5 χρόνο πάλι :rolleyes: χωρίς πολύ ύπνο!

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νόμιζα ότι είμαστε λίγες αυτές που ταλαιπορούμαστε με τον νυχτερινο ύπνο των μωρών μας, αλλά τελικά βλέπω είμαστε πολλές!!!

Ο μικρός μου ξυπνούσε μέχρί και 15 μηνών που σταματήσαμε το θηλασμό από 2-8 φορές. Μετά και μέχρι 18-19 μηνών ξυπνούσε μόνο 1 φορά για γάλα και μετά τις καλοκαιρινές διακοπές το έκοψε μαχαίρι.... φαινεται μας οφέλησε ο ήλιος και η θάλλασα....

Τώρα με την μικρή μου (μόλις 40 ημερών) ξεκινήσαμε κάπως καλύτερα. ξυπνάει 1-3 φορές μες στην νύχτα. Ελπίζω να καταφέρω να την κάνω να κοιμάται ολοκληρη την νύχτα πιο σύντομα από ότι το γιό μου!

jT7up2.png

 

3q1pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
αν τα ταιζετε τα μωρα στις 11-12 ,μεχρι εκεινη την ωρα τα εχετε ξυπνια?αν ναι,πως τα κρατατε χωρις να κλαινε?

Τον ταιζω κατα την διαρκεια της ημερας καθε 4 ωρες 180ml και το βραδυνο γευμα πεφτει περιπου στις 8.30μμ με 9.30μμ το αργοτερο.Κοιμαται και ξυπναει κατα τις 3.30πμ εως και 5.00πμ......Δηλαδη κοιμαται ενα εξαωρο με εφταωρο. μηπως θα επρεπε να τον ταιζω και στις 11.30μμ για να το τραβηξει μεχρι το πρωι? 'Η τον αφηνω να κοιμαται κι οποτε ξυπνησει μονος του???

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω εχω δίδυμα αγόρια κλείσαμε τον 6ο μήνα.

ο ένας κοιμαται μεχρι το πρωι ο αλλος ξυπναει 2 φορες τη νυχτα για γαλα και 4 για πιπιλα!!!

εχει 2 μερες που μπήκε η χορτόσουπα μας δεν ξέρω αν θα παίξει κάποιο ρόλο η στερεά τροφή.

τον είχα με χαμομηλι μια εβδομάδα οποτε ξυπνούσε, αλλά αποτέλεσμα δεν είδα.

Η Παιδίατρος υποστηρίζει πως θα το κόψει μόνος του.

Με τη ρημαδα την πιπιλα να δω τι θα κανω..

Οποια κοπελα ξερει κανα κολπακι εξυπνο ας μας το πει και εμας τους ξενυχτηδες γονεις.. μπας και παρουμε καναν υπνακο παραπανω....

να ειστε ολες οι μαμαδες καλα και να χαιρεστε τα μωρακια σας...

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την επιλογή να ΜΗΝ κοιμαται ακομα, κοντα στον 3ο χρονο, δεν την δινει το γκαλοπ???????????? Μετα το χρονο, μπορει κανεις να υποθεσει οτι πχ ηταν 14 μηνων....τελος παντων, οτι καποια στιγμη, σταματησε να ξυπναει.

 

Νυσταζω. Αυτο θελω μονο να δηλωσω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

η επιλογη ''δεν επαψαν ακομα'' που ειναι? ακομα ξυπναω και 10 φορες την νυχτα.ποτε θυμαται να τσιμπησει κατι ποτε εφυγε το πιπιλονι η απλα γιατι ετσι της αρεσει.

περιμενω να παντρευτει για να κοιμηθω ευχαριστω

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

Την επιλογή να ΜΗΝ κοιμαται ακομα, κοντα στον 3ο χρονο, δεν την δινει το γκαλοπ???????????? Μετα το χρονο, μπορει κανεις να υποθεσει οτι πχ ηταν 14 μηνων....τελος παντων, οτι καποια στιγμη, σταματησε να ξυπναει.

 

Νυσταζω. Αυτο θελω μονο να δηλωσω. :lol:

 

 

Αχ! να και μία ομοιοπαθούσα!!!!! Ο μεγάλος μου έκλεισε τα 3 και ξυπνά την νύχτα, περπατά μέχρι το κρεβάτι μας και με παίρνει από το χέρι για να πάμε να κοιμηθούμε αγκαλίτσα στο δικό του το κρεβάτι!

Επίσης, ο μικρός μου (18 μηνών) ξυπνάει ΚΑΘΕ βράδυ 02:00 - 04:00 (Γερμανικό!!!) και ζητάει να τον πάρω αγκαλιά και να κοιμηθούμε αγκαλίτσα στο κρεβάτι μας γιατί φυσικά δεν χωράω στην κούνια του!

Όχι απλώς νυστάζω ...... ΝΥΣΤΑΖΩ!!!!! ΠΟΛΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια είμαι ένα πτώμα, κοιμάται στις 9 ξυπνάει στις 2 στις 5 στις 6 όπου τον θηλαζω, δεν κοιμάται ούτε με χάδια ούτε με πιπιλα με τίποτα αν δεν ειναι στο στήθος, κ τι να κάνω να τον αφήσω να κλαίει; Εχω κ την κόρη μου που ξυπνάει κ τον άντρα μου που έχει να παει στη δουλειά το πρωί, κ εκτός αυτών, το λυπάμαι να κλαίει , ειναι σκληρό για ένα μωράκι που μόνο θέλει τη μυρωδιά κ την αγκάλιτσα της μαμάς . Αχ Θεέ μου ποτέ θα ξανά κοιμηθώ;;; Σημειωτέον ειναι 3 1/2 μηνών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

εγω ψηφισα μετα το χρονο αν κι ακομη ξυπνουν...ειναι αυπνα παιδια κι εγω μονιμως ξενυχτισμενη...αχαχα.αφου θυμαμαι οταν μου ελεγαν φρεσκομανουλες οτι τα λεχουδια τους κοιμουνται 10-8, ενω εγω μετρουσα ποσες φορες σηκωθηκα τη νυχτα, μου ερχοταν να τις αποκεφαλισω...αχαχαχα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...