Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλινικη Αγιος Λουκας-Θεσσαλονικη(Αποψεις)


Recommended Posts

o giatrow moy jegenna gennesiw kai agio loyka!Γεννησα 2 φορες στον αγαιο λουκα , το 2010 και το 2012,κυριως για οικονομικους λογους το επελεξα την πρωτη φορα,εμεινα πολυ ευχαριστημενη ενα θεματακι μονο με τις μαιες υπηρχε στην αρχη ηταν λιγο στριμνεες και απομακρες κι εκανε ςπαπαδες να σε βοηθησουν με το θηλασμο,αλλα πρεπει να τους εβαλαν χερι και τη δευτερη φορα αλλαξαν αρδην!οι ιδιες μαιες να βοηθησουν να μιλουν ευγενικα να βοηθουν!μου εκανε εντυπωση. εγω πληρωσα 1250 φυσιιολογικο τοκετο 2 διανυκτερευσεις ,δικλινο και 200 αναισθησιολογος για επισκληριδιο.με το καλαο κοριτσι μου!

 

Να σαι καλα κοπελα μου!Να χαιρεσαι και συ τα παιδακια σου!

Σιγουρα το θεμα του θηλασμου θα το προσεξω ιδιαιτερα,μιας και θελω να θηλασω!Ευχαριστω για τη διευκρίνηση!

Η τιμη που πηρα εγω για Φ.Κ 3 διανυκτερευσεων ειναι 1.050 και 850 για 2 μερες!!!Επεσαν πολυ!Φυσικα μιλαω για ασφαλεια ικα(Εοπυυ) διοτι ΕΟΠΥΥ/ΟΓΑ ειναι πιο πανω οι τιμες!!!

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη,που δεν μπορεσα να το διευκρινίσω!Ο συζυγος μπορει να καθεται ανευ ωρων επισκεπτηριου?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σωπαα1να κανω και τριτο αμεσα να επωφεληθω!αχαχαχ!ναι κι εγω ικα εχω. Ο μπαμπας επιτρεπεται και ωρες εκτος επισκεπτηριου!και μεσα στο θηλασμο εννοειται,μονο το βραδυ 9 νομιζω πρπεει να φυγει!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ξεκινάνε και μαθήματα για εγκυούλες σχετικά με την διατροφή,τον τοκετό,τον θηλασμό.Όποια ενδιαφέρεται παίρνει τηλ και αφήνει τα στοιχεία της.Φυσικά είναι δωρεάν:P.

Link to comment
Share on other sites

kisha μου,πραγματι ειναι ευκαιρια τωρα που επεσαν οι τιμες!!!!Χαχαχαχαχα!!!!!!!

boo_ μου,ευχαριστω πολυ πολυ για την ενημερωση!Μακαρι να ημουν Θεσσαλονικη,να μπορουσα να παρακολουθησω τα διαφορα σεμινάρια που οργανωνουν,σε διαφορα σημεια στη Θεσσαλονικη!Δυστυχως,εδω που μενω πλεον,δεν διοργανωνουν κατι τετοια!Και πραγματικα λυπαμαι!Για κατι τετοια,και αλλα διαφορα,μισω τον τροπο με τον οποιο εχουν καταντήσει την επαρχια!:|

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

για το μωρο δεν παιρνεις τιποτα,μονο πανες για να ακουμπαν οσοι το παιρνουν αγαλια, μονο για την εξοδο απο το μαιευτηριο θα χρειαστεις φανελακι ,φορμακι,καλτσακια,δηλ ταροιυχα του για να βγει απο το μαιευτηριο.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

axaxaxa οχι κουκλα εσυ το δινεις πχστον μπαμπα του,στους γομεις σου κτλ...μη φρικαρεις αχαχα κουκλιτσα αυτοι δεν το δινουν πουθενα και συνηθως ωρες που ειναι το μωρο για θηλασμο μεσα μονο ο μπαμπαςεπιτρεπεται οτι αλλο θες ρωτα

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Δεν χρειάζεται το μωρό να είναι στο δωμάτιο όταν θα έρχεται κόσμος.Δεν πιστεύω να το αφήνουν.Δεν είναι κούκλα.Πριν από πολλά χρόνια είχα πάει σε ένα νοσοκομείο όπου όποιος έδινε την ταυτότητά του του έδιναν το μωρό αγκαλιά.Έχω πάθει φοβία από τότε:lol:.Η μαμά και ο μπαμπάς πιστεύω είναι υπεραρκετοί.

Μιας και σε βρήκαμε από δωράκια θυμάσαι αν περάσαν εταιρίες να σου δώσουν;Α και μπαίνει μέσα φωτογράφος στα μωράκια;Το είδα σε άλλη κλινική και δεν μου πολυάρεσε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Δεν χρειάζεται το μωρό να είναι στο δωμάτιο όταν θα έρχεται κόσμος.Δεν πιστεύω να το αφήνουν.Δεν είναι κούκλα.Πριν από πολλά χρόνια είχα πάει σε ένα νοσοκομείο όπου όποιος έδινε την ταυτότητά του του έδιναν το μωρό αγκαλιά.Έχω πάθει φοβία από τότε:lol:.Η μαμά και ο μπαμπάς πιστεύω είναι υπεραρκετοί.

Μιας και σε βρήκαμε από δωράκια θυμάσαι αν περάσαν εταιρίες να σου δώσουν;Α και μπαίνει μέσα φωτογράφος στα μωράκια;Το είδα σε άλλη κλινική και δεν μου πολυάρεσε.

 

Χαχαχαχαχα!!!!Τι σημαινει εδιναν την ταυτοτητα και επαιρναν αγκαλια το μωρο?

Πρωτακουστο!Χωρις να συναινεσουν οι γονεις?

Επειδη με ενδιαφερει αρκετα ο τομεας της ψυχολογιας,εχω διαβασει πως οταν το μωρο ειναι μικρο,καλο ειναι να μην αλλαζει πολλα χερια διοτι αυτο του προκαλει ''συγχυση''.Προς θεου,δε σημαινει πως γινετε νευρωτικο!

Απο κει και περα,οπως ειπες δεν ειναι κουκλα,και δε ξερεις αν ο αλλος εχει καποια ιωση ή οχι!Και συ για Αγιο Λουκα λες?

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι μπαινει φωτογραφος εγω αρνηθηκα,τα εβγαλε ο αντρας μου αφλασες με τη μηχανη του,μια χαρα!ηταν και μ εσα στον τοκετο κι εχουμ ε φωτο ντοκουμεντααα!οχι οταν ερχεται το μωρο δεν αφηνυον κανενα αλλο μεσα μονο ρον μπαμπα!απαγορευεται αυστηρα!και ειναι λογικο οταν σου φερνουν το μωρο και θηλαζεις να εισαι με το βυζο εξω και τους επισκεπτες της διπλανης παρεα...ειναι καπως1αχαχαχα!το 2010 περασε μονο ξ τζονσον κι αφησαν μωρομαντηλα ενα πακετο θερμομετρο,ψαλιδακι χτενα βουρτσα.κι εγω νομιζα θα ειχα παμπερς κι εμεινα,γιατι ουτε καν αγπρασαμε, γεννησα 26/10/ βγηκα 28/10 αργια και μονο σε εφημερευοντα φαρμακεια πηγα και πηρα ενα κουτι!αχαχχαα!και το 2012 περασε η παμπερς και αφησαν εν απακετο παμπερς για νεογεννητα, λοσιον σωματος, ντελοκλ κρεμοσαπουνο,πιπιλα, επιθεματα στηθους και κουπονια για παμπερς νομιζω!δε θυμαμαι κατι αλλο,α ακαι μια σουντοκρεμ μικρη συσκευασια!αυτα!παλια εφερναν πολλα τωρα μας επιασε η κριση!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειται οτι οταν εισαι αρρωστος απαγορευεται να πας επσκεψη και απαγορευοντα ι ταπαιδια κατω απο 12 ετων ακομη κιαν ειναι δικα σου!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοπελα μου!Να χαιρεσαι και συ τα παιδακια σου!

Σιγουρα το θεμα του θηλασμου θα το προσεξω ιδιαιτερα,μιας και θελω να θηλασω!Ευχαριστω για τη διευκρίνηση!

Η τιμη που πηρα εγω για Φ.Κ 3 διανυκτερευσεων ειναι 1.050 και 850 για 2 μερες!!!Επεσαν πολυ!Φυσικα μιλαω για ασφαλεια ικα(Εοπυυ) διοτι ΕΟΠΥΥ/ΟΓΑ ειναι πιο πανω οι τιμες!!!

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομη,που δεν μπορεσα να το διευκρινίσω!Ο συζυγος μπορει να καθεται ανευ ωρων επισκεπτηριου?

Κοίτα εγώ που είχα μονόκλινο μπορούσε ότι ώρα ήθελε ακόμα και το βράδυ μετά τις 9 που έφευγάν όλοι. Και είχαμε το μωρό όποτε θέλαμε. Μπορούσε να μείνει και βράδυ αν ήθελε, έχει πτισόμενο κρεβάτι στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΣΤΟ ΜΟΝΟΚΛΙΝΟΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑς ΜΑΖΙ ΣΟΥ ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΕΧΕΙς ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Ναι,για το μονοκλινο μας ενημερωσαν πως μπορει να καθησει και συνοδος το βραδυ,μπορεις να εχεις μαζι σου το παιδι,αλλα δεν μπορεις να δεχτεις επισκεψεις!Βεβαια δεν το σκεφτομαι για μονοκλινο γιατι ειναι 600 ευρω παραπανω!!!

Ανακουφιζομαι που ακουω καλες αποψεις!

Λυπαμαι μονο που για να αντιμεπτωπισεις μια καλη συμπεριφορα και εξυπηρετηση θα πρεπει αναγκαστικα να πληρωσεις!Διοτι σε πολλα δημοσια μαιευτηρια η εξυπηρετηση ειναι μικρη!

Εχω παει επισκεψη σε δημοσιο μαιευτηριο,στην επαρχια,οπου ζω,και η συμπεριφορα των μαιων ηταν απαραδεκτη εως...ανυπαρκτη....μιας και τις μιλουσες και σε κοιτουσαν μασωντας απλα τη μαστιχα τους!!!!

Ποσο λυπαμαι,πραγματικα!:|

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!!!!Τι σημαινει εδιναν την ταυτοτητα και επαιρναν αγκαλια το μωρο?

Πρωτακουστο!Χωρις να συναινεσουν οι γονεις?

Επειδη με ενδιαφερει αρκετα ο τομεας της ψυχολογιας,εχω διαβασει πως οταν το μωρο ειναι μικρο,καλο ειναι να μην αλλαζει πολλα χερια διοτι αυτο του προκαλει ''συγχυση''.Προς θεου,δε σημαινει πως γινετε νευρωτικο!

Απο κει και περα,οπως ειπες δεν ειναι κουκλα,και δε ξερεις αν ο αλλος εχει καποια ιωση ή οχι!Και συ για Αγιο Λουκα λες?

Στο νοσοκομείο ναι να φανταστείς το μωράκι που είχαμε πάει να δούμε ήταν μιας γειτόνισσας.Βέβαια πριν 20 χρόνια.

Εγώ είμαι σίγουρη για Άγιο Λουκά γιατί είναι εκεί ο γιατρός μου.Εκεί έκανα και λαπαροσκόπηση και μου άρεσε πολύ το περιβάλλον.Δεν μπορώ την βαβούρα τον άλλων κλινικών.Φυσικά με ενδιαφέρει ότι συμφέρει και οικονομικά.Για μονόκλινο ούτε που το σκέφτομαι.Ας μείνουμε λίγο μακρυά από τους άντρες μας:P.Άλλωστε στο χαρτί που μας έδωσαν το επισκεπτήριο ξεκινάει στις 8 το πρωί άρα μαζί θα πίνουμε καφέ;).

 

 

ναι μπαινει φωτογραφος εγω αρνηθηκα,τα εβγαλε ο αντρας μου αφλασες με τη μηχανη του,μια χαρα!ηταν και μ εσα στον τοκετο κι εχουμ ε φωτο ντοκουμεντααα!οχι οταν ερχεται το μωρο δεν αφηνυον κανενα αλλο μεσα μονο ρον μπαμπα!απαγορευεται αυστηρα!και ειναι λογικο οταν σου φερνουν το μωρο και θηλαζεις να εισαι με το βυζο εξω και τους επισκεπτες της διπλανης παρεα...ειναι καπως1αχαχαχα!το 2010 περασε μονο ξ τζονσον κι αφησαν μωρομαντηλα ενα πακετο θερμομετρο,ψαλιδακι χτενα βουρτσα.κι εγω νομιζα θα ειχα παμπερς κι εμεινα,γιατι ουτε καν αγπρασαμε, γεννησα 26/10/ βγηκα 28/10 αργια και μονο σε εφημερευοντα φαρμακεια πηγα και πηρα ενα κουτι!αχαχχαα!και το 2012 περασε η παμπερς και αφησαν εν απακετο παμπερς για νεογεννητα, λοσιον σωματος, ντελοκλ κρεμοσαπουνο,πιπιλα, επιθεματα στηθους και κουπονια για παμπερς νομιζω!δε θυμαμαι κατι αλλο,α ακαι μια σουντοκρεμ μικρη συσκευασια!αυτα!παλια εφερναν πολλα τωρα μας επιασε η κριση!

Ευχαριστώ πολύ.Πάνες πήραμε αλλά ότι δωρεάν καλοδεχούμενο:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α και στο δικλινο καθε μια εχει τη δικη της τηλεοραση!!!!οχι μια για ολεςςςς!χιχιχ βασικο!ασ επου νομιζω και στα δημοσια νοσοκομεια πλεον πληρωνεις ,ισχυσε ενα διαστημα δεν εξρω αν ισχυει αομη...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
α και στο δικλινο καθε μια εχει τη δικη της τηλεοραση!!!!οχι μια για ολεςςςς!χιχιχ βασικο!ασ επου νομιζω και στα δημοσια νοσοκομεια πλεον πληρωνεις ,ισχυσε ενα διαστημα δεν εξρω αν ισχυει αομη...

 

Καμία πρόσφατη εμπειρία από γέννα στον Άγιο Λουκα;

Κ αν μπορείτε να μου πείτε μερικά ονόματα γιατρών που ξεγεννουν στην συγκεκριμένη κλινική;

Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόσφατη εμπειρία από γέννα στον Άγιο Λουκα;

Κ αν μπορείτε να μου πείτε μερικά ονόματα γιατρών που ξεγεννουν στην συγκεκριμένη κλινική;

Εγώ γέννησα πέρσι τον Μάιο.Τον γιατρό μου τον λένε Χρήστο Αργυρίου.Ή κλινική είναι πολύ ήσυχη,με μαίες ευγενικές και πρόθυμες να βοηθήσουν. Ακόμη και στον τοκετό δεν είχα δικιά μου αλλά της κλινικής και με πρόσεξαν με το παραπάνω.Rooming-in ακόμα και στο δικλινο αν σε ενδιαφέρει. Ωραίο φαγητό,καθαρό μπάνιο και δωμάτιο.Μειονέκτημα θα έλεγα ότι δεν βάζουν πετσέτες στα μπάνια πρέπει να πάρεις τις δικές σου ακόμα και για να σκουπίζεις τα χέρια σου.Καλοί παιδιατροι και αναισθησιολογοι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πέρσι τον Μάιο.Τον γιατρό μου τον λένε Χρήστο Αργυρίου.Ή κλινική είναι πολύ ήσυχη,με μαίες ευγενικές και πρόθυμες να βοηθήσουν. Ακόμη και στον τοκετό δεν είχα δικιά μου αλλά της κλινικής και με πρόσεξαν με το παραπάνω.Rooming-in ακόμα και στο δικλινο αν σε ενδιαφέρει. Ωραίο φαγητό,καθαρό μπάνιο και δωμάτιο.Μειονέκτημα θα έλεγα ότι δεν βάζουν πετσέτες στα μπάνια πρέπει να πάρεις τις δικές σου ακόμα και για να σκουπίζεις τα χέρια σου.Καλοί παιδιατροι και αναισθησιολογοι.

ο γιατρος μου ειναι ο παπαγεωργιου Σπυρος ξεγενναει και στον αγιο λουκα.πηγα για να δω οπως λες σαν χωρος κ.α υπεροχα.το πρωτο μειον κ για εμενα επαιξε ρολο ειναι πως δεν εχει μοναδα νεογνων.κ δε ξερω αν οι παιδιατροι ειναι νεογνολογοι.για αυτο κ διαλαψ\ξα κλινικη με μοναδα νεογνών.γιατι ποτε δε ξερεις,αν θα χρειαστεις.ο γιατρος μου μου εδωσε το περιθωριο της επιλογης.συνεργαζεται με ολες τις κλινικες.μου ειπε να δω κ να επιλεξω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απλά ήθελα να σας ενημέρωσω ότι ο Άγιος Λουκας αντί να προβεί σε έκπτωση στην δεύτερη και τρίτη γέννα όπως κάνουν όλα τα μαιευτήρια αποφάσισε να αυξήσει τις τιμές του απο πέρσι κατά 100? τη μέρα.Τι να πω ελπίζω με αυτή την αύξηση να μπορέσουν επιτέλους να πάρουν καμία πετσετα.:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι στον μήνα μου και θα ήθελα να μάθω εντυπώσεις από εσάς που γεννησατε στην κλινική Άγιος Λουκάς... Για φυσιολογικό τοκετό πάμε εκτός απροόπτου.. σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

 

Σκέφτομαι κ εγώ να γεννήσω στην κλινική αυτή και μάλιστα θα ήθελα πολύ στη γέννα να κάνω χρήση του rooming in. Μου είπαν ότι σε αυτή την κλινική το επιτρέπουν αυτό, δλδ σε αφήνουν να κρατήσεις το μωράκι μέσα στο δωμάτιο σου. Γνωρίζει καμία αν όντως υποστηρίζεται αυτό στον Άγιο Λουκά?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2022 at 7:14 ΜΜ, aimk3l είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!

 

Σκέφτομαι κ εγώ να γεννήσω στην κλινική αυτή και μάλιστα θα ήθελα πολύ στη γέννα να κάνω χρήση του rooming in. Μου είπαν ότι σε αυτή την κλινική το επιτρέπουν αυτό, δλδ σε αφήνουν να κρατήσεις το μωράκι μέσα στο δωμάτιο σου. Γνωρίζει καμία αν όντως υποστηρίζεται αυτό στον Άγιο Λουκά?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλημέρα!

To rooming in ναι είναι μια υπηρεσία της κλινικής. 

Είναι και για μένα μια από τις επιλογές μου η συγκεκριμένη κλινική δυστυχώς όμως δεν έχω καμία εμπειρία απο κει. Μόνο τις πληροφορίες που δίνουν σχετικά, οι ίδιοι. Μπορείς επίσης να μιλήσεις απευθείας με την υπεύθυνη, να σου λύσει κάθε απορία. Είναι πολύ φιλική και εξυπηρετική.

 

Αν υπάρχει και κάποια να μας πει την εμπειρία της θα ήταν σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...