Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τοκετός και μυωπία


Recommended Posts

γέννησα φυσιολογικά με μυωπία 6,5 στο ένα μάτι και 7 στο άλλο

το μυστικό είναι εκείνη την ώρα να μην πιέζεις το πρόσωπο

μίλησα και εξετάστηκα από οφθαλμίατρο πριν γεννήσω και μου είπε πως κάποτε πίστευαν ότι η υψηλή μυωπία αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για φυσιολογικό τοκετό το οποίο όμως πλέον δεν το πιστεύουν

εκτός αν έχει κάποιες αλλοιώσεις ο οφθαλμός

εμένα είχε κάποιες αλλά ήταν λόγω της μυωπίας,φυσιολογικές δηλαδή

βουρ για φυσιολογικό κορίτσι!όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα, μπορει να μου πει καποια κοπελα η οποια να ειχε 4-5 βαθμους μυωπια και να γεννησε φυσιολογικα? Θα ηθελα να αποφυγω την καισαρικη..

στο 1ο μου παιδί, πριν 8 χρόνια, ο γιατρός μου θεωρησε επιβεβλημένη την καισαρική επειδή είχα 2,5 βαθμούς αστιγματισμό στο 1 μάτι (είναι σαν 5-6 βαθμοί μυωπία). τώρα έγκυος στο 2ο, σύμφωνα με το νέο μου γιατρό, δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγως για καισαρική στο 1ο και κανένας απολύτως λόγος να μην δοκιμάσουμε το φυσιολογικό τοκετό στο 2ο...

όπως καταλαβαίνεις, όλοι κοιτάνε απλώς να κάνουν μια καισαρική και να ξεμπερδέυουν... σπάνια βρίσκεις γιατρούς με όλη την έννοια της λέξης...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4,75 και 3,25 γεννησα με κτ αλλα οχι λογω μυωπιας. Πηγα με τεχνητους πονους για κανενα δωδεκαωρο αλλα τα πραγματα στραβωσαν και εκανα επειγουσα καισαρικη. Να σκεφτεις ουτε επισκληριδιο ειχα κανει ως τοτε μπας και εξελιχθει ο τοκετος. Δε νομιζω να με σταματαγαν στις εξωθησεις αν ολα πηγαιναν καλα λογω μυωπιας!!!!Καπου στον ογδοο μηνα ειχα παει σε οφθαλμιατρο μετα απο συμβουλη του γιατρου μου και μου ειχε πει οτι δεν υπηρχε προβλημα για φτ και απο τοτε δεν ξανασυζητησαμε το θεμα με το γυναικολογο μου. Ρωτα καθαρα το γιατρο σου και μη φοβασαι. Με το καλο!!!

 

γέννησα φυσιολογικά με μυωπία 6,5 στο ένα μάτι και 7 στο άλλο

το μυστικό είναι εκείνη την ώρα να μην πιέζεις το πρόσωπο

μίλησα και εξετάστηκα από οφθαλμίατρο πριν γεννήσω και μου είπε πως κάποτε πίστευαν ότι η υψηλή μυωπία αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για φυσιολογικό τοκετό το οποίο όμως πλέον δεν το πιστεύουν

εκτός αν έχει κάποιες αλλοιώσεις ο οφθαλμός

εμένα είχε κάποιες αλλά ήταν λόγω της μυωπίας,φυσιολογικές δηλαδή

βουρ για φυσιολογικό κορίτσι!όλα θα πάνε καλά!

 

στο 1ο μου παιδί, πριν 8 χρόνια, ο γιατρός μου θεωρησε επιβεβλημένη την καισαρική επειδή είχα 2,5 βαθμούς αστιγματισμό στο 1 μάτι (είναι σαν 5-6 βαθμοί μυωπία). τώρα έγκυος στο 2ο, σύμφωνα με το νέο μου γιατρό, δεν υπήρχε κανένας απολύτως λόγως για καισαρική στο 1ο και κανένας απολύτως λόγος να μην δοκιμάσουμε το φυσιολογικό τοκετό στο 2ο...

όπως καταλαβαίνεις, όλοι κοιτάνε απλώς να κάνουν μια καισαρική και να ξεμπερδέυουν... σπάνια βρίσκεις γιατρούς με όλη την έννοια της λέξης...

 

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια! Μου δωσατε κουραγιο!! Να ειστε καλα, τωρα ειμαι πιο δυνατη μεσα μου για φυσιολογικο τοκετο, να σας πω την αλη8εια με ειχαν φοβισει και μολις χθες εκανα τις απαραιτητες εξετασεις (βυθοσκοπηση και μετρηση πιεσης) και ευτυχως ολα ειναι μια χαρα!! :P Φιλια σε ολες!!

V83Dp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΕΧΩ 10 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ. ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΒΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΜΥΩΠΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ 10 ΒΑΘΜΟΥΣ ΜΥΩΠΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΑΤΙΑ. ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΒΥΘΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Ο ΒΥΘΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ. ΕΓΩ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ ΥΨΗΛΗ ΜΥΩΠΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ?

Καλησπέρα,εγώ έχω 7,5 και 6,5 βαθμούς,αντίστοιχα,και γέννησα φυσιολογικά.είχα κι εγώ καθαρή βυθοσκόπηση,όπως εσύ,που είναι το πιο σημαντικό. και η γιατρός που με ξεγέννησε έχει επίσης 10 βαθμούς μυωπία είχε γεννήσει κι εκείνη φυσιολογικά. Αυτό που μου είπε την ώρα της γέννας ήταν να προσπαθώ να μη σφίγγομαι πολύ στο πρόσωπο, κάτι που έτσι κι αλλιώς καλό είναι να αποφεύγεται, για να πιέζουμε για εξώθηση χαμηλά.με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με 7,5 και 9,5 βαθμούς μυωπία γέννησα φυσιολογικά πριν δύο χρόνια, αφού είχε δώσει το πράσινο φως και ο οφθαλμίατρός μου. Και μάλιστα φορούσα και τους φακούς επαφής στη γέννα, όπως κάθε άλλη μέρα της ζωής μου δηλαδή! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με 7+8 βαθμους σε αριστερο και δεξι αντιστοιχα, γεννησα φυσιιολογικα ,αφου η βυθοσκοπηση ηταν καθαρη!

Βεβαια , αφου δεν μπορουσα να σφιχτω παρα πολυ , μου βαλαν βεντουζιτσα και τραβηξαν το νινι μου γιατι ειχα κουραστει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Τι άλλο θ' ακούσουμε για να πάμε για καισαρική σώνει και καλά! Βρείτε το σωστό γιατρό για να έχετε τη σωστή πληροφόρηση, γιατί η τρομοκρατία της εγκύου καλά κρατεί, αλλά ευτυχώς φθίνει τα τελευταία χρόνια.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...