Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

Δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που οι θετοί γονείς απογοητεύονται από το παιδί διότι « δεν βγήκε όπως το περίμεναν» ή το παιδί αισθάνεται ότι αν ζούσε με τη φυσική του οικογένεια θα ήταν καλύτερα.

 

Κακώς συμβαίνει αυτό. Το ίδιο μπορεί να σου τύχει και στο βιολογικό σου παιδί. Τι πάει να πει δεν βγηκε όπως το περίμεναν???

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


Ευτυχώς ο Θεός μου χάρισε δικό μου παιδί!

 

Είμαι όμως από τις λίγες που απάντησαν Σίγουρα όχι. Πιστεύω ότι δε θα το έκανα. Δεν ξέρω αν μπορώ να περιγράψω ακριβώς το γιατί δε θα ήθελα... Με ξενίζει η σκέψη να πάρω και να μεγαλώσω ένα μωρό που δεν έχει μέσα του εμένα και τον άντρα μου.

 

Εκτιμώ τους ανθρώπους που το κάνουν και δίνουν τα πάντα σε αυτά τα παιδιά, αλλά πιστεύω ότι θα προτιμούσα να μείνω χωρίς παιδί, αφού ο Θεός δε μου έδωσε.

 

Βέβαια, αν δε νιώσεις τον πόνο του να θέλεις και να μην μπορείς να έχεις το δικό σου παιδί, δεν ξέρεις πώς θα αντιδρούσες. Δεν πρόλαβα καν να προβληματιστώ και το μικράκι μας ήρθε. Αλλά αυτό νομίζω ότι θα έκανα.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν δεν μπορούσα σίγουρα θα υιοθετούσα. Και γεννιέσαι και γίνεσαι. Δηλαδή έχει να κάνει με το περιβάλλον που μεγαλώνεις αν θα αναπτύξεις όλα τα θετικά σου "γονίδια" ή τα αρνητικά. Και αυτό το λέω για τους γονείς που αναφέρθηκε οτι το παιδί τους δεν τους βγήκε όπως ήθελαν... Χωρις να θέλω να προσβάλω κανέναν έχει να κάνει στο πως μεγάλωσε το παιδί και όχι στο ίδιο το παιδι. Είναι στο χέρι κάθε γονιού να βγάλει τον καλύτερο χαρακτήρα απο το παιδί του.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πλεον που ειμαι μαμα μπορω να πω πως θα υιοθετουσα 100%.Τωρα μονο καταλαβα ποσο πολυ αγαπαω το παιδι μου οχι γιατι το γεννησα,ουτε γιατι βλεπω πραγματα απο εμενα και τον μπαμπα του, ειναι πολυ ξεχωριστη και διαφορετικη προσωπικοτητα,αλλα για την καθημερινοτητα μας, την καθε στιγμη που ζουμε μαζι και μας κανει ευτυχισμενους!Ο μονος λογος να το σκεφτω θα ηταν η ανασφαλεια μου ως προς το αν θα ημουν ικανη να διαχειριστω το ψυχολογικο φορτιο του παιδιου οταν θα μαθαινε την αληθεια:roll:

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

anemoni

 

Όμως, όσο μεγαλώνω, τόσο περισσότερο αποκτώ την πεποίθηση ότι θέλει πολύ ενσυνείδητη και βαθειά προσέγγιση, για να σταθεί κανείς όπως πρέπει κι όπως αξίζει σε ένα παιδί που δεν είναι βιολογικό του...

 

Πολυ δυσκολη η υιοθεσια. Θελει μεγαλη ψυχικη δυναμη και καλλιεργεια για να μπορεσει να σταθει ενα ζευγαρι σωστα σε ενα παιδι που δεν ειναι δικο του. Και οι ανθρωποι που το καταφερνουν ειναι αξιοθαυμαστοι.

Εχω ζησει την υιοθεσια στο κοντινο μου περιβαλλον και εχω γνωρισει την ψυχολογια των γονιων απο την αρχη εως το τελος που πεθαναν. Τις χαρες που εζησαν, το νοημα που απεκτησε η ζωη τους αλλα και τους προβληματισμους τους και τις απογοητευσεις τους.

 

Θα εξαντλουσα ολες τις δυνατοτητες της επιστημης .

Η υιοθεσια θα ηταν η εσχατη λυση και δεν ξερω εαν θα κατεφευγα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
αν δεν είχαν ως προϋπόθεση να είσαι πλούσιος ΝΑΙ..

δυστυχώς είμαστε 2 μισθωτοί που διαθέτουμε μόνο αγάπη και μεγάλη θέληση για ένα παιδάκι..

 

Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει καμία τέτοια προϋπόθεση. Ποιος σου είπε ότι πρέπει να είσαι πλούσιος; Εγώ ξέρω ζευγάρι που η σύζυγός ήταν άνεργη όταν κάνανε την αίτηση και τους δέχτηκαν.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείτε να ξεκινήσετε με αναδοχή, και μετά θα είναι πολύ πιο εύκολο, εφ όσων έχετε ήδη ζήσει ένα χρονικό διάστημα με το παιδί και όλα πήγαν καλά.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει καμία τέτοια προϋπόθεση. Ποιος σου είπε ότι πρέπει να είσαι πλούσιος; Εγώ ξέρω ζευγάρι που η σύζυγός ήταν άνεργη όταν κάνανε την αίτηση και τους δέχτηκαν.

 

Ίσως να γίνεται και αυτό αλλα από μαρτυρίες που διαβάζω αλλα και κανα 4-5 ζευγάρια που ξερω κατέφυγαν σε άλλο τροπο για υιοθεσία πιστεύω καταλαβαίνεις να μην μπω σε λεπτομέρειες…

Μακαρι να γινεται ειλικρινά.. εγω παω για 3 εξωσωματική.. δεν ξερω πόσες ακομη θα εχω το κουράγιο ψυχολογικά και οικονομικά να αντέξω.. μετα θα δουμε. μακαρι να άλλαξαν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενα σου, όμως λες πως διάβασες μαρτυρίες και πως έχεις 4-5 ζευγάρια στον κύκλο σου που υιοθέτησαν ή προσπάθησαν να υιοθετήσουν;

Συγνώμη αλλά πόσο συχνά γνωρίζει κάποιος στη ζωή του μία οικογένεια που ψάχνει για παιδί;;;

Λίγο ακραία μου φαίνονται όσα λες.

Πάντως επειδή το έχω ψάξει πολύ, δεν τους νοιάζει να είσαι πλούσιος, παρά μόνο ο ένας από τους δύο την περίοδο που εξετάζεται η αίτηση σου , να έχει σταθερή εργασία.

Δεν τους νοιάζει αν έχεις περιουσία ή αν μένεις στο ενοίκιο παρά μόνο να έχει το παιδί δικό του δωμάτιο.

Τα υπόλοιπα περί ηλικιών κλπ. είναι γνωστά....

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...