Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ Ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ;


Natasa2005

Recommended Posts

η εγκυμοσυνη δεν ειναι σαν τις αμυγδαλες,ειναι πολυ ιδιαιτερη κατασταση...και μεχρι να φτασει η γυναικα στο τελικο σταδιο της γεννας,μεσολαβουν ενα σωρο αλλα σταδια πολυ πιο αγχωτικα απο το σταδιο της γεννας...αν λοιπον ο γυναικολογος κερδισει την εμπιστοσυνη μας, δεν τον αλλαζουμε ευκολα,ουτε μπαινουμε στην διαδικασια του γκαλοπ με αλλους γιατρους που δεν γνωριζουν το ολο ιστορικο μας,για τον τροπο της γεννας...

ειναι σαν να μας χαριζουν εναν γαιδαρο και εμεις να τον κοιταμε στα δοντια...φτανουμε δηλαδη με ασφαλεια στο τελος και διαπραγματευομστε τον τροπο γεννησης απλα γιατι εχουμε ακουσει οτι η καισαρικη ειναι χειρουργικη επεμβαση και οτι ο φτ ειναι ιδανικη λυση...μονο που και οι δυο επιλογες εχουν συν και πλην και ο μονος αρμοδιος να μας διαφωτισει,ειναι ο γιατρος μας...και τα δεδομενα που ως γνωστων, μπορει να αλλαξουν το τελευταιο λεπτο...

 

Συμφωνώ απολύτως! Ειδικά εάν αισθάνεσαι σιγουριά καθ' ολη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αμφισβητηθεί ο γιατρός στην τελική ευθεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας!

Ειμαι σε μεγάλο διλημμα... Ειμαι στην 38η εβδομάδα κύησης και μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα ο γιατρος με πήγαινε για καισαρική λόγω του οτι ο πλακούντας ήταν πάνω απο τον τράχηλο, έτσι το ειχα παρει πλέον απόφαση οτι η γεννά θα ήταν με καισαρική τομή. Σημερα όμως που ήταν το προγραμματισμένο ραντεβου, είδαμε οτι ο πλακούντας είχε μετακινηθεί εντελώς και αυτόματα ολα άλλαζαν.

Εμένα όμως μου εχει δημιουργηθεί ενα μεγάλο διλημμα γιατι να πω την αλήθεια φοβάμαι περισσότερο τον φυσιολογικό τοκετο απο την καισαρική, αν και πιστευω οτι φυσιολογικά ειναι το καλύτερο, ειδικά για το παιδι.....

Θα ηθελα τα φώτα μιας κοπέλας που εχει γεννήσει φυσιολογικά, έτσι για να πάρω την πρώτη κρυάδα ;) Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!

 

Προφανώς αν είχε πλακούντα πάνω στον τράχηλο αυτό θα ήταν μια προβληματική επαπειλούμενη κύηση, το είχε η κουμπάρα μου και έπαιρνε 4 μαγνήσια γιατί αυτό είναι κάτι πολύ επικύνδινο για την ίδια τη ζωή της μητέρας. Προφανώς ίσως είχες μια πιο Light κατάσταση. Ο γιατρός ίσως ήθελε να σε προετοιμάσει εφόσον έβλεπε τον πλακούντα. ότνα με το καλό πάς να γεννήσεις νομίζω θα δουν τι και πως..αυτά δεν προεξοφλούνται παρά μόνο σε πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις...η φυσιολογική γέννα είναι οτι καλύτερο για σένα και το παιδί και πραγματικά στο εύχομαι να είναι καλές οι συνθήκες και να γεννήσεις φυσιολογικά...είναι οτι καλύτερο και για τον θηλασμό. Με το καλό σου εύχομαι. Εγώ γέννησα 38+5 ύστερα από προκληση λόγω διαβήτη κύησης...ευτυχώς πήγαν όλα καλά...ο μικρός με έσκισε από άκρη σε άκρη...αλλά χαίρομαι που έκανε τον αγώνα του να βγει...

bA9gp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σου μικρή μου φανταζομαι ποσο αγχωμένη είσαι

εγώ γέννησα φυσιολογικά και δεν το αλλάζω με τίποτα σαν τον φυσιολογικό τοκετό δεν συγκρίνεται τίποτα

είναι μαγικό να μπορείς να προσπαθήσεις και σου ευχομαι να τα καταφέρεις

επειτα να ξερεις η καισαρική τομή είναι ένα χειρουργείο ,ο φυσιολογικός απλά δεν τον θυμάσαι μετά

εγώ γέννησα το πρωι και το μεσημέρι καθόμουν κανονικά πήγα τουαλέτα και έφαγα

το μωρό μαζί μου συνέχεια και μπορούσα να το περιποιηθώ και ο θηλασμός σουπερ ολα τέλεια

σου ευχομαι οτι καλυτερο και σύντομα να το κρατήσεις αγκαλίτσα σου

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια από καισαρικη δεν εχω για συγκριση αφου γεννησα φυσιολογικα με ελαφρια δοση επισκληριδιου. Με το που γεννησα ηταν σαν να μην ειχε προηγηθεί τιποτε απολυτως. Εκανα βολτες στο διαδρομο μεχρι να ερθουν να με παρουν για να με βαλουν στο δωματιο. Μπορουσα και να τρεξω κυριολεκτικα. Μια μικροενοχληση από τα ραμματα αυτό και μονο.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Βλέπω απο τις απαντήσεις οτι πραγματικά οι απόψεις διίστανται, αλλα η ζυγαριά γέρνει προς το μέρος του φυσιολογικού.

Δεν σας κρύβω οτι ολα αυτά που διάβασα σε καθε ενα απο τα μηνύματα σας, και σας ευχαριστω παρα πολυ, με βοήθησαν πολυ στην απόφαση που πρεπει να πάρω και με έκαναν να σκεφτώ οτι τίποτα τελικά καλύτερο απο τη φύση. Εφ όσον μου δίνεται μια τέτοια ευκαιρία, που μετα απο σχεδόν σίγουρη καισαρικη μου εμφανίζεται μέσα σε πολυ λίγο διάστημα ο φυσιολογικός τοκετός, λέω ειλικρινά να την αρπάξω απο τα μαλλια και με αυτοπεποίθηση να πάω στο πιο σημαντικό ραντεβου της ζωής μου.

Βέβαια αν αλλάξει κατι στην πορεία και μου πει ο γιατρος παμε με καισαρικη, το μονο που με καθησυχάζει ειναι οτι συνεννοήθηκα μαζι του και συμφωνήσαμε να μην προγραμματίσουμε κατι, να γίνει όποτε θελει το μωρο να ερθει.αυτο με χαροποιεί ιδιαίτερα (αν υπάρξει τέτοια περίπτωση)

Έτσι προχωράω κανονικά και παμε για φυσιολογικό.

Θα ηθελα για άλλη μια φορά να σας ευχαριστήσω όλες για τις απαντήσεις και τα φώτα σας και να σας ευχηθώ ολόψυχα τα καλύτερα.

Ειλικρινά οι απαντήσεις σας με βοήθησαν πολυ στην απόφαση μου, και χαίρομαι που οι περισσότερες γυναίκες επιλέγουν το φυσιολογικό.

Να είστε πάντα καλα!!!!!!! ( θα γράψω οταν με το καλό περάσει ο τοκετός νεότερα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις στην αγκαλιά σου με τον όποιο τρόπο χρειαστεί ένα γερό μωράκι και αδημονώ να διαβάσω την ιστορία του τοκετού σου.

Καλό υπόλοιπο λοιπόν και με το καλό να ξεκινήσει και για σένα το υπέροχο ταξίδι της μητρότητας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη η μαία που τα είπε αυτά έχει γεννήσει η ίδια;;;; (μιλάω για τη μαία που που έδωσε τα δήθεν θετικά της καισαρικής)

Γιατί έχω κάνει και φυσιολογικό και καισαρική και δε συμφωνώ καθόλου με αυτα που σου είπε. Απορώ πραγματικά.

Η δυσκολία στην τουαλέτα και στο μπάνιο είναι μεγαλύτερη με τα ράμματα της καισαρικής. Μιλάμε για μια τομή μήκους περίπου 18εκ. Στον φυσιολογικό έκανα δυο ραμματάκια μόνο και τα αισθάνθηκα μόνο λίγο σαν τσούξιμο για 1-2 μέρες.

4 ώρες μετά τον φυσιολογικό τοκετό καθόμουν οκλαδόν και μπάνιο έκανα κανονικά από την πρώτη κιόλας μέρα.

Το σεξ δεν είχε καμία απολύτως διαφορά, ίσα ίσα μετά την καισαρική πονούσα φριχτά για το πρώτο διάστημα αλλά αυτό είχε να κάνει με ορμονικά αίτια, ξηρότητα στον κόλπο κλπ. Μετά τον φυσιολογικό δεν πονούσα καθόλου.

Η πιθανότητα χαλάρωσης του κόλπου είναι γεγονός και το μόνο στο οποίο συμφωνώ.

 

Ωστόσο για μένα δεν υπάρχει δίλημμα. Ο φυσιολογικός τοκετός είναι αποδεδειγμένα και αναμφισβήτητα το καλύτερο για το παιδί. Και το παιδί μπαίνει πρώτο και πάνω από όλα. 100 φορές χειρότερος να ήταν ο φυσιολογικός για τη μάνα από την καισαρική (που δεν είναι), αφού για το παιδί είναι καλύτερος, τέλος. Κοιτάμε το καλύτερο για το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...