Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού κοιμίσατε το μωράκι σας?


Κοιμηθήκατε απο την αρχή μαζί ή χωρίς το μωρό σας?  

601

  1. 1. Κοιμηθήκατε απο την αρχή μαζί ή χωρίς το μωρό σας?

    • Απο την αρχή κοιμήθηκε μαζί μας/μου για λίγο διάστημα.
      223
    • Απο την αρχή το βάλαμε στη δική του κούνια-κρεβατάκι
      374
    • Απο την αρχή κοιμήθηκε μαζί μας/μου για αρκετό διάστημα (πάνω απο 1μισυ χρόνο)
      88


Recommended Posts

Απο την πρωτη στιγμη η κορη μας κοιμηθηκε μαζι μας στο δωματιο μας στην καλαθουνα της αρχικα...Μετα βαλαμε την κουνια διπλα στο διπλο κρεββατι στο οποιο κοιμομουνα μονη μου-ο μπαμπας ειχε μετακομισει σε αλλον χωρο λογω ασχημου ροχαλητου γιατι ειχα απολυτη αναγκη απο λιγο υπνο μιας και ημουν πολυ αδυναμη για πολυ καιρο...κι ετσι η μπεμπουλα βρεθηκε στο κρεββατι μας να εχει εκτοπισει τον καημενο πατερα της!

Μεχρι και σημερα ισχυει αυτο και απλα σε κανενα 2μηνο που θα παμε σε νεο σπιτι και θα υπαρχει δευτερο δωματιο διαθεσιμο η μικρη θα μπει εκει για υπνο αλλα με ηπιο τροπο...

Ευτυχως απο την στιγμη που θα την παρει ο υπνος δεν εχει προβλημα που θα κοιμηθει....Οποτε ελπιζω η μεταβαση να μην της ερθει ασχημα!

 

Τον υπνο με την κορη μου(αν και μου λειπει ο υπνος με τον αντρα μου) τον απολαμβανω απιστευτα παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο την πρωτη στιγμη η κορη μας κοιμηθηκε μαζι μας στο δωματιο μας στην καλαθουνα της αρχικα...Μετα βαλαμε την κουνια διπλα στο διπλο κρεββατι στο οποιο κοιμομουνα μονη μου-ο μπαμπας ειχε μετακομισει σε αλλον χωρο λογω ασχημου ροχαλητου γιατι ειχα απολυτη αναγκη απο λιγο υπνο μιας και ημουν πολυ αδυναμη για πολυ καιρο...κι ετσι η μπεμπουλα βρεθηκε στο κρεββατι μας να εχει εκτοπισει τον καημενο πατερα της!

Μεχρι και σημερα ισχυει αυτο και απλα σε κανενα 2μηνο που θα παμε σε νεο σπιτι και θα υπαρχει δευτερο δωματιο διαθεσιμο η μικρη θα μπει εκει για υπνο αλλα με ηπιο τροπο...

Ευτυχως απο την στιγμη που θα την παρει ο υπνος δεν εχει προβλημα που θα κοιμηθει....Οποτε ελπιζω η μεταβαση να μην της ερθει ασχημα!

 

Τον υπνο με την κορη μου(αν και μου λειπει ο υπνος με τον αντρα μου) τον απολαμβανω απιστευτα παντως!!!

Εμείς κοιμόμαστε μαζί με τον μπαμπά μας αλλά θέλουμε να τον διώξουμε:cool::lol::lol::lol:...Θέλουμε να κοιμόμαστε οι δυό μας:wink:.

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή μπήκε στο πορτ μπεμπε αλλά δεν του άρεσε καθόλου. Στις 2 εβδομάδες πήραμε κούνια η οποία τοποθετήθηκε στο δωμάτιο μας και εκεί κοιμάται σαν πουλάκι (όταν αποφασίζει να κοιμηθεί μιας και δεν ήταν ποτέ υπναράς). Κάποιες φορές βέβαια λόγω του θηλασμού μπαίνει και ανάμεσα μας και κοιμόμαστε τα 3 μας!!!

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΠΟ ΤΗ ΝΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ μονητης στο δωματιο της στο πορτ μπεμπε μεχρι 3 μηνωνκαι μετα στο κρεβατακι της!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

πιστευα οτι το μωρο πρεπει να κοιμαται μονο του, οχι για να γινει ανεξαρτητο και κατι τετοια, ουτως η αλλως δεν μενει κολλημενο με σενα αν κοιμαται μαζι σου, απλα ετσι πιστευα.. κι ετσι ειχα το γιο μου, στην καλαθουνα διπλα μου... μεχρι που αρρωστησε, ασαραντιστο, ειμασταν στη μοναδα στο παιδων, ουτε εγω ξερω πως αντεξα τοτε... και μολις βγηκε αγκαλιτσα με τη μανουλα! ουτε κουνιομουνα, γιατι φοβομουνα, ουτως η αλλως με την καισσαρικη ειχα συνηθησει να μην γυρναω ευκολα, φοβομουνα να μην το πλακωσω, κοιμομασταν και σε μονο κρεβατι,..με βολευε.. χαιδευομασταν το πρωι, του εκανα χαδακια και χουζουρευαμαμε παρεα... μετα αρχισα να δουλευω, εμαθε στην κουνια , αλλα εγω τον επαιρνα στο κρεβατι, γιατι ειανι η πιο ωραια αγκαλια που με εχουν παρει ποτε!

τωρα , ανεργη, κοιμομαστε αγκαλιτσα το μεσημερι και το βραδυ ο καθενας στο κρεβατακι του! ειναι 1 1/2 χρονων...

δεν υπαρχουν ¨πρεπει¨κανεις παντα αυτο που αισθανεσαι! λειτουργει το ενστικτο και η αγαπη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
την μικρή μας με το που γυρίσαμε αποτο μαιευτήριο την βάλαμε στο δικό της κρεββάτι αλλά στο ίδιο δωμάτιο με εμάς. Και αυτό επειδή όλοι έλεγαν "ποτέ στο κρεββάτι σας" "θα κακομάθει" "δεν θα φεύγει" κλπ κλπ.

 

Ε όλο αυτό κράτησε δυο μήνες. Στο δίμηνο την είχα βουτήξει και την κοίμιζα ανάμεσα μας. Και ας κακομάθει (ναι σιγά ! αν ήταν να κακομαθαίνουν απο αυτό ...) Και ας μην φύγει (τι πάει να πει να φύγει; που να πάει;)

 

Τώρα που αισίως είναι 8,5 μηνών !!! (του χρόνου την γράφουμε στο πανεπιστήμιο :P) τα κάνουμε και τα δύο. Yπάρχουν μέρες που κοιμάται στο κρεββάτι της. Υπάρχουν άλλες που την έχουμε ανάμεσά μας.

 

Και υπάρχουν και μερικές άλλες που πάω και την κλέβω απο το κρεββάτι της, εξορίζω τον μπαμπά της στον καναπέ και την κρατάω όλη δική μου :P

 

Mέχρι στιγμής δεν έχει εμφανίσει κανενός είδους γκρίνια, ιδιοτροπία ή δυσκολία στον ύπνο.

 

Υ.Γ. Να σας πω επίσης ότι δεν τηρούμε κανένα πρόγραμμα ύπνου. Περιμένω να δω τα σημάδια (τρίβει μάτια, μουσούδα, αυτιά) και τότε αγκαλίτσα, φιλάκι και ύπνο ....

 

συμφωνω και επαυξανω....

εμας ο μικρος ειναι 10 μηνων ...στην κουνια του στο σπιτι μας δεν κοιμαται με την καμια μονο οταν τον εχει παρει βαθια ο υπνος και παλι οχι για πολυ ωρα ....κοιμαται μαζι μας στο κρεββατι μας ...ολοι μας λενε μην τον μαθαινετε ετσι και διαφορα τετοια αλλα σκασιλα μου τι λενε....εγω καθε πρωι δουλευω σηκωνομαι 6.30 η ωρα δεν μπορω καθε λιγο και λιγακι να σηκωνομαι και να καθομαι για μιση ωρα καθε φορα πανω απο την κουνια ορθια για να τον κανακευω οποτε τον παιρνω αναμεσα μας και κοιμομαστε ολοι μας μια χαρουλα και μας ξυπναει και το πρωι με αγκαλιτσες και χαδακια .

στην δε μανα μου οταν πηγαινει κοιμαται κανονικοτατα στην κουνια του ...τωρα τι να πω φταιει το οτι μας εκμεταλευεται; φταιει το οτι για να μας παρει την κουνια του η πεθερα μας εβγαλε τον αδοξαστο και το εχει παρει πρεφα ο μικρος ; τι να πω

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοιμηθηκε μαζι μας στο πορτ-μπεμπε για 15 μερες.

μετα την πηγαμε στην κουνια της στο δωματιο της,

την βλεπουμε απο την καμερα και οποτε ειμαστε μια χαρα!!!!!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ως 6 μηνων ηταν στο δωματιο μας αλλα σε δικη του κουνια,μετα στο δωματιο του ...κ την ανασα του ακουω τοσο κοντα ειναι!δεν τον κοιμησα ποτε μαζι μας-φοβαμαι πολυ μην του κανουμε κακο.μονο οταν ηταν ασαραντιστος κοιμηθηκε πανω μου καποια βραδια που πονουσε η κοιλιτσα του.

Link to comment
Share on other sites

εμεις τα 5 πρωτα βραδυα την ειχαμε στο κρεβατι σας.μεχρι 2 μηνων την κοιμιζαμε στο καροτσι.Μεγάλο μαρτυριο περασαμε. το σπιτι ειναι μεζονετα και το καροτσι το βραδυ το ανεβαζαμε την σκαλα επανω,για να βαλουμε το οχημα στο δωματιο μας. το πρωι αντε παλι κατω το οχημα. απο τον 4 και μετα κοιμαται στην κουνια στο δωματιο της. με τρωει το δρομολογιο βεβαια ολη νυχτα αλλα τουλαχιστον ενα τετραωρο το κοιμαται, και γλιτωσαμε το πανω κατω του καροτσιου.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας διαβάζω και επιβεβαιώνω ξανά κάτι: ότι τελικά ότι και να κανείς, κάθε παιδί είναι διαφορετικό και έχει το χαρακτήρα του.

Το κρεβάτι ήταν από την πρώτη μέρα στο δωμάτια μας. Και επειδή θηλαζα κάθε μια ώρα, και κάθε δύο, κουραστικά και κοιμότανε στο ίδιο κρεβάτι με μας, γιατί αλλιώς ζαλιζομουνα από την κούραση. Αλλά είχα κολλήσει κολλητά το κρεβάτι του , και κοιμότανε ανάμεσα από το κρεβάτι του και εμένα, και έβαζα όμως ένα μαξιλάρι ενδιάμεσα μας για να είναι πιο ασφαλείς. Και το θηλαζα ξαπλωμένη.

 

Δεν φοβήθηκα να μην κακομάθει, γιατί όταν πέρνω μια απόφαση την τηρώ, και να θυμάστε πάντα ότι για το κάθετη έρχετε ο καιρός.

 

Και ήρθε και ο καιρός που σταμάτησα τον θηλασμό στον 6ο μήνα. Τον έκοψα σταδιακά, δεν υπήρξε δυκολία, και μετά από λίγες μέρες κοιμήθηκε κανονικά όλη νύχτα στο κρεβάτι του, και πλέον στο δωμάτιο του. Το πήρε απόφαση κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσάρες καλή σας ημέρα.

Εμένα η κόρη μου κοιμήθηκε δίπλα μου μόνο για ένα βράδυ. Την επόμενη μετακόμισε στο δωμάτιο της. Θα αναρωτιέστε γιατί; Δυστυχώς και εγώ και ο άντρας μου κολλήσαμε μία άσχημη ιώση, γιατί ήταν και ντάλα καταχείμωνο, και με τον φόβο να μην κολλήσει και η μικρή μας βασίλισσα αναγκάστηκαμε να την κοιμίζουμε στο δωματίο της. Επειδή η κόρη μας γεννήθηκε με μικρό σωματικό βάρος, 2000 κιλά, έμεινε 10 ημέρες στο μαιευτήριο και την πήραμε μετά. Κατά την έξοδό μας από το νοσοκομείο οι παιδίατροι μας προειδοποίησαν πως θα πρέπει να προσέξουμε πάρα πολύ να μην αρρωστήσει το παιδί γιατί θα έπρεπε να νοσηλευτεί πάλι στο νοσοκομείο καθώς σε νεογέννητα και ιδιαίτερα σε λιποβαρή δεν μπορούν και χορηγηθούν ιδιαίτερα φάρμακα. Έτσι για να μην αποχωριστούμε ξανά το σπλάχνο μας την 2η μέρα την πήγαμε στο δωματίο της και κοιμόταν μέχρι 2 μηνών στην καλαθούνα. Πρέπει να σας πω οτι λόγω της ίωσης δεν την παίρναμε αγκαλιά χωρίς να φοράμε μάσκες και το είχα εφαρμόσει και στους επισκέπτες. Πολλοί με είπαν "υποχόνδρια". Δεν με ένοιαξε όμως. Έκανε οτι μπορούσα να προστατεύσω το παιδάκι μου. Και τα κατάφερα. 3 μηνών και μέχρι που έγινε 7 μηνών κοιμήθηκε στο λίκνο και μετά και μέχρι και σήμερα, 37 μηνών σην κούνια της. Τώρα καθώς σκέφτομαι το παρελθόν δεν μετανοιώνω που δεν κοιμήθηκε μαζί μας. Ίσα ίσα έμαθε να έχει το χώρο της, εμείς το δικό μας και τώρα καμιά φορά που ο μπαμπάκας της, της λέει να κάτσει να κοιμηθεί μαζί μας, εγώ δεν το θέλω, εκείνη του λέει "Έγω κοιμάμαι στην κούνια μου. Έχω δικό μου κρεββατι!". :-P

Link to comment
Share on other sites

και γω στην κουνια ψηφισα.Βασικα στο καλαθακι του κοιμηθηκε τον πρωτο 1,5 μηνα και μετα στην κουνια.Στο κρεβατι δεν θα τον εβαζα ποτε....φοβαμαι μην το πλακωσουμε το μωρο....και νομιζω γι'αυτο δεν θα κοιμομουν κι εγω.Τον βαζω μονο το πρωι που ξυπναμε και τα μεσημερακια και να χουζουρευουμε οικογενειακως...αλλα μονο για χουζουρεμα,οχι υπνο.

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
συμφωνω και επαυξανω....

εμας ο μικρος ειναι 10 μηνων ...στην κουνια του στο σπιτι μας δεν κοιμαται με την καμια μονο οταν τον εχει παρει βαθια ο υπνος και παλι οχι για πολυ ωρα ....κοιμαται μαζι μας στο κρεββατι μας ...ολοι μας λενε μην τον μαθαινετε ετσι και διαφορα τετοια αλλα σκασιλα μου τι λενε....εγω καθε πρωι δουλευω σηκωνομαι 6.30 η ωρα δεν μπορω καθε λιγο και λιγακι να σηκωνομαι και να καθομαι για μιση ωρα καθε φορα πανω απο την κουνια ορθια για να τον κανακευω οποτε τον παιρνω αναμεσα μας και κοιμομαστε ολοι μας μια χαρουλα και μας ξυπναει και το πρωι με αγκαλιτσες και χαδακια .

στην δε μανα μου οταν πηγαινει κοιμαται κανονικοτατα στην κουνια του ...τωρα τι να πω φταιει το οτι μας εκμεταλευεται; φταιει το οτι για να μας παρει την κουνια του η πεθερα μας εβγαλε τον αδοξαστο και το εχει παρει πρεφα ο μικρος ; τι να πω

ki emeis agalitsa koimomaste akoma 17 mhnes tora,ala mas aresei polu:p:p kapies fores paei kai sto krevati tou!!!!gia ligo :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μέχρι 3,5 μηνών κοιμόταν στο δωμάτιο μας στο κρεββατάκι του βοηθούσε και με τον θηλασμό μην πηγαινοέρχομαι. Σκόπευα να τον κρατήσω μέχρι τους 5-6 μήνες αλλά δεν βολευόταν καθώς μεγάλωσε και μετά την προτροπή και της παιδιάτρου μας "μετακόμισε" στο δωμάτιο του όπου βολεύτηκε μια χαρά !!!!!!!!!!! Απλώθηκε σε όλη την κούνια !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εγω γεννησα 21/9..βγηκα 24/9 απο την κλινικη κ κατευθειαν την εβαλα στην κουνια της να κοιμηθει την οποια την εχω στο δικο μας υπνοδωματιο, μεχρι να 40ησω παντως θα την εχω στο δωματιο κ μετα σκεφτομαι να την μετακομισω στο δικο της..!

Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαμε 19 Ιουλίου και κρατήσαμε τον μπέμπη κοντά μας για 3 εβδομάδες. Μετά πήγε στο δωμάτιό του στο ωραίο του κρεβάτι όπου βολεύτηκε αμέσως χωρίς κανένα πρόβλημα:)

Link to comment
Share on other sites

Αααα νομίζω ότι έδωσα λάθος απάντηση!Από την αρχή κοιμόταν στην κούνια του την οποία είχα δίπλα μου να τον παρακολουθώ!Μόλις έγινε 5 μηνών τον μεταφέραμε στο δωμάτιό του!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

κρατησα τον πρωτο μεχρι να σαραντησει στο δωματιο μου και τον δευτερο μεχρι 2 μηνων γιατι φοβομουνα την αντιδραση του πρωτου...μετα τα πηγα στο δωματιο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ψήφισα το δεύτερο! Από την αρχή κοιμήθηκε στο καλαθάκι του αλλά τους 3 πρώτους μήνες στο δωμάτιο μας για να αποφύγω τα πήγαινε - έλα μιας και θήλαζα. Μετά το 3 μηνο τον έβαλα στην κούνια στο δωμάτιο του. Ώσπου να συνηθίσει υπήρξε ένα διάστημα όπου το μεσημέρι κοιμόταν στην κούνια για να την μάθει και το βράδυ στην καλαθούνα αλλά δεν κράτησε όλο αυτό πάνω από μήνα.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η κορουλα μου, τις πρωτες 5 μερες κοιμηθηκε στην κουνια της_κολλητα στο κρεβατι μας. Μετα (και μεχρι σημερα που ειναι 13 μηνων) στο κρεβατι μας, με εμενα να την θηλαζω αποκλειστικα. Ακομα και τωρα κοιμαται μαζι μου και την θηλαζω, κουρνιαζει στην αγκαλια μου και με νιωθει διπλα της παντα! Ειναι μια ανεπαναληπτη εμπειρια! Απο την αρχη ενιωσα μεσα μου οτι το να την βαζω στην κουνια, μονη της, ηταν εντελως αφυσικο για την ιδια και για εμενα καθως ειμαστε θηλαστικα και η φυση μας "προγραμματισε" να κοιμομαστε μαζι. Σκοπευω για αρκετο καιρο ακομα να την εχω διπλα μου και να την θηλαζω κατα απαιτηση. Οταν νιωσει και νιωσω και εγω οτι ειναι ετοιμη, θα παει στο κρεβατακι της οπως επισης οταν η ιδια το θελησει θα σταματησει τον θηλασμο και τοτε ολα θα δρομολογηθουν.

Της μαμας το γαλατακι, καθε σταλα και φλουρακι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...