Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατρός για ΦΤ


sisifaki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

Είμαι ήδη έγκυος 5 μηνών και ψάχνω έναν γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο που να μην με σπρώξει σε καισαρική, όταν έρθει η ώρα, εκτός φυσικά κ αν ειναι απαραίτητο. Ο τελευταίος που είχα, άρχισε από ΤΩΡΑ να μου λέει ότι επειδή ειμαι μεγαλούλα, δηλαδή 37 ετών, ότι θα κάνω φυσικά (wtf?) καισαρική.

Επειδή λοιπόν, είμαι μεν μεγαλούλα αλλα όχι χαζούλα και δεν μου αρέσει να με κοροιδεύει ο κάθε γιατρουδάκος, περιμένω να μου υποδείξετε κανέναν τίμιο γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας γιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο που δεν θα σε σπρώξει σε καισαρική, όταν έρθει η ώρα, εκτός φυσικά κ αν ειναι απαραίτητο είναι ο Γ.Αλεξάτος στο Έλενα. Νομίζω πως τα ποσοστά του σε φ.τ. έναντι κ.τ. συνάδουν με αυτά που συστήνει ο ΠΟΥ. Θα το διαβάσεις και σε άλλα τόπικ εδώ μέσα αν ψάξεις, έχω γράψει κι εγώ. Δεν κάνει όμως επισκληρήδιο. Δεν ζητάει φακελάκι και δίνεις ότι θες, αν θες. Αφήνει μέσα το μπαμπά αν έχει παρακολουθήσει τα (2 ή 3 μου φαίνεται) μαθήματα ανώδινου τοκετού.

 

Για να κλείσεις ραντεβού μαζί του τηλεφώνησε στα απογευματινά ιατρεία του Έλενα. Το πρώτο σου ραντεβού θα πρέπει να είναι απογευματινό (75 ευρώ) για να γραφτεί στο σύστημα ότι είναι αυτός ο γιατρός σου και από κεί και πέρα μπορείς να τον βλέπεις είτε απόγευμα με το ποσό που σου έγραψα σε κάθε επίσκεψη, είτε στα πρωινά ραντεβού - δωρεάν μεν αλλά με τεράστια αναμονή (της τάξεως των δύο και τριών ωρών.. είναι της υπομονής). Σου εύχομαι καλή λευτεριά!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το γεγονός ότι στα συν ενός γιατρού, εν έτει 2015, σε ευρωπαϊκή χώρα, προσμετράμε το γεγονός ότι "δεν ζητάει φακελάκι", λέει πολλά για την κατάντια μας..γι αυτούς που το κάνουν, για μας που το δεχομαστε ως δεδομένο..

δεν κρίνω τη γράφουσα..

είναι ένας λόγος που δεν καταλαβαίνω το μένος κάποιων για τα ιδ μαιευτήρια 'που σου χρεώνουν και το ντεπόν", όταν οι ίδιοι συχνά πηγαίνουν στα δημόσια και δίνουν φακελάκια και το δέχονται ως κάτι νορμάλ. συγνώμη για την άσχετη παρέμβαση, διαπίστωση κάνω.

με το καλό σου εύχομαι..

και να βρεις καλό γιατρό που να εμπιστεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάω σε ιδιωτικό γιατί εκεί θα πληρώσω και το γιατρό με μαύρα χρήματα αλλά και το νοσοκομείο σαν ξενοδοχείο πολυτελείας, χωρίς απαραίτητα να νιώθω πιο ασφαλής από θέμα υγείας.

Ο κος Αλεξάτος γιατί δεν κάνει ας πουμε επισκληρίδιο? Από άποψη?

Link to comment
Share on other sites

το γεγονός ότι στα συν ενός γιατρού, εν έτει 2015, σε ευρωπαϊκή χώρα, προσμετράμε το γεγονός ότι "δεν ζητάει φακελάκι", λέει πολλά για την κατάντια μας..γι αυτούς που το κάνουν, για μας που το δεχομαστε ως δεδομένο..

δεν κρίνω τη γράφουσα..

είναι ένας λόγος που δεν καταλαβαίνω το μένος κάποιων για τα ιδ μαιευτήρια 'που σου χρεώνουν και το ντεπόν", όταν οι ίδιοι συχνά πηγαίνουν στα δημόσια και δίνουν φακελάκια και το δέχονται ως κάτι νορμάλ

 

Babycobra καταλαβαίνεις κι εσύ τη διαφορά μεταξύ 1500-2500 ευρώ που δίνεις στον γιατρό σε ιδιωτικό, από τα 500 (πρώτη γέννα) και τα 300 (δευτερη γέννα) που έδωσα εγώ στο γιατρό μου σε δημόσιο. Αν σε αυτά προσθέσουμε τα 2000 για τρίκλινο σε ιδιωτικό, αντί των 275 ευρώ για μονόκλινο σε δημόσιο (το τρίκλινο θα ήταν δωρεάν), καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για τεράστια χρηματική διαφορά, και σίγουρα όχι της τάξεως του ενός ντεπόν. Δεν πρόκειται για μένος, φαντάζομαι, απλά σίγουρα δεν έχουν όλες οι γυναίκες την οικονομική δυνατότηατα να διαθέσουν τα παραπάνω ποσά.

 

Όσο για το φακελάκι. Φυσικά και θα πληρώσω το γιατρό που ήρθε στις 04.00 ξημερώματα Σαββάτου, εκτός βάρδιας και ο οποίος με είχε αναλάβει από ενάμησι μηνών και με έβλεπε μια φορά το μήνα στα πρωινά ιατρεία χωρίς επίσκεψη (=πενηντάρικο). Αν γεννούσα στη βάρδια (=και κάθε φορά με έβλεπε και διαφορετικός στα πρωινά ιατρεία) φυσικά και δεν θα έδινα τίποτα (σε ποιόν άλλωστε να πρωτοδώσω? Στο γιατρό που με ξεκίνησε, στο γιατρό που με συνέχισε, στο γιατρό που με ξεγέννησε ή στους γιατρούς που με έβλεπαν κάθε μήνα?)

 

 

Ο κος Αλεξάτος γιατί δεν κάνει ας πουμε επισκληρίδιο? Από άποψη?

 

Ναι. Μπορείς βέβαια να συζητήσεις μαζί του, αν και απ'οτι θυμαμαι από συζητήσεις με άλλες κοπέλες στην αναμονή, ήταν ανένδοτος σε αυτό το κομμάτι.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο κος Αλεξάτος γιατί δεν κάνει ας πουμε επισκληρίδιο? Από άποψη?

 

Έχε υπ' όψιν σου οτι στο Ελενα γενικά δεν κάνουν επισκληριδίους, ειναι κυρίως θεμα αναισθησιολόγων (και ακολουθως γυναικολόγων βεβαια, αφού αφηνουν να διαιωνιζεται η κατασταση) :confused:

Προσωπικά το βρίσκω εντελώς κουλό να φας ολική αναισθησία για μια καισαρική, αλλά ολόκληρο δημόσιο νοσοκομείο δεν σου αφηνει αλλη επιλογη :shock:

Με τον Αλεξάτο γεννησε η κουμπάρα μου και τα δυο της παιδιά (το 2010 και το 2013), το πρωτο με καισαρική λόγω υψηλής πίεσης (δεν ξερω, μη με ρωτησεις αν ειχε αλλη επιλογη ο γιατρός, εγω πιστευω οτι ειχε, να την αφησει να της πεσει η πιεση η οποία ηταν πιεση νοσοκομείου - της ανεβαινε λογω αγχους καθε φορά που πηγαινε και δεν ειχε πιεση γενικα!- και οχι παθολογική, αλλά εγω δεν ειμαι γιατρός και σου το λέω τελείως "μπακαλίστικα" το σχόλιό μου) και το δευτερο πάλι με καισαρικ,ή λόγω του ότι και το πρωτο ηταν με καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα εναν γιατρο στο Έλενα (τον οποίο τελικα θα αλλάξω γιατί κατάλαβα από συζητήσεις μαζί του ότι θα με πάει για καισαρική), ο οποίος μου είχε πει ότι κάνουν επισκληρίδιο αν το ζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα εναν γιατρο στο Έλενα, ο οποίος μου είχε πει ότι κάνουν επισκληρίδιο αν το ζητήσεις.

 

Α, οκ, καλό αυτο! (και στην καισαρική και στον φτ, ε?)

Παντως αλλο να το κανουν ολη την ωρα κι αλλο "αν το ζητησεις", από άποψη εμπειρίας αναισθησιολόγων το λεω (το ξερω από φιλη αναισθησιολογο, αλλα απλά σου το μεταφερω, δεν εχω ιδία άποψη ;)).

Η κουμπάρα μου στον Αλεξατο την πρωτη φορά εκανε ολικη και τη δευτερη ραχιαία (πιο πολύ μοιαζει με επισκληριδιο), αλλα τη δευτερη φορα συνηλθε τοσο ασχημα, που ελεγε χιλιες φορες να της ειχαν κανει ολικη.

Τωρα καταλαβαινεις, αυτα ειναι τι εμπειρία ειχε ο καθενας, δεν ειναι να τα παιρνεις και πολύ τοις μετρητοις! Η φιλη της φιλης, ω φιλη!

Τη γενική εικονα θα κοιταξεις!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι τα δημοσια χωρις επισκληριδιο ε οχι που ζουμε στον μεσαιωνα

εδω καναμε και επισκληριδιο και παλι οταν σε πιανουν οι πονοι για να σπρωξεις ειναι τρελα σκεψου χωρις επισκληριδιο οπως οι μαμαδες μας

ε οχι ιδιωτικο και επισκληριδιο οχι δημοσιο και ανευ

ποτε ποτε

Link to comment
Share on other sites

Να πληρώσω δηλαδή 2500 ευρώ για την επισκληρίδιο? Ε όχι ποτέ ποτέ. Ναι, με φυσικό τοκετό οπως οι μανάδες μας και όπως όλες οι γυναίκες απο καταβολης κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει λοιπον κατσε να πονας εαν ειναι και να γενναμε και στο σπιτι απο καταβολης κοσμου εαν ειναι

γιατι η επισκληριδιος χρεωνεται μεσα στο πακετο του νοσοκομειου οχι εξτρα

εγώ γεννησα και το δευτερο τωρα και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Η κουμπάρα μου που γεννησε πέρυσι στο Ελενα εκανε επισκληριδιο.Αλλά όντως και στο Ελενα,όπως και γενικότερα πέφτει πολύ καισαρική!!

Δυστυχώς!!!

Οι νεοι πλεον γυναικολογοι είναι όμως υπερ του φυσιολογικού τοκετού,οπότε πιστευω ότι αυτή η καταντια φαίνεται να διορθωνεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ είχα τον Δασκαλάκη Γιώργο. Είναι στο Αλεξάνδρας αν και εγώ είχα πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο γιατί η κατάσταση στα δημόσια είναι τραγική πλέον θεωρώ... Είχα πάει για κάτι εξετάσεις και έφυγα χωρίς να κάνω τίποτα...Σε μέρα εφημερίας είχαν δυο καρδιοτοκογράφους και ο ένας ήταν για ετοιμόγεννες και ο άλλος για τις υπόλοιπες και επείγοντα περιστατικα... αποτέλεσμα;;; ήμουν εκεί 6 ώρες και πήγα σε ιδιωτικό να κάνω το καρδιοτοκογράφημα γιατί συνέχεια έρχονταν ετοιμόγεννες!!!!

Στο θέμα μας... Ο Δασκαλάκης είναι υπερ του φυσιολγικού τοκετού. Λιγομίλητος αλλά πολύ έξυπνος... Νομίζω πως αξίζει να τον δεις γιατί στο κάτω κάτω ο γυναικολόγος είναι και προσωπικό θέμα της κάθε κοπέλας. Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πάω σε ιδιωτικό γιατί εκεί θα πληρώσω και το γιατρό με μαύρα χρήματα αλλά και το νοσοκομείο σαν ξενοδοχείο πολυτελείας, χωρίς απαραίτητα να νιώθω πιο ασφαλής από θέμα υγείας.

Ο κος Αλεξάτος γιατί δεν κάνει ας πουμε επισκληρίδιο? Από άποψη?

 

πάντως λίγοι γιατροί στο δημόσιο δεν παίρνουν χρήματα όταν ζητάς να σε αναλάβουν.... εκτός αν θες να σε ξεγεννήσει ο γιατρός που εφημερεύει....αυτό να το λάβεις υπόψιν σου.

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα τον Δασκαλάκη Γιώργο. Είναι στο Αλεξάνδρας αν και εγώ είχα πάει σε ιδιωτικό νοσοκομείο γιατί η κατάσταση στα δημόσια είναι τραγική πλέον θεωρώ... Είχα πάει για κάτι εξετάσεις και έφυγα χωρίς να κάνω τίποτα...Σε μέρα εφημερίας είχαν δυο καρδιοτοκογράφους και ο ένας ήταν για ετοιμόγεννες και ο άλλος για τις υπόλοιπες και επείγοντα περιστατικα... αποτέλεσμα;;; ήμουν εκεί 6 ώρες και πήγα σε ιδιωτικό να κάνω το καρδιοτοκογράφημα γιατί συνέχεια έρχονταν ετοιμόγεννες!!!!

Στο θέμα μας... Ο Δασκαλάκης είναι υπερ του φυσιολγικού τοκετού. Λιγομίλητος αλλά πολύ έξυπνος... Νομίζω πως αξίζει να τον δεις γιατί στο κάτω κάτω ο γυναικολόγος είναι και προσωπικό θέμα της κάθε κοπέλας. Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

 

Καλά και οι αναμονές στα δημόσια δεν παλευονται!!!

Στο Ελενα,για να δεις καθε μηνα σε απογευματινό το γιατρό σου πρεπει να περιμενεις 3,4,5 ωρες!

Και αυτό κάθε φορά δεν ξέρω αν θα το άντεχα!!

Link to comment
Share on other sites

Γέννα χωρίς πόνο δεν γίνεται, ας το καταλάβουμε αυτό πια. Δεν είπα ότι είμαι κατά της επισκληρηδίου αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο! Γέννα κάνεις, δεν ειναι δυνατόν να έχεις την απαίτηση να μην καταλάβεις κ τίποτα.

Εγώ ξέρω ότι στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν κανονικά επισκληρίδιο. Ρώτησα δηλαδή κ μου είπαν ότι κάνουν. Θα πάω με αυτή τη λογική. Αν αποδειχθεί ότι δεν κάνουν, οκ, έπαιξα κ έχασα.

Είναι όντως τραγική η κατάσταση από άποψη αναμονής. Σε αυτό άλλωστε ποντάρουν τα ιδιωτικά και σε γδέρνουν. Αν όμως προκύψει κάτι, κάποια επιπλοκή, όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια σε φορτώνουν σε ένα ασθενοφόρο κ σε στέλνουν στα δημόσια.

Link to comment
Share on other sites

Γέννα χωρίς πόνο δεν γίνεται, ας το καταλάβουμε αυτό πια. Δεν είπα ότι είμαι κατά της επισκληρηδίου αλλά μην πάμε και στο άλλο άκρο! Γέννα κάνεις, δεν ειναι δυνατόν να έχεις την απαίτηση να μην καταλάβεις κ τίποτα. Εγώ ξέρω ότι στα δημόσια νοσοκομεία κάνουν κανονικά επισκληρίδιο. Ρώτησα δηλαδή κ μου είπαν ότι κάνουν. Θα πάω με αυτή τη λογική. Αν αποδειχθεί ότι δεν κάνουν, οκ, έπαιξα κ έχασα. Αν όμως προκύψει κάτι, κάποια επιπλοκή, όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια σε φορτώνουν σε ένα ασθενοφόρο κ σε στέλνουν στα δημόσια.

Σισιφάκι, εχεις άλλο-α μωράκι-α?

Πώς το-τα έχεις γεννήσει?

(τα bold ναι, ειναι στανταρ, αν κατσει στραβη σε σενα ή το μωρό, φευγετε για δημοσιο, οπότε κι εγω υπέρ του δημοσίου ειμαι)

Link to comment
Share on other sites

skountoufla μου, είναι το πρώτο μας! Θέλω να το γεννήσω φυσιολογικά, δεν λέω όχι στην επισκληρίδιο αλλά δεν θα ήθελα να επιλέξω μαιευτήριο με βάση μόνο αυτο αλλά με τη γενικότερη εικόνα. Πάντως, υπάρχει ένας μύθος οτι δεν κάνουν επισκληρίδιο στα δημόσια νοσοκομεία αλλά δεν νομίζω ότι ειναι αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

skountoufla μου, είναι το πρώτο μας! Θέλω να το γεννήσω φυσιολογικά, δεν λέω όχι στην επισκληρίδιο αλλά δεν θα ήθελα να επιλέξω μαιευτήριο με βάση μόνο αυτο αλλά με τη γενικότερη εικόνα. Πάντως, υπάρχει ένας μύθος οτι δεν κάνουν επισκληρίδιο στα δημόσια νοσοκομεία αλλά δεν νομίζω ότι ειναι αλήθεια.

 

Sisifaki, διαβασα στο αλλο θεμα που εγραψες οτι βρηκες γιατρο!

Ειναι...κανενας από αυτούς που λεγαμε εδω?

Σου εκανε καλή εντυπωση??

Ολα να πανε καλά! Και θα πανε!

 

(ο λόγος που σε ρωτησα αν εχεις ξαναγεννησει ήταν επειδή ειπες : "γέννα κάνεις, δεν ειναι δυνατόν να έχεις την απαίτηση να μην καταλάβεις κ τίποτα". Ηθελα να σου πω ότι στον φτ μια χαρα καταλαβαινεις (παρα-καταλαβαινεις θα ελεγα :mrgreen: ) γιατί η δόση της επισκληριδίου ειναι ελαχιστη αφου χρειαζεται να εχεις αισθηση "εκει κάτω" για τις εξωθησεις! Απλά δεν εξαντλείσαι από τους πόνους όσο περιμενεις τη διαστολή και την ωρα του τοκετου. Πάντως, χαιρομαι που εισαι αποφασισμενη για όλα :P και καλά κανεις να μην ειναι μονο σου κριτηριο για την επιλογη το αν κανουν επισκληριδιο ή όχι! Παρεμπιπτόντως, μονο στην καισαρική δεν καταλαβαίνεις τίποτα την ωρα που γεννάς, πιθανόν να πονάς μετά στην αναρρωση, αλλα εκεινη την ωρα εισαι ααααρχοντας)!

 

Καλή λευτεριά!!

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Sisifaki, διαβασα στο αλλο θεμα που εγραψες οτι βρηκες γιατρο!

Ειναι...κανενας από αυτούς που λεγαμε εδω?

Σου εκανε καλή εντυπωση??

Ολα να πανε καλά! Και θα πανε!

 

(ο λόγος που σε ρωτησα αν εχεις ξαναγεννησει ήταν επειδή ειπες : "γέννα κάνεις, δεν ειναι δυνατόν να έχεις την απαίτηση να μην καταλάβεις κ τίποτα". Ηθελα να σου πω ότι στον φτ μια χαρα καταλαβαινεις (παρα-καταλαβαινεις θα ελεγα :mrgreen: ) γιατί η δόση της επισκληριδίου ειναι ελαχιστη αφου χρειαζεται να εχεις αισθηση "εκει κάτω" για τις εξωθησεις! Απλά δεν εξαντλείσαι από τους πόνους όσο περιμενεις τη διαστολή και την ωρα του τοκετου. Πάντως, χαιρομαι που εισαι αποφασισμενη για όλα :P και καλά κανεις να μην ειναι μονο σου κριτηριο για την επιλογη το αν κανουν επισκληριδιο ή όχι! Παρεμπιπτόντως, μονο στην καισαρική δεν καταλαβαίνεις τίποτα την ωρα που γεννάς, πιθανόν να πονάς μετά στην αναρρωση, αλλα εκεινη την ωρα εισαι ααααρχοντας)!

 

συμφωνώ στα BOLD.Στο θέμα της καισαρικής όμως να πω πως μπορεί καποια να αναρρωσει γρήγορα μπορεί κ να αργήσει. εγώ που είχα έναν δύσκολο πρωτο φυσιολογικό τοκετό έκανα να αναρρώσω ενα μήνα....Από αυτή την άποψη όλα είναι σχετικά...

 

Καλή εγκυμοσύνη και καλή λευτεριά σε όλες σας!

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

για το θέμα της επισκληριδίου, ο γιατρός μου στο Έλενα προ τριετίας είχε πει ότι ανάλογα με τον αναισθησιολόγο της βάρδιας θα αποφάσιζε αν θα κάνω επισκληρίδιο ή όχι. Θυμάμαι ότι δεν μου το είχε πει ανοιχτά, αλλά το είχε υπονοήσει. Αυτό που κατάλαβα εγώ, ήταν ότι υπήρχε ζήτημα εμπειρίας / ικανότητας / αξιοπιστίας των αναισθησιολόγων. Δεν είχα επιμείνει, γιατί είχα μπει λίγο στο τριπάκι επιστροφή στη φύση - "όλα φυσιολογικά" - χωρίς παρεμβάσεις κλπ. και τελικά ευτυχώς δεν χρειάστηκε κιόλας την ώρα του τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...