Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματικη και καισαρικη


LouSalome

Recommended Posts

Γεια σας! Ειμαι 23 βδομαδων εγκυος μετα απο εξωσωματικη. Ειναι ενα εμβρυο. Ο γιατρος πριν λιγες μερες μου ειπε οτι πρεπει να κανω καισαρικη, γιατι στις εξωσωματικες τα εμβρυα θεωρουνται vips,και για να αποφυγουν να παει κατι λαθος στον φυσιολ τοκετο, παντα κανουν καισαρικη. Ξερετε περιπτωσεις εξωσωμ με ενα εμβρυο που γεννησαν φυσιολογικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Και σε μένα πριν τρια χρόνια που γέννησα μου είχε πει να γεννήσω με καισαρική και έτσι γέννησα. Ο λόγος ήταν ότι επειδή ήταν από εξωσωματική δεν ήθελε να διακινδυνέψει τυχόν επιπλοκές σε μια φυσιολογική γέννα (έτσι μου είπε τουλάχιστον).

 

Και έτσι έγινε τελικά και μάλιστα μόλις μπήκα στην 37η εβδομάδα γέννησα. Βέβαια η μικρή μου ήταν 2.500 κιλά. Αλλά όλα καλά πήγαν δόξα το Θεό!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μένα είχε πει ο γιατρός μου ακριβώς λόγω της πολυτιμότητας της κύησης, από εξωσωματική επίσης, να μην περιμένουμε την ΠΗΤ αλλά να μπω με πρόκληση τοκετού 1 με 2 εβδομάδες νωρίτερα και με την προυπόθεση πως το μωρό είχε καλό βάρος. Γέννησα στις 38 εβδομάδες και η μικρή μου ήταν 3700 με καισαρική τελικά αν και το προσπαθήσαμε 12 ώρες να γεννήσω φυσιολογικά.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που σε οδήγησαν σε εξωσωματική τελειώνουν τη στιγμή της σύλληψης. Από κει κ μετά η εγκυμοσύνη είναι απόλυτα φυσιολογική κ αν δεν έχεις σοβαρό λόγο, προχωράς σε φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι λεγονται τετοια πραγματα απο γιατρους Ειναι δυνατον τα μωρα που ερχονται μετα απο εξωσωματικη να θεωρουνται vips δηλαδη τι ολα τα αλλα μωρα τι ειναι? Οσες γυναικεσ δηλαδη γεννουν φυσιολογικα διακυνδυνευουν το παιδι τους αλλα οι γιατροι τους σκεφτονται δεν πειραζει αν γινει κατι στον τοκετο μπορει να κανει κι αλλο?? Πρωτη φορα τα ακουω αυτα τα πραγματα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν ολα πανε καλα με την κυηση και ο γιατρος προτεινει καισαρικη το κανει για την ευκολια του. Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα βλεπω τι γιατροι κυκλοφορουν και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα περισι το Μαρτη, μετα απο 13 ωρες φυσιολογικα εχοντας κανει εξωσωματικη και ημουν 39 χρονων.Ειχα φτασει σχεδον την 40βδομαδα και απλα μου ειπε να κανω προκληση,για να μην διακινδυνεψουμε.

Ετσι οπως το διαβαζω λιγο απολυτος μου φαινεται ο γιατρος σου και επειτα αυτο που ανεφερε η Efpaz μου το ειπε και ο γιατρος μου,απλα μου ειπε να προσεχουμε λιγο παραπανω λογω ηλικιας.

36fZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. :)!

Ο λογος που θεωρουνται πολυτιμες κυησεις ειναι οτι γινονται μετα απο επιπονες προσπαθειες (εξωσωματικη που μπορει να κανεις αρκετες φορες μεχρι να πετυχει, ορμονες,αγχος, στεναχωρια, εξετασεις, κοστος κλπ). Αν χασεις ενα εμβρυο μετα απο τοση

διαδικασια και προσπαθεια, θα ξαναμπεις στην ιδια ψυχοφθορα διαδικασια.

Παρολα αυτα θεωρω οτι μπορει να γεννησει φυσιολογικα μια κοπελα με ενα εμβρυο απο εξωσωμ. Στην μεση της εγκυμοσυνης ομως δεν θα αλλαξω γιατρο, κατα τα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Ευχομαι να πανε ολα καλα. Μεχρι τωρα παει τελεια η εγκυμοσυνη, δοξα το Θεο. :D

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα περισι το Μαρτη, μετα απο 13 ωρες φυσιολογικα εχοντας κανει εξωσωματικη και ημουν 39 χρονων.Ειχα φτασει σχεδον την 40βδομαδα και απλα μου ειπε να κανω προκληση,για να μην διακινδυνεψουμε.

Ετσι οπως το διαβαζω λιγο απολυτος μου φαινεται ο γιατρος σου και επειτα αυτο που ανεφερε η Efpaz μου το ειπε και ο γιατρος μου,

απλα μου ειπε να προσεχουμε λιγο παραπανω λογω ηλικιας.

 

 

Ειμαι 30 χρονων κ γυναικολογικα ειμαι σε αριστη κατασταση. Το προβλημα ειναι το σπερμα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι λεγονται τετοια πραγματα απο γιατρους Ειναι δυνατον τα μωρα που ερχονται μετα απο εξωσωματικη να θεωρουνται vips δηλαδη τι ολα τα αλλα μωρα τι ειναι? Οσες γυναικεσ δηλαδη γεννουν φυσιολογικα διακυνδυνευουν το παιδι τους αλλα οι γιατροι τους σκεφτονται δεν πειραζει αν γινει κατι στον τοκετο μπορει να κανει κι αλλο?? Πρωτη φορα τα ακουω αυτα τα πραγματα προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν ολα πανε καλα με την κυηση και ο γιατρος προτεινει καισαρικη το κανει για την ευκολια του. Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα βλεπω τι γιατροι κυκλοφορουν και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι

 

έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. ΟΛΕΣ οι κυήσεις είναι πολύτιμες ανεξαιρέτως του τρόπου σύλληψης. Ο χαρακτηρισμός "πολύτιμη κύηση" όπως χρησιμοποιήτε από τους γιατρούς δεν έχει να κάνει με την κυριολεκτική έννοια της φράσης, ως επί το πλείστον μεταφορικά λέγεται και για ψυχολογικούς λόγους.

Έχω γεννήσει δυο παιδάκια, το πρώτο με εξωσωματική και το δεύτερο με φυσική σύλληψη δεν είδα κάποια διαφορά από τον γιατρό μου που να με κάνει να πω πως στην πρώτη με πρόσεξε περισσότερο απ ότι στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου. Είδα όμως διαφορά σε μένα και στην ψυχολογία μου, το πόσο αγχωμένη και τσιτωμένη ήμουν στην πρώτη και το πόσο χαλαρή και ήρεμη ήμουν στη δεύτερη.

Γιατί κακά τα ψέμματα αλλιώς είναι να ξυπνάς μια ωραία πρωϊα και να λες χμμμ έχω καθυστέρηση, ας κάνω ένα τεστάκι...

και αλλιώς είναι να τρυπιέσε πρωί βράδυ σε κοιλιά και μπράτσο επί ένα μήνα με ορμόνες που παραμορφώνουν το σώμα σου (και την ψυχή σου) με μόνιμο άγχος πόσα ωοθηλάκια έκανες και πόσο πήγε η οιστραδιόλη σου, πόσα θα σου πάρουν (πως τα παίρνουν; με ολική νάρκωση), πόσα και αν θα γονιμοποιηθούν και στην τελική αφού σου κάνουν την εμβρυομεταφορά να αναρωτιέσε επι δυο εβδομάδες (το τελικό στάδιο μιας εξωσωματικής) αν θα εμφυτευτεί έστω ένα, κάθε λεπτό και στιγμή της ώρας. Το οικονομικό μέρος της διαδικασίας αυτής δεν το αναφέρω καν.

Εδώ λοιπόν σε μια τέτοια εγκυμοσύνη δεν υπάρχει περιθώριο ρίσκου ούτε απο εμένα αλλά ούτε και από το γιατρό φυσικά.

Δεν υπάρχει το "εγώ" , υπάρχει μόνο το μωρό, να γεννηθεί γερό και δυνατό και δεν πάει να μου πετσοκόψουν την κοιλιά, δεν πάν να με ξεσκίσουν.... μου αρκεί να βγει γερό και δυνατό το μωρό μου κι ας μην βιώσω τη εμπειρία του φυσ.τοκετού ας πούμε.

Γι αυτό λοιπόν -κατα την γνώμη μου πάντα- έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό που ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ πως μπορώ να του εμπιστευτώ αυτόν τον πολύτιμο θησαυρό που έχω μέσα μου, ώστε να τον φέρει στο φως.

Και αυτός ο γιατρός που επαναλαμβάνω ΜΕ ΕΠΕΙΣΕ να τον εμπιστευθώ, ακόμα και τούμπες να μου πει να κάνω, φυσικά και θα τις κάνω, αρκεί να γεμίσει η αγκαλιά μου με αυτό το μωράκι.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα φυσιολογικα μετα απο εξωσωματικη.

δεν εβλεπα ουτε βλεπω τον λογο να γινονται καισαρικες με αυτην την αιτιολογια/δικαιολογια απο τους γιατρους για να ξεμπερδευουν με μας σε 5 λεπτακια.

Απο την στιγμη που εμεινα εγκυος, δεν διεφερα σε τιποτα απο μια γυναικα που ειχε συλαβει κανονικα.

Αν υπηρχε πραγματικα λογος για καισαρικη φυσικα και θα εκανα. Αφου ομως ηταν ολα ΟΚ γιατι να κανω μια τετοια επεμβαση και να περασω τετοια ταλαιπωρια μετα, και να μην ειμαι σε θεση να παρω αγκαλια το μωρακι μου και να το φροντιζω οπως θα ηθελα;

]

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΚΡΑΤΑΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ ......SOS ...... ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΙΣ 31- 03- 2010. ΣΤΙΣ 29 ΕΓΙΝΕ Η ΩΟΛΗΨΙΑ ΜΕ 10 ΩΑΡΙΑ .ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΑ 2 ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ 31 ΜΑΡΤΙΟΥ. ΣΤΙΣ 14 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ Β ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΠΑΙΡΝΩ 6 ΟΥΤΡΟΖΕΣΤΑΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.... ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ...ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΟΨΑ ΣΤΙΣ 29 ΜΑΡΤΙΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΑΧΑΙΡΙ... ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΣΑΤΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ΑΝΤΕΧΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψυχραιμία Χρύσα μου. Το ξέρουμε όλοι ότι δεν είναι εύκολο. Τώρα κάνω την 3η προσπάθεια. Χθες ξεκίνησα Gonal μαζί με Arvecap γιατί τις άλλες φορές είχα κάνει ΠΟΛΛΑ αβγά.

Ταυτόχρονα κάνω δίαιτα & μείωσα το τσιγάρο από ενάμισυ πακέτο την ημέρα σε 10 τσιγάρα κι αυτά μισά. Κι έχοντας ταυτόχρονα στο μυαλό μου & τις προηγούμενες φορές όπου τίποτα απολύτως δεν πήγε καλά. Επίσης εδώ κι ένα μήνα παίρνω Θυροξίνη, Γλουκοφάζ, κάτι άλλα.

Έχεις μήπως κάποιο χόμπι που μπορείς να ασχοληθείς & να περνάνε έστω λίγο πιο ανώδυνα τις ώρες σου;;;;;;;

Στο φινάλε, δεν είναι ώρα να αλλάξεις τα πιάτα σου;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Ξερω οτι το θεμα ειναι παλιο , αλλα εχει καμια κοπελια καποια προσφατη εμπειρια να μοιραστεί? Ειμαι 22εβδομαδων (κυηση απο εξωσωματικη) και 30 χρονων , με τον γιατρο μου δεν εχουμε μιλησει ακομα για την γεννα περιμενω το ραντεβου μας στις 17 Ιουλιου. Μια μαια μου ειπε οτι θα πρεπει να γεννησω με καισαρικη , κατι το οποίο θα ήθελα να αποφυγω για πολλούς λόγους. Να σημειωσω οτι στον υπερηχο β' επιπέδου φανηκε οτι ο πλακουντας ειναι ψηλα και μπροστα δηλαδη οκ για φυσιολογικο τοκετο, όπως και όλη η εγκυμοσύνη εξελίσσεται φυσιολογικά , μέχρι στιγμής. Με πήρε λίγο απο κάτω και ψιλοφρικαρα , θελω πολυ να γεννήσω φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω, εγώ μια φορά που πήγα σε γιατρό συστημένη, έφυγα τρέχοντας επειδή μου είπε αυτό το πράγμα. Συζητούσαμε για εξωσωματική και μου είπε ότι αν έμενα έγκυος έτσι, θα μου έκαναν καισαρική. Φρίκαρα, φυσικά, δεν το θεώρησα λογικό, και τον ρώτησα γιατί. Μου είπε ότι έτσι είναι η διαδικασία, το "πρωτόκολο". Τον ξαναρώτησα, πιο λεπτομερειακά, γιατί. Στην ουσία, δεν απάντησε. Με κοίταζε και μάσαγε τις σκέψεις του.

 

Μίλησε, αν θέλεις, με καμιά ανεξάρτητη μαία, δηλαδή όχι την ίδια που σε υποδέχεται στο γραφείο του γιατρού σου. Αν θες, στείλε μου προσωπικό μύνημα για να σου δώσω το τηλέφωνο ενός συλλόγου (είναι παλιό, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, αλλά γιατί όχι; ). Ρώτα κι άλλους επαγγελματίες, όχι μόνο τον γυναικολόγο.

 
Link to comment
Share on other sites

εμα καλησπερα!!και εγω ειμαι απο εξωσωματικη και ο γιατρος μου θελει να γεννησουμε με φυσιολογικο τοκετο.εγω του ζητησα καισαρικη και δε θελει ουτε να το ακουει.μου ειπε οτι δε παιζει κανενα ρολο το οτι εμεινα εγκυος με εξωσωματικη...δε διαφερει η εγκυμοσυνη μου με καποιασ που εχει φυσιολογικη συλληψη.αρα αν ολα πανε καλα με φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κορτσια για τις απαντησεις σας! Αργει και το ραντεβου μου με τον γιατρο για να ξερω τι θα κανω και να μου φυγει το άγχος.

 

Δρυαδα τελικα εκανες εξωσωματικη?Στειλε μου το τηλ και μολις με ενημερωσει και ο γιατρος μου και εφοσον χρειαστει να παρω και μια δευτερη γνωμη( η μαια δεν ηταν του γιατρου μου).

 

allen ποσο εισαι τωρα? και σε ποιο γιατρο πας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμμια σχέση καισαρικη με εξωσωματικη

Στο πρωτο εκανα εξωσωματικη και όντως γέννησα με καισαρικη γιατι ειχα πρόβλημα στον τοκετο για κανένα άλλο λογο

 

Υπαρχει η θεωρία οτι οι εξωςωματικες ειναι πιο υψηλού κινδύνου εγκυμοσύνης και θέλουν παρακολούθηση, αυτο μονο

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ο γιατρος με παρακολουθουσε βδομαδα παρα βδομαδα μετα την 12η βδομαδα ομως καθε μηνα. Μεχρι στιγμης δεν ειχα καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη μου ,εκτος απο το εντονο πρηξιμο και παραπανω κιλα που πηρα λογω φαρμακων κατα τα αλλα ολα δείχνουν φυσιολογικα και ο γιατρος δεν μου εχει δώσει ειδικες οδηγιες επειδη ειναι εξωσωματικη. Δεν μπορειτε να φανταστειρε τι κουραγιο μου δίνετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγώ έμεινα έγκυος με εξωσωματική. Επειδή δεν ήθελα να γεννήσω με τον γιατρο της εξωσωματικής (λόγω χρημάτων), βρήκα έναν γιατρό δημοσίου. Στο 2ο ραντεβού - και ενώ ήμουν 4 μηνών- μου είπε αυτή τη μπούρδα, ότι δηλαδή επειδή έχω κάνει εξωσωματική θα γεννήσω με καισαρική. Δεν ξαναπάτησα στο γραφείο του. Βρήκα γιατρό που υποστηρίζει φυσιολογικό τοκετό. Αν χρειαστώ καισαρική, ειναι κατι που θα το ξέρω στον 8ο ή 9ο μήνα και όχι από τον 4ο. Γενικά, μας κοροιδεύουν στα μούτρα μας, αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...