Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαζι στο δωματιο ή χωρια?


Τα παιδια σας ειναι στο ιδιο δωματιο?  

414

  1. 1. Τα παιδια σας ειναι στο ιδιο δωματιο?



Recommended Posts

Νομίζω μέχρι την εφηβεία είναι πολύ όμορφο να μοιράζονται το ίδιο δωμάτιο. Μετά βέβαια αρχίζουν οι τάσεις απομόνωσης και ανεξαρτοποίησης και χρειάζονται τον δικό τους χώρο. Ως μοναχοπαίδι θυμάμαι ότι ζήλευα τις φίλες μου που μοιράζονταν το δωμάτιο τους με τα αδέρφια τους και δεν κοιμόντουσαν κάθε βράδυ μόνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ ήμουν στο ίδιο δωμάτιο με την αδελφή μου μέχρι που έφυγα για το μεταπτυχιακό. Νομίζω ότι μου άρεσε. Μιλάγαμε, γελάγαμε, ττσακωνόμασταν, όλα τα κάναμε. Είχαμε Τα βραδυνά τα ψου, ψου με τη μαμά να φωνάζει από το άλλο δωμάτιο "κοιμηθείτε επιτέλους", όλα τα είχαμε.

Δεν είχα ποτέ την έλλειψη του προσωπικού χώρου, ίσως γιατί είχαμε ένα επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι, κάτι μεταξύ γραφείου και καθιστικού και ήταν κανόνας άγραφος ότι όποιος είχε φίλους στο σπίτι χρησιμοποιούσε αυτό το δωμάτιο. Επίσης, για το διάβασμα, να πω την αλήθεια δεν είχα πρόβλημα, διάβαζα σε οποιοδήποτε δωμάτιο υπηρχε ελεύθερο. Ούτε η μαμά μου μας είπε ποτέ να μην πάμε τα βιβλία μας στην τραπεζαρία ή στο σαλόνι ή να μην πάμε με τους φίλους μας σε κάποιο δωμάτιο. Γενικά, χρησιμοποιούσαμε ολόκληρο το σπίτι, με μια λογική. Μοναδική μας υποχρέωση ήταν μετά να μαζεύουμε.

Νομίζω ότι έτσι θα το κάνω κι εγώ στις κορες μου. Μαζί τα κρεβατια τους και χωρος γραφείου και παιχνδιου το άδειο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν...Δεδομένα:

  • 2 κρεβατοκάμαρες - μία για εμάς, μία της κόρης μου
  • Το δεύτερο που έρχεται είναι 90% αγόρι
  • η μικρή ούτε να ακούσει για αδερφάκια και έχει μια ''αντιπαθεια'' για τα αγόρια (μαλλον της ηλικίας)

Το μωρό τον πρώτο καιρό που να το έχω;; Στην κρεβ. μας θα έχουμε ζήλιες τρελές..Στο δικό της είναι πολύ μωρό για να το χω.Θα πρέπει να κοιμάμαι όλο το βράδυ και εγώ εκεί...Φοβάμαι μην της χαλάσω το πρόγραμμα που εδώ και λίγο καιρό αποκτήσαμε..

Και απο την άλλη όταν ξυπάνει το μωρό θα ξυπνάει και η μέγαλη (πρώτη φορά την λέω έτσι);..

και πώς θα συντονίζω τα ωράρια του ύπνου τους;

Την ημέρα που να βάζω το μωρό να κοιμάται;;

 

Μανούλες σε παρόμοια φάση πως τα βολέψατε..πείτε καμιά ιδέα!!!

Link to comment
Share on other sites

οταν τα παιδια ειναι μαζι, ειναι δεμενα. ακομα και αν δε κανουν "παρεα", η συνυπαρξη στον ιδιο χωρο τα δενει μοιραια. απο εμπειρια το λεω. αλλωστε σπανιο να μην ειναι δεμενα παιδια που 20-25 χρονια μοιραζονται το προσωπικο χωρο. ακομα και αν μαλωνουν ολη μερα, το βραδυ που πανε να κοιμηθουν μιλανε για 2-3 λεπτα στο κρεβατι και αυτο ειναι που δενει. ακομα και αγορι+κοριτσι ναναι, παλι δεμενα θαναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα!Θα ηθελα για ακομη μια φορα τη γνωμη σας!

Εχω 2 αγορακια 3,5 χρονων και 20 μηνων αντιστοιχα.Στο σπιτι εχω 3 υπνοδωματια και οταν γεννηθηκε το μωρο στην αρχη το ειχα στο δωματιο μου,αργοτερα εκανα τη δοκιμη να τους βαλω στο ιδιο δωματιο αλλα ειδα οτι ο ενας ξυπναγε τον αλλον και τελικα τους εφτιαξα 2 πολυ ωραια δωματια!Μαλιστα ο "μεγαλος" διαλεξε μονος του το θεμα της ταπετσαριας και εδειξε να το ευχαριστιεται!

Εδω και 2 μηνες θελει να κοιμαται στο δωματιο με το μωρο(εχω ενα μικρο κρεβατακι που καθομουν οσ θηλαζα και αργοτερα διαβαζαμε παραμυθια)οποτε πλεον κανουν μπανιο μαζι και στη συνεχεια παμε οικογενεικως στο δωματιο του μωρου διαβαζουμε παραμυθια και κοιμουνται αδιαμαρτυρητοι!το λεω αυτο γιατι πολλες φορες ο "μεγαλος"μεχρι να κοιμηθει ακανε 100 διαδρομες σαλονι-δωματιο!Τωρα πια ουτε πλευρο δεν αλλαζει!

Τωρα πια εχουμε ενα δωματιο για υπνο και ενα για παχνιδι!Λες και μενουμε σε επαυλη...Οταν τον ρωταω γιατι δεν κοιμαται στο δωματιο του μου λεει εν μου αρεσει το δωματιο μου και το κρεβατι μου.Εγω παλι νομιζω οτι φοβαται...

Τωρα σκεφτομαστε να του παρουμε μονο κρεβατι αλλα τη μια μου λεει θα κοιμαμαι με τον μπεμπη την αλλη στο δωματιο μου!Να τον αφησω να κανει οτι θελει?Το κρεβατακι που κοιμαται ειναι μια σταλια αλλα απο τη μια μου λεει θελω μεγαλο κρεβατι απο την αλλη θελω εδω!Θα με τρελλανει...

Εγω λεω να τους παρω απο 1 μονό κρεβατι να κοιμουνται μαζι και να μην του δωσω επιλογη και αργοτερα αν πανε σχολειο και θελουν να κοιμουνται χωρια βλεπουμε!Ο αντρας μου λεει να του παρουμε κρεβατι και να το βαλουμε στο δωματιο του κατευθειαν.

Τελος να σας πω οτι ο λογος που καιγομαι να του παρω μονό κρεβατι ειναι οτι σηκωνεται τη νυχτα και ερχεται στο κρεβατι μου και θελω σιγα σιγα να σταματησει αυτο ωστε αντι να ερχεται στο κρεβατι μας να πηγαινω εγω να ξαπλωνω μαζι του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού τα παιδιά θέλουν να είναι μαζί, γιατί να τα χωρίσεις? Στη θέση σου θα τα άφηνα μαζί, θα διευκρίνιζα όμως στο μεγάλο ότι η απόφαση θα πρέπει να είναι "δεσμευτική", να μην κρατάς δηλαδή το δεύτερο δωμάτιο έτοιμο ανά πάσα στιγμή.

Αλήθεια, γιατί να του πάρεις άλλο κρεβάτι? Δεν έχει κρεβάτι στο δικό του δωμάτιο? Γιατί απλώς δεν το μεταφέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα παιδιά θέλουν να είναι μαζί, γιατί να τα χωρίσεις? Στη θέση σου θα τα άφηνα μαζί, θα διευκρίνιζα όμως στο μεγάλο ότι η απόφαση θα πρέπει να είναι "δεσμευτική", να μην κρατάς δηλαδή το δεύτερο δωμάτιο έτοιμο ανά πάσα στιγμή.

Αλήθεια, γιατί να του πάρεις άλλο κρεβάτι? Δεν έχει κρεβάτι στο δικό του δωμάτιο? Γιατί απλώς δεν το μεταφέρεις?

Το κρεβατακι ειναι κι αυτο μικρο,οχι κουνια αλλα μικρο απο το ικεα και οταν ξαπλωνω γινομαι σαν οκταρι!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ιδέα ενός υπνοδωματίου και ενός playroom μου ακούγεται μιά χαρά. Αφού θέλουν να κοιμούνται μαζί άστους γιατί όχι; Απλά ξεκαθάρισε του ότι δεν μπορεί να αλλάζει συνέχεια γνώμη όπως είπε και η mariab. Αν μεγαλώνοντας θέλουν ο καθένας το χώρο του τότε τους χωρίζετε. (εκτός και αν μέχρι τότε κάνεις και μιά κόρη και πάρει εκείνη το άλλο δωμάτιο;))

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου το συζητησαμε και καταληξαμε(μιλαμε για πολυ αστεια κουβεντα!!)αποφασισαμε να παρουμε 1 μεγαλο κρεβατι να κοιμαται με τον αδερφο του και το αλλο δωματιο θα ειναι μονο για παιχνιδι!(και σιδερο...)!Επισης ειπαμε οτι αφου θα εχει πλεον μεγαλο κρεβατι δεν θα ερχετε στο δικο μας αλλα αν μας θελει κοντα του θα πηγαινουμε εμεις!

Εχθες προσπαθησαμε να βαλουμε και το μικρο να κοιμηθει χωρις καγκελα αλλα σιγα που θα κοιμονταν...αλονιζε μεσα στο σπιτι!οποτε ξαναβαλαμε τα καγκελα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θα ηθελα πολυ να τα βάλω μαζι ( ο μεγάλος 2,5 ετων και ο μικρος 3 μηνων) αλλα ο μικρος ξυπναει ανα τρίωρο ακομα και φοβάμαι οτι θα ξυπναει τον μεγαλο και ειναι ικανός να αρχιζει να παίζει μεςα στην νύχτα αν ξυπνήσει...Απο την άλλη τον μικρό τον εχω στο δωμάτιο μου μεςα στο λυκνο που σε λιγο δεν θα χωράει.Αλλο δωμάτιο δεν εχουμε δυστιχως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...