Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση μητρικού γάλακτος


Recommended Posts

Αυτό συμβαίνει συχνά. Αξίζει να δοκιμάσεις να το πιει το μωρό. Αν το δεχτεί, δεν υπάρχει πρόβλημα! Δεν είναι χαλασμένο, δηλαδή. Εξάλλου, και τα γάλατα σκόνη δεν έχουν και την πιο ευχάριστη γεύση του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM

ΕΧΩ ΦΥΛΑΞΕΙ ΜΗΤΡΙΚΌ ΓΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΩΥΞΗΣ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΠΑΓΩΣΑ (4 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΦΥΛΑΞΗ) ΕΧΕΙ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΥΣΗ. ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΑΠΟΨΥΞΩ ΓΑΛΑ ΠΟΥ ΦΥΛΑΞΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΩΣ ΑΣΧΗΜΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΥΣΗ, ΣΑΝ ΞΥΝΙΣΜΕΝΟ, ΣΑΝ ΨΑΡΙ!! ΔΕΝ ΤΟ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ. ΜΗΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΟΙΩΝΕΤΑΙ Η ΓΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΨΥΞΗ? ΤΙ ΛΕΤΕ, ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ? ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΙΤΡΑ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑΣ.

 

Πολλές φορες αποκτά μια μεταλλική γεύση, αυτό εννοείς;

Αν ειναι ξινισμενο και μυρίζει ψαρίλα αλλάζει το πράγμα, κατι δεν πήγε καλα στη διατήρηση! Τι θερμοκρασία είχε η κατάψυξη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ετσι ηταν στο πρωτο μου παιδακι που ειχα κανει μεγαλη τραπεζα γαλακτος. Βρωμουσε ψαριλα. Αλλα το επινε μια χαρα. Ηπιε παρα πολλα λιτρα ψαριλας με ευχαριστηση :D.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορες αποκτά μια μεταλλική γεύση, αυτό εννοείς;

Αν ειναι ξινισμενο και μυρίζει ψαρίλα αλλάζει το πράγμα, κατι δεν πήγε καλα στη διατήρηση! Τι θερμοκρασία είχε η κατάψυξη;

 

Αμέσως μετά που το έβγαζα το τοποθετούσα σε αποστηρωμένα σακουλάκια DR BROWN και τα τοποθετούσα στην κατάψυξη στου -18. Έχει μια περίεργη μυρωδιά ψαρίλας μετά την απόωυξη. Το έδωσα στο μωρό χωρίς καμιά δυσκολία. Ο παιδίατρος που ρώτησα για το θέμα μου είπε ότι αν το δώσω στο μωρό και δεν έχει παρενέργειες να συνεχίσω να το δίνω. 'Εχει τώρα λίγες μέρες που το δίνω και το μωρό είναι εντάξει! Πέταξα όμως πολύ μεγάλη ποσότητα από το πρώτο γάλα που έιχα φυλάξει γιατί μου μύριζε πολύ άσχημα, σαν ξυνισμένη φέτα. Δεν ξέρω αν ήταν διαφορετική η μυρωδιά γιατί ήταν πρωτόγαλα ή είχε όντως χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά που το έβγαζα το τοποθετούσα σε αποστηρωμένα σακουλάκια DR BROWN και τα τοποθετούσα στην κατάψυξη στου -18. Έχει μια περίεργη μυρωδιά ψαρίλας μετά την απόωυξη. Το έδωσα στο μωρό χωρίς καμιά δυσκολία. Ο παιδίατρος που ρώτησα για το θέμα μου είπε ότι αν το δώσω στο μωρό και δεν έχει παρενέργειες να συνεχίσω να το δίνω. 'Εχει τώρα λίγες μέρες που το δίνω και το μωρό είναι εντάξει! Πέταξα όμως πολύ μεγάλη ποσότητα από το πρώτο γάλα που έιχα φυλάξει γιατί μου μύριζε πολύ άσχημα, σαν ξυνισμένη φέτα. Δεν ξέρω αν ήταν διαφορετική η μυρωδιά γιατί ήταν πρωτόγαλα ή είχε όντως χαλάσει.

 

Καλυτερα στους -20 η κατάψυξη για το γαλα.

Πάντως τα σακουλάκια πολλές φορες απορροφούν μυρωδιές απο την κατάψυξη!

Το πρωτογαλα μυρίζει λιγο έντονα αλλα δεν ειναι σε ποσότητα! Εννοείς γαλα πρώτων ημερών;

Αν είχε χαλάσει θα έκανε εμετό αλλα ιδανικά καλό ειναι να δοκιμάζεις κι εσυ λιγο τη γεύση.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...