Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κίνδυνος από θαλασσινά ???


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!Έχω κατααγχωθεί γιατί εμένα η γιατρός δε μου είπε τίποτα να αποφύγω και χτες έφαγα και κονσέρβα καλαμαράκι με σάλτσα και μυδοπίλαφο ( το έφτιαξε η μαμά και έβρασε τα μύδια )

Είμαι στη 13η εβδομάδα και σήμερα θα πάω για αυχενική!

Θα φανεί αν έπαθε τίποτα ή μπορεί να πήρα κανένα μικρόβιο και να μη φανεί ακόμη;

Υπάρχει καμία εξέταση να κάνω να δείξει αν μολύνθηκα από αυτό το λiστέρια που διάβασα ότι προκαλεί αποβολή και έχω πάθει υστέρια ???:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν ειναι βρασμένα και τα έφαγες ζεστά μην ανησυχεις. Ο κίνδυνος ειναι οταν ειναι κρύα απο το ψυγείο

Ασε που αν ειναι σε κονσέρβα ξερεις οτι δεν έχουν λήξει

 

Don't worry!

Ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος αυτοί οι γιατροί!!Και μετά σου λένε να μη διαβάζεις απτο ιντερνετ!!

Αφού ότι θυμούνται σου λένε!!

Τελοσπάντων, αν ξέρει κάποια ας μου πει πότε έχεις ξεφύγει από τον κίνδυνο μόλυνσης γιατί με βλέπω για κανέναν μήνα να νομίζω ότι έχω μολυνθεί..

Babycute σευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αυτά τα απαγορεύουν επειδή ψήνονται λίγη ώρα, το μυδοπίλαφο φαντάζομαι έβρασε αρκετά. Για τα καλαμαράκια δεν ξέρω να υπάρχει θέμα. Σε κάθε περίπτωση, αφού τα έφαγες και δεν είδες κάτι να πηγαίνει στραβά (εμετο, πόνο κτλ), φαντάζομαι πως δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Θα πας και στον γιατρό σου σήμερα και θα σε καθησυχάσει! Μην αγχώνεσαι.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι, σε ευχαριστώ πολύ και να φανταστείς από τις αναγούλες μέχρι τώρα μόνο σκέτο ρύζι τρώω... Εεε! Ήμουν χτες λίγο καλύτερα και ο συνδυασμός με τα μυδάκια με τρέλανε!

Ιδέα δεν είχα ότι είναι επικίνδυνα , νόμιζα μόνο τα όστρακα αυτά σαν τα χτένια που τα τρώνε ωμά!!

Άντε να δούμε, δε το πιστεύω ότι μπορεί να προκαλέσεις κακό στο σποράκι σου με κάτι που θα φας και δε στο λένε οι γιατροί κατευθείαν!!

Τέλοσπάντων, ο Θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αγχωνεσαι. Ουτε εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε τι δεν κανει να τρωω. Βασικα τρωω απ'ολα με μετρο. Τα μυδια,καλαμαρια και λοιπα πρεπει να μαγειρευονται πολυ πολυ καλα γιατι υπαρχει περιπτωση να εχουν τοξινες. Το καλο μαγειρεμα τις σκοτωνει.

Ασε που θα ειχες κοιλοπονους,ισως και διαρροια ή πυρετο.Α, και για τη λιστερια που λες,μπορει να υπαρχει και στο νερο.(τα εμαθα σε σεμιναρια) Αν πιασεις να βρεις πραγματα που υπαρχει περιπτωση να πειραξουν εμας και τα μωρα μας....αστο καλυτερα. Μην ανησυχεις παντως και ολα καλα θα'ναι.

eicMp2.png

 

3rkAp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μπορείς να κανεις εξέταση αίματος να μάθεις αν έχεις μολυνθεί

Περίμενε μερικές μερες και καντη αν θες

Αλλα γενικά οταν ζέσταινεις τα φαγητά (μέχρι και μη παστεριώμενο τυρί) η ζέστη σκοτώνει το μικρόβιο και δεν υπάρχει κίνδυνος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να αγχωνεσαι. Ουτε εμενα ο γιατρος μου,μου ειπε τι δεν κανει να τρωω. Βασικα τρωω απ'ολα με μετρο. Τα μυδια,καλαμαρια και λοιπα πρεπει να μαγειρευονται πολυ πολυ καλα γιατι υπαρχει περιπτωση να εχουν τοξινες. Το καλο μαγειρεμα τις σκοτωνει.

Ασε που θα ειχες κοιλοπονους,ισως και διαρροια ή πυρετο.Α, και για τη λιστερια που λες,μπορει να υπαρχει και στο νερο.(τα εμαθα σε σεμιναρια) Αν πιασεις να βρεις πραγματα που υπαρχει περιπτωση να πειραξουν εμας και τα μωρα μας....αστο καλυτερα. Μην ανησυχεις παντως και ολα καλα θα'ναι.

 

Μακάρι ρε συ Φωτεινή αν και είχα λίγο διάρροια σήμερα το πρωί (πρώτη φορά στην εγκυμοσύνη μου) αλλά ελπίζω να ήταν ψυχοσωματικά...

Πονόκοιλο δεν έχω και η ναυτία είναι κάτι που είχα από πριν!

Θα ρωτήσω και στο γένεσις που θα κάνω την αυχενική.

Αλήθεια , αυτός που κάνει την αυχενική τι ειδικότητα έχει;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι μπορείς να κανεις εξέταση αίματος να μάθεις αν έχεις μολυνθεί

Περίμενε μερικές μερες και καντη αν θες

Αλλα γενικά οταν ζέσταινεις τα φαγητά (μέχρι και μη παστεριώμενο τυρί) η ζέστη σκοτώνει το μικρόβιο και δεν υπάρχει κίνδυνος!

 

Λες ε; Θα ρωτήσω αν είναι για την εξέταση γιατί αλλιώς δε θα ησυχάσω!Thanks και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εκει που θα πας για αυχενικη τι ειδικοτητας ειναι αλλα συνηθως ειναι ειδικοι ακτινολογοι.Τουλαχιστον σε αυτο που πηγα εγω στο Μητερα,αυχενικες και Β επιπεδου κανουν μονο τετοιοι γιατροι.

Οποτε δεν ξερω αν γνωριζει...

eicMp2.png

 

3rkAp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω εκει που θα πας για αυχενικη τι ειδικοτητας ειναι αλλα συνηθως ειναι ειδικοι ακτινολογοι.Τουλαχιστον σε αυτο που πηγα εγω στο Μητερα,αυχενικες και Β επιπεδου κανουν μονο τετοιοι γιατροι.

Οποτε δεν ξερω αν γνωριζει...

 

Κατάλαβα...θα ρωτήσω τη γιατρό μου αν είναι και αν πάθει κάτι το σποράκι αλίμονό της!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!Έχω κατααγχωθεί γιατί εμένα η γιατρός δε μου είπε τίποτα να αποφύγω και χτες έφαγα και κονσέρβα καλαμαράκι με σάλτσα και μυδοπίλαφο ( το έφτιαξε η μαμά και έβρασε τα μύδια )

Είμαι στη 13η εβδομάδα και σήμερα θα πάω για αυχενική!

Θα φανεί αν έπαθε τίποτα ή μπορεί να πήρα κανένα μικρόβιο και να μη φανεί ακόμη;

Υπάρχει καμία εξέταση να κάνω να δείξει αν μολύνθηκα από αυτό το λiστέρια που διάβασα ότι προκαλεί αποβολή και έχω πάθει υστέρια ???:shock:

 

 

να μην αγχώνεσαι.. :)

 

Τα ωμά θαλασσινά, είναι καλό να αποφεύγουμε, όχι τα βρασμένα.

Και η ταραμοσαλάτα με μέτρο, όχι λόγω αυγών ψαριού, αλλά λόγω αλατιού.

Όλα επιτρέπονται με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

να μην αγχώνεσαι.. :)

 

Τα ωμά θαλασσινά, είναι καλό να αποφεύγουμε, όχι τα βρασμένα.

Και η ταραμοσαλάτα με μέτρο, όχι λόγω αυγών ψαριού, αλλά λόγω αλατιού.

Όλα επιτρέπονται με μέτρο.

 

Βρε δε θα ξαναφάω ούτε βρασμένα, ούτε ψημένα , ούτε τηγανισμένα ,ούτε τίποτα!!

Λίγο μυδοπίλαφο και αρκετά καλαμαράκια με σάλτσα κονσέρβας έφαγα...

Θα προσπαθήσω να ηρεμήσω...(χλωμό, αντί να με απασχολεί η αυχενική με απασχολεί μη το δηλητηρίασα!!)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...