Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ?


Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;  

135

  1. 1. Πως αισθάνεστε για μια πιθανή κατάργηση των παρελάσεων στα σχολεία ;

    • Συμφωνώ απόλυτα με το να καταργηθουν
      53
    • Συμφωνώ με το να καταργηθουν
      31
    • Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ με το να καταργηθούν
      12
    • Διαφωνώ με το να καταργηθούν
      24
    • Διαφωνώ απόλυτα με το καταργηθούν
      87


Recommended Posts

καλή μου jackrussel, πολύ χαίρομαι που συμφωνούμε :D!

 

Απλά να σκεφτούμε και την ψυχολογία των παιδιών που μπορεί να θέλουν τόσο πολύ να είναι στην σημαία και να μην τα καταφέρνουν, επειδή δεν έχουν τις ίδιες ικανότητες με αυτούς που καταφέρνουν να είναι στην σημαία.

Είμαι εκπαιδευτικός και γνωρίζω πάρα πολύ καλά ότι δεν έχουν όλοι τις ίδιες ικανότητες και δυνατότητες και είναι άσχημο να βλέπεις παιδιά να προσπαθούν τόσο πολύ και πάντα να έχουν μεσαίες επιδόσεις.

Αυτά τα παιδιά δεν έχουν καμία ευκαιρία να βρεθούν ποτέ στην σημαία και εγώ αυτό το βρίσκω άδικο, δεν μου αρέσει αυτή η άμεση σύνδεση και σχέση των σχολικών επιδόσεων με τον εορτασμό των εθνικών εορτών.

 

Δεν μου αρέσει να αναδεικνύονται οι άριστοι μαθητές μέσω των παρελάσεων και οι πιο μεσαίοι μαθητές να μην έχουν καμία ευκαιρία να κρατήσουν την σημαία, επειδή οι κανονισμοί δεν τους περιλαμβάνουν στα κριτήρια επιλογής.

Θα προτιμούσα τα κριτήρια να επικεντρώνονταν κυρίως στο ήθος και στην συμπεριφορά των μαθητών πάρα στους βαθμούς.

Στην περιοχή μου πόσο αντικειμενικοί μπορεί να είναι οι βαθμοί όταν οι ίδιοι οι διορισμένοι καθηγητές κάνουν τα απόγευμα ιδιαίτερα μαθήματα στους μαθητές τους; :?

 

πες τα βρε παιδι μου,,,,

 

ηθος και συμπεριφορα, αυτα ειναι για μενα τα κριτηρια επιλογης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 206
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οι παρελασεις εμφανιστηκαν στη χουντα.ΠΡΕΠΕΙ να καταργηθουν.τα παιδια μας να τα αποτρεπουμε

 

η ενοχη και ο τρομος για την χουντα μας εκανε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να φτασουμε στο αλλο ακρο στην αναρχια, την ατιμωρισια, στην κακιστη παιδεια , στο βαθυ πασοκ, στο τσοβολα δωστα ολα, στο νομιμο που ειναι και ηθικο στα βατοπεδια στις λιστες, και να που αυτος ο κυκλος φοβαμαι οτι θα επαναφερει την χουντα που τοσο φοβαμασταν και θελαμε να ξορκισουμε

 

ε δεν τα καταφεραμε και τοσο καλα οταν η χα ειναι οπου να ναι τριτο κομμα, κι οταν οι νεοι ειναι τοσο ανιστορητοι

 

παρελασεις σε σημαντικες γιοτρες γινονται παντου, τωρα αν θα πρεπει να τις κανουν και οι μαθητες εκτος απο τα σωματα ασφαλειας ειναι ενα ευλογο ερωτημα

 

στην γαλλια ξερω οσο ζουσα εκει βαραγαν οι σειρηνες καθε πεμπτη, ασκηση λεει που ειχε μεινει απο τον β παγκοσμιο πολεμο

 

οταν ξεχνας την ιστορια σου ξεχνιεσαι και απο αυτην

 

αυτη ομως δεν ειναι και η συνεπεια-στοχος της παγκοσμιοποιησης?

Link to comment
Share on other sites

η ενοχη και ο τρομος για την χουντα μας εκανε να τα ισοπεδωσουμε ολα και να φτασουμε στο αλλο ακρο στην αναρχια, την ατιμωρισια, στην κακιστη παιδεια , στο βαθυ πασοκ, στο τσοβολα δωστα ολα, στο νομιμο που ειναι και ηθικο στα βατοπεδια στις λιστες, και να που αυτος ο κυκλος φοβαμαι οτι θα επαναφερει την χουντα που τοσο φοβαμασταν και θελαμε να ξορκισουμε

 

ε δεν τα καταφεραμε και τοσο καλα οταν η χα ειναι οπου να ναι τριτο κομμα, κι οταν οι νεοι ειναι τοσο ανιστορητοι

 

παρελασεις σε σημαντικες γιοτρες γινονται παντου, τωρα αν θα πρεπει να τις κανουν και οι μαθητες εκτος απο τα σωματα ασφαλειας ειναι ενα ευλογο ερωτημα

 

στην γαλλια ξερω οσο ζουσα εκει βαραγαν οι σειρηνες καθε πεμπτη, ασκηση λεει που ειχε μεινει απο τον β παγκοσμιο πολεμο

 

οταν ξεχνας την ιστορια σου ξεχνιεσαι και απο αυτην

 

αυτη ομως δεν ειναι και η συνεπεια-στοχος της παγκοσμιοποιησης?

 

Αχ πόσο δίκιο έχεις δυστυχώς για όλους μας! :-(

 

Πολλά ακούγονται ότι και ο τρίτος παγκόσμιος δεν θα αργήσει πολύ.

Μακάρι να κάνουν λάθος. Αλλά τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά.

Αυτό με τις σειρήνες συνέβαινε και στην Γερμανία όπου έζησα εγώ και γεννήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αν και στα 3αντα φευγα μου, ακόμη θυμάμαι τις άσχημες εμπειρίες από τις παρελάσεις στο δημοτικό. Στην Ε δημοτικού είχα τις καλύτερες επιδόσεις στα μαθήματα (ΟΛΑ 10) αλλά ο νόμος έλεγε κλήρωση για τους παραστάτες με 9+10. Δεν μπήκα. Στην ΣΤ δημοτικού ήμουν το μοναδικό παιδί με ΟΛΑ ΟΛΑ 10 κι όταν ρώτησαν τα άλλα παιδιά την Αγγλικού γιατί μόνο εγώ 10 ενώ κι άλλοι ήξεραν αγγλικά, είχε απαντήσει: γιατί είναι η πιο ήσυχη στην τάξη και προσέχει ενώ τα ξέρει. Αλλά για ακόμη μια φορά η κλήρωση με έστειλε στην τελευταία σειρά μόνη μου αντί στην πρώτη σειρά αγκαλιά με τη σημαία.Βλέπετε ήμουν η πιο κοντή και ο διευθυντής με ανάγκασε - υποχρέωσε να πάω στην παρέλαση παρά τα κλάματα και τις αντιρήσεις μου.

Κατάργηση παρελάσεων.Μινι φουστες - ζώνες που λέει κι ο παππούς μου και 12ποντα είναι προς τιμήν των ηρώων;

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

Κατάργηση παρελάσεων.Μινι φουστες - ζώνες που λέει κι ο παππούς μου και 12ποντα είναι προς τιμήν των ηρώων;

 

Συμφωνω να μην γίνονται παρελάσεις με μίνι φουστες-ζώνες και δωδεκαποντα. Να βάλουν περιορισμο στο ντύσιμο (π.χ φούστα ίσια γραμμή και όχι περισοτερο απο τρια δάχτυλα πανω απο το γόνατο, παπούτσια τριων ποντων-ενδεικτικά τα αναφέρω).

Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της παρέλασης. Με κανει να θέλω να γίνω καλύτερος άνθρωπος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα! Πρώτα απ'ολα το θεωρώ άσχημο -αν όχι γελοίο- σαν θέαμα να παρελαύνουν παιδάκια σαν στρατιωτάκια. Βλέπω ειδικά κάτι πιτσιρικάκια από παιδικούς που συμμετέχουν στους δήμους τους και μου έρχεται αηδία. Είναι άλλο η στρατιωτική παρέλαση (με την ψυχή μου ΥΠΕΡ....) στην οποία στο κάτω κάτω γίνεται και κάποια επίδειξη και άλλο τα παιδάκια με βηματισμό σαν στρατιωτάκια.

Κι έπειτα δεν θεωρώ ότι τους διδάσκει κάτι ή ότι θα μάθουν καλύτερα την ιστορία έτσι. Το μόνο που θυμάμαι να μαθαίναμε ήταν πως θα γλιτώσουμε μάθημα πηγαίνοντας στις πρόβες και το πόσο ανίκανοι να συντονιστούμε ήμασταν...Χίλιες φορές 2 μέρες χωρίς μάθημα στις οποίες όμως οι μαθητές θα συμμετέχουν σε εκδηλώσεις (θεατρικές παραστάσεις, μουσική κλπ) κάτι που θα είναι και πιο βιωματικό, παρά στην παρέλαση με μίνι ή τόνους ζελέ στα μαλλιά λες και πανε στην πασαρέλα. Έχει χαθεί κάθε αίσθηση και επαφή με το θέμα και με την παρέλαση δεν σώζεται...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
δεν ξερω αν εχει ειπωθει, δεν εχω διαβασει ολες τις απαντησεις..

 

αλλα εγω θα προτιμουσα να ηταν προαιρετικη η συμμετοχη στις σχολικες παρελασεις..

 

μεχρι και την τελευταια ταξη δημοτικου, να υπογραφουν οι γονεις για το αν θελουν η οχι να συμμετεχουν τα παιδια τους στις παρελασεις.. και μετα, γυμνασιο λυκειο, ν αποφασιζουν τα ιδια τα παιδια...

 

Μα δεν ειναι?? Υποχρεωνεται κανενα παιδι δε νομιζω. Ημουν καλη μαθητρια και ποτε δεν με υποχρεωσαν προτιμουσα να συμμετασχω στις σχολικες γιορτες. Ηταν πολυ καλες στο σχολειο μου, ενημερωτικες αλλα οχι βαρετες και γεμιζε η αιθουσα. Δεν θυμαμαι να μου ειπε κανεις τιποτα σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...