Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποψεις αντρων-γυναικων περι εμφανισης της εγκυου


Recommended Posts

(ενδιαφερουσες αποψεις κυριως των ανδρων. με μερικες κουφαθηκα.)

 

---->

 

αντρας

- η γυναικα νομιζει οτι οταν ειναι εγκυος εχει δεσει γαιδαρο και τρωει μεχρι να σκασει. τι θα φταιω εγω αμα ξενοκοιταξω?

- ετσι κ αλλιως 9 μηνες ειναι. ας κανει οτι θελει να χαρει τωρα που ειναι πιεσμενη. αλλα μετα τη γεννα αδιανοητο να παραμενει χοντρη!

- καποιες παχαινουν απο τη φυση τους. η δικη μου γυναικα δε θα βαλει ουτε ενα κιλο και θαναι ομορφη και στην εγκυμοσυνη γιατι εχει καλη κραση.

- δε μου αρεσει η αδυνατη στεκα εγκυος, γιατι προεξεχει η κοιλια σαν καρουμπαλο. ναχει τη στρογγυλαδα της η κοπελα αλλα να περιποιειται το ιδιο. αποτριχωση εφηβαιου κλπ.

- εμενα δε μαρεσει που σκουραινουν οι ρογες (δε σε ρωτησε κανεις χααχαχααα. κορυφη!)

- η εγκυμοσυνη μου ειναι αδιαφορη περιοδος για σεξ. η αλλαγη σωματος με τρομαζει. αδιαφορα τα κιλα. τι 10, τι 20.

- μαρεσει η κοιλιτσα ειναι χαριτωμενη ολο θελω να τη φιλαω. τα κιλα δε με τρομαξαν, προσεχε και προσεχα να της υπενθυμιζω να τρεφεται σωστα.

- μαρεσει που η δικη μου προσεχε πολυ και ηταν το ιδιο ποθητη και σεξι οπως και πριν. δεν αλλξε τιποτα. αν δε προσεχε δε ξερω αν ηταν το ιδιο.

- η εγκυος ειναι σεξι αν εχει τις προοπτικες ο σωματοτυπος της. δε προσεχει κανεις τη κοιλια της! μπορουσα να κανω κρεβατι ανετα,δε θα κολλουσα.

 

γυναικες

- δε με ενδιαφερει αν με θελει ο αντρας μου. εγω κοιτω το μωρο μου ναναι καλα.

- δε μπορω να καταλαβω γιατι να στερουμαι τωρα. μετα θα κανω διαιτα.

- ειμαι απο τη φυση μου ετσι, δε μπορω να μη προσεχω και τωρα την εικονα μου. μαλλι νυχι σωμα στην εντελεια.

- ρε σιγα.. θελω να χορτασω φαι αφοβα. ολο διαιτες κανω και βαρεθηκα. θελω να ηρεμισω τωρα απο την εννοια της εικονας μου.

- χαζομαρες να μαι σεξι στην εγκυμοσυνη. η εγκυος πρεπει να αποπνεει ρομαντισμο ,αγαπη και οχι να ερεθιζει σεξουαλικα τον αντρα.

 

###############################################

δεν εβγαλα συμπερασμα για το τι σκεφτεται ενας αντρας.. μηπως αλλα λεει και αλλα σκεφτεται κατα πολυ βαθος και δε το ομολογει και στον εαυτο του?

δεν εβγαλα συμπερασμα τα λογια των γυναικων τι ειναι? εγωιστικη συμπεριφορα πανω στις αντρικες αποψεις? ειλικρινης ιδεολογια?

επισης γνωμη μου παντα ειναι, οτι δεν ειναι κακο να ενδιαφερομαστε για την εικονα μας και να προσπαθουμε να τη βελτιωνουμε ή να τη διατηρουμε οπως εχει! επισης δικαιωμα τους ειναι μερικες να μη κανουν κατι για να τη βελτιωσουν ή να τη χειροτερευουν κ αλλο. ο καθενας οπως θελει. αρκει να μη μπλεκομαστε στα χωραφια κανενος απο κομπλεξισμο της εικονας μας.

 

σορρυ για τις φιλοσοφιες... επρεπε να τα γραψω καπου. εγκυος με εξαρσεις υπαρξιακης και φιλοσοφικης φυσεως! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


(ενδιαφερουσες αποψεις κυριως των ανδρων. με μερικες κουφαθηκα.)

 

---->

 

αντρας

- η γυναικα νομιζει οτι οταν ειναι εγκυος εχει δεσει γαιδαρο και τρωει μεχρι να σκασει. τι θα φταιω εγω αμα ξενοκοιταξω?

- ετσι κ αλλιως 9 μηνες ειναι. ας κανει οτι θελει να χαρει τωρα που ειναι πιεσμενη. αλλα μετα τη γεννα αδιανοητο να παραμενει χοντρη!

- καποιες παχαινουν απο τη φυση τους. η δικη μου γυναικα δε θα βαλει ουτε ενα κιλο και θαναι ομορφη και στην εγκυμοσυνη γιατι εχει καλη κραση.

- δε μου αρεσει η αδυνατη στεκα εγκυος, γιατι προεξεχει η κοιλια σαν καρουμπαλο. ναχει τη στρογγυλαδα της η κοπελα αλλα να περιποιειται το ιδιο. αποτριχωση εφηβαιου κλπ.

- εμενα δε μαρεσει που σκουραινουν οι ρογες (δε σε ρωτησε κανεις χααχαχααα. κορυφη!)

- η εγκυμοσυνη μου ειναι αδιαφορη περιοδος για σεξ. η αλλαγη σωματος με τρομαζει. αδιαφορα τα κιλα. τι 10, τι 20.

- μαρεσει η κοιλιτσα ειναι χαριτωμενη ολο θελω να τη φιλαω. τα κιλα δε με τρομαξαν, προσεχε και προσεχα να της υπενθυμιζω να τρεφεται σωστα.

- μαρεσει που η δικη μου προσεχε πολυ και ηταν το ιδιο ποθητη και σεξι οπως και πριν. δεν αλλξε τιποτα. αν δε προσεχε δε ξερω αν ηταν το ιδιο.

- η εγκυος ειναι σεξι αν εχει τις προοπτικες ο σωματοτυπος της. δε προσεχει κανεις τη κοιλια της! μπορουσα να κανω κρεβατι ανετα,δε θα κολλουσα.

 

γυναικες

- δε με ενδιαφερει αν με θελει ο αντρας μου. εγω κοιτω το μωρο μου ναναι καλα.

- δε μπορω να καταλαβω γιατι να στερουμαι τωρα. μετα θα κανω διαιτα.

- ειμαι απο τη φυση μου ετσι, δε μπορω να μη προσεχω και τωρα την εικονα μου. μαλλι νυχι σωμα στην εντελεια.

- ρε σιγα.. θελω να χορτασω φαι αφοβα. ολο διαιτες κανω και βαρεθηκα. θελω να ηρεμισω τωρα απο την εννοια της εικονας μου.

- χαζομαρες να μαι σεξι στην εγκυμοσυνη. η εγκυος πρεπει να αποπνεει ρομαντισμο ,αγαπη και οχι να ερεθιζει σεξουαλικα τον αντρα.

 

###############################################

δεν εβγαλα συμπερασμα για το τι σκεφτεται ενας αντρας.. μηπως αλλα λεει και αλλα σκεφτεται κατα πολυ βαθος και δε το ομολογει και στον εαυτο του?

δεν εβγαλα συμπερασμα τα λογια των γυναικων τι ειναι? εγωιστικη συμπεριφορα πανω στις αντρικες αποψεις? ειλικρινης ιδεολογια?

επισης γνωμη μου παντα ειναι, οτι δεν ειναι κακο να ενδιαφερομαστε για την εικονα μας και να προσπαθουμε να τη βελτιωνουμε ή να τη διατηρουμε οπως εχει! επισης δικαιωμα τους ειναι μερικες να μη κανουν κατι για να τη βελτιωσουν ή να τη χειροτερευουν κ αλλο. ο καθενας οπως θελει. αρκει να μη μπλεκομαστε στα χωραφια κανενος απο κομπλεξισμο της εικονας μας.

 

σορρυ για τις φιλοσοφιες... επρεπε να τα γραψω καπου. εγκυος με εξαρσεις υπαρξιακης και φιλοσοφικης φυσεως! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Ωραίο θεματάκι. Μου άρεσε πολύ αν και δεν έχω υπάρξει έγκυος. Αν ποτέ συμβεί θα με απασχολήσει η εμφάνισή μου.:P:p:p

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικη μου αποψη ηταν η εξης: οταν θα μεινω εγκυος θα προσεχω, θελω να εχω μονο την κοιλιτσα μου και απο πισω να μην φαινεται οτι ειμαι εγκυος και με το που γυρισω να κοιτανε την κοιλια μου και να λενε οτι ειμαι μοντελακι

τελικα? τελικα ειμαι εγκυος 14 εβδομαδων και δεν εχω στερηθει τπτ(εκτος απο το αλκοολ)τρωω τα παντα , και πινω και αναψυκτικα και παχυντικα(ισως λιγο , λιγοτερα γλυκα ,απλα ομως ειναι θεμα επιθυμιας οχι προσοχης, αλλα αν φαω ενα μπορει να φαω και 2ο κομματι:D )

και τρωω και οτι ωρα θελω!(δεν προσεχω πχ μετα τις 10 δεν τρωω τπτ κτλ)

και το καλυτερο??? αντι να βαλω κιλα εχασα κι ενα:o, τωρα ειμαι σταθερη και δεν εχω βαλει ακομη ουτε αυτο το ενα!!!βεβαια αν μεχρι να τελειωσει και το 2ο τριμηνο εχω βαλει 5 τοτε ισως αρχισω να προσεχω

η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να βαλω πανω απο 10 συνολικα μεχρι να γεννησω...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ουσα εγκυος που περασα απο ολα τα κλιμακια , θα σας πω τις αποψεις μου και θα ειναι οπως παντα καυστικες .

Στην πρωτη εγκυμοσυνη ειχα βαλει 25 κιλα , ειχα γινει παχουηλη πολυ , ε και ? γεννησα , ηρεμησα , τα βρηκα με τον εαυτουλη μου και ακολουθησα διατροφη οπου και εχασα καμια 35αρια κιλα .

Δευτερη εγκυμοσυνη ουσα πολυ λεπτη απο τη διατροφη , εχασα το πρωτο τριμηνο καμια 6αρια κιλα και ετσι παρεμεινα εως το τελος , κοιτουσα να τρεφομαι σωστα με βιταμινες κτλ αλλα απο παρασπονδιες ουτε 1 ολους αυτους του μηνες , ημουνα μια παρα πολυ λεπτη εγκυος οπου φανηκα για εγκυος στο τελος μονο .

Τριτη εγκυμοσυνη τωρα , πριν καν μεινω εγκυος ειχα βαλει πολυ βαρος λογο αρκετων οικογενειακων θεμματων , ειχα πει οτι καποια στιγμη θα 3αναμπω στο δρομο της υγιηνης διατροφης οταν θα ειμαι ετοιμη με προλαβε η εγκυμοσυνη , δεν προσε3α , εβαλα 15 μπορει και 17 κιλα αλλα γενικα εχει αλλα3ει το σωμα μου γιατι εχω πριστει αρκετα απο κατακρατισεις κτλ , απο τις 7 μερες της βδομαδα προσεχω τις μισες και τις αλλες τροω και τις λαλακιες μου . Ε δεν με πειραζει να σας πω την αληθεια , οκ εγινα παχουλουτσικη παλι αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι 3ερω καλα τον τροπο να τα χασω οταν θα ηρεμησω και θα ειμαι ετοιμη παντα εχοντας διπλα μου το διατροφολογο μου σε οτι χρειαστω .

Τωρα ας παμε στις αποψεις των αντρων , πραγματικα ειμαι τις αποψης οτι μια εγκυος γυναικα δεν αποπνεει κατι σεξυ , η εγκυμοσυνη ειναι μια ιδιαιτερα περιοδος της γυναικιας φυσης , αλλωτε ειναι δυσκολη αλλωτε ειναι ευκολοτερη , η ιδια 3ερει τι περναει και πως το περναει . Δεν υπαρχει πρεπει . Μια εγκυος γυναικα κατακλιζεται απο ορμονες και απο εκει που μπορει να ειναι ηρεμη να αρχισει να κλαιει σαν τρελλη , δεν θα της φορτωσουμε και διαιτες αμα δεν μπορει να τις στηρι3ει . Δεν θα μπορουσα να εχω διπλα μου εναν αντρα οπου θα με εβλεπε σε3ουαλικα ουσα εγκυο , θα ζητουσε σεξ απο μενα ενω δεν θα μπορουσα να το προσφερω ή οτιδηποτε σε3ουαλικο . Δεν θα μπορουσα να εχω εναν αντρα διπλα μου οπου θα με αγχωνε με το βαρος μου ή που δεν θα με εβρισκε χαριτωμενη οσο και αν σιχαινομαι εγω το σωμα μου ετσι πως ειναι . Ο αντρας ειναι διπλα σου σε ολο αυτο ως μελλον πατερας προσπαθοντας να εμψυχωσει τη μελλουσα μαμα , να της λεει οτι ειναι ομορφη , οσο ασχημη και αν αισθανεται εκεινη , να της λεει οτι δεν διχνει παχουλη οσο και αν ο καθρεφτης λεει το αντιθετο , και ναι μου αρεσει που ο αντρας μου δεν θελει να κανουμε σεξ γιατι φοβαται με την κοιλια ετσι τεραστια που ειναι , παρολο που ειναι η 3η εγκυμοσυνη και θα πρεπε κανεις απο τους 2 να φοβαται . Επισης ο αντρας και μπαμπας πλεον μετα τη γεννα ειναι αφηνει τη γυναικα να βρει μονη της τους ρυθμους της και οταν εκεινη αποφασισει να χασει το βαρος που εχει παρει απο την εγκυμοσυνη οντας παντα διπλα της . Δεν νομιζω οτι αφορα τον αντρα το βαρος της γυναικας οπως και το αντιθετο , ουτε α,μα ξυριζεται , ουτε αμα βαφεται ουτε αμα εχει τριχες . Δεν παντρευομαστε τον αλλο για να ειναι παντα ατριχος στην πενα , υπαρχουνε και δυσκολες περιοδοι στην πορεια μιας ζωης ή μιας εγκυμσουνης οπου μας κανει να μην ενδαιφφερομαστε τοσο πολυ για τον εαυτο μας , ο αλλος αμα μας αγαπαει αληθινα ειναι διπλα μας και δεν μας αγχωνει για τετοια θεματα . Αυτη ειναι η αποψη μου και το 3αναλεω οτι δεν θα μπορουσα με κατι λιγοτερο απο αυτο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσέχουμε για τον εαυτό μας και όχι για τους άλλους.Αν ήθελα να γίνω μοντέλο δεν θα έμενα έγκυος, θα πήγαινα νωρίτερα στα καλλιστεία.Τώρα αν βγάζει μια έγκυος σεξουαλικότητα, αυτό εξαρτάται από τα γουστα του άλλου.Περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η περίοδος της εγκυμοσύνης είναι μια ιδιαίτερη περίοδος και διαφορετική για κάθε γυναίκα και η καθεμιά μας την αντιμετωπίζει διαφορετικά, ανάλογα με την προηγούμενη εμπειρία της (αν για παράδειγμα είχε κάποιες ατυχίες στο παρελθόν το μόνο που δε θα τη νοιάζει είναι η άψογη εμφάνιση) και τις ορμόνες της. καλό είναι η καθεμιά να κάνει ό,τι νομίζει σωστό για τον εαυτό της, χωρίς καταπίεση. αν μια γυναίκα είναι κοκέτα εκ φύσεως, θα συνεχίσει να είναι κοκέτα και την εγκυμοσύνη, αν μια κοπέλα έκανε πριν καταναγκαστικά δίαιτα, θα βρει το άλλοθι να φάει όσο θέλει. βέβαια το βάρος είναι μια άλλη υπόθεση, που έχει να κάνει με την υγεία της εγκύου, του μωρού και την έκβαση του τοκετού. για αυτό οι γιατροί το τονίζουν να προσέχουμε τα κιλά που βάζουμε (όχι για να είμαστε όμορφες).

όσον αφορά στους συζύγους, το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι να είναι υποστηρικτικοί σε όλη αυτή την περίοδο και να αφήνουν τη γυναίκα να τη ζήσει όπως της "βγαίνει".

παν μέτρον άριστον.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να προσέχουμε για τον εαυτό μας και όχι για τους άλλους.Αν ήθελα να γίνω μοντέλο δεν θα έμενα έγκυος, θα πήγαινα νωρίτερα στα καλλιστεία.Τώρα αν βγάζει μια έγκυος σεξουαλικότητα, αυτό εξαρτάται από τα γουστα του άλλου.Περί ορέξεως ...κολοκυθόπιτα.

Πολυ σωστα. Στην εγκυμοσυνη πρωταρχικος σκοπος ειναι η ασφαλεια της μαμας και του μωρου. Αν εξασφαλιζονται αυτα τα υπολοιπα ειναι απλα προτιμησεις.

Θα ειχα ομως προβλημα αν ο αντρας μου ασχολουταν με τα κιλα της εγκυμοσυνης μου. Δεν ειναι δυνατον να ειμαι "γκομενα" ολα τα χρονια του εγγαμου βιου μας, ειτε κανω παιδια ειτε οχι. Και εκεινος το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :lol:

 

Όμως μη χαρακτηρίζουμε και επιφανειακούς τους ανθρώπους που θέλουν το έτερον ήμισυ όπως περίπου το γνώρισαν. Είναι κρίμα μια γυναίκα 30 ή 40 ετών να έχει σώμα 60άρας, ενώ μπορεί να μοιάζει περισσότερο με 20άρα. Γύρω στα 60 είναι μοιραίο να επέρχεται μια φθορά, αλλά γιατί να την επισπεύδουμε;

 

Εννοείται τα άκρα δεν είναι καλά, όπως το να υποσιτίζεται μια γυναίκα στην εγκυμοσύνη. Νομίζω όμως ότι στο τόπικ δεν μιλάει κανείς για 5-6 παραπανίσια κιλά, αλλα για πολύ παραπάνω.

 

Κουβαλάω κάποια κιλά που πηρα μετά την εγκυμοσύνη και δεν μπορώ να συμφιλιωθώ με τιποτα! Ούτε νομίζω ότι πρέπει, επειδή και άλλοι πήραν αυτό το δρόμο... Ούτε και είναι δικαιολογία ότι επειδή οι άντρες αφήνονται, πρέπει να αφεθούν και οι γυναίκες. Προσωπικά δεν μου κάνει το ίδιο ο άντρας που για να γυρίσει πλευρό στο κρεβάτι θέλει διαδικασία, συγνώμη κιόλας! :lol: Πόσο μάλλον αν βάλεις δύο να προσπαθούν να εναρμονιστούν.

 

Τώρα για την νοοτροπία ότι κάναμε παιδί και αυτά που κάναμε πριν δεν τα έχουμε ανάγκη τι να πω... Μου ακούγονται επιστημονική φαντασία, αλλά αν τα βρίσκουν και οι δυο στο ζευγάρι, μάλλον δεν υπάρχει και πρόβλημα. Δηλαδή τι όμως, τα χρόνια που ήθελε ο ένας τον άλλον μέσα στο γάμο ήταν 2-3-10 για τον καθένα και μετά μαμα και μπαμπάς;

 

Τα κιλά της εγκυμοσύνης δεν φαίνονται αντιαισθητικά τόσο, γιατί ακόμα το σώμα δεν έχει χαλάρωση... Όμως αντικειμενικά, με πολλά κιλά δεν μπορεί να κουνηθεί κανείς με φυσιολογικό τρόπο και έρχεται και η χαλάρωση εν καιρώ. Αν δεν χαθούν τα περιττά κιλά εν πάσει περιπτώσει.

 

Κακά τα ψέματα, μετα τα παιδιά, στις κανονικές οικογένειες και στις υποχρεώσεις τους, ο χρόνος για γυμναστήρια και για φυσική άσκηση μειώνεται πάρα πολύ.

 

Τα λέω ολίγον σταράτα, αλλά κατά κάποιον τρόπο θέλω να προειδοποιήσω κάποιες κοπέλες που βλέπουν χαλαρά το θέμα κιλά, ότι υπάρχουν συνέπειες που κανείς που "έχει συμφιλιωθεί" με την κατάσταση δεν θα παραδεχτεί δημόσια. Και κάποιος που δεν έχει κουβαλήσει παραπανίσια κιλά για πολύ καιρό δεν μπορεί να φανταστεί.

Link to comment
Share on other sites

AthinaP συμφωνώ με το πόστ σου.Απλά νομίζω ότι τα πρότυπα που λαμβάνουμε εμείς, οι άντρες μας και τα παιδιά μας είναι εντελώς λάθος.Δεν μπορεί να πιεστεί μια γυναίκα που μόλις γέννησε να γίνει όπως πριν από την στιγμή που μπορεί να μην είναι έτοιμη σωματικά και ψυχολογικά, γιατί πχ η Μπέκαμ μόλις γέννησε ήταν ένα μάτσο κόκκαλα.Σίγουρα ούτε στην εγκυμοσύνη ούτε μετά δεν πρέπει να αφήνουμε τον εαυτό μας γιατί αν το κάνουμε, σ'εμας θα κοστίσει πρώτα και μετά σε όλους τους υπολοιπους.Αλλά και πάλι δεν έχουμε όλες την ίδια θέληση.Αλλες πηραν πολλά κιλά και τα έχασαν με κόπο και σχετικά γρήγορα και άλλες πήραν μόνο τα προβλεπόμενα και μετα πήραν τα διπλά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

Η άποψή μου είναι η εξής: Κατ'αρχήν πάν μέτρον άριστον που γράφτηκε και παραπάνω...

Είναι στο χαρακτήρα της γυναίκας ο τρόπος που βλέπει το φαγητό (αν το έχει στερηθεί και θέλει μια "άφεση" για να ξεσαλώσει, ή αν έχει πάρει από φόβο το θέμα κιλά και υποσιτίζεται διακινδυνεύοντας την υγεία του εμβρύου, ή αν τρώει οπως πάντα και είναι μια κανονική έγκυος με τα κιλάκια της (όσα αναλογούν στο βάρος της προ εγκυμοσύνης, δηλαδή για μια κανονικού βάρους κοπέλα 11-13 κιλά μέχρι να γεννήσει).

Πάντως γενικά θεωρώ ότι πρέπει να είσαι πάντα ο εαυτός σου και να φροντίζεις να είσαι υγιής και ευτυχισμένη κατά την εγκυμοσύνη, αποφεύγοντας τις ακρότητες. Αν αυτό σημαίνει μερικά κιλάκια παραπάνω, είναι κάτι που έχει το κόστος του, μια και είναι δύσκολο να τα χάσεις όλα μετά.

Το ίδιο ισχύει και για το πόσο σέξι, ή περιποιημένη διατηρείται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αν και πιστεύω ότι η σεξουαλικότητα είναι κατά πολύ θέμα εσωτερικό που εκπέμπεται, και οι περισσότερες έγκυες συνήθως είναι γεμάτες ορμόνες που τις κάνουν θελκτικές (όμορφο δέρμα, όμορφα μαλλιά κλπ). Δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση ότι μερικά κιλάκια η μια κοιλίτσα τούρλα και μόνο (δηλαδή αν δεν υπάρχουν άλλα θέματα μέσα στο ζευγάρι) μπορούν να απομακρύνουν ένα ζευγάρι. Οι άντρες που είναι ερωτευμένοι με τις γυναίκες τους τις επιθυμούν ακόμα και έγκυες, και αν χρειαστεί δείχνουν κατανόηση και περιμένουν (αν ορμονικώς ή για λόγους υγείας η γυναίκα δεν μπορεί). Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση που ο άντρας κομπλάρει με την έννοια της κυοφορίας (του παιδιού ΤΟΥ), οπότε ψάχνει δικαιολογίες για να ξενοκοιτάξει, όπως τα κιλά ή το πόσο περιποιείται η γυναίκα.

Αλλά πιστεύω ότι σε κάθε τέτοια περίπτωση, κάποιο πρόβλημα υπέβοσκε στη σχέση πριν την εγκυμοσύνη.

Τώρα αν είμαι βαθιά νυχτωμένη, ή υπέρμετρα ρομαντική, δεν ξέρω...

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ Macorina ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.!! ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΣΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ..!! ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΡΟΛΟ ΕΧΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ..!! ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ..ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΙΣΤΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ.!! ΑΧΧΑΧΑ:D ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ..!! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ .. :D !! ΧΑΧΧΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ Macorina ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΚΥΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.!! ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΣΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ Κ ΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΠΕΔΑ..!! ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Η ΚΑΛΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΡΟΛΟ ΕΧΕΙ Η ΜΗΤΡΟΤΗΤΑ..!! ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΓΑΠΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΑΠΛΑ ΛΟΓΩ ΟΡΜΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΠΩΣ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ ΑΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ..ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΛΕΙΠΕ ΣΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΙΣΤΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ.!! ΑΧΧΑΧΑ:D ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ..!! ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΜΕ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΣΕ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ .. :D !! ΧΑΧΧΑ

 

εγω παλι ημουν απο τις πολυ αδυνατες εγκυους. πηρα μονο τα κιλα του μωρου, λογω πολλων εμετων. κοιλια φανηκε μετα τον 6ο-7ο. κι εκτος αυτου δεν μπορουσα να βρω ρουχα, το small στα εγκυμοσυνης μου ηταν τεραστιο, λες και το παιδι δεν ηταν στην κοιλια αλλα στην περιφερεια. αναγκαστικα κυκλοφορουσα μονιμως με φορμες. στη δευτερη εγκυμοσυνη καβατζωσα απο την αδερφη μου ενα χαμηλομεσο τζιν παντελονι, νουμερο 28, και το φορουσα απο τον 6ο μεχρι που γεννησα. παντως θα προτειμουσα να ειχα παρει 10 κιλα επιπλεον απο το να ξερναω εικοσι φορες τη μερα- συν τα προβληματα που μου προκαλεσαν στα δοντια οι εμετοι.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ημουν απο τις πολυ αδυνατες εγκυους. πηρα μονο τα κιλα του μωρου, λογω πολλων εμετων. κοιλια φανηκε μετα τον 6ο-7ο. κι εκτος αυτου δεν μπορουσα να βρω ρουχα, το small στα εγκυμοσυνης μου ηταν τεραστιο, λες και το παιδι δεν ηταν στην κοιλια αλλα στην περιφερεια. αναγκαστικα κυκλοφορουσα μονιμως με φορμες. στη δευτερη εγκυμοσυνη καβατζωσα απο την αδερφη μου ενα χαμηλομεσο τζιν παντελονι, νουμερο 28, και το φορουσα απο τον 6ο μεχρι που γεννησα. παντως θα προτειμουσα να ειχα παρει 10 κιλα επιπλεον απο το να ξερναω εικοσι φορες τη μερα- συν τα προβληματα που μου προκαλεσαν στα δοντια οι εμετοι.

 

fido-dido και εγω απο τις αδυνατες εγκυους ειμαι και μεχρι τωρα που εχω μπει στην 38η βδομαδα και περιμενω την ζουζουνιτσα μου εχω παρει 9 κιλα,οσο αφορα τα ρουχα και εγω στο ιδιο επιπεδο ειμαι,ρουχα δεν αγορασα εγκυμοσυνης διοτι μου ηταν ΤΕΡΑΣΤΙΑΑΑΑ και φοραω τα ιδια που φορουσα και πριν αλλα ευτυχως δεν ειχα εμετους οπως εσυ πολλους παρα μονο αν ετρωγα κρεας η κατι βαρυ τοτε αλλα απο χαμηλη πιεση και αιματοκριτη χαμηλο τα εβλεπα ωρες ωρες ολα να γυρνανε...αρχιζε το μαρτυριο!! παντως καθε εγκυμονουσα ειναι διαφορετικη,η ουσια ομως ειναι ιδια..ολες μας περιμενουμε τα παιδακια μας και αυτο εχει προτεραιοτητα!!

Link to comment
Share on other sites

εμένα γενικά πάντοτε μ' ενδιαφέρει η εμφάνισή μου, γυμνάζομαι από μικρή και κάνω υγιεινή διατροφή!!στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσεχα αρκετά κι έβαλα μόλις 9 κιλά, τα οποία κι έχασα σε 2 βδομάδες αφότου γέννησα.η κοιλιά μου φάνηκε το τελευταίο τρίμηνο!!μόλις πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος στο δεύτερο..:)), έχω σκοπό να προσέξω και πάλι.. γιατί επειδή ακριβώς έχουμε τα ψυχολογικά μας κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά και μετά καλό είναι να έχουμε μια καλή εμφάνιση που να μας ανεβάζει τη διάθεση..αυτή είναι η δική μου γνώμη, και γιατί όχι, να μην είμαστε όμορφες κι έγκυες???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα πολλα κιλα δεν κανουν καλο στην υγεια και μπορει να κινδυνευσει το παιδι που δεν φταιει κιολας. Αν η μανα δεν εχει συνεση και εχει στο μυαλο της πως θα τρωει σαν κτηνος χωρις να σκεφτεται οτι η πιεση κανει προεκλαμψια και οτι ο διαβητης μπορει να σκοτωσει το μωρο.... Τι να πω...

Απο την αλλη το να θυμηθει καποιος τη διαιτα και την λεπτη γραμμη την εποχη της εγκυμοσυνης... Τ ακρα παντα ειναι επικυνδινα. Μεσες ακρες περιπου 1 κιλο ανα μηνα αντιστοιχει και φυσικα αναλογα το σωματοτυπο. Μια κοπελα μινιον θα παρει λιγοτερο μια κοπελα ψηλη ισως περισσοτερο.

 

Το να φροντιζεις τον εαυτο σου, το βαρος σου, την καθαριοτητα σου, να εισαι εμφανισημος κλπ ειναι υγεια. Το να παρατησεις τον εαυτο σου και να παραμορφωθεις ειναι ανισσοροπο και δειχνει ψυχολογικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πολλα κιλα δεν κανουν καλο στην υγεια και μπορει να κινδυνευσει το παιδι που δεν φταιει κιολας. Αν η μανα δεν εχει συνεση και εχει στο μυαλο της πως θα τρωει σαν κτηνος χωρις να σκεφτεται οτι η πιεση κανει προεκλαμψια και οτι ο διαβητης μπορει να σκοτωσει το μωρο.... Τι να πω...

Απο την αλλη το να θυμηθει καποιος τη διαιτα και την λεπτη γραμμη την εποχη της εγκυμοσυνης... Τ ακρα παντα ειναι επικυνδινα. Μεσες ακρες περιπου 1 κιλο ανα μηνα αντιστοιχει και φυσικα αναλογα το σωματοτυπο. Μια κοπελα μινιον θα παρει λιγοτερο μια κοπελα ψηλη ισως περισσοτερο.

 

Το να φροντιζεις τον εαυτο σου, το βαρος σου, την καθαριοτητα σου, να εισαι εμφανισημος κλπ ειναι υγεια. Το να παρατησεις τον εαυτο σου και να παραμορφωθεις ειναι ανισσοροπο και δειχνει ψυχολογικα προβληματα.

 

 

συμφωνω μαζι σου!!πρωτα απ'ολα τα πολλα κιλα βλαπτουν το εμβρυο και την υγεια μας κατα συνεπεια..επισης ο σακχαρωδης διαβητης στα παιδακια θεριζει , οπως κι η παιδικη παχυσαρκια, που πολλες φορες εχει να κανει με τη διατροφη της εγκυου, συμφωνα με ερευνες που εχω διαβασει..

κι οπως προανεφερες μια καλη εμφανιση ειναι υγεια!!εσυ εχεις παιδακια?

 

 

BuNSp3.png?FBMpv3dmmDH4p3.png?9low8nqq

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σημασία έχει όπως είπατε αρκετές προηγούμενες, να υπάρχει ένα μέτρο σε όλα. Και αυτά περί της όρεξης που ανοίγει και ότι μύρισε κάτι και το θέλουμε, είναι παραμύθια.

Εγώ από τον περίγυρο μου έχω διαπιστώσει ότι όποια έκανε μία ζωή δίαιτα, στην εγκυμοσύνη βρήκε μία καλή αφορμή να ξεδώσει και να φάει ότι δεν έτρωγε πριν. Και αντίθετα όσες είχαν μία νορμάλ διατροφή, είχαν και φυσιολογικά κιλά.

Και μην ξεχνάτε ποτέ ότι έχεις την ευθύνη ενός ανθρώπου που θα φέρεις στον κόσμο και εξαρτάται ήδη από την μάνα του για την πορεία της μετέπειτας υγείας του. Τί πιο σημαντικό?!

Η ζωή είναι σκληρή:mad:, αλλά εγώ σκληρότερη;)!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ ξεκίνησα την πρώτη εγκυμοσύνη μου 45 κιλά (και 1,67 ύψος)

Να σημειωθεί ότι ανέκαθεν σαβούριαζα και δεν έπαιρνα γραμμάριο. Ο μεταβολισμός μου με έσωζε συνεχώς. Βέβαια ήμουν στέκα, φαινόμουν ανορεξική παρά το φαγητό που κατέβαζα. Τουλάχιστον,με τις αναλογίες μου υποστήριζα τις φαντασιώσεις του αντρούλη μου ;) Έμεινα έγκυος σε κοριτσάκι και τους πρώτους 4 μήνες, κοιλιά πλάκα. Το εκμεταλλευόμασταν αυτό με τον άντρα μου όσο μπορούσαμε (μπορώ να πω ότι αυτός χαιρόταν πιο πολύ από μένα που δεν έπαιρνα κιλά) ώσπου ξαφνικά, στον 5ο αρχίζει να στρογγυλέυει η κοιλίτσα και μέχρι τον 6ο μήνα φαινόμουν κανονική προς αδύνατη(ήμουν 50 κιλά) Ο άντρας μου, πιο χαρούμενος από πριν, γιατί είχα αποκτήσει καμπύλες, είχε φουσκώσει και το στήθος, πανηγύρια. Μέσα σε μία βδομάδα (η 1η του 7ου) παίρνω 5 κιλά καπάκι (!!!) και πετάγεται η κοιλιά περισσότερο. (μέχρι τώρα 55 κιλά) Η αλήθεια είναι ότι είχα ορεξούλες τότε και ο άντρας μου με ψιλοαπέφευγε γιατί φοβόταν πολύ-ήταν και απότομη η αλλαγή, δεν τον κατηγορώ. Αλλά βέβαια αυτό ήταν μόνο η αρχή γιατί μέχρι το τέλος του 7ου πήρα πάλι απότομα άλλα 11(σύνολο 66!!) Όσα δεν πήρα τους πρώτους μήνες, τα πήρα απότομα στον 7ο. Και να πει κανείς ότι σαβούριαζα. Ίσα ίσα έκανα διατροφή. Μια κοιλάρα να κι εγώ να κοντεύω να πέσω σε κατάθλιψη γιατί από τη μία ποτέ δεν ήμουν εξοικειομένη με τα πολλά κιλά και από την άλλη ο άντρας μου που δεν ήθελε να κάνουμε τίποτα γιατί φοβόταν και καλά. Εγώ να νομίζω ότι δεν με θέλει, από τη στενοχώρια μου σταματάω τη διατροφή και τους 2 επόμενους μήνες έτρωγα ό,τι έβρισκα μπροστά μου με αποτέλεσμα να μπω στο μαιευτήριο 85 κιλά. Πήρα 40 ολόκληρα κιλά και αυτά το τελευταίο τρίμηνο :o Τα χάνω μέσα σε 2 μόνο μήνες (και χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια) και επιστρέφω στα 45. Τον τρίτο μήνα ξαναμένω έγκυος σε αγόρι και να μαι στο 2ο μήνα με μια κοιλάρα να και μόνο ένα κιλό πάνω. Ευτυχώς μπήκα στο μαιευτήριο 55 κιλά και από κοιλιά.. ζέπελιν (μεγάλωνε συνεχώς αλλά κιλά δεν). Ο άντρας μου μετά το σοκ της αλλαγής στην 1η εγκυμοσύνη, στη 2η ήταν πιο χαλαρός και κάναμε ό,τι ήθελα χιχι^^

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...