Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομική κρίση, σίγουρα! Αλλά πόσο σοβαρή?


Η οικονομική κρίση είναι σοβαρή και πόσο?  

1.036

  1. 1. Η οικονομική κρίση είναι σοβαρή και πόσο?

    • Μπα, μια από τα ίδια...
    • Είναι χειρότερα ,αλλά θα τα καταφέρουμε...
    • Βοήθεια! Το σωσίβιο δεν είναι κάτω από το κάθισμα...


Recommended Posts

κριση για μας (ενα ζευγαρι στο δειλο του ξεκινημα),σημαινει δεν σκεφτομαστε με τιποτε να κανουμε δευτερο παιδι γιατι θελουμε το παιδακι μας που πολυ συντομα ερχεται να ναι απο κεινα τα παιδακια που οχι απαραιτητα θα χει οτι ζητησει,παρα να μεγαλωσει με αξιοπρεπεια και να συνυπαρχει με γονεις που δεν θα μετατραπουν σε μιζερες οντοτητες αλλα θα χουν ως στοχο ζωης τους να του παρεχουν ευτυχια που θα βρισκει στα απλα καθημερινα πραγματα.καλη δυναμη σε ολους μας και ας ειμαστε ψυχραιμοι...θα μας χρειαστει...

2gq862lerlo78vgo.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχαμε αρχισει να σκεφτομαστε να φυγουμε στο εξωτερικο οταν ο αντρας μου βρηκε επιτελους μια πολυ καλη δουλεια και ειναι ηδη εκει ενα χρονο. Στη δικη μου οικογενεια, οπως το αντιλαμβανομαι συνεβησαν τα εξης...

1. παψαμε να ονειρευομαστε μισθο πανω απο 800 εστω και με 2 παιδια

2. η γιαγια (μαμα μου) που συνδραμει ειδε τη συνταξη να πηγαινει 420...

3. εγω δεν εργαζομαι και ειδα την νοσοκομειακη περιλαθψη και το θεμα υγεια να με κανει να τρεχω και να ξοδευω τα τρελλα μου

4. το σουπερ μαρκετ πλεον ειναι απο μακρια, γραφω ακριβως τι θελω και τα παραγγελνω για να μην παω και ψωνιζω περσα λειψα

5. απο ρουχισμο και τετοια ψωνιζουμε μονο για τα παιδια

6. μαθαμε το αμαζον και το ε μπει για πιο φθηνα χωρις καμμια τυψη πλεον

7. για εξοδους δε συζηταμε, εγω πανω απο ενα χρονο ο συζυγος πηγε 3 φορες μες τη χρονια μια βολτα....

 

γενικως ευχαριστουμε το θεο που εχουμε δουλεια, και παρακαλαμε να μην αρρωστησουμε

το παιδι μου δε μπορεσε να κληρωθει στα προνηπια οποτε περιμενω η εεταα η παλι θα πλερω....προβλεπεται δυσκολος χειμωνας

 

ευχαριστηθειτε οσο μπορειτε το καλοκαιρακι γιατι αμα χειμωνιασει μας κλαιω....

Link to comment
Share on other sites

εγω με την κορη μου ηρθαμε παλη να μενουμε με τους γονεις μου σε ενα μικρο διαμερισμα, για να εχουμε λιγοτερα εξοδα. Απο μικρη κουζινα καναμε σαλονη. Σκεφτομαι τωρα να δωσω το παιδι στα αγγλικα η να τη κανω μαθηματα μονη μου στο σπιτι, αν κι δεν ξερω τοσο καλα αγγλικα. Εχω καταληξει να παρω παιδικα ρουχα απο καποιους γνωστους, και απο την εκκλισια, γιατι μεγαλονει πολη γρηγορα και δεν προλαβαινω να την αγοραζω. Δεν λεμε για σχολικα. Ενω ο φιλος μου μας παει τωρα διακοπες Χαλκιδικη για δυο βδομαδες, το παιδι χαιρεται, αλλα εγω δεν εχω καθολου διαθεση, γιατι σκεφτομαι τα εξοδα, το οτι καλητερα με αυτα τα λεφτα να παρουμε κατι χρισημο για το σπιτι. Ασε που δεν θα εχω και νυφικο στο γαμο μου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

αχ κοριτσια μου ρχεται να κλαιω, μαλλον κλαιω τωρα που σας γραφω, μεχρι τωρα ημουν αισιοδοξη, οχι χαζοαισιοδοξη απλα ενιωθα δυνατη πως οτι κι αν συμβει θα μπορεσω να προσαρμοστω και να ανταπεξελθω, τωρα πια ομως δεν ειμαι σιγουρη για τις δυναμεις μου αρχιζω να αμφιβαλλω

βλεπω και τον αντρα μου να τον παιρνει απο κατω και δεν ξερω πως να τον στηριξω,,λοιπον η δουλεια του εχει πεσει πολυ κι εγω τωρα προσπαθω να ξαναπιασω το νημα απο κει που το ειχα αφησει και να ψαχνω για δουλεια, μια ο μικρος που δεν ειχα εχω ποιος να το κραταει μια τ οτι ελλειπα εξωτερικο αρκετα χρονια, ειναι σαν να ξαναρχιζω απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jackrussel στα λόγια που λες μόνο μία διέξοδο διακρίνω, να μείνουμε όλοι ενωμένοι και να βοηθήσουμε όλοι ο ένας τον άλλο με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας. Ακόμη κι αυτοί που δεν έχουν μπορούν να προσφέρουν κάτι στο συνάνθρωπό τους. Να προσέξουν ένα άρρωστο παιδί του εργαζομένου φίλου ή συγγενή τους. Να παρέχουν εθελοντική εργασία σε ένα γηροκομείο, ορφανοτροφείο ή στις υπηρεσίες που ίδρυσε ο δήμος για τους αστέγους. Να δώσουν ένα πακέτο μακαρόνια σε κάποιον που έχει περισσότερο καιρό να φάει απ' ότι οι ίδιοι. Αυτά θα τους τα επιστρέψει ο Θεός διπλά και τρίδιπλα.

Το κλειδί είναι να είμαστε όλοι μαζί ο ένας για τον άλλο. Μαζί στις λύπες, μαζί και στις χαρές.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

jackrussel στα λόγια που λες μόνο μία διέξοδο διακρίνω, να μείνουμε όλοι ενωμένοι και να βοηθήσουμε όλοι ο ένας τον άλλο με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας. Ακόμη κι αυτοί που δεν έχουν μπορούν να προσφέρουν κάτι στο συνάνθρωπό τους. Να προσέξουν ένα άρρωστο παιδί του εργαζομένου φίλου ή συγγενή τους. Να παρέχουν εθελοντική εργασία σε ένα γηροκομείο, ορφανοτροφείο ή στις υπηρεσίες που ίδρυσε ο δήμος για τους αστέγους. Να δώσουν ένα πακέτο μακαρόνια σε κάποιον που έχει περισσότερο καιρό να φάει απ' ότι οι ίδιοι. Αυτά θα τους τα επιστρέψει ο Θεός διπλά και τρίδιπλα.

Το κλειδί είναι να είμαστε όλοι μαζί ο ένας για τον άλλο. Μαζί στις λύπες, μαζί και στις χαρές.

 

ετσι ειναι κοπελα μου απλα ειναι καποιες στιγμες που λες ειμαι αρκετα δυνατος διαυγης ωστε να κανω την υπερβαση και μεσα απο τις δυσκολιες να αναγεννηθω να παραμεινω δημιουργικος και πανω απ ολα ανθρωπος?

στενοχωριεμαι για το αντρα μου που τον εχει παρει απο κατω που νιωθει οτι εχει αποτυχει οτι εχει κανει λαθη κι οτι δεν θα προσφερει στον γιο του τα απαραιτητα,,και ξερεις ειναι εξαιρετικος πατερας ισως επειδη εγινε πατερας σε μεγαλη ηλικια η ισως επειδη ειναι ο χαρακτηρας του τετοιος, ειναι σπανιος ανθρωπος και αυτο βγαινει σε ολους του τομεις, απλα επαγγελματικα δεν του βγηκαν καποιες κινησεις και στενοχωριεται πολυ,, φοβαμαι μην τον βρει κανενα κακο ευτυχως παιρνει δυναμη απο την οικογενεια μας εχει ζητησει και βοηθεια, υποστηριξη απο καποιον ειδικο,,ελπιζω να ειμαι κι εγω αρκετα δυνατη να τον εμπνευσω απο την μερια μου για την υπερβαση που απαιτουν οι συγκυριες,,,οπως με στηριζει εκεινος σε δυσκολες στιγμες μου θελω να μπορεσω να τον στηριξω κι εγω,,,πολυ κλαμα αποψε απλα μου λειπει γιατι εφυγε για λιγες μερες για δουλεια για εξωτερικο και μου ειπε οτι δεν ειχε τιποτα σχεδον απο δουλεια κι ενιωθε ασχημα,,,

αλληλεγγυη ο ενας ως προς τον αλλον τιποτε αλλο κι οχι μονον αναμεσα στα μελη μιας οικογενειας αλλα και πιο περα

Link to comment
Share on other sites

στενοχωριεμαι για το αντρα μου που τον εχει παρει απο κατω που νιωθει οτι εχει αποτυχει οτι εχει κανει λαθη κι οτι δεν θα προσφερει στον γιο του τα απαραιτητα,,και ξερεις ειναι εξαιρετικος πατερας ισως επειδη εγινε πατερας σε μεγαλη ηλικια η ισως επειδη ειναι ο χαρακτηρας του τετοιος, ειναι σπανιος ανθρωπος και αυτο βγαινει σε ολους του τομεις,

Eγώ θα εστιάσω στα υπογραμμισμένα γιατί αυτά είναι που θα κληροδοτήσει στα παιδιά σας σαν την καλύτερη προίκα. Πρέπει εσύ να τον στηρίξεις να φανεί δυνατός στις αντιξοότητες. Πρέπει να μοιραστείτε το βάρος. Να του δείξεις ότι δε φταίει εκείνος που τα επαγγελματικά του δεν ανταποκρίνονται στις προσδοκίες του. Όλοι στο ίδιο καζάνι θα βράσουμε. Αλλά έχουμε ο ένας τον άλλο, πρέπει να γίνει έτσι.

 

αλληλεγγυη ο ενας ως προς τον αλλον τιποτε αλλο κι οχι μονον αναμεσα στα μελη μιας οικογενειας αλλα και πιο περα

Πιο σωστά δε θα μπορούσες να το πεις.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Eviri, συμφωνώ.

 

jackrussel, γενικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, για όλους μας... Και θα είναι... Θα παλέψουμε όμως!

(Μην στεναχωριέσαι. Άκου την... υπογραφή μου...)

 

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν θα ξεπεραστεί αυτό στην πατρίδα μας... θα διαρκέσει πολλά πολλά χρονιά ακόμα... ότι οι προγονοί μας κέρδισαν με αγώνες και αίμα καταριπτονται και εμείς καθόμαστε με σταυρωμένα χεριά και τα κοιτάμε να χάνονται και είμαστε στον κόσμο μας.οι μισοί Έλληνες είναι άνεργοι και αυτοί που εργάζονται ανέχονται τα πάντα και λένε ευχαριστώ, επειδή έχουν δουλειά.αν δεν γίνει κάτι να ανοίξουν θέσεις εργασίας και να κινηθεί η αγορά δεν θα βγούμε ποτέ από αυτό, αλλά αυτό ακριβώς θέλουν, δεν θέλουν να βγούμε από αυτό. όμως γιατί? ποιος είναι ο απώτερος σκοπός???????

εγώ θεωρώ ότι θέλουν τα εξής.

1. να μας φτάσουν να δουλεύουμε για 200-300 ευρώ το πολύ όλη μέρα κάθε μέρα ουτοσοτε, να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας για σκλάβους, τα ξένα δυνατά κράτη.

2. να πάρουν μέρη μας να τα εκμεταλευοντε προς όφελος τους (βλέπε αέριο, πετρελεοκτλ.)και πολλά αλλά παρόμοια αυτή είναι η αλήθεια, τουλάχιστον για το δικό μου φτωχό μυαλό, αυτή είναι βεβαία η δική μου προσωπική γνώμη που αν δεν την δούμε να κινηθούμε από τους καναπέδες μας...οδευουμε να γίνουμε σκλάβοι και μια αποικία και πόλοι από εσάς περιμένετε ότι θα βγούμε από την κρίση,,,

Link to comment
Share on other sites

εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν θα ξεπεραστεί αυτό στην πατρίδα μας... θα διαρκέσει πολλά πολλά χρονιά ακόμα... ότι οι προγονοί μας κέρδισαν με αγώνες και αίμα καταριπτονται και εμείς καθόμαστε με σταυρωμένα χεριά και τα κοιτάμε να χάνονται και είμαστε στον κόσμο μας.οι μισοί Έλληνες είναι άνεργοι και αυτοί που εργάζονται ανέχονται τα πάντα και λένε ευχαριστώ, επειδή έχουν δουλειά.αν δεν γίνει κάτι να ανοίξουν θέσεις εργασίας και να κινηθεί η αγορά δεν θα βγούμε ποτέ από αυτό, αλλά αυτό ακριβώς θέλουν, δεν θέλουν να βγούμε από αυτό. όμως γιατί? ποιος είναι ο απώτερος σκοπός???????

εγώ θεωρώ ότι θέλουν τα εξής.

1. να μας φτάσουν να δουλεύουμε για 200-300 ευρώ το πολύ όλη μέρα κάθε μέρα ουτοσοτε, να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας για σκλάβους, τα ξένα δυνατά κράτη.

2. να πάρουν μέρη μας να τα εκμεταλευοντε προς όφελος τους (βλέπε αέριο, πετρελεοκτλ.)και πολλά αλλά παρόμοια αυτή είναι η αλήθεια, τουλάχιστον για το δικό μου φτωχό μυαλό, αυτή είναι βεβαία η δική μου προσωπική γνώμη που αν δεν την δούμε να κινηθούμε από τους καναπέδες μας...οδευουμε να γίνουμε σκλάβοι και μια αποικία και πόλοι από εσάς περιμένετε ότι θα βγούμε από την κρίση,,,

 

Συμφωνώ μαζί σου...θέλουν σκλάβους...η δουλειά έχει γίνει πολυτέλεια πλέον και όσοι δουλεύουν λένε και ευχαριστώ....μας δείνουν δάνεια κάθε φορά με νέους όρους για να ξεπληρώνουμε τα παλιά δάνεια που μας έχουν δώσει....χρήμα στην χώρα για να υπάρξει ανάπτυξη δεν πέφτει καθόλου...η οικονομία δεν κινείται και θα έρθουν και χειρότερα!!

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ηδη ξεκινησει να παλευουμε για τα αυτονόητα.ρευμα , φαγητο κλτ κλτ!!!

στο κυλικειο του γυμνασιου που παει ο μεγαλος μου γιος μοιραζουν φρουτα και μικρογευματα για τα παιδια που δεν εχουν κολατσιο !!!και μη φανταστειτε οτι ειναι δωρεα του δημου ή του κρατους. ο κυλικειαρχης απο μονος του ο ανθρωπος και μαλιστα πολυτεκνος ο ιδιος κανει οτι μπορει. που παμε ρε παιδια.....

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που έχει αυξηθεί απο την κρίση είναι η αλληλεγγύη και η φιλανθρωπιά...ο κόσμος κάποτε δεν ενδιαφερόταν για το πλησίον του, τώρα νιώθει, καταλαβαίνει και βοηθάει όπως μπορεί!!! μόνο αυτό έχει επιτευχθεί όλα τα άλλα είναι στον πάτο...

 

Επιτέλους πότε θα πάει κάποιος πολιτικός εκεί στους τροικανούς και θα χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι!!! Πότε θα πει ήρθε το τέλος στο φαγοπότι της ΕΕ, μας ξεζουμίσατε, ήρθε η ώρα να πληρώσετε με χρήμα για ανάπτυξη!!! Πότεεεε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Αχ αυτο το θεμα ανοιχτηκε το 2008!!!!Τοτε εγω δεν μπορουσα να φανταστω οτι τα πραγματα θα ερχοντουσαν ετσι.Φυσικαα αλλιως θα ψηφιζα τοτε.. και αλλιως τωρα.Τοτε τα θεωρουσα ολα υπερβολη τωρα μια σκληρη πραγματικοτητα!Το μονο καλο στη ζωη μου απο την κριση ειναι οτι με απολυσανε μετα απο 11 χρονια στην εταιρια με βασικη θεση οταν τελιωσε το εξαμηνο του οαεδ και μεγαλωνω το παιδι μου!Δυστηχως σε λιγο καιρο θα πρεπει να ξανααβρω δουλεια.. γιατι τα ρισκα και τα ονειρα μιας αλλης εποχης.. τωρα ειναι ο εφιαλτης μας (χρεη).Τεσπα να εχουμε υγεια και εχει ο θεος.

Θα ψηφισω αυτο με το σωσιβιο!!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα ειμαι πολυ αισιοδοξο ατομο και θελω παντα να πιστευω οτι τα χειροτερα περασαν...

περασαν ομως η ερχονται σαν χιονοστιβαδα?

που πηγε η αισιοδοξια μου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...