Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρακαλώ πολύ τη Βοήθειά σας!!!!


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι νεο μέλος, έχω ενα μπέμπη σχεδον 5 μηνών και χρειαζομαι τη βοήθεια σας γιατί έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!

Γέννησα το μπεμπη στις 36 εβδομάδες με επείγουσα καισαρικη επειδη παρουσιασα χολόσταση και παρολο που προσπαθησαμε να το ρυθμίσουμε με φαρμακευτικη αγωγη τα χολικά οξέα συνέχισαν να ανεβαίνουν επικίκδυνα και αναγκάστηκα να γεννήσω πρόωρα. Είχα διαβάσει αρκετά για το θηλασμό αλλά όχι για όταν το μωρακι έρχεται πρόωρα (πολυ λιγα πραγματα πρόλαβα να διαβάσω).

Ο μπεμπάκος έμεινε στην απλή μονάδα παρακολουθησης για 9 μέρες. Αρχικά τον παρακολουθούσαν λόγω χαμηλού βάρους και μετά επεδή από την 3 μέρα και έπειτα παρουσίασε υπασβεστιαιμια. Έπαιρνε κάθε 6 ώρες συμπληρωμα ασβεστίου το οποίο και συνεχίσαμε και στο σπίτι για 3 μέρες μέχρι να σταθεροποιηθεί.

Στο μαιευτήριο οι παδίατροι στη μονάδα δε με αφηναν να θηλάσω επειδή είχε χαμηλό βάρος. Μου είπαν οτι έπρεπε να πάει 3 κιλά. Ζήτησα το θήλαστρο από την πρώτη μέρα, αλλά όσο και αν επέμενα δε μου το φέρνανε, γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα τους δεν χρειαζόταν ακόμη. Τη δευτερη μέρα μετά από πολύ έντονες πιέσεις μου το έφεραν , αλλά όχι συστηματικα. Πέρναγε το 3ωρο. Έβγαζα πολυ λίγο πρωτόγαλα, γύρω στα 10 ml αλλά όχι πάντα. Δεν ξέρω αν του το πηγαίνανε. Στο μαιευτήριο έτρωγε κάθε 3 ώρες. Τις 4 πρωτες μέρες που δεν είχα ακόμη γάλα έπινε μόνο ξένο, μετα 4 γευματα δικό μου και 4 ξένο. Όταν πήγα σπίτι τον έβαλα στο στήθος παρόλο που δεν έιχε φτασει τα 3 κιλά. Δεν ξέρω αν έκανα καλά, αλλά ο μπεμπης έπιασε το στηθος αμέσως. Κουραζόταν βέβαια γρήγορα και στην αρχή σταμάταγε στα 5-10 λεπτά. Καθε φορά που πείναγε τον έβαζα στο στήθος και όταν δεν ήθελε ή δε μπορουσε άλλο (όταν προσπαθούσα να τον βάλω πάλι στο στήθος ούρλιαζε και μασούλαγε τα χέρια του) του έδινα συμπλήρωμα (ή δικο μου αντλημένο ή σκόνη αν δεν είχα βγαλει πολυ). Στις 20 μέρες άρχισα να δουλέυω (είμαι ελεύθερος επαγγελματίας) 3 μερες την εβδομάδα περιπου 4-6 ώρες τη μέρα οπότε 3 φορές την εβδομάδα όταν έλειπα έπινε κατευθείαν από το μπουκάλι. Με αυτό το ρυθμό που είχα γύρω στο μήνα το γάλα που έβγαζα με το θήλαστρο μειώθηκε τραγικά. Τρόμαξα πολύ και έκλεγα συνέχεια . Το έψαξα λίγο παραπάνω και αυτό που άλλαξα ήταν κάθε φορά μετά το θηλασμο και αφού ο μπέμπης είχε πιει το συμπλήρωμα αντλούσα. Με πήγαιναν πίσω οι μέρες που έλειπα στη δουλειά αλλά το συνέχισα και σιγά σιγά ο μικρός καθόταν πιο πολύ στο στήθος και δεν έκλαιγε μετα. Όταν ξαναπείναγε (συνήθως στη μια ώρα) τον έβαζα πάλι στο στήθος και ως εκ θαύματος καθόταν. Ένα μήνα μετά σχεδον χωρίς να το καταλάβω πως έγινε και με θηλασμούς που κράταγαν και 2 ώρες σταμάτησε το συμπληρωμα και το αντλημένο έφτανε για τις ώρες που έλειπα.

Έχουμε 3 μήνες που θηλάζει και τώρα που έφτιαξε ο καιρός το παίρνω και μαζί μου στη δουλειά τις 2 μέρες που λείπω 6 ώρες και τον θηλάζω στο κενό μου. Τη μέρα που λείπω 4 ώρες τις περισσότερες φορές δεν τρώει. Σαν να με περιμένει. Επίσης έχω μαζέψει και στην κατάψυξη 15 σακουλάκια των 150 ml τα οποία δεν έχουν χρειαστεί ακόμη. Το πρόβλημά μου είναι το εξής. Πριν μια εβδομάδα προστέθηκαν άλλες 3 μέρες δουλειάς (δυο μέρες 6 ώρες και μια 4). Αυτές τις μέρες δεν προλαβαίνω με τίποτα να αντλήσω στο ενδιάμεσο ούτε να πάρω το μικρό μαζί μου. Οπότε περνάνε 6 ώρες έτσι. Ο μικρός σε αυτό το διάστημα τρώει μια φορά. Εγώ αντλώ μόνο πριν φύγω και όταν γυρίσω αφού τον θηλάσω.

Επειδή έχουμε κουραστεί και οι δυο για να καταφέρουμε να θηλάσουμε και επειδή θέλω να συνεχίσω για όσο θελει το μωρό μου φοβάμαι πάρα πολύ μη μου μειωθεί το γάλα. Δε θέλω να γυρίσω στη σκόνη. Η παιδίατρος πρότεινε γύρω στους 5,5 μήνες τις ώρες που θα λείπω να τρώει φρουτάκια. Πως σας ακούγεται αυτό? Τι μπορώ να κάνω για να διατηρήσω την παραγωγή μου?

Να δοκιμάσω και αυτό το τσάι?

Στο επόμενο μήνυμα έχω συμπληρώσει και τη φόρμα που έχει στο θέμα ΠΩΣ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος: 36.

Β. Το φύλο του βρέφους: αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία: επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη: μέγιστη τιμή 10,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο: έμεινε στην απλή μονάδα παρακολουθησης για 9 μέρες.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες: Στο μαιευτήριο: 13/10: 2400 14/10: 2350 15/10: 2290 16/10: 2350 17/10: 2350 18/10: 2400 19/10: 2400 20/10: 2450 21/10: 2450 Στο σπίτι: 28/10: 2660 01/11: 2880 11/11: 3300 18/11: 3680 21/11: 3900 28/11: 4115 05/12: 4500 14/12: 4740 28/12: 5205 16/01: 5700 30/01: 6035 14/02: 6260 05/03: 6705

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο: Τρωει καθε 2 με 3 ώρες. Όταν λέιπω μπορει να κάτσει κια 4 ώρες χωρίς να ζητήσει.

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: σε όλα, εκτός από τις ώρες που είμαι στη δουλεια. Του δίνει η πεθερά μου ή ο άντρας μου γάλα που έχω αντλήσει

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: πλέον καθόλου

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία: Ameda lactaline personal διπλής άντλησης

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

Κάθε Δευτέρα που λέιπω 4 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλεια 7β. 14.00 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος

Κάθε Τρίτη που λέιπω 4 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλεια 7β. 14.00 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος

Κάθε Τετάρτη που λέιπω 6 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλεια και μια όταν γυρίσω 7β. 16.00, 22:30 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος

Κάθε Πέμπτη που λέιπω 6 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλειά, και άλλη μια ενδιαμεσα 7β. 14.00, 17.00 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος Εκτός αν τον έχω πάρει μαζί μου οπότε θηλάζουμε

Κάθε Παρασκεύη που λέιπω 6 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλεια και μια όταν γυρίσω 7β. 16.00, 22:30 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος

Κάθε Σάββατο που λέιπω 6 ώρες: 7α. Μια άντληση πριν φύγω για δουλειά, και μια ενδιάμεσα 7β. 12.00, 15.00 7γ. 15 λεπτά από το κάθε στήθος Εκτός αν τον έχω πάρει μαζί μου οπότε θηλάζουμε

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : 6-8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: άλλες φορές 2 τη μέρα και άλλές μπορεί να κάνει και 3 μέρες να ενεργηθει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τα τεραστια μηνύματα. Επίσης τα edit έγιναν γιατι το κείμενο εμφανιζόταν μονοκόμματο και προσπαθουσα να το φτιαξω

Link to comment
Share on other sites

Κανείς? Αν δεν έχετε χρόνο για να απαντήσετε με λεπτομέρειες μπορείτε έστω να μου πείτε αν είναι αρκετές οι αντλήσεις με ένα ναι ή ένα όχι? Μήπως να κάνω ποστ σε άλλο σημείο στο forum?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω εγω θα συμφωνήσω με τον παιδιατρο. Καλύτερα φρουτάκια έστω και λίγο νωρίτερα πάρα να μπεις στη διαδικασία της σκονης. Δεν υπάρχει λόγος.

 

Προσωπική εμπειρια δεν έχω απο αντλησεις. Νομίζω αν χρειαζόταν παραπάνω γάλα θα έκανα μια άντληση ή το βράδυ πριν πάω για ύπνο ή πολυ νωρίς το πρωι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βeatha, πολύ στα πετατά να σου πω ότι συμφωνώ κι εγώ με την παιδίατρο . Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα (επιστροφή στη δουλειά καθημερινά για 8-9 ώρες) στους 5,5 μήνες. Έτσι αρχίσαμε με φρουτάκια τότε. Είχα και το θήλαστρο και αντλούσα πριν και μετά τη δουλειά, (μάξιμουμ 400 γραμμαρια την ημερά) ε, τελικά τα βγάλαμε πέρα. Μετά μπήκέ σιγά σιγά και το δεύτερο γεύμα και όλα καλά.

 

Ένα αντίστοιχο τσάι είχα πάρει κι εγώ, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η γεύση του και δεν επέμεινα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις 15 γεύματα στην κατάψυξη τα οποία λογικά φτάνουν για 2 μέρες την εβδομάδα επί 1 μήνα {έχεις περιθώριο να βγάλεις κι άλλα).

Στον 6ο μήνα ούτως ή άλλως θα ξεκινήσετε φρούτα, οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ no doubt Ο μπέμπης πίνει πλέον γύρω στα 200 μλ οπότε δεν είναι ακριβώς 15 γεύματα αλλά και πάλι φανταζομαι θα το βολέψουμε. Απλώς είμαι αγχώδης τυπος γενικά. Η μεγαλύτερη αγωνία μου είναι μηπως μειωθεί το γάλα επειδη μένει το στήθος χωρις το μπέμπη και χωρις το θήλαστρο για 6 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ no doubt Ο μπέμπης πίνει πλέον γύρω στα 200 μλ οπότε δεν είναι ακριβώς 15 γεύματα αλλά και πάλι φανταζομαι θα το βολέψουμε. Απλώς είμαι αγχώδης τυπος γενικά. Η μεγαλύτερη αγωνία μου είναι μηπως μειωθεί το γάλα επειδη μένει το στήθος χωρις το μπέμπη και χωρις το θήλαστρο για 6 ώρες

 

Το στήθος σου θα προσαρμοστεί στην απουσία του μωρού εκείνες τις ώρες. Συνέχισε να αντλείς όσο και όποτε μπορείς και χωρίς άγχος γιατί έτσι θα αποδίδεις καλύτερα με το θήλαστρο.

 

Η εισαγωγή στις στερεές καλό είναι να γίνει ΟΤΑΝ το μωρό ΣΟΥ είναι έτοιμο. Το ιδανικό για ξεκίνημα, χωρίς όμως πάλι να είναι σίγουρο ότι το μωρό θα είναι έτοιμο, είναι με το συμπλήρωμα του 6ου μήνα (δηλαδή στο ξεκίνημα του 7ου). ΑΝ το μωρό δείχνει σημάδια ετοιμότητας νωρίτερα, δοκιμάζεις νωρίτερα.

 

Δεν θέλω να σε αγχώσω μ' αυτά που γράφω ΑΛΛΑ θεωρώ πολύ σημαντικό το να κάνει ένα μωρό "καλή αρχή" με τις στερεές, όπου "καλή" για μένα είναι το να ξεκινήσει το μωρό όταν εκείνο (άρα ο οργανσιμός του) είναι πραγματικά έτοιμο, το οποίο δυστυχώς κάποιες φορές δεν συμπίπτει με το πότε βολεύει τη μαμά.

 

Εν ολίγοις, εκείνο που θέλω να πω είναι ότι σου εύχομαι από καρδιάς το μωρό σου να δεχτεί με ενθουσιασμό τις στερεές νωρίς και να τελειώνεις με το θέμα της άντλησης τάχιστα, όμως για να μην αγχωθείς και να μην αναγκαστείς να ζοριστείς ή να ζορίσεις το μωρό σου, θα σου πρότεινα να κρατήσεις την επαφή σου με την άντληση, ώστε το στήθος σου να μπορεί να αποδίδει στο θήλαστρο, όσο μπορείς, μέχρι να σιγουρευτείς ότι το μωρό σου πράγματι δέχεται τις στερεές σε τέτοια ποσότητα ώστε να μπορεί να καλυφθεί με αυτές τις ώρες που λείπεις.

Link to comment
Share on other sites

Το στήθος σου θα προσαρμοστεί στην απουσία του μωρού εκείνες τις ώρες. Συνέχισε να αντλείς όσο και όποτε μπορείς και χωρίς άγχος γιατί έτσι θα αποδίδεις καλύτερα με το θήλαστρο.

 

Αυτός ήταν ο βασικός μου προβληματισμός και με χαροποιεί πολύ αυτο που μου λες! Από τη στιγμή που οι ώρες απουσίας δεν είναι πρόβλημα για το στήθος δε με πειράζει καθόλου να συνεχίσω τις αντλήσεις στο σπίτι για άλλο 1 μήνα και να τρενάρω την εισαγωγή των στερεών γιατί και εγώ είχα ενδοιασμούς και από ότι κατάλαβα και η παιδίατρος δεν μου το πρότεινε με πολύ χαρά. Πιο πολύ σαν λύση ανάγκης. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερωσες για να με συμβουλέψεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...