Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρός Κα Αγλαϊα- Θέλει συνέχεια στήθος!!!


esme_d

Recommended Posts

Αρχικά θα ήθελα να σας συγχαρώ για την υπέροχη δουλειά που κάνετε και να σας τονίσω το πόσο σημαντικές είναι οι συμβουλές σας ιδίως στις νέες μανούλες που συνήθως είναι πελαγωμένες στην αρχή.

 

Έχω ένα αγοράκι 34 ημερών, το "πρόβλημα" είναι ότι κατά την διάρκεια της ημέρας θέλει να βρίσκεται συνέχεια στο στήθος και όταν λέω συνέχεια εννοώ ότι είναι βεντουζαρισμένο όλη την μέρα στο στήθος, την νύχτα κοιμόμαστε μαζί για να μπορώ να θηλάζω σε ξαπλωτή -πλάγια θέση και έτσι να ξεκουράζομαι και εγώ.

 

Παράλληλα θα ήθελα να τονίσω ότι εξαρχής , απο το μαιευτήριο δηλαδή, δεν μου δόθηκαν σωστές οδηγίες για αποκλειστικό θηλασμό. Η συμβουλή τους ήταν να το θηλάζω και επειδή το γάλα μου δεν θα ήταν αρκετό τις πρώτες μέρες να του δίνω και λίγο συμπλήρωμα. Την πρώτη μέρα το θήλασα αποκλειστικά και την δεύτερη μέρα ακολούθησα την συμβουλή των "ειδικών" για 3 μέρες περίπου, το ένστικτο μου όμως μου έλεγε ότι κάτι δεν πάει καλά έκοψα το συμπλήρωμα εντελώς και επικοινώνησα με έναν παιδίατρο τον οποίο μου είχε συστήσει μια γνωστή η οποία είχε δίδυμα και ήταν ευχαριστημένη απο τον συγκεκριμένο. Ο γιατρός με συμβούλεψε να ζυγίζω το μωρό 1 φορά την βδομάδα ( την ίδια μέρα και ώρα κάθε φορά) και αν δεν έπαιρνε ικανοποιητικό βάρος 120-180 γρ. εβδομαδιαία ή αν πεινάει κάθε 1 ώρα θα έπρεπε να δώσω συμπλήρωμα, επίσης μου είπε για χαμομήλι-τήλιο & γλυκάνισο για τους κολικούς και ότι σκέτο το χαμομήλι είναι καλό να του το δίνω, τέλος μου είπε να του μάθω πιπίλα γιατί μειώνει τις πιθανότητες του αιφνίδιου θανάτου....και άλλα πολλά, στην τελική κάτι δεν μου πήγαινε καλά με τον γιατρό και τον έκοψα. Έπειτα διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά αναφέρετε ώς σύμβουλος γαλουχίας και ενθουσιάστηκα και έτσι πήρα την απόφαση να ζητήσω την βοήθεια σας. Σας παραθέτω παρακάτω στοιχεία για να βγάλετε τα συμπεράσματα σας.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 29

Β. Το φύλο του βρέφους Άρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ/πρόκληση με αναρροφητήρα

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρίδιος

 

1. Όλες οι ζυγήσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

27/08 3.945 γεννηση

29/08 3603

03/09 3753

10/09 3893

17/09 4053

25/09 4200

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

Στην αρχή είχαμε ένα πρόγραμμα ανα 2ώρο-3ώρο, εδώ και 3 εβδομάδες περίπου θέλει συνέχεια στήθος με μικρές 30'λεπτες παύσεις

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει συνέχεια

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. Avent Phillips ηλεκτικό, το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές (χρειάστηκε να πάω στον οδοντίατρο λόγω σοβαρού προβλήματος) και άλλες φορές δε προλαβαίνω να αντλήσω αφού τον έχω συνέχεια στο στήθος!!

 

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). 8-9

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5-6

Επίσης έχω παρατηρήσει ότι τελευταία ενώ ανοίγει το στόμα του για να πάρει το στήθος δεν το κλείνει, κλαίει και κουνάει το κεφαλάκι του αριστερά δεξιά, προσπαθώ να τον ημεμήσω και τον τοποθετώ πάλι στο στήθος άλλες φορές η προσπάθεια είναι πετυχημένη και άλλες φορές πάλι όχι. Σκέφτηκα μήπως έχει πονάκια ή μήπως θέλει μόνο να πιπιλήσει και απο την ροή του γάλακτος εκνευρίζεται......... δεν ξέρω τι άλλο να υποθέσω!!!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...