Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η γυναικολόγος μου συνέστησε διακοπή του θηλασμού


Recommended Posts

aglaia και εμενα δεν με καλυπτε κοθολου ο ορος αλλεργια στο μητρικο γαλα και απο οτι καταλαβα οι παιδιατροι δεν γνωριζουν ακριβως περι τινος προκειται και το ευκολοτερο για αυτους ειναι η διακοπη του θηλασμου αφου δεν εχουν να προτεινουν τιποτα αλλο συγκεκριμενα και η παιδογαστρεντερολογος ειχε προτεινει την διακοπη χωρις ουτε ο ενας ουτε ο αλλος να ασχοληθουν ιδιαιτερα με το θεμα.Σ'ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


aglaia και εμενα δεν με καλυπτε κοθολου ο ορος αλλεργια στο μητρικο γαλα και απο οτι καταλαβα οι παιδιατροι δεν γνωριζουν ακριβως περι τινος προκειται και το ευκολοτερο για αυτους ειναι η διακοπη του θηλασμου αφου δεν εχουν να προτεινουν τιποτα αλλο συγκεκριμενα και η παιδογαστρεντερολογος ειχε προτεινει την διακοπη χωρις ουτε ο ενας ουτε ο αλλος να ασχοληθουν ιδιαιτερα με το θεμα.Σ'ευχαριστω.

 

valeri, στην ιατρική που έχουν σπουδάσει δεν έχουν συναντήσει τον όρο αλλεργία στο μητρικό γάλα. Η δε παιδογαστρεντερολόγος επίσης δεν συνάντησε πουθενά τη διακοπή ως συνιστώμενη μέθοδο για να αντιμετωπίσει κάτι που δεν έχει διαγνωστεί. Πρόκειται λοιπόν για προσωπικές αυθαιρεσίες που δεν έχουν καμία σχέση με την ιατρική.

 

Ευτυχώς είχες το θάρρος να μην επηρεαστείς από τις ασαφείς διαγνώσεις και από τις συστάσεις τους.;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γυναικολόγοι και παιδίατροι που μπορεί να μην το κατέχουν και καλά το θεμα αλλά δεν σε αποθαρύνουν.

Εμείς είμαστε 7,5 μηνών, θηλάζουμε και δεν έχω ακόμα περίοδο. Τον προηγούμενο μήνα ρώτησα την παιδίατρο αν πρέπει να δώσω ξένο γάλα γιατι νόμιζα ότι η μπέμπα δεν χόρταινε και μου είπε ακριβώς τις εξής κουβέντες "Θα είναι πολύ κρίμα να σταματήσεις τώρα που έφτασες μέχρι εδώ και να μην θηλάσεις το λίγότερο για ένα χρόνο"

Με αυτή της την κουβέντα με επανέφερε στον αρχικό μου στόχο και ακόμα θηλάζω και την ευχαριστώ για αυτό.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχίσω να διαβάζω με περιέργεια το θέμα αυτό, για νέες απόψεις κι εμπειρίες, επίσης μόλις έλαβα το νέο πρόγραμμα της la leche. Θα γίνουν 2 συναντήσεις με θέματα που πιστεύω ότι θα με βοηθήσουν και σίγουρα θα παραβρεθώ: Θηλασμός: Επιστημονικά Στοιχεία και Παραπληροφόρηση & Σκέψεις γύρω από τον Απογαλακτισμό.

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γυναικολόγοι και παιδίατροι που μπορεί να μην το κατέχουν και καλά το θεμα αλλά δεν σε αποθαρύνουν.

Εμείς είμαστε 7,5 μηνών, θηλάζουμε και δεν έχω ακόμα περίοδο. Τον προηγούμενο μήνα ρώτησα την παιδίατρο αν πρέπει να δώσω ξένο γάλα γιατι νόμιζα ότι η μπέμπα δεν χόρταινε και μου είπε ακριβώς τις εξής κουβέντες "Θα είναι πολύ κρίμα να σταματήσεις τώρα που έφτασες μέχρι εδώ και να μην θηλάσεις το λίγότερο για ένα χρόνο"

Με αυτή της την κουβέντα με επανέφερε στον αρχικό μου στόχο και ακόμα θηλάζω και την ευχαριστώ για αυτό.

 

Tι κρίμα να είναι τόσο λίγοι αυτοί οι γιατροί!

Ο γιατρός σας πάντως είχε πολύ δίκιο γιατί το πιο δύσκολο διάστημα του θηλασμού είναι στην αρχή, όσο περνάει ο καιρός γίνεται πιο εύκολο.

 

Ειδικά όταν μπαίνουν οι στερεές τροφές είναι ακόμη πιο εύκολο ειδικά για τις μητέρες που αντλούν λόγω απουσίας. Μπορούν σιγά σιγά να περιορίσουν και να σταματήσουν τις αντλήσεις. Οι περισσότερες καταφέρνουν να απαλλαγούν από τις αντλήσεις μεταξύ του 8ου και του 10ου μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

filaki μου καλο εμενα η γυναικολογος μου (κα Κορφιάτη - Νίκαια) μου εξετασε τον μαστο κανονικα οπως πριν και δεν μου ειπε τιποτα για προβλημα με το θηλασμο...ισα ισα μου εδωσε συγχαρητηρια μεσα στο ιατρειο δυνατα να τα ακουνε και οι αλλες ;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι οι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τί λενε...εμένα μια κολλητή μου φίλη που μένει πατρα και γέννησε και εκεί πήρε χάπια για να κόψει το θηλασμό γιατί .....είχε δίδυμα και ήταν πολύ κουραστικό να ξυπνάει τόσες φορές τη νύχτα και να μένει άγρυπνη!!!!!!!!! Μάλιστα τη λύση της τη βρήκε ο γυναικολόγος της για να τη σώσει από την ταλαιπωρία!!!!

 

και σα να μην έφτανε αυτό, συμβούλεψε την αδερφή της που μένει αθήνα να μή θηλασει καθόλου (όταν με το καλό μείναι έγκυος) με την τρομακτική ατάκα "Γιατί τα δικά μου τί έπαθαν που δε θήλασαν???" ως επιχείρημα....

Link to comment
Share on other sites

filaki μου καλο εμενα η γυναικολογος μου (κα Κορφιάτη - Νίκαια) μου εξετασε τον μαστο κανονικα οπως πριν και δεν μου ειπε τιποτα για προβλημα με το θηλασμο...ισα ισα μου εδωσε συγχαρητηρια μεσα στο ιατρειο δυνατα να τα ακουνε και οι αλλες ;)
Σ΄ευχαριστώ yoginάκι μου! Σε λίγες μέρες έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και θα το συζητήσω μαζί του κι από κοντά. Πάντως μετά από την τηλ. επικοινωνία που είχα μαζί του έχω επιδοθεί σε ένα γκάλοπ σε όλους τους γυναικολόγους των φίλων μου για να μάθω τί σκέφτονται για την περίπτωση μου... ε λοιπόν, οι απόψεις τους διίστανται... Άκουσα και μπράβο, άκουσα και ούτε κρύο ούτε ζέστη... αλλά ότι ο μαστός μου ταλαιπωρείται δεν μου το είπε κανείς άλλος...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο γυναικολογος μου που ειχα μεχρι προδφατα μου ειπε οτι δεν κανει να θηλασω το μωρο πανω απο τους 6 μηνες γιατι θα παθει εξαρτηση απο το θηλασμο και θα ειναι ενα αβουλο ον και δεν θα μπορεσει να ανεξαρτοποιηθει!!!!!!βεβαια δεν το ακουσα γιατι μου φερθηκε εντελως μαλ@#@^%$@να

2 βδομαδες πριν γεννησω αναγκαστηκα να αλλαξω γιατρο γιατι μου ελεγε οπτι το μωρο ειχε περιτυληξη ομφακιου λωρου και θα πηγαιναμε με καισαρικη!!!!

ευτηχως πηγα σε αλλον και γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο μαλιστα!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

και εμενα ο γυναικολογος μου που ειχα μεχρι προδφατα μου ειπε οτι δεν κανει να θηλασω το μωρο πανω απο τους 6 μηνες γιατι θα παθει εξαρτηση απο το θηλασμο και θα ειναι ενα αβουλο ον και δεν θα μπορεσει να ανεξαρτοποιηθει!!!!!!
Καλά αυτά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ βλακείες.... κι όμως τα λένε..... κι είναι κι επιστήμονες.... κρίμα...
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εφοσον το φυσιολογικό ειναι να θηλάζει η γυναικα για 2 χρονια και τοτε νομιζω οτι οποιαδήποτε προτροπη γυναικολογου για διακοπη θηλασμου δηλώνει μονο ποσο ασχετος μπορει να ειναι με το θέμα. Ευελπιστω οτι τα πραγματα θα αλλαξουν μιας και οι γυναικες σιγα σιγα ξυπνάνε η μια λεει στην αλλη κτλ...μονο την αλυσιδα απο εδω να παρεις και να δεις σε ποσες γνωστες εχω μιλήσει κλτ φτάνει...αλλα δεν ειναι αρκετη :)

Χτες μια γνωστη πηρε το χαπι για να κοψει το γαλα της και μετα της ειπε η κοινη μας φιλη οτι ξερω απο αυτα και μιλησαμε με την κοπελα και της ειπα να μην παρει αλλο χαπι και να το κοψει σιγα σιγα μονη της πινοντας και φασκομηλα. Ο βλαμμενος ο γυναικολογος δεν μπορουσε να το πει αυτο....η κοπελα εχει και μια κυστουλα στο στηθος και με τη δική μου λογικη το να κόψει βιαια το γαλα και να γινει τουμπανο απο το πρηξιμο και τον πονο δεν θα την βοηθουσε σε τιποτα αν δεν εκανε και τιποτα χειροτερο :(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...