Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS Υπερπαραγωγη γαλακτος!!!!!!!!!!!


valent

Recommended Posts

Καλησπερα,

εχουμε ξεκινησει την κρεμα βανιλια εδω κ 2 εβδομαδες,αν και την ειχαμε κοψει στο ενδιαμεσο λογω ψιλοκρυωματος.Ακομα δεν εχουμε συμπληρωσει κανονικο γευμα ειμαστε στις 6 μεζουρες συν του οτι δοκιμαζουμε και τα φρουτα με οχι μεγαλη επιτυχια.

Το προβλημα ομως το εχω εγω τα μεσημερια ειμαι παντα στη δουλεια οποτε μεχρι τωρα το εβγαζα και το εδινε η πεθερα μου την επομενη μερα στο μεσημεριανο γευμα.Τωρα ομως το γευμα αυτο εχει αντικατασταθει με την κρεμα.Τις τελευταιες μερες το στηθος μου γεμιζει υπερβολικα το μεσημερι σε σημειο να δουλευω και να μην μπορω να κανω ησυχια απο το πρηξιμο.

Πως θα γινει να κοψω η εστω να μειωσω την ποσοτητα του γαλακτος που εχω την συγκεκριμενη ωρα.Τις υπολοιπες ωρες ειμαι σπιτι και μπορω να θηλαζω το μωρο εγω οποτε και να το βγαζω το μεσημερι για να του το δινω αργοτερα μαλλον ασκοπο ειναι.Παρεπιπτοντως εχω ηδη γεμισει ενα συρταρι της καταψυξης με αποθεμα!!!!

Α και για να μην ανοιγω αλλο τοπικ και γινομαι κουραστικη μπορειτε να μου πειτε ενα καλο προγραμμα που να ξεκιναει με πρωτο γευμα γαλα το πρωι στις 8.00.Δηλαδη τι ωρα να δινω την φρουτοκρεμα και τι ωρα την κρεμα-βανιλια και ποτε να πινει ενδιαμεσα γαλα?Εχω λιγο μπερδευτει....

Να προσθεσω οτι ακομα δεν εχει κοψει το βραδυνο ξυπνημα δηλαδη στις 02.30 τρωμε παντα γαλα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Valent

Αυτό που θέλω να σου πω εγώ είναι πως αυτό το "πρήξιμο" στο στήθος θα σου υποχωρήσει σιγά σιγά και είναι μόνο σύμπτωμα των πρώτων ημερών που εφαρμόζεις αυτό το πρόγραμμα. Σιγά σιγά θα προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και δε θα σε ενοχλεί πια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το πρήξιμο θα φύγει. Αν δεν μπορείς να το αντέξεις βγάζεις λίγο με το θηλαστρο ή με το χέρι στο μπάνιο ...

 

Τώρα το σωστό για το πρόγραμα του είναι αν βάλεις φρούτο στις 10.30-11 μετά στις 13-14 γάλα και μετά στις 16-17 (αναλόγως πότε πεινάσει) την κρέμα. Η Αγλαΐα πάντα συμβουλέυει ένα γεύμα στερεά μετά θηλασμός, μετά άλλο γεύμα στερεά τροφή

 

Οι επίσημες οδηγίες λένε ότι δεν αντικαθιστάς τον θηλασμό με γεύμα, εκτός αν το αντικαταστήσει μόνο του το παιδί. Ο θηλασμός, δηλαδή το στήθος προσφέρεται πάντα μεταξύ 2 γευμάτων στερεών τροφών. Βέβαια τώρα αν πηγαίνεις δουλειά είναι πιο δύσκολά τα πράγματα, εγώ όμως συνέχισα να αφήνω γάλα μέχρι που σιγουρεύτηκα ότι η μικρή τρώει όλο το γεύμα και δεν θέλει γάλα - στήθος μετά. Ακόμα και τώρα αφήνω πάντα ένα γεύμα γάλα πίσω γιατί μπορεί να κάνει περίεργα, να μην θέλει τα φρούτα κλπ...

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Αφού δεν κάνει ακόμα πλήρες γεύμα, δεν συμπληρώνεις με γάλα μετά; Δηλαδή αν φάει 3,5,7 κουταλιές φρούτα μετά δεν θέλει γάλα;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ FELIΝIDOC ΣΤΙΣ ΩΡΕΣ!!! ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΖΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ. ΞΕΚΙΝΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ, ΜΕΤΑ ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΝΟΡΜΑΛ ΩΡΑ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ Ο,ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ....

Link to comment
Share on other sites

Το πρήξιμο θα φύγει. Αν δεν μπορείς να το αντέξεις βγάζεις λίγο με το θηλαστρο ή με το χέρι στο μπάνιο ...

 

Τώρα το σωστό για το πρόγραμα του είναι αν βάλεις φρούτο στις 10.30-11 μετά στις 13-14 γάλα και μετά στις 16-17 (αναλόγως πότε πεινάσει) την κρέμα. Η Αγλαΐα πάντα συμβουλέυει ένα γεύμα στερεά μετά θηλασμός, μετά άλλο γεύμα στερεά τροφή

 

Οι επίσημες οδηγίες λένε ότι δεν αντικαθιστάς τον θηλασμό με γεύμα, εκτός αν το αντικαταστήσει μόνο του το παιδί. Ο θηλασμός, δηλαδή το στήθος προσφέρεται πάντα μεταξύ 2 γευμάτων στερεών τροφών. Βέβαια τώρα αν πηγαίνεις δουλειά είναι πιο δύσκολά τα πράγματα, εγώ όμως συνέχισα να αφήνω γάλα μέχρι που σιγουρεύτηκα ότι η μικρή τρώει όλο το γεύμα και δεν θέλει γάλα - στήθος μετά. Ακόμα και τώρα αφήνω πάντα ένα γεύμα γάλα πίσω γιατί μπορεί να κάνει περίεργα, να μην θέλει τα φρούτα

κλπ...

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Αφού δεν κάνει ακόμα πλήρες γεύμα, δεν συμπληρώνεις με γάλα μετά; Δηλαδή αν φάει 3,5,7 κουταλιές φρούτα μετά δεν θέλει γάλα;

 

Ναι και φυσικα του συμπληρωνω και γαλα μετα,παντα αφηνω γευμα αν και τελευται δεν το τρωει ολο.

Α και κατι αλλο αν φαει κρεμα 16-17 τι ωρα να του δωσω γαλα για βραδυνο?

Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια τωρα πηρα μια ιδεα πως πρεπει να ειναι το προγραμμα του.

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς που τρώμε και τα 3 γεύματα στερεάς τροφής κάνουμε τα εξής (με μερικές αποκλείσεις βέβαια)

 

7-θηλασμός

10-φρούτα

13.30 - φαί (κρεατοχορτόσουπα)

16 - θηλασμός ή γάλα δικό μου σε μπιμπερό αν δεν προλάβω να γυρίσω

18.30-γιαούρτι (ή ρυζάλευρο ή θηλασμός)

21-θηλασμός και ύπνος

 

Αν ξέρω ότι θα γυρίσω νωρίς δεν αντλώ, αν δεν προλαβαίνω αντλώ ένα γεύμα....

 

Αυτό το πρόγραμμα βολεύει εμάς, εσύ θα βρεις αυτό που βολεύει εσένα

Αν φάει περισσότερο στο ένα γεύμα μπορεί να μην πεινάει στο επόμενο τόσο πολύ....

 

Αν φάει στις 17 όλη την κρέμα το πιθανότερο είναι να ξαναπεινάσει στις 3 με 4 ώρες οπότε πράττεις αναλόγως

Τα παιδιά που θηλάζουν συνεχίζουν να το κάνουν και μεταξύ των γευμάτων και είναι καλό να μην αφήνεις όλη μέρα να περνάει χωρίς θηλασμό και να του δίνεις μόνο πρωί-βράδυ όπως τα παιδιά που δεν θηλάζουν....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

μέχρι χθες, το μεγαλύτερο διάστημα ύπνου του μωρού μου ήταν το πολύ 2 ώρες. Χθες το βράδι μετά το μπάνιο, της έβαλα μια κρέμα με λεβάντα και ηρέμησε τόοοοσο πολύ (?) που την ξύπνησα εγώ 2 φορές τη νύχτα γιατί είχε πετρώσει το γάλα και πονούσε το στήθος μου! έφαγε βέβαια πρόθυμα,είναι φαγανούλα, στις 42 μέρες ήταν 5.700 γρ και 57. 5 ύψος.

Τα ερωτήματα τώρα είναι τα εξής;

Τί ακριβώς σημαίνει "εδραιώθηκε η γαλουχία";

Σαφώς και εύχομαι να κοιμάται περισσότερες ώρες, αλλά το γάλα τί θα το κάνω;

Πρέπει να πάρω θήλαστρο; (εργάζομαι από το σπίτι)

Ποιό είναι το ιδανικό (τηρουμένων των αναλογιών) ωράριο σίτισης ενός μωρού σ' αυτή την ηλικία;

Αν έρθει η πολυπόθητη περίοδος που θα κοιμάται όλη νύχτα, τί θα γίνεται το γάλα, βράχος; :shock:

Παρακαλώ, Αγλαία και έμπειρες μανούλες δώστε μου τα φώτα σας... :)

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μην ανησυχείς... το στήθος "μαθαίνει" στις ανάγκες του μωρού και αντιστοίχως "προσαρμόζεται". Δηλαδή αν αυτό συνεχιστεί και το μωρό κάποιες φορές δε "ζητάει", το στήθος σου θα πάρει το μήνυμα και θα σταματήσει να γίνεται "τούμπανο" εκείνες τις ώρες!!!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Α! Και βέβαια να μην ξεχνάμε ότι τα μωράκια έχουν και πισωγυρίσματα... Αύριο μπορεί να σου ξυπνήσει για παράδειγμα και να λαχταράει γαλατάκι!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα, μην ανησυχείς! Το στήθος σου σε μερικές μέρες θα προσαρμοστεί και δε θα πρήζεται, κι όταν αρχίσει να κοιμάται το βράδυ θα γίνει το ίδιο...αφού δουλεύεις στο σπίτι δεν νομίζω ότι χρειάζεται να αντλεις, εκτός αν θέλεις να έχεις ένα μικρό απόθεμα για την περίπτωση που θα χρειαστεί να λείψεις...κατά τη γνώμη μου άφησε το στηθος να αυτορυθμιστεί και αν σε πονάει πολύ, βγάλε λίγο, όσο χρειάζεται για να μην πονάς!!!Αντε, τα δύσκολα πέρασαν, τώρα θα το απολαμβάνεις περισσότερο!!!Καλή συνέχεια!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί ακριβώς σημαίνει "εδραιώθηκε η γαλουχία";

 

Ο αδένας του μαστού ξεκινά την ανάπτυξή του στην εφηβεία, συνεχίζει να αναπτύσσεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και ολοκληρώνει την ανάπτυξη του μετά από 6 εβδομάδες πλήρους γαλουχίας. Δηλαδή γαλουχίας που καλύπτει πλήρως τις ανάγκες τουλάχιστον ενός παιδιού. Κατά την διάρκεια αυτών των 6 εβδομάδων φαίνεται ότι τα γαλακτοκύτταρα (τα κύτταρα που παράγουν γάλα και είναι σαν μικρά μπαλονάκια) αποκτούν πολλούς υποδοχείς προλακτίνης. Δηλαδή γίνονται πολύ ευαίσθητα στην προλακτίνη και ακόμη και όταν κυκλοφορεί λίγη αυτά παίρνουν το μήνυμα και παράγουν γάλα.

 

Τις πρώτες μέρες της γαλουχίας κυκλοφορεί μια μεγάλη ποσότητα ορμονών που ρυθμίζει την παραγωγή γάλακτος. Όσο περνούν οι μέρες τόσο οι ορμόνες μειώνονται αλλά το γάλα εξακολουθεί να παράγεται γιατί τα γαλακτοκύτταρα έχουν μάθει καλά τη δουλειά τους.

 

Τις πρώτες μέρες το γάλα παράγεται σε μεγάλη ποσότητα και τις ώρες που το μωρό δεν θηλάζει, με την εδραίωση της γαλουχίας το γάλα παράγεται ελάχιστα τις ώρες που το μωρό δεν θηλάζει και ο κύριος όγκος της παραγωγή περιορίζεται την ώρα που το μωρό θηλάζει.

 

Σαφώς και εύχομαι να κοιμάται περισσότερες ώρες, αλλά το γάλα τί θα το κάνω;

Πρέπει να πάρω θήλαστρο; (εργάζομαι από το σπίτι)

 

Αν νιώθεις απλά βάρος μην κάνεις τίποτα. Αν όμως νιώθεις δυσφορία θα πρέπει να βγάλεις λίγο με το χέρι να ανακουφιστείς. Συνήθως μία ποσότητα 15-30ml (1-2 κουταλιές της σούπας) είναι αρκετή για να νιώσεις ανακούφιση.

 

Αν αντλείς το γάλα δεν αφήνεις το στήθος να προσαρμοστεί στο καινούργιο ωράριο.

 

Ποιό είναι το ιδανικό (τηρουμένων των αναλογιών) ωράριο σίτισης ενός μωρού σ' αυτή την ηλικία;

 

Το ωράριο που θέλει το μωρό! :wink: Αρκεί να ανατπύσσεται καλά!

 

 

Αν έρθει η πολυπόθητη περίοδος που θα κοιμάται όλη νύχτα, τί θα γίνεται το γάλα, βράχος; :shock:

 

Όταν το γάλα παραμένει στο στήθος, συγκεντρώνεται ο παράγοντας αναστολέας γαλουχίας και σιγά σιγά η παραγωγή μειώνεται. Γι αυτό και αν θέλεις να προσαρμοστεί το στήθος σε μικρότερη παραγωγή, είναι καλύτερα να μην αντλείς.

 

Αν το μωρό χρειάζεται επιπλέον γάλα, κάνει πιο συχνούς θηλασμούς, εκκρίνεται περισσότερη προλακτίνη, αυξάνεται η παραγωγή. Οι αυξομειώσεις της παραγωγής μπορούν να συμβούν πάρα πολλές φορές στη διάρκεια του θηλασμού.

 

Όπως καταλαβαίνεις η γαλουχία είναι ένα δυναμικό φαινόμενο ιδιαίτερα ευέλικτο που μπορεί και προσαρμόζεται σε πολύ διαφορετικές καταστάσεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλά, έχω πάθει πλάκα με τη σοφία και την τελειότητα της φύσης, αλλά και με την αμεσότητα και τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ καλές μου νεράιδες! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

αγαπημένες φιλες.είμαι μητέρα δυο αγοριων και μιας κορούλας μόλις 15 ημερών.θήλασα τα δυο μου αγόρια αποκλειστικά με μητρικό θηλασμό και τώρα συνεχίζω με τη νεογέννητη κορούλα μου. δεν υπάρχει ομορφότερο πραγμα από το θηλασμό.μην φοβαστε το πρήξιμο. οσο το μωρό τραβάει το στήθος προσαρμόζετε στις ανάγκες του μωρού.θηλάστε άφοβα.ολες μπορείτε να τα καταφέρετε.!!052736lnq5opgun508qpb3stl03rdbs234.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...