Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένα μικρό αστεράκι γεννήθηκε σήμερα!(maria_pa)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημερα σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σας και παλι!

 

Ηρθα νας σας πω την μικρη μου ιστοριουλα πως αρχισε εκει που δεν το περιμενε κανεις φυσικα!!!Οπως καθε απογευμα εκανα το μπανιο μου και σκεφτηκα να παω με το αμαξι μετα απο λιγο καιρο οδηγησης με την μανα μου σε μια φιλη της για καφε!ως εκει η αποσταση ηταν με το αμαξι 5 λεπτα μονο, φτασαμε και με το που φτασαμε και καθησα στο καναπε ζητησα ενα νερο παγωμενο πινω λιγο και νιωθω χαμηλα να φευγουν ουρα οχι ομως πολλα σαν ακρατεια και εκεινη την ημερα εντελως τυχαια φυσικα δοκιμασα της τεννα σερβιετες για μετα τον τοκετο να δω πως ηταν, οποτε ηταν λιγα και τα ουρα ειχα την σερβιετα αυτη δεν τρομαξα αλλα λεω παω τουαλετα ή εχω ακρατεια ή μπορει και να σπανε τα νερα! ολοι χαρα η μανα μου με την φιλη της εγω στον κοσμο μου λεω καλα καταρχας επεμενα οτι ειναι ακρατεια και λεω σιγα μην γεννησω 1 του μηνα τοσο γρηγορα ειχαμε πει για ως 11 αυγουστου μετα το καναμε 6-8 με προκληση και ελεγα αποκλειεται....

 

Λοιπον παω τουαλετα βλεπω στην σερβιετα πολυ υγρη και μια τεραστια κιτρινη βλεννα που επιανα σχεδον ολη την σερβιετα αυτο με εκανε να νιωθω παραξενα παρα η ακρατεια που φευγανε πολυ αργα τα νερα....πηρα την μαια μου πρωτα της τα λεω μου λεει ψυχραιμια μπορει να ειναι οντως τα νερα και να ειναι υψηλη ριξη οποτε να μην γεννας και σημερα αλλα και αυριο η σε 2 μερες.εχεις σχεδον 2 ωρες μπροστα σου μην αγχωθεις κανε ενα ντουσ πηγαινε ιασω να σου κανουν μια εξεταση που με ενα δεικτη δειχνει αν οντως εχουν σπασει τα νερα. οσο ψυχραιμη μπορουσα να ημουν τα νερα κυλουσαν συνεχως, παιρνω τον αντρα μου και τον πατερα μου τηλ να ερθουν κιολας να παρουν το αμαξι μου απο εκει και φευγω με την μητέρα μου και την φιλη της το δικο της αμαξι για ιασω, ο αντρας μου παιρνει ηδη αυτος τις βαλιτσες και ερχοταν με τον πατερα μου απο πισω με το αμαξι μου.

 

Φτανουμε ιασω (τελικα ντουσ δεν εκανα) πηγαινω στο -1 λεω τα σχετικα στις κοπελες και αφηνω ολους πισω και με παιρνουν μεσα.....(τελικα νομιζα οτι θα ξαναβγαινα αλλα τους ειδα νωρις το πρωι)! με κοιτανε οι μαιες λενε γεννα ειναι οντως τα νερα, εχουμε τοκετο! θα σας ετοιμασουμε. εμεινα μιση ωρα με μια ωρα σε ενα δωματιο που εκει αλλαξα εδωσα τα ρουχα μου, μου κανανε κλισμα οχι ξυρισμα επειδη ημουν οκ, πηρανε ιστορικο ακουγα το μωρακι μου, εκανα ντουσ μετα το κλισμα ηρθε εκει καρδιολογος μου κανανε καρδιογραφημα και πιεση ολα μια χαρα και οσο μπορουσα ημουν ψυχραιμη, οι μαιες πηρανε τηλεφωνο το γιατρο μου και την μαια μου για να ερθουν μετα απο μια ωρα, απο τις 7.50 το απογευμα μεχρι τις 9 περιπου ημουν εκει μονη και δεν ενιωθα τιποτα απαρα μονο συνεχως να τρεχουν αυτα τα νερα!!! 9.15 με πανε στο δωματιο των ωδινων που εκει περασα και ολη την ωρα του τοκετου τελικα. Παλι ερχονται μαιες με ρωτανε διαφορα παει η ωρα 9.50 εκεινη την ωρα βλεπω τον αντρα μου ντυμενο στα πρασινα, χαρηκα επειδη ηδη ειχα αρχισει να νιωθω μονη και αγχος. Μετα απο λιγο να και η μαια μου με ετοιμαζει με πλενανε χαμηλα απο κατω με μια κανατα συνεχω να τρεχει πανω το νερο βεβαια εγω δεν εβλεπα. Μου βαζει ορο η μαια μετα απο λιγο και μιλησουμε και οι 3 σαν να μην συμβαινει τιποτα ειχα κατα τις 10.15 ηδη κατι ψιλοπονακια και η μαια με κοιταει απο κατω νιωθω ενα χερι κοριτσια μεσα μου αλλα πολυ ψηλα, μου λεει εχεις αρχισει να κανεις διαστολη αλλα θα αργησουμε μας βλεπω αυριο να γεννας εκει λεω καλα καταλαβα, μεσα σε 20 λεπτα που μου ειπε αυτο αρχισα να ποναω πιο πολυ ομως και εκανα τις αναπνοες οσο μπορουσα διοτι για να πω την αληθεια εγω πονουσα καθε 5 λεπτα αν και δεν κρατησα ρολοι γιατι ηταν η αρχη και ομως πονουσα εκανα αναπνοες ιδρωνα λιγο με κοιταει 11.05 παλι η μαια απο κατω μου λεει παμε καλα τελικα θα γεννησουμε πριν τις 4 και ισως και πριν τις 3 δεν το περιμενα πιανω το κεφαλι εχουμε διαστολη 3! Εγω χαρηκα και συνεχιζα να ποναω ο πονος οντως ειναι σαν περιοδο και σε χτυπαει δυνατα σαν σουβλιες και φευγει ομως!

 

Δηλαδη αντέχεται ανετα ειδικα στην αρχή με διαστολη 3 για καποιες θα ειναι παιχνιδι, εμενα με ενοχλουσε για να ειμαι ειλικρινης περιπου μιση ωριτσα μονο πονουσα και 11.35 φωναζει η μαια να κανω την επισκληριδιο, την κανω λοιπον δεν ποναει καθολου για οσες κανουν, καθεσαι ορθη γωνια στο κρεββατι ακινητη και στην κανουν πισω. κρατησε 5 λεπτα, η ενεση ποναει πιο πολυ να σκεφτειτε! απο την στιγμη που εγινε η επισκληριδιο η διαστολη αρχισε να γινεται πιο γρηγορα να προχωραμε πιο γρηγορα και φυσικα ο πονος περασε σε 10 λεπτα σαν να μην συμβαινει τιποτα δια μαγειας και δεν μουδιαζεις που εχω ακουσει, κουνας ποδια, χερια, λεκανη κανονικοτατα ολα, απλως δεν πονας!!! περασε μια ωρα μετα την επισκληριδιο με κοιτα ξανα η μαια βαζει χερια απο κατω μου λεει κατα τις 1 η ωρα παιρνω το γιατρο τηλεφωνο να ερθει τωρα μπορει να γεννησουμε και 2.30!στις 1.30 ειχα διαστολη 5! Ο γιατρος ηρθε στις 1.30 μιλησαμε με ειδε με κοιταξε απο κατω μου λεει σαββατιατικα ο κοσμος τετοια μερα ειναι στις παραλιες τετοια βραδυα δεν γεννανε χεχε.... μου εκανε πλακα και ελεγε διαφορα εκει,εγω συνεχιζα να μην ποναω αλλα απο κατω να νιωθω πιεση σαν να θελω να παω τουαλετα για κακακια μου,2.15 με κοιταει η μαια παλι διαστολη 9.5 μου λεει πρεπει να αρχίσεις λιγο να σπρωχνεις και να παμε ετοιμες μεσα στο γιατρο, οποτε εσπρωξα και εκει με την μαια μαζι και τον αντρα μου εσπρωξα περιπου 5 φορες μεχρι να φανει καλα καλα το κεφαλακι της μικρης μου και με το που φανηκε,μου λεει παμε μεσα γρηγορα ερχεται σε 3 σπρωξιες γεννας η ωρα ηταν 2.40! ερχεται αυτος που με μετακινησε απο το ενα κρεβατι στο αλλο και με παει στο χειρουργειο εκει που γινονται οι τοκετοι.

 

εκει λιγο ειχα αγχος αρκετο, αλλα λεω σε λιγοτερα απο 4 λεπτα θα γεννησω οποτε....σε κρεββατι εισαι και εκει την ωρα της εξωθησης μου βαλανε τα ποδια σε κατι κρικους για αντισταση και δυναμη τα χερια σε χειρολαβες να πιανομαι,χαρτια γυρω απο τα ποδια μου μεχρι κατω τις γαμπες ανοιξα τα ποδια και ηταν πισω ο αντρας μου 2 μαιες και μπρστα ο γιατρος μου,η μια μαια εσπρωξε αρχικα την κοιλια μου οταν ο γιατρος ειπε ελα μαρια παμε ελα σπρωξε λιγο ακομα πιο δυνατα μην αφηνεις να παρεις ανασα και σε 2 σπρωξιματα ακουω τον γιατρο να λεει πω πω μια μπεμπα που ερχεται ομορφη να την να την και την τραβαει και εκει την βλεπω και ειχα παθει κοριτσια δεν πιστευα στα ματια μου οτι αυτο το μωρουλι το πλασματακι ηταν μεσα μου και ηταν δικο μου!!ο αντρας μου πισω μου χαιδευε το κεφαλι μου και εκλαιγε μολις την πηρε η μαια εκει μπρστα μου να την σκουπισει τοτε ακουσα και το κλαμα της και μου την φερνει πανω μου οσο ο γιατρος συνεχιζε να κανει την δουλεια του και εγω φυσικα ζουσα σε μια απολυτη ηρεμια και ευτυχια δεν καταλαβαινα τιποτα την κοιτουσα την μικρη μου και εκεινη ανοιχτοματα που την ειπανε οι μαιες δεν έκλεινε τα ματακια της αν και δεν εβλεπε φυσικα αλλα το ματι γαριδα!!!ηταν υπεροχη 3.650!54 εκ.!με πολυ μαλλακι και ζωηρο κλαματακι! δεν παρουσιασε ικτερο και ολα πηγαν τελικα μια χαρα! η συνεχεια περι ιασω και ανανηψης που δεν ειναι τιποτα, απλα καθεσαι σε μια αιθουσα στο κρεβατι και περιμενεις μιαμιση ωριτσα θα τα γραψω αλλη στιγμη!

 

το πιο σημαντικο ηταν αυτη η εμπειρια και να ξερετε οτι αν ειστε ψυχραιμες και ακουτε την μαια εκει και τον γιατρο σας ολα θα ειναι αψογα και φυσικα ειναι αληθεια οτι ολα τα ξεχνας αυτα! το μονο που λες ειναι αντε θελω το μικρο μου εδω διπλα μου οσο εισαι στο μαιευτηριο!! λαχταρας οσο τιποτα αλλο ποτε!!!σ ας φιλω ειμαι πολυ ευτυχισμενη και σαν πρωταρα πολυ ευαισθητη με ανασφαλειες για τα να θεματα της αναπτυξης του κτλ ελπιζω να τα καταφερω ομως και οπως δεν με δυσκολεψε τελικα η μικρη μου μπεμπουλα το μικρο μου αστερακι και στην εγκυμοσηνη 9 μηνες και στο τοκετο που μονη της τελικα ηρθε χωρις προκληση και γεννησα σε 4 ωρες περιπου ετσι και εγω θελω να μην την δυσκολεψω και να τα την δω οπως καθε μανουλα ευτυχισμενη ηρεμη και γερη!

 

ευχαριστω το parents παρα πολυ και ολα τα μελη που με βοηθησαν να μαθω πολλα 9 μηνες, που γνωρισα μανουλες, καναμε κουβεντες ειναι καταπληκτικο σαιτ και ευχομαι να παει ακομα καλυτερα!! ευχαριστω πολυ και τις μανουλες ειδικα του αυγουστου που με στηριξαν με το δικο τους τροπο για να φτασω να γεννησω ακομα πιο ηρεμα και ευχομαι σε εκεινες αλλα και σε ολες τις μανουλες καλη λευτερια καλη λοχει και αντε να παμε και στο δευτερο!!! καλο καλοκαιρι!!! το πιο ομορφο καλοκαιρι της ζωη μου!!

catcatard20090802_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα και τα έμπηξα τελικά ρε Μαρία μου τα κλάματα! Τι ωραία εμπειρία! Θέλω κι εγώ!!!!! Να σου ζήσει και πάλι το κουκλάκι σου! Μακάρι να έχουμε όλες την ίδια εμπειρία με εσένα. Τώρα με έχει πιάσει και δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω... γιατί βλέπω γιατρό και μαίες να μην είναι και τόσο θετικές στο να μπει μέσα ο άντρας μου (αφήνουν τη μαμά μου που είναι νοσηλεύτρια και τη γνωρίζουν όλες) αλλά εγώ αν όλα πάνε καλά και γεννήσω φυσιολογικά θέλω τον άντρα μου. Δε θέλω να μου στερήσουν να το ζήσω αυτό με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ρε Μαράκι τι όμορφη εμπειρία είχες! Έτσι αβίαστα κα φυσιολογικά να έρχονται όλα στη ζωή σας! :)

 

Αν είναι έτσι ο τοκετός, θέλω να γεννήσω τώρα λέμε!!!!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ε και εγώ δεν άντεξα και τα έμπηξα, είμαι και ανάισθητη τρομάρα μου. Πολύ όμορφη εμπειρία Μαράκι και πραγματικά μας κάνεις να λαχταρούμε να ζήσουμε εκείνη την στιγμή και να πάρουμε αγκαλίτσα τα πλασματάκια που είναι κρυμμένα μέσα μας!

Παρόλο το άγχος σου τα κατάφερες μια χαρά, συνεργάστηκες και όλα έγιναν ομαλά και φυσιολογικά. Μπράβο σου, συγχαρητήρια Μαράκι Να σας ζήσει η κουλίτσα σας και πάντα να έχετε τέτοιες ευτυχισμένες στιγμές και τόσο όμορφα καλοκαίρια!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

maria_pa να χαίρεσαι το μωράκι σου!!! Πολύ όμορφη η ιστορία του τοκετού σου!!!

 

Ποιόν γιατρό έχεις στο ΙΑΣΩ? Εγώ τον Ψαθα..

 

τον Γιαννη Σταθοπουλος εξαιρετικος τον ευχαριστω πολυ πολυ εκεινον και την μαια του εκπληκτικη!Η αληθεια ειναι οπως ειπε και η female ημουν πολυ αγχωμενη φοβισμενη και οχι στα καλυτερα μου ψυχικα και φυσικα με αρκετα κιλα και τελικα οντως κοριτσια τα καταφερα και δεν το περιμενα τοσο γρηγορα και ετσι απλα,αλλα φυσικα με επισκληριδιο ετσι να ειναι καλα και αυτος που την ανακαλυψε τελικα!!!Τωρα ο γιατρος μου και η μαια μου λενε περιμενουμε να κανεις το 2 ειδες για πρωταρα σε 3,5 ωρες τοκετο και ευκολα το 2 θα τ βγαλεις πιο ευκολα!!!Μακαρι το ελπιζω,ευχαριστω εσας ολες παντως και τον αντρουλι μου που αν δεν ηταν στο πλευρο μου συνεχως δεν θα εμενα τοσο ψυχραιμη!!!να ειστε καλα!

catcatard20090802_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Τι όμορφα και ήρεμα ήρθαν όλα μαράκι και τώρα έχεις αγκαλιά αυτό το υπέροχο πλάσμα!

Εύχομαι σε όλες μας έναν εύκολο τοκέτο και μία υπέροχη εμπειρία!

Μας δίνεις θάρρος και δύναμη.

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι τι ωραία εμπειρία έτσι όπως την περιέγραψες, μπράβο, χαίρομαι πολύ για σένα!! ήσουν κι εσύ πολύ ψύχραιμη και συνεργάσιμη με το γιατρό και τη μαία γι' αυτό κύλησαν όλα ομαλά!!

Να χαίρεσαι την πριγκίπισσα σου!!

RsJPp3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ να σας ζησει!

να ειναι παντα καλα και εσεις το ιδιο

πραγματικα ευχομαι η οικογενεια σας να ειναι παντα χαρουμενη

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγχαρητήρια Μαρία μου! Να σας ζήσει! Μας συγκίνησες με την ιστορία σου και κοντεύω κι εγώ... Μακάρι να πάνε όλα έτσι καλά και σ' εμάς τις υπόλοιπες! Σ' ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας.

39of6754xr8myz8h.png
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε σε ολες ειμαι σιγουρη αρκει να ειστε απλως ψυχραιμες οσο μπορειτε,προσπαθειστε εστω και θα δειτε τελικα ο τοκετος δεν ειναι τιποτα!καλο καλοκαιρι και σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας!!!!

catcatard20090802_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...