Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασθματική βρογχίτιδα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Ο μπέμπης μου είναι 8,5 μηνών και για περίπου 2 μήνες έχει μύξες και βήχα. Του έχω δώσει από σιρόπια, αντιβιώσεις μέχρι και μάσκες κάναμε. Αλλά τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει ασθματική βρογχίτιδα. Θα περάσει του χρόνου τέτοια μέρα... μου είπε.

Εχετε να μου πείτε δικές σας εμπειρίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα και καλη χρονια! Η κορούλα μου (τωρα 6 χρονών) έχει ασθματική βρογχίτιδα από πολύ μικρή και δυστυχώς με το που έρχται Σεπτέμβριος και έχουμε υγρασία την πιάνει έξαρση. Από πολυ μικρή είναι με αντισταμινικά, εισπνεόμενα aerolyn & flixotide κλπ. Δυστυχώς είναι η καινούργια ασθένεια των παιδιών. Παντως όσο περναει ο καιρός είναι πράγματι καλύτερα. Φετος πηραμε μονο 1 μηνα σιρόπι αντισταμινικο.

Θέλει υπομονή, ετσι θελω να πιστεύω και εγω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ο μπέμπης μου είναι 8,5 μηνών και για περίπου 2 μήνες έχει μύξες και βήχα. Του έχω δώσει από σιρόπια, αντιβιώσεις μέχρι και μάσκες κάναμε. Αλλά τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι έχει ασθματική βρογχίτιδα. Θα περάσει του χρόνου τέτοια μέρα... μου είπε.

Εχετε να μου πείτε δικές σας εμπειρίες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ελενη για εμενα παρε και μια δευτερη γνωμη και απο αλλον γιατρο δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα .και βασηκα η κουβεντα του γιατρου σας δεν ηταν και τοσο καλη συγνωμη αλλα σε εμενα αν την ελεγε θα τον αλαζα.εμενα ο ανυψιος μου το ειχε αυτο το προβλημα το οποιο η αδερφη μου να πω την αληθεια δεν θυμαμε την εξεταση που εκανε στον παιδον και μπορεσαι και του δωσαν την καταληλη φαρμακευτικη αγωγη και το παιδι να μην ταλαιπορειται ενα χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Ελενη για εμενα παρε και μια δευτερη γνωμη και απο αλλον γιατρο δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα .και βασηκα η κουβεντα του γιατρου σας δεν ηταν και τοσο καλη συγνωμη αλλα σε εμενα αν την ελεγε θα τον αλαζα.εμενα ο ανυψιος μου το ειχε αυτο το προβλημα το οποιο η αδερφη μου να πω την αληθεια δεν θυμαμε την εξεταση που εκανε στον παιδον και μπορεσαι και του δωσαν την καταληλη φαρμακευτικη αγωγη και το παιδι να μην ταλαιπορειται ενα χρονο.

 

Η παιδίατρος που τον πάω μου έδωσε όλα αυτά τα φάρμακα. Η διάγωση όμως έγινε σε άλλον γιατρό για να πάρω δεύτερη γνώμη υποτίθεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ημουν μικρή ειχα αλεργική βρογχιτιδα...νομιζω οτι ειναι το ιδιο με την ασθματικη βρογχιτιδα (συγγνωμη αν κανω λαθος).

Μεχρι τα 11 μου εβηχα...και την παραμικρη ιωση να κολλαγα παντα μα παντα μου γυρναγε σε βηχα.Και ετσι και ξεκιναγα το βηχα κραταγε μεχρι και 2 μηνες.Δεν κοιμομουν καλα...απο το βηχα και σχεδον παντα στο δωματιο μου εβαζε η μαμα μου ενα δοχειο με βραστο νερο πανω στο καλοριφερ να βγαζει ατμους για να αναπνεω σωστα.Ο παιδιατρος ειχε πει η θα της περασει κατα τα 11-12 η θα το εχει για παντα.Και οντως καπου εκει περασε.Βεβαια ακομα και τωρα ετσι και αρρωστησω παντα μου γυρναει σε βηχα αλλα καμια σχεση με την ταλαιπωρια που περναγα μικρη...Σκεψου πως της μαμας μου της εχει μεινει τετοιο αποθημενο και στεναχωρια που ετσι και με ακουσει να βηχω ακομα και τωρα πανικοβαλεται.

Ισως ενας υγραντηρας τη νυχτα στο δωματιο του να το βοηθαει.οσο μπορεις προσοχη να αποφευγονται ιωσεις και υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρή ειχα αλεργική βρογχιτιδα...νομιζω οτι ειναι το ιδιο με την ασθματικη βρογχιτιδα (συγγνωμη αν κανω λαθος).

Μεχρι τα 11 μου εβηχα...και την παραμικρη ιωση να κολλαγα παντα μα παντα μου γυρναγε σε βηχα.Και ετσι και ξεκιναγα το βηχα κραταγε μεχρι και 2 μηνες.Δεν κοιμομουν καλα...απο το βηχα και σχεδον παντα στο δωματιο μου εβαζε η μαμα μου ενα δοχειο με βραστο νερο πανω στο καλοριφερ να βγαζει ατμους για να αναπνεω σωστα.Ο παιδιατρος ειχε πει η θα της περασει κατα τα 11-12 η θα το εχει για παντα.Και οντως καπου εκει περασε.Βεβαια ακομα και τωρα ετσι και αρρωστησω παντα μου γυρναει σε βηχα αλλα καμια σχεση με την ταλαιπωρια που περναγα μικρη...Σκεψου πως της μαμας μου της εχει μεινει τετοιο αποθημενο και στεναχωρια που ετσι και με ακουσει να βηχω ακομα και τωρα πανικοβαλεται.

Ισως ενας υγραντηρας τη νυχτα στο δωματιο του να το βοηθαει.οσο μπορεις προσοχη να αποφευγονται ιωσεις και υπομονη...

 

Εμένα μου είπαν ότι δεν κάνει ζεστός ατμός αλλά ψυχρός. Και ήδη είχα πάρει υγραντήρα με ζεστό ατμό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι δεν κάνει ζεστός ατμός αλλά ψυχρός. Και ήδη είχα πάρει υγραντήρα με ζεστό ατμό.

 

 

Κοιτα επειδη πανε καμποσα χρονακια απο οταν ημουν εγω μικρη και γενικως οι γιατροι εχουν αναθεωρησει διαφορα που συστηναν παλαιοτερα...θα σου προτινα να ακολουθησεις τις συμβουλες του παιδιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον έκανα και εγω λάθος, η κορη μου εχει αλλεργική βρογχίτιδα και τα φάρμακα που παιρνει η κορη μου είναι Xozal, Singulair και μάσκα με aeloyn & flixotide οταν ειναι σε μεγάλη έξαρση! Ο υγραντήρας παντως βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν μικρή ειχα αλεργική βρογχιτιδα...νομιζω οτι ειναι το ιδιο με την ασθματικη βρογχιτιδα (συγγνωμη αν κανω λαθος).

Μεχρι τα 11 μου εβηχα...και την παραμικρη ιωση να κολλαγα παντα μα παντα μου γυρναγε σε βηχα.Και ετσι και ξεκιναγα το βηχα κραταγε μεχρι και 2 μηνες.Δεν κοιμομουν καλα...απο το βηχα και σχεδον παντα στο δωματιο μου εβαζε η μαμα μου ενα δοχειο με βραστο νερο πανω στο καλοριφερ να βγαζει ατμους για να αναπνεω σωστα.Ο παιδιατρος ειχε πει η θα της περασει κατα τα 11-12 η θα το εχει για παντα.Και οντως καπου εκει περασε.Βεβαια ακομα και τωρα ετσι και αρρωστησω παντα μου γυρναει σε βηχα αλλα καμια σχεση με την ταλαιπωρια που περναγα μικρη...Σκεψου πως της μαμας μου της εχει μεινει τετοιο αποθημενο και στεναχωρια που ετσι και με ακουσει να βηχω ακομα και τωρα πανικοβαλεται.

Ισως ενας υγραντηρας τη νυχτα στο δωματιο του να το βοηθαει.οσο μπορεις προσοχη να αποφευγονται ιωσεις και υπομονη...

 

Kαι μένα τα παιδάκια μου υποφέρανε από παρατεταμένο βήχα 1-2 μήνες με κάθε ίωση σχεδόν. Ο μικρός μου που είναι 8 σχεδόν τον πιάνει ακόμη. Δίνω μόνο αερολυν με μάσκα το οποίο βοηθάει σημαντικά και φυσιολογικό ορό. Με την ηλικία μειώνεται κυρίως μετά τα 10. Πάντως είναι οδυνηρή εμπειρία για τη μάνα οπότε καταλαβαίνω τη δική σου. Παρόλο τον καθαρό αέρα έχουμε πολύ υγρασία το χειμώνα και τα επηρεάζει.

 

Δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά κορτιζονούχο εισπνεόμενο δεν έδωσα παρόλο που μου τα έγραφαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μένα τα παιδάκια μου υποφέρανε από παρατεταμένο βήχα 1-2 μήνες με κάθε ίωση σχεδόν. Ο μικρός μου που είναι 8 σχεδόν τον πιάνει ακόμη. Δίνω μόνο αερολυν το οποίο βοηθάει σημαντικά και φυσιολογικό ορό. Με την ηλικία μειώνεται κυρίως μετά τα 10. Πάντως είναι οδυνηρή εμπειρία για τη μάνα οπότε καταλαβαίνω τη δική σου. Παρόλο τον καθαρό αέρα έχουμε πολύ υγρασία το χειμώνα και τα επηρεάζει.

 

Κι εγω μονο αερολιν επαιρνα.ΚΑι μεγαλωσα επισης σε μια περιοχη με τρομερη υγρασια η οποια οπως λες κι εσυ δυσκολευε ακομα περισσοτερο την κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου έπαθε την πρώτη ασθματική βρογχίτιδα όταν ήταν 4 μηνών. Έκτοτε και ως τώρα που είναι 4 χρονών παθαίνει κρίσεις κάθε χειμώνα.

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό αλλά αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι μην το γυρίσει σε πνευμονία. Βέβαια εσένα σου έδωσε ceclor άρα γι' αυτή τη φορά σε έχει καλύψει. Κανονικά σε βρογχίτιδες δεν δίνουν αντιβίωση παρά μόνο αν είναι προχωρημένες. Αν ο γιος μου έπαιρνε αντιβίωση κάθε φορά που έχει βρογχίτιδα την είχαμε βάψει.

 

Τα υπόλοιπα φάρμακα που αναφέρθηκαν όπως το singulair και το flixotide είναι φάρμακα προστατευτικά και τα δίνουν σε παιδιά που έχουν συχνές κρίσεις σαν το δικό μου και όχι σε σένα που το έπαθε πρώτη φορά.

5160_not-easy-being-a-mother.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά θέλει προσοχή να μην προχωρήσει και εξελιχθεί σε πνευμονία η ασθματική βροχίτιδα. Εγώ κορίτσια πέρυσι τον Απρίλιο ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ που θα το θυμάμαι σε όλη μου την ζωή! και αυτό γιατί ένας άσχετος παθολόγος που πήγα αρχικά που είχα βήχα μου έδωσε μια ανταβίωση που αντι να καλυτερεύω χειροτέρευα! έτσι μόλις την τελείωσα αφού ανέπνευα και σφύριζαν τα πνευμόνια μου και με τρελλό βήχα πήγα σε πνευμονολόγο και με τα κατάλληλα εισπνεόμενα είδα αμέσως διαφορά. Μπορώ να πώ όμως ότι μου έχει αφήσει υπολείμματα ακόμα και σήμερα 9 μήνες μετα.

Προσοχή λοιπόν στα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτου του ειδους οι χρονιες βρογχιτιδες παντα αφηνουν καποια υπολειματα.Ειμαι 28 χρονων τωρα.Περσι εκανα καποιες εξειδικευμενες εξετασεις αιματος λογω καποιου ασχετου προβληματος.Οταν ειδε ο γιατρος τις εξετασεις μου λεει ...να σου πω εχεις καποιο αναπνευστικο προβλημα?...οχι λεω τπτ....δεν μπορει μου λεει κατι φαινεται στο αναπνευστικο σου...οταν του ανεφερα οτι ειχα μικρη αλεργικη βρογχιτιδα..μου λεει απο αυτο ειναι.Μου εκανε τρομερη εντυπωση που τοσα χρονια αργοτερα φανηκε κατι τετοιο στις εξετασεις και οπως μου εξηγησε και αυτος αυτα τα πραγματα παντα κατι αφηνουν.Γι'αυτο θελει λιγο προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός μου από 5 μηνών το εμφάνισε. Χειμώνα αλλά και καλοκαίρι έχει βήχα έντονο, τον αντιμετωπίζουμε με αερολίν μόνο. Το φλεξοτάιντ δεν είναι τόσο απλό, είναι κορτιζόνη νομίζω... εγώ το αποφεύγω. Αυτό που έκανα ήταν να προμηθευτώ νεφελοποιητή στο σπίτι, κι όταν η απλή μάσκα αερολίν δεν είναι αρκετή, κάνουμε αυτό... κι εμάς η γιατρός μας μας είπε ότι λογικά θα περάσει, συνήθως καλυτερεύει με τα χρόνια και σταματάει περίπου στα 12. Εκτός αν μείνει ως άσθμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Το ίδιο πρόβλημα το αντιμετώπησα και με την τρίτη μου κόρη σε ηλικία μόλις μερικων μηνών.Γιατροί,σιπόπια, αντιβιώσεις.. όσα είδη σιροπιων διαβασα από όλες τα έχουμε δοκιμάσει όλα....και τα εισπνεόμενα...Ταλαιπωρηθήκαμε πολύ βήχας ,ξενύχτια,εμετοί από τον παρατεταμένο βήχα,κόλαση....ωσπου ένας γιατρός με ρώτησε αν στεγνώνω ρούχα στο καλοριφέρ......Τον επόμενο χειμώνα μόλις έπιασε η πρώτη υγρασία αρχήσαμε πάλι τα ίδια και σε μια κίνηση απελπησίας αγόρασα στεγνωτήριο.......σώθηκα......η κατάσταση του παιδιού βελτιώθηκε κατα πολύ...τελικά ο βήχας ήταν καθαρα αλλέργικός και οφείλοταν στην υγρασία που έχουμε στην περιοχή μας σε συνδιασμό με το στέγνωμα των ρούχων στα καλοριφέρ.....Σήμερα 8 χρονών την πιάνει ένας διακριτικός βήχας μόνο σε περίπτωση μεγάλης υγράσίας στην ατμόσφαιρα...αλλεργικός βήχας....πέρνουμε το αντισταμινικό μας και στρωνουνε υπομονή μέχρι τα δέκα μετά λένε ότι το σταματάει...

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι στην περιοχή που μένουμε έχει ανυπόφορη υγρασία (μέχρι και οι τοίχο μουχλιάζουν) .. όμως όσες φορές έχω βάλει το aircondition στην αφύγρανση δεν είδα βελτίωση (νομίζω ότι καλό του κάνει που κάιω αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο με λεβάντα)

ίσα ίσα που είχα πάρει και υγραντήρα απ την αρχή... έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το singulair αλλά η γιατρός μας επιμένει μόνο αερολίν και τίποτα άλλο. αν τον ξαναπιάσει θα κάνω πάντως (για 2η φορά) και ομοιοπαθητική, δεν την απορρίπτω

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε παιδί είναι διαφορετικά Εμεις σωθήκαμε με το sival αλλά και την ομοιπαθητική δεν την απορρίπτω ούτε και έγω...καμμία φορά εκεί μπορεί να βρίσκεται η λύση....

Link to comment
Share on other sites

....ωσπου ένας γιατρός με ρώτησε αν στεγνώνω ρούχα στο καλοριφέρ......Τον επόμενο χειμώνα μόλις έπιασε η πρώτη υγρασία αρχήσαμε πάλι τα ίδια και σε μια κίνηση απελπησίας αγόρασα στεγνωτήριο.......σώθηκα......η κατάσταση του παιδιού βελτιώθηκε κατα πολύ...τελικά ο βήχας ήταν καθαρα αλλέργικός και οφείλοταν στην υγρασία που έχουμε στην περιοχή μας σε συνδιασμό με το στέγνωμα των ρούχων στα καλοριφέρ.....

 

Θα το προσέξω φέτος το χειμώνα με τα ρούχα στο καλοριφέρ και θα σας πω. Δεν το είχα σκεφτεί μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημέρα σας

δεν ξέρω πως τα πάτε μέχρι τώρα.. εμείς πια φτάσαμε σε απροχώρητο σημείο... εμετοί από τον βήχα, δεν έχει "Αδειάσει" καθόλου, να πω ότι είναι έστω και λίγες μέρες καλά... μόνο 2 εβδομάδες αφότου κάναμε το αντιγριππικό είχε ηρεμήσει, αλλά μόνο για τόσο...

ακολουθήσαμε και την ομοιοπαθητική θεραπεία, αλλά ενώ έχει κάποια αποτελέσματα, δεν τα βρίσκω αρκετά ώστε να επαναπαυθώ ή και να περιμένω,, ξέρετε τι τραβάμε, δεν είναι μόνο ότι βλέπεις το παιδί σου να υποφέρει, δεν το στέλνεις βρεφονηπιακό - άρα είτε εσύ δε δουλεύεις είτε πρέπει κάπου να το αφήσεις, δεν βγαίνεις τόσο (σε παιδικά πάρτι, παιδότοπους κλπ)... δεν θέλω να γκρινιάζω ή να το γυρνάω σε προσωπικό πρόβλημα, αλλά με έχει κάνει να σκέφτομαι σοβαρά το πότε θα κάνω 2ο παιδί! κι αν κι αυτό έχει το ίδιο πρόβλημα???

ευελπιστώ σήμερα που θα ξαναπα΄με στη γιατρό να τον ακούσει, να κάνει κάτι παραπάνω..

το αερολίν είναι μόνο για την ώρα της κρίσης, θα ήθελα και κάτι προληπτικό.

καλή σας μέρα

Link to comment
Share on other sites

myangel καλημέρα κάτι για πρόληψη στο συγκεκριμένο προβλημά δεν νομίζω να υπάρχει.Τα έχω περάσει και εγώ και σε καταλαβαίνω πως νιώθεις.Εγώ παρακαλούσα η κόρη μου να κάνει εμετό για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί.......Οπως έγραψα και πιο πάνω σε εμένα το πρόβλημα ήταν η υγρασία στην περιοχή και στο σπίτι από τα ρούχα..........Εγω της έκανα και εισπνοές με μηχάνημα με αερολίν και κατι αλλό τώρα δεν θυμάμαι τι ακριβώς ήταν έχουν περάσει και χρόνια.Η διαφορά με τις εισποές ήταν ότι έκαναν δράση άμεσσα σε συκριση με το σιρόπι που έπρεπε να περάσουν κάποια 24ωρα με δόσεις.Για να σου δώσω να καταλάβεις με 3 εισπνοές πρωι-μεσημέρι-βράδυ αφού το προυγούμενο βράδυ ήταν μαρτυρικό περνούσαμα πολύ καλύτερα και

ακόμη πιο καλά στην τρίτη ημέρα......Εάν δεν έχεις κάνει εισπνοές με μηχάνημα(νεφελοποιητής λέγεται) ρώτησε τον γιατρό σου.....Οχι οτι δεν περνας το λούκι και εσύ και το παιδί αλλά κρατάει πολύ λιγότερο χρόνο.......και υπομονή....μεγαλώνοντας θα στρώσει....Εγω στην απελπισία μου τότε δοκίμασα σχεδων τα πάντα.........

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Ήδη παίρνει το singulair για προφύλαξη αλλά αν κολλήσει κάποια ίωση, χαμός τα ίδια αερολιν,φλιξοταιντ,ατροβεντ.... Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχει πολύ ευαισθησία και μακάρι να έβρισκα μία απάντηση. Τελευταία φορά που πήγα στον παιδίατρο (η τρίτη βογχίτιδα για φέτος) είχαι ΄κρεμαστεί΄στον γιατρό..τι να κάνω?.. τον ρωτούσα.

 

Δεν μου είπε κάτι συγκεκριμένο μόνο υπομονή και πολύ ορό (4 φορές /μέρα πριν το φαγητό σε καθιστή θέση) γιατί λέει ακόμη κι αν δεν έχει μύξες το παιδί βοηθάει τα φλέματα να φύγουν προς το στομάχι ενώ αν τα αφήσεις πάνε στα πνευμόνια και κάνουν βρογχίτιδες.

 

Αναφέρομαι στην κόρη μου 3,5 ο γιός μου δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...