Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έίναι επικίνδυνοι οι πρώτοι 2 μήνες της εγκυμοσύνης;


Recommended Posts

Γειά σας!! Μόλις χθές έμαθα ότι θα γίνω μαμά και είμαι πολύ χαρούμενη!! Αλλά... όλοι γύρω μου μου λένε πως δεν πρέπει να το λέω πουθενά και πως οι πρώτοι δύο μήνες είναι επικίνδυνοι... Λένε δεν είναι σίγουρο πως θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη!! :shock: Με έχουν τρομάξει! Δεν μπορώ να χαρώ με όσα έχω ακούσει!! Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό;; Εχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Ισχύουν αυτά που μου λένε;; Ας μου πει κάποιος να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία μου συγχαρητήρια, να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!

Συνήθως αν είναι να πάει κάτι στραβά, πάει από την αρχή.Εσύ να σκέφτεσαι θετικά και να μην σε επηρεάζουν με διάφορα.Αν ξέραμε όλα όσα μπορούν να πάνε στραβά σε μία εγκυμοσύνη μάλλον καμία μας δεν θα αποφάσιζε για παιδί. Η φύση φροντίζει για τα πάντα και πάνε όλα καλά τελικά. Ειδάλλως θα είχαμε εκλείψει και ως είδος!

Αν θες πέσ'το σε όλους, αν δεν θες πάλι μην λες τίποτε. Είναι προσωπική σου υπόθεση. Αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα καλύτερα να μην το ανακοινώσεις ακόμα. Αν δουλεύεις στο δημόσιο, μία που το ανακάλυψες(ότι είσαι έγκυος) και μία που θα σε δουν σε 19 περίπου μήνες! Να πάρεις άδεια κατευθείαν και μην σκέφτεσαι τι θα συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

σε ποια εβδομαδα εισαι?κ να πεις σαυτους που σου λενε τετοια να σκασουν γιατι πολυ νευριαζω οταν λενε τετοια σε μια εγκυο!!!ειναι η αλλη εγκυος κ πανε κ της λενε ''μη χαιρεσαι γιατι μπορει κ να το χασεις!'' ελεος πια!απο τη ζηλια τους το κανουν???κοψε τη φορα σε κατι τετοια ατομα!!!για το παιδι σου προκειται αλλωστε! με το καλο σου ευχομαι μια υπεροχη εγκυμοσυνη κ μια ευκολη γεννα!

κ ενα υγειεστατο ζουζουνακι κυριως!:D

Link to comment
Share on other sites

οσοι σε λενε πως θα χασεις παιδι κοψε παρτιδες μαζι τους.ειναι βλακες.αν ειναι καποιος που δεν μπορεις να κοψεις πχ η μανα σου εξηγησε της σοβαρα πως το τελευταιο που θα ηθελες να ακουσεις ειναι αυτο.μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα.παρε και κανενα βιβλιο για εγκυμοσυνη.εγω ειχα την βιβλι οτης εγκυμοσυνης που τα λεει πολυ αναλυτικα και σου εξηγει τα παντα.ευχομαι μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη.ιουλιο γεννας με το καλο?

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κατι να παει στραβα κοριτσακι μου μπορει να παει ειτε εισαι στον 1ο ειτε εισαι στον 6ο....

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες...

Απολαυσετο και κοιτα να χαρεις την εγκυμοσυνη σου οσο πιο πολυ μπορεις...(Διαρκει μονο 9 μηνες εξαλλου)

 

Με το καλο σου ευχομαι και ολα να σου πανε τεεεελεια.:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις, δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες κ δεν υπάρχει λόγος να σε τρομάζουν. Εξάλλου τους δύο πρώτους μήνες συνήθως οι περισσότερες δεν το γνωρίζουμε. Στο γιο μου ήμουν 8 εβδομ κ έπεσα απο σκάλες κ στην κόρη ήμουν 6 εβδομάδων κ βγήκαμε με τον άντρα μου κ ήταν η πρώτη φορά που ήπια πολύ κ δεν μπορούσα να πάρω τα ποδιά μου. Ευτυχώς έχω δύο υγιέστατα παιδάκια κ είχα δύο πανεμορφες εγκυμοσύνες

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι υγειης κ δεν εχεις καποιο προβλημα μπορεις να κανεις οσα εκανες κ πριν .φυσικα δε μιλαω να σηκωνεις καναπεδες και να σκαρφαλωνεις να κρεμας κουρτινες.αλλα μπορεις να καθαριζεις χωρις αποτομες κινησεις να κανεις τα ψωνια σου να πηγαινεις την βολτα σου!εγω 2 εγκυμοσυνες χωρις να εχω κανεναν μονη μου τις περασα κ ψωνια 3 οροφους ανεβαζα γιατι στη γερμανια τα ασανσερ ειναι σπανιο ειδος! κ κουρτινες κρεμουσα κ καναπεδες κουνουσα κ συρταριερες αλλαζα δωματιο κ τη μικρη σηκωνα αγκαλια κ την ανεβαζα στον 3ο οροφο που ζυγηζε 14 κιλα τοτε!φυσικα δεν εννοω να κανεις κατι αναλογο σε καμια περιπτωση.απλα εγω δεν ειχα αλλη επιλογη αφου κ ο αντρας μου δουλευε 12 ωρες την ημερα!απλα θελω να σου εξηγησω μαυτο πως αν εχει ''πιαστει'' καλα το μωρο δεν πεφτει τοσο ευκολα.οι αποβολες στην αρχη της εγκυμοσυνης συνηθως γινονται αν δεν παει κατι καλα με το dna του εμβρυου.κ καλα λεει η νουνου...κοψε παρτιδες με τα ατομα που πανε να σου κοψουν τη χαρα με τετοιες ηλιθιοτητες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ!! Είμαι στην 3η εβδομάδα κύησης και το έμαθα μόλις χθές!! Ηταν κάτι που το θέλαμε πολύ και προσπαθήσαμε γι' αυτό!! Οταν πήγα να το ανακοινώσω στους δικούς μου απλά μου κόπηκε η χαρά... και "γέμισα" άγχος!! Χαίρομαι που με καταλαβαίνεται!! Είναι πολύ ωραίο να μπορείς να μιλήσεις για το πρόβλημά σου σε ανθρώπους πιο έμπειρους από εσένα!! Αχτέλειο είναι, αισθάνομαι ήδη καλύτερα... Τώρα όσο για τη δουλειά που ανέφερε κάποια κοπέλα... δύσκολα!

Σπουδάζω στο Παιδαγ. Ειδικής στο 4ο έτος και δουλεύω σε καφετέρια (είναι αρκετά σκληρή δουλεια)! Δεν ξέρω τι θα κάνω! Αλλά είναι το λιγότερο που με νοιάζει!! Υγεία πάνω από όλα και για αυτό υπάρχουν και οι άντρες, ΧΕΧΕ!!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πολύ συγκινήθηκα... Προσπαθώ ακόμη να συνειδητοποιήσω τι έχει γίνει και με βοηθήσατε πάρα πολύ!! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ετσι επειδη νευριασα τωρα μαυτους που σου κοψανε τη χαρα...μη τους ξανααναφερεις τιποτα για την εγκυμοσυνη σου.κ στο γιατρο να πηγαινεις δε χρειαζεται να δινεις αναφορα!αν σε ρωτανε θα λες ενα σκετο ''καλα''!κ αν αρχησουν να σου λενε τις ιδιες βλακειες θα λες ''επειδη αυτο που λες αφορα εμενα κ το παιδι μου γινεται να μη ξανα ανοιξεις αυτη την κουβεντα???'' ;)αντε γιατιιιιιι:twisted: απολαυσε την εγκυμοσυνη σου κ οτι θες να ρωτησεις εδω εχει ολοκληρο φορουμ με 13000 ατομα.δε χρειαζεται να ρωτας αυτους που πανε να σε μαγαρησουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω, μα καλα δικοι σου ανθρωποι σε αγχωνουν. Δεν ειπαμε να μην προσεχεις αλλα οχι και να ζεις με το αγχος!!!

Το επικινδυνο στο λενε γιατι από οσο ξερω (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος) στατιστικα υπαρχουν περισσοτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα στις 12 πρωτες εβδομαδες παρα στην συνεχεια της κυησης. Φυσικα αυτο δεν σημαινει τιποτα γιατι ειναι στατιστικο. Το να μην το λες ειναι επιλογη σου ανεξαρτητα από αυτο.

Καλο ειναι να μην υπερβαινεις τις δυναμεις σου, δηλαδη αν δεις οτι κανοντας κατι κουραζεσαι πολυ απλα σταματα το . Εισαι εγκυος, δεν εισαι αρρωστη!

Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου για να ειναι ηρεμο και το μωρακι σου! Παιζει πολυ ρολο η ψυχολογια και η καλη διαθεση της μαμας!

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μην υπερβαινεις τις δυναμεις σου, δηλαδη αν δεις οτι κανοντας κατι κουραζεσαι πολυ απλα σταματα το . Εισαι εγκυος, δεν εισαι αρρωστη!

 

 

συμφωνω:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Τι μου θυμισες τωρα....

Και μενα ετσι μου ελεγαν ολοι!!

Αν δε γίνεις 3 μηνών δεν εισαι εγκυος!

Να σκεφτεις ειχαμε ψιλοτρομοκρατηθεί με τον άντρα μου,με αποτέλεσμα στους γονεις & στους φίλους μας το ανακοινώσαμε μετά την αυχενική!

Μην ακους κανεναν και τιποτα.

Να σκεφτεσαι θετικά και ολα τα πάνε τέλεια!!

 

Με το καλό το μωράκι σου!!!!!!

η κούκλα μου...18/8/2009

το αγορακι μου... 6/11/2012

Link to comment
Share on other sites

Άλλο και τούτο πάλι! Θα τις τρελάνουν τις εγκύους στο τέλος δεν υπάρχει περίπτωση.... Κοριτσάκι μου βγάλε από το μυαλό σου ότι σου λένε κακοπροαίρετοι άνθρωποι ή άνθρωποι προληπτικοί και περίεργοι. Στο πίσω μέρος του μυαλού σου να γνωρίζεις ότι στην αρχή της εγκυμοσύνης πρέπει να προσέχεις λίγο περισσότερο κι ότι αν πάει κάτι στραβά (που ΔΕΝ θα πάει) συνήθως συμβαίνει περίπου τις πρώτες 12 εβδομάδες. Αλλά επικίνδυνοι????? Είναι τουλάχιστον υπερβολικό! Μπορείς να το πεις στους δικούς σου ανθρώπους, στους φίλους σου, να βγεις να το φωνάξεις άμα θες! Είναι προλήψεις αυτά που λένε μην το πεις και μην πάρεις πράγματα του μωρού και χίλια δυο. Εσύ να σκέφτεσαι θετικά και να φροντίζεις τον εαυτό σου, να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού σου και να λες σε όσους ισχυρίζονται ότι η εγκυμοσύνη είναι επικίνδυνη τον πρώτο καιρό ότι αυτοί που σε τρομοκρατούν είναι πολύ πιο επικίνδυνοι για τη σωματική και ψυχική σου υγεία. Εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο κι όμορφο μωράκι!! ;)

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου λεγανε να μη ψωνισω τιποτα για το μωρο αν δε μπω στον 9ο...μου ειχαν φαει τα αυτια.περνανε τηλ κατι θειες οτι να ναι κ ρωτουσανε ''δε πιστευω να ψωνισες τιποτα!ειναι γρουσουζια!'' φυσικα εγω ψωνιζα με το που μπηκα στον 6ο κ στα 2 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αν θα πάει καλά μια εγκυμοσύνη σίγουρα δεν εξαρτάται από το αν θα το ανακοινώσεις ή όχι.Κάνε όπως αισθάνεσαι και μην αφήνεις κανένα να σου γκρεμίζει τη χαρά σου.

Link to comment
Share on other sites

Οτι οι πρώτοι 3 μήνες έχουν μία επικινδυνότητα, είναι γνωστό. Αυτό γιατί ακόμη το έμβρυο δεν είναι αρκετά μεγάλο και δεν έχει εδραιωθεί καλά στην μήτρα.

Επειδή εμείς το μαθαίνουμε μετά τον πρώτο μήνα συνήθως, αυτοί γίνονται δύο..

Αυτό δεν σημαίνει ότι θα αποβάλεις και μην σκέφτεσαι αρνητικά.

Καλύτερα να μην το σκέφτεσαι καθόλου. Το να το σκέφτεσαι η όχι δεν αλλάζει κάτι, περισσότερο κακό κανεις. Απλά να είσαι προσεκτική, μην σηκώνεις πχ βαριά πράγματα..άσε τον αντρούλη σου να το κάνει.

Αλλά μην τρελένεσαι, απλά απόλαυσε το!

Όσο για το αν θα το πεις η όχι, είναι δική σου επιλογή.

Εγώ επέλεξα να μην το πω μέχρι που έγινα 3 μηνών..

ήθελα να αισθανθώ εγώ πιο σίγουρη και να το πω μετά.

Όσο περισσότεροι το ξέρουν, τόσες περισσότερες αδιακρισίες θα ακούσεις...

και όχι πάντα καλές..Εμένα πχ. με ενοχλούσε να μου λένε διαφορα πχ. μην σταυρώνεις τα πόδια..και φρίκαρα. Και ειδικά αυτό που λες "Πρόσεχε, γιατί θα χάσεις το παιδί.." Αν δεν το ξέρουν, δεν μπορούν να στο πουν και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δες και αυτήν την οπτική γωνία..

Με το καλό, να γεννήσεις και κοίτα να σκέφτεσαι θετικά, όλα καλά θα πάνε!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

GEO κ μενα μου λεγανε τετοιες βλακειες ''μη σταυρωνεις τα ποδια''κ θυμαμαι μια φορα ειχα παει σε μια θεια μου που ειχε τελειο κηπο κ μυρισα ενα λουλουδι κ κοντεψε να με φαει η θεια:shock: ''μηηηη δεν επρεπε!θα βγει με σημαδια το μωρο!'':shock::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

GEO κ μενα μου λεγανε τετοιες βλακειες ''μη σταυρωνεις τα ποδια''κ θυμαμαι μια φορα ειχα παει σε μια θεια μου που ειχε τελειο κηπο κ μυρισα ενα λουλουδι κ κοντεψε να με φαει η θεια:shock: ''μηηηη δεν επρεπε!θα βγει με σημαδια το μωρο!'':shock::rolleyes:

 

Κορίτσια τί χαζομάρες είναι αυτές που σας λένε; Και εμένα μου λέγανε να μην σταυρώνω τα πόδια και κάτι τέτοια αλλά εγώ ακόμα και τώρα και επειδή με ξεκουράζει εννοείται πώς τα σταυρώνω!!!!!!!!!!!! Να δείτε μόνο πώς με κοιτάζουν!!!!!!!!!!!!

Και εγώ επέλεξα να το πώ στον 3ο μήνα της κύησης όχι για άλλο λόγο αλλά γιατί πολύ απλά δεν ήθελα να με ζαλίζουν για το τί έπρεπε ή δεν έπρεπε να κάνω.

Όσο για τα ψώνια του μωρού, ξεκίνησα όταν ήμουν 3.5 μηνών αγοράζοντάς της μια λευκή κουβερτούλα μιας και δεν ήξερα ακόμα το φύλλο. Όταν ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι περιμένουμε κοριτσάκι (την 16η εβδομάδα το έμαθα) εκεί του έδωσα και κατάλαβε. Βέβαια τα σχόλια τύπου ''Είναι νωρίς και είναι γρουσουζιά'' και τέτοια έδιναν και έπαιρναν. Ποιος όμως δίνει σημασία; Και στην τελική δεν είμαι υποχρεωμένη να δίνω αναφορά στον καθένα για το τί θα κάνω στο παιδί μου.

Τέλος πάντων, Maria Kakli συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!!!!!!! Και αν θέλεις την γνώμη μου, κλείσε τα αυτάκια σου και κάνε αυτό που ευχαριστεί εσένα. Απλά πρόσεχε να μην κουράζεσαι πολύ.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου συμφωνω με τα υπόλοιπα κορίτσια. Οι περισσότεροι που τα λένε αυτά είναι κακοπροαίρετοι. Εσύ να σκέφτεσαι το μωρό σου και τίποτα άλλο. Εγώ είμαι στον 5ο και ακόμα δεν με αφήνουν να ψωνήσω!!!Βέβαια εγώ τους γράφω και κάνω ο,τι θέλω! Ο καθένας θα σου λέει ο,τι του κατέβει. ΕΣύ να ακούς μόνο το γιατρό σου και να διαβάζεις σε βιβλία και στο ίντερνετ για να μαθαίνεις τι κάνει κάθε βδομάδα το μωράκι σου (εγώ αυτό κάνω). Φιλιά και καλή εγκυμοσύνη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια. Ολα αυτά είναι χαζομάρες. Το μόνο θετικό από το να μην το πεις είναι ότι θα γλιτώσεις από όλα αυτά τα σχόλια που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Πεσ το στους ανθρώπους που αγαπάς και σε αγαπάνε. Όλα καλά θα πάνε και σε λίγους μήνες θα έχεις το μπεμπάκι σου. Συγχαρητήρια και από εμένα για την εγκυμοσύνη σου.... εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!! Μόλις χθές έμαθα ότι θα γίνω μαμά και είμαι πολύ χαρούμενη!! Αλλά... όλοι γύρω μου μου λένε πως δεν πρέπει να το λέω πουθενά και πως οι πρώτοι δύο μήνες είναι επικίνδυνοι... Λένε δεν είναι σίγουρο πως θα συνεχιστεί η εγκυμοσύνη!! :shock: Με έχουν τρομάξει! Δεν μπορώ να χαρώ με όσα έχω ακούσει!! Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό;; Εχει συμβεί κ σε κάποιον άλλο κάτι παρόμοιο; Ισχύουν αυτά που μου λένε;; Ας μου πει κάποιος να ηρεμήσω...

 

Θελεις συμβουλή???Κοψε επαφές με το σοϊ και απολαυσε την εγκυμοσήνη σου!!!Πολύ κακοήθεια από όποιον και αν προέρχεται ας είναι και η μαμα μας ακόμα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια και πάλι! Πήγα στη γυναικολόγο και όλα είναι οκ, αλλά με συμβούλεψε να προσέχω αρκετά και να κόψω τη δουλειά :) και το σεξ :(! Μου είπε πωσ είμαι στην 6η εβδομάδα κύησης κ με έβαλε να κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις. Τώρα πρέπει να επισπεύσουμε τον πολιτικό μας γάμο με τον σύντροφό μου και γενικά έχουμε τρεξίματα και πολλά να σκεφτούμε.. αχ να σας πω και την αλήθεια το λιγότερο που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι οι επισημοποιήσεις και τα συναφή...

εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!

πολλά φιλιά σε όλες τισ εγκυούλες και στα μωράκια τους!:-D

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαμε να κανεις καμια πανοραμικη σταση με πιρουετες:P αλλα φυσιολογικα κ οχι αποτομα μπορεις γιατι οχι?με προφυλακτικο παντα γιατι τα σπερματοζωαρια προκαλουν συσπασεις της μητρας.εμενα μου το επετρεπε ο γιατρος κ σε αλλες γνωστες κ συγγενεις παντως.οκ δεν ειπαμε κ καθε μερα.αλλα εστω μια φορα τη βδομαδα γιατι οχι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...