Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξέταση του σπέρματος


Recommended Posts

Που γίνεται?

Πόσο κάνει?

Πόσο γρήγορα βγαίνει η εξέταση?

Τι δείχνει ?

 

Σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, συνιστάται να γίνεται πρίν γίνουν εξετάσεις για την γονιμότητα της γυναίκας, μιάς και αποτελεί πολύ πιό συχνό παράγοντα για μια ενδεχόμενη υπογονιμότητα ενός ζευγαριού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Που γίνεται? γινεται σε ολα τα μικροβιολογικα κεντρα....μπορει να σας παραπεμψει και ο γυναικολογος

 

Πόσο κάνει? ειχαμε πληρωσει το 2005 110 ευρω

 

Πόσο γρήγορα βγαίνει η εξέταση? βγαινουν την επομενη μερα.Χρειαζεται 24 ωρες παρακολουθηση..μας συνεστησαν και 3 μερες αποχη πριν.

 

Τι δείχνει ?

 

Ογκος (ml)

Πυκνότητα σπέρματος (M/ml)

Σύνολο απέρματος (M/ejaculate)

Κινητικότητα (0.5-2 h after ejaculate)

Βιωσιμότητα (% live)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΥΧΕΝΑ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΟΥΡΑΣ :

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ :

NEKROSPERMIA :

 

επισης καλο ειναι να γινει και

-CMV ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ (IgG, IgM) (ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ)

- ΗSV 1-2 ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ (IgG, IgM) (ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ)

Link to comment
Share on other sites

Που γίνεται? γινεται σε ολα τα μικροβιολογικα κεντρα....μπορει να σας παραπεμψει και ο γυναικολογος

 

Πόσο κάνει? ειχαμε πληρωσει το 2005 110 ευρω

 

Πόσο γρήγορα βγαίνει η εξέταση? βγαινουν την επομενη μερα.Χρειαζεται 24 ωρες παρακολουθηση..μας συνεστησαν και 3 μερες αποχη πριν.

 

Τι δείχνει ?

 

Ογκος (ml)

Πυκνότητα σπέρματος (M/ml)

Σύνολο απέρματος (M/ejaculate)

Κινητικότητα (0.5-2 h after ejaculate)

Βιωσιμότητα (% live)

 

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΑΥΧΕΝΑ :

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΟΥΡΑΣ :

ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ ΑΝΩΜΑΛΙΩΝ :

NEKROSPERMIA :

 

επισης καλο ειναι να γινει και

-CMV ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ (IgG, IgM) (ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ)

- ΗSV 1-2 ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ (IgG, IgM) (ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πρέπει να πας το σπέρμα γρήγορα μέσα σε ( 15~20 λεπτά) στο μικροβιολογικό , αλλιώς αν δεν σου βγαίνει ο χρόνος μπορείς και να χρησιμοποιήσεις ένα από τα δωμάτια του μικροβιολογικού

:oops::roll::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια έκανε ο άντρας μου το σπερματοδιάγραμμα και όταν είδα τα αποτελέσματα κόντεψα να σωριαστώ στα πατώματα. Από χθες είμαι σαν ζόμπι και έχω βάλει μαύρες πλερέζες!

Τα αποτελέσματα είναι χάλια!!!!!!!! Χωρίς υπερβολή δεν έχει σχεδόν καθόλου σπέρμα και η κινητικότητα είναι ελάχιστη. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι 29 χρονών παιδί έχει σπερμετοδιάγραμμα 80χρονου.

Πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο και μου είπε ότι πάσχει από ολιγοαζωνοασθενοσπερμία και με παρέπεμψε σε άλλο γιατρό. Δεν ξέρω αν κάποιος τον γνωρίζει είναι ο κύριος Μηλίγκος Σπύρος στο Αλεξένδρα στο τμήμα υπογονιμότητας.

 

Δεν ξέρω τι να κάνω, έχω χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μου και σε συνδιασμό με κάποια θέματα που έχουν προκύψει στο χώρο της δουλειάς μου όπου πρέπει να δώσω το 100% των δυνατοτήτων μου, έχω σαλτάρει τελείως. Δεν τρωω, δεν κοιμάμαι και όταν κοιμάμαι βλέπω εφιάλτες και γενικά νομίζω ότι ζω έναν εφιάλτη που τώρα αρχίζει.

Δεν ξέρω αν έχω τη ψυχική δύναμη να αντιμετωπίσω όλα αυτά και πολύ φοβάμαι για το μέλλον του γάμου μου.

Περιττό να πω για την ψυχολογία του άντρα μου...και το ζώων εγώ έπερνα serpafar 6 μήνες και περίμενα να μείνω έγκυος και μέτραγα τις μέρες (η ηλίθια!!) και άκουγα όλους να μου λένε ότι είμαι υπερβολική και αγχώνομαι χωρίς λόγο και τώρα μουτζώνομαι. Ετσι μου έρχεται να τους τρίψω την εξέταση στη μούρη για να δουν ποιος ήταν ο τρελός στης υπόθεσης.

Link to comment
Share on other sites

σε εναν γαμο, πρεπει να ημαστε προετημασμενοι και για μια τετεια περιπτωση...

 

..ο αντρασ σου ειναι πανω απ ολα ο συντροφοσ σου..το στηριγμα σου..δεν ειναι το εργοστασιο που θα παραγει τα παιδια σου...

 

δεν νομιζω πωσ θα τον βοηθησεισ αν διξεισ πωσ πιστευεισ πωσ ο γαμοσ σασ βρισκεται σε κινδυνο τωρα...

 

..αντι να απελπιζεσαι κανε αλαγεσ..χριαζεστε διακοπεσ καθαρο περιβαλλον και αερα..και αλλαγη διατροφησ...

 

υστερα απο κανενα 4μηνο ξανακαντε εξετασεισ...

 

ολα αυτα επιρεαζουν παρα πολυ το σπερμα..και φυσικα το ΣΤΡΕΣ και η ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ.

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

bou-bou μην αγχωνεσαι και μην πανικοβαλλεσαι.Καταρχην μην σε παιρνει απο κατω. Τα της δουλειας ενταξει δεν μπορουμε να πουμε τιποτα αλλα σκεψου ποσο πιο σημαντικο προβλημα εχεις στην προσωπικη σου ζωη και υστερα το προβλημα της δουλειας θα σου φαινεται ανουσιο.Καταρχην κακως που επαιρνες τα χαπια πρωτα επρεπε να γινει αυτη η εξεταση και μετα να παρεις χαπια. Κατα δευτερον μην απελπιζεσαι και μην τα βαφεις μαυρα. Σκεψου πρωτα την ψυχολογια του αντρα σου που σιγουρα θα ειναι χειροτερη και που εχουν και τον εγωισμο στην μεση. Καταλαβες τι εννοω :wink: Απο εκει και περα θα πατε στο γιατρο και θα σας πει τι θα κανετε. Πιθανον να κανετε και αλλες εξετασεις υπερηχογραφηματα κλπ. Θα σου δωσω μια μονο συμβουλη.Ποτε μα ποτε μην πιστεψεις οτι δεν θα κανεις παιδακι....Θα εχεις παντα θετικη σκεψη και αυτην θα την παιρνας και στον αντρα σου. Και στην τελικη οταν θα κανεις ασχημες σκεψεις θα λες με τον ενα ή τον αλλο τροπο παιδι θα κανεις . Η επιστημη σε αυτον τον τομεα κανει θαυματα...

Και φυσικα αυτα δεν τα λεω απτο μυαλο μου ολα αυτα κατι θα εχω περασει και εγω.....Θα ακολουθησεις τις συμβουλες τον γιατρων και με θετικη σκεχη θα δεις μια μερα που θα γινει και το θαυματακι. Και θα λες μου τα λεγαν κατι ασχετες :lol: στο φορουμ και δεν το πιστευα...

Φιλια και μην το βαζεις κατω...Ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια, με εχει πάρει πολύ από κάτω, μου ήρθε κεραμίδα στο κεφάλι. Πάντα πίστευα ότι εγώ έχω το πρόβλημα και τώρα έσκασε αυτό.

Εχετε δίκιο, πρέπει να τον στηρίξω ψυχολογικά γιατί έχει πέσει το ηθικό του αλλά δεν μου είναι εύκολο.

Κορίτσια τα αποτελέσματα ήταν πολύ χάλια. Με 20.000.000 σπερματοζωάρια και το 70% ακίνητα δεν ξέρω αν μπορέσω με εξωσωματική γιατί με φυσιολογικό τρόπο είναι για ανέκδοτο. Οι θεραπείες δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχουν σε τοσο χάλια ενδείξεις. Καπνίζει λίγο, τρώει καλά, δεν πίνει. Δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλονται οι τιμές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μπορει σε μια εξεταση την επομενη φορα να ειναι πολυ καλυτερα τα αποτελεσματα.Επισης μπορει να εχει καποιο μικροβιο και με αντιβιωση να βελτιωθει παλι. Επισης μπορει να εχει κυρσοκηλη και με μια εγχειρηση παλι να ειναι κλυτερα τα αποτελεσματα. Χιλια μπορει...μπορει να συμβαινουν... Ψυχραιμια και ο γιατρος θα σας πει....Αν και δεν μαρεσει να λεω τα προσωπικα μου πηγαμε στον γυναικολογο με τα αποτελεσματα και μολις τα ειδες μας ειπε κατευεθειαν αποκλειεται να κανετε παιδι....με αυτα τα νουμερα...Παμε για αλλες μεθοδους!!!Ουτε ενα λεπτο δεν το πιστεψα...Ουτε καν την ωρα που το ειπε μπηκα στην σκεψη οτι λεεεεςς??Και φυσικα μετα απο αυτον τον μ@#@# γιατρο αλλαξα...Και μετα απο αγωγη γιατρου απο 2 μηνες εγκυος η δικια σου....Και υπαρχουν πολλες τετοιες περιπτωσεις...Απλα μην σε παιρνει απο κατω και το βλεπει και ο αντρας σους και στεναχωριεται περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπαθώ να συνέλθω, να ηρεμίσω για να εκτιμήσω την κατάσταση, να δω τι πρέπει να γίνει και να σταθώ στον άντρα μου γιατί δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα (εκείνος με εμψυχώνει) και νιώθω πολύ άχρηστη για αυτό.

Θα κλέισω ραντεβού με το γιατρό που μου σύστησε και βλέπουμε τι θα ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον θα σου εστελνα πμ αλλα το γραφω δημοσια γιατι μπορει να εχουν αναγκη να το δουν και αλλες κοπελες.

Η περιπτωση μου μαλλον ειναι γνωστη στις περισσοτερες. Δυο εγκυμοσυνες, 2 συλληψεις με μονο μια ελευθερη επαφη τη φορα. Και μετα 2 παλινδρομησεις, ενα βουνο εξετασεις, μεταξυ των οποιων και σπερμοδιαγραμμα το οποιο βγηκε ..... μαυρα χαλια. Ο γιατρος δεν απορουσε πλεον για τις παλινδρομησεις αλλα ... για τις συλληψεις και μαλιστα πως εγιναν τοσο ευκολα. Μας λεει επαναληψη σε ενα τριμηνο αλλα ο αντρας μου δεν κρατιοταν. Παει μεσα στην ιδια εβδομαδα και κανει επαναληψη μονος του .... αποτελεσματα κανονικοτατα. Τηλεφωνουμε στο γιατρο του το λεμε, λεει ειναι πολυ νωρις δεν ξερω ποιο σπερμοδιαγραμμα να εμπιστευτω, πρεπει να κανετε και αλλο αλλα σε ενα τριμηνο. Το τριμηνο δεν εχει περασει ακομα, και μας εχει φαει και εμας η αγωνια. Πηγαμε σε ουρολογο, μας ειπε οτι για να ειναι σιγουρο οτι ενα σπερμα δεν ειναι γονιμο θα πρεπει να εχουν γινει 3 σπερμοδιαγραμματα σε αποσταση 3 μηνων μεταξύ τους και να ειναι ολα χαλια για να πουμε οτι το σπερμα εχει οντως προβλημα, γιατι το σπερμα επηρεαζεται απο παρα πολλους παραγοντες και ενα μονο σπερμοδιαγραμμα δεν αποτελει αποδειξη αλλα απλη ενδειξη γονιμοτητας.

Επομενως, κακως ο γιατρος σας δεν ζητησε επαναληψη και επιπλεον πριν μπεις σε διαδικασια εξωσωματικων κλπ, καλο ειναι να το ξαναελεγξετε.

Αρχισε να του δινεις πορτοκαλαδες καθημερινα (βιταμινη C), καρύδια, ψαρια και καμια ΕΒΙΟΛ (βιταμινη Ε) και να δεις οτι το επομενο σπερμοδιαγραμμα αν δεν υπαρχει παθολογικος παραγοντας θα ειναι καλυτερο.

Θα σε ρωτησω και κατι αλλα απαντησε μου με πμ, που κανατε το σπερμοδιαγραμμα; εμεις το πρωτο σε μεγαλο μαιευτηριο όπου ομως τον εβαλαν σε ενα WC καλοκαιριατικα με αφορητη ζεστη (η οποια σκοτωνει το σπερμα) και αφου τελειωσε και αφησε μεσα το κυπελλάκι περιμενε στη ρεσεψιον κανενα δεκαλεπτο και μονο αφου τους ενοχλησε 3-4 φορες πηγαν και το πηραν απο την τουαλεττα. Εννοειτε οτι το δευτερο το καναμε αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Bou-bou μην αγχωνεσαι ακου αυτα που σου λενε τα κοριτσια.Ολα μπορουμε να τα κανουμε αρκει να το θελουμε πολυ :lol:

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

bou-bou μην αγχώνεσαι προσπάθησε να ηρεμήσεις!Ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό που σας συνέβει αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος!Και εγώ τη Δευτέρα ή την τρίτη αναλόγως πότε θα κάτσει θα πάμε και εμείς για εξέταση σπέρματος και αρχίζω και το σκέφτομαι!!!!!Πάντως άκου τα κορίτσια γιατί και εγώ έχω ακούσει ανάλογες περιπτώσεις.(βλ.th@lia)

Link to comment
Share on other sites

bou bou, do not panic!!!

 

Οπωσδηποτε να κανετε μια επαναληψη σε ενα τριμηνο. Συμφωνω και επαυξανω με οσα εγραψε η andro2.

 

Τα 20 εκ. που γραφεις ειναι ανα ml? γιατι αν ειναι, τοτε ειστε ακριβως στο οριο ενος φυσιολογικου σπερματος. Η κινητικοτητα ειναι ενα ζητημα, αλλα με βιταμινη C και εβιολ, οντως μπορειτε να δειτε βελτιωση. Δεν βλεπω, λοιπον κανενα λογο πανικου!

 

Εξηγησε στον αντρουλη πως εχουν τα πραγματα, αφου δεν βλεπω να μπηκε ο γιατρος να σας εξηγησει, οτι δεν ειναι δα και τοοοοσο χαλια ο σπερμα. Για ονομα του θεου! Ισως μια λοιμωξη, μια φλεγμονη, που περασε απαρατηρητη, να επηρρεασε το σπερμα, ή απλα λιγο αγχος/κουραση.

Το σπερμα ειναι πολυ ευαισθητο, μπορει σε ενα τριμηνο να σας εκπληξουν τα αποτελεσματα.

 

Τελος, λογω εμπειριας απο εξωσωματικες και εχοντας ακουσει πολλες ιστοριες, θα σου πω απλα, οτι υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις με πολυ χειροτερο σπερμα και πετυχαν μια χαρα, κανονικοτατη φυσιολογικη συλληψη και ειχαν τελειομηνες κυησεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bou bou, do not panic!!!

 

Οπωσδηποτε να κανετε μια επαναληψη σε ενα τριμηνο. Συμφωνω και επαυξανω με οσα εγραψε η andro2.

 

Τα 20 εκ. που γραφεις ειναι ανα ml? γιατι αν ειναι, τοτε ειστε ακριβως στο οριο ενος φυσιολογικου σπερματος. Η κινητικοτητα ειναι ενα ζητημα, αλλα με βιταμινη C και εβιολ, οντως μπορειτε να δειτε βελτιωση. Δεν βλεπω, λοιπον κανενα λογο πανικου!

 

Εξηγησε στον αντρουλη πως εχουν τα πραγματα, αφου δεν βλεπω να μπηκε ο γιατρος να σας εξηγησει, οτι δεν ειναι δα και τοοοοσο χαλια ο σπερμα. Για ονομα του θεου! Ισως μια λοιμωξη, μια φλεγμονη, που περασε απαρατηρητη, να επηρρεασε το σπερμα, ή απλα λιγο αγχος/κουραση.

Το σπερμα ειναι πολυ ευαισθητο, μπορει σε ενα τριμηνο να σας εκπληξουν τα αποτελεσματα.

 

Τελος, λογω εμπειριας απο εξωσωματικες και εχοντας ακουσει πολλες ιστοριες, θα σου πω απλα, οτι υπαρχουν ουκ ολιγες περιπτωσεις με πολυ χειροτερο σπερμα και πετυχαν μια χαρα, κανονικοτατη φυσιολογικη συλληψη και ειχαν τελειομηνες κυησεις!

 

Δυστυχώς δεν έιναι ανα ml είναι το σύνολικο. Ανα ml είναι 3,2. Anyway σας ευχαριστώ όλες για τη συμπαράσταση, έχω αρχίσει να συνερχομαι κάπως και περιμένω τη Δευτέρα για να κλείσω ραντεβού με τον γιατρό (έναν ακόμα από τους τόσους που έχω αλλάξει)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο γιατρό, θα ξαναπάμε και αύριο ξανά με νεο σπέρμα για να δει τι πιθανότητες έχουμε να μείνω με φυσιλογικό τρόπο ή με εξωσωματική.

Ανατομικά μας είπε δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να αποδώσει το πρόβλημα οπότε και θα πρέπει να κάνει ο άντρας μου ορμονολογικές εξετάσεις για να δει τι γίνεται.

 

Εχω ηρεμίσει γενικά και βλέπω τα πράγματα πιο ψύχραιμα. Το είπαμε και στους γονείς μας για να μη περιμένουν άδικα κάθε μήνα όπως και για να μη πετάνε στα σύννεφα ότι όλα είναι καλά και απλά δεν έχει τύχει μέχρι τώρα.

 

Αυτό που με τρομάζει μόνο είναι ότι δεν ξέρω τι μου ξημερώνει, τι με περιμένει και πόσους μήνες ή και χρόνια μπορεί να τραβήξει αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

bou-bou μου μπορει να σου φανει περίεργο αλλα ετσι ειμαστε όλες μας.

Και εγω οταν εμεινα εγκυος την πρωτη φορα στον ενα μηνα προσπαθειων ούτε που φανταζομουν οτι θα καταλήξει παλινδρομη, για να ειμαι ειλικρινής ούτε που ηξερα τί σημαίνει η παλινδρομη τότε.

Αλλά δυστυχώς ολα για εμας είναι και δεν μπορουμε να κάνουμε τίποτα άλλο απο το να το παλεψουμε.

Σου ευχομαι κάθε επιτυχία και μακάρι να είναι ενταξει οι εξετασεις και να προσπαθησετε φυσιολογικα αλλά και ετσι να μην ειναι εχουμε την τεχνολογια και την ιατρικη με το μέρος μας πλεον και αν το καλοσκεφτεις ελαχιστες γυναικες μένουν πια χωρίς παιδι.

Καλή επιτυχία και να ειναι οσο γίνεται πιο σύντομη η αναμονη γιατι τελικά αυτη είναι που μας τρωει σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Andro2 μου, εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μη ταλαιπωριθείς άλλο τις αποβολές. Τι να πω, δεν ξέρω, η επιστήμη κάνει θαύματα σήμερα και κάποια λύση θα υπάρχει και για εμας.

 

Ο άντρας μου μου λεει ότι θα κάνει τα πάντα για να αποκτήσει δικό του παιδί, αλλά αν δει ότι δεν μπορεί θα καταφύγει στην υιοθεσία ακόμα και σε δωρητή σπέρματος. Τουλάχιστον στο θέμα αυτό είναι ανοιχτόμυαλος

Link to comment
Share on other sites

bou bou μου κάνε υπομονή και εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!!Σε καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι γιατι και εμείς έχουμε παρόμοια τρεξίματα!(μικρός αριθμός σπέρματος και μικρή κινητικότητα)Η γυναικολόγος που πήγαμε εχθές μας καθησυχασε άλλα μας είπε να πάμε και σε ουρολόγο για να εξετάσει τον άνδρα μου μήπως υπάρχει κάτι ανατομικό!

Ελπίζω το επόμενο δειγμα σπέρματος να είναι πιο καλό και να έχετε καλύτερα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά bou bou μου και εμείς μια από τα ίδια!Του διέγνωσε πιθανή κυρσοκήλη!Δεν ξέρω τι να κάνουμε!Και αυτός ο γιατρός από την αρχή δεν μου γέμισε το μάτι!!!Είμαι απογοήτευμένη!!!!!!

Ελπίζω εσείς να έχετε καλύτερα αποτελέσματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω, έχουμε μέλλον πολύ!!

 

Στον γιατρό αυτόν τώρα πήγες? Δεν πάιρνεις και μια άλλη γνώμη? Αυτός ο γιατρός είναι εξιδικευμένος σε θάματα υπογονιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

bou bou μου δεν ξέρω αν είναι εξειδικευμένος. Σίγουρα θα πάρουμε και δεύτερη γνώμη!!Πάντως έχω απογοητευτεί.Μπορείς να μου στείλεις με πμ το γιατρό που πήγατε;Είναι καλός;Γιατί ο γιατρος που πήγαμε ήταν και λίγο ψωνάρα και δεν μας μιλούσε και πολύ καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Bou-bou, γεια κ από εμένα. Καταρχάς να σου πω ότι έυχομαι να έχει επιτυχή κατάληξη η "περιπέτειά" σας κ να μείνεις έγκυος σύντομα!

 

Θα ήθελα να εστιάσω κάπου αλλού, γιατί έχω ζήσει το πρόβλημα από την ανάποδη.

 

Όπως έχω ξαναπεί, έχω κάποιο πρόβλημα υγείας-όχι γυναικολογικό-το οποίο δεν...συνδυάζεται με εγκυμοσύνη καθότι δυνητικά κινδυνεύω.

 

Πέρασα ένα μαρτυρικό 2007 κάνοντας εξετάσεις, όταν πήρα το πρώτο χαστούκι στην ερώτηση για προσπάθεια εγκυμοσύνης :"Ρίσκο".

 

Με τον άντρα μου δεν είχαμε παντρευτεί ακόμη-είχαμε περάσει όμως από σαράντα κύματα για να είμαστε μαζί. Δεν νομίζω ότι θα ξεχάσω ποτέ πώς ένιωθα, όταν προσπαθούσα να μην δημιουργήσω λιμνούλα δακρύων γύρω μου στο λόμπυ του διαγνωστικού, ρωτώντας τον αν θέλει να προχωρήσουμε στο γάμο-ένας γάμος δύναται να λυθεί, ξέρεις, αν ένας από τους δύο συζύγους δεν μπορεί να τεκνοποιήσει.

 

Εκείνη τη στιγμή θεώρησα σωστό να του δώσω την επιλογή να φύγει, αφού έπρεπε να κλείσω ραντεβού με τη ζωή μου σε ένα χειρουργικό τραπέζι προκειμένου να αποκτήσουμε παιδί-πράγμα που θα συμβεί ενδεχομένως ούτως ή άλλως (το γνωρίζαμε αυτό), απλά έπρεπε να επισπευσθεί για χάρη της εγκυμοσύνης.

 

Ο άντρας μου δεν έφυγε. Και τον αραμπά τον τραβήξαμε μαζί τη χρονιά που μας πέρασε, μέχρι να πάρουμε το πράσινο φως-η ...περίοδος χάριτος έχει βέβαια ημερομηνία λήξης.

 

Όλο αυτό που πέρασα ήταν πολύ δύσκολο-η επέμβαση τελικά αναβλήθηκε (δεν ακυρώθηκε όμως!)-ήταν από τις καταστάσεις που ο άνθρωπος λυγίζει, ξαναβλέπει και αναθεωρεί τη ζωή του-ο άντρας μου όμως ήταν δίπλα μου, ανέχτηκε τη γκρίνια, τα νεύρα, την υστερία, το φόβο, τον πανικό, την απελπισία και τις στιγμές που νόμιζα ότι θα σκάσω από το κλάμα με αγκάλιαζε, παρά την κούρασή του, ξάπλωνε μαζί μου, μου μιλούσε τρυφερά, με παρηγορούσε και με διαβεβαίωνε ότι θα το ξεπεράσω, θα είμαι υγιής και θα κάνουμε πολλά-πολλά παιδιά...

 

Προς το παρόν πήραμε παράταση.

 

Επειδή όμως για μένα ο χρόνος περνά πιο γρήγορα-εννοώ ότι σε κάθε τσεκ-απ που κάνω για το θέμα μου μπορεί η κατάστασή μου να επιδεινωθεί και να μπω χειρουργείο-οπότε τα περιθώρια για σύλληψη είναι περιορισμένα, μπήκαμε στη διαδικασία να κάνουμε εξετάσεις γονιμότητας κάπως νωρίς.

 

Ο άντρας μου στην ιδέα του σπερμοδιαγράμματος έχει πανικοβληθεί, όπως καταλαβαίνεις και προσπάθησε να το αποφύγει με κάθε τρόπο.

 

Δεν ξέρω τι θα δείξει η σαλπιγγογραφία, το σπερμοδιάγραμμα, κλπ-κλπ.

 

Ξέρω ότι ο άντρας μου είναι το άλλο μου μισό και θα είμαι δίπλα του ό,τι κ αν δείξουν οι εξετάσεις του.

 

Προσωπικά, μετά από αυτό που πέρασα, το σημαντικό είναι να είμαστε υγιείς κ μαζί.

 

Το ενδεχόμενο να μην μπορέσουμε να κάνουμε παιδιά του το έχω θέσει κ ως απάντηση πήρα "ας μην κάνουμε τότε".

 

Άλλωστε, η ανάγκη μου να φέρω ένα παιδί στον κόσμο, πηγάζει από την αγάπη μου για εκείνον. Δεν θα τον άφηνα για κάποιον άλλον που να μπορούσε να τεκνοποιήσει-αν αυτός δεν μπορεί. Το παιδί (φυσικό ή υιοθετημένο) θα είναι η συνέχεια αυτής (η έκφραση "καρπός" του έρωτα, με την ευρεία έννοια του όρου, δεν είναι τυχαία...).

 

Αν μου επιτρέπεις, θα ήθελα να σου πω ότι, εφόσον αγαπάς τον άντρα σου να του σταθείς και να τον στηρίξεις ψυχολογικά, όπως φαντάζομαι ότι το ίδιο θα ήθελες να κάνει κ εκείνος αν -μακριά απο όλους-υπήρχε κάποιο πρόβλημα σε σένα.

 

Μην αφήνεις να φαίνεται η αίσθηση "υπεροχής" ότι εσύ δεν έχεις πρόβλημα και έχει εκείνος, ακόμη κ αν υποβλήθηκες σε θεραπεία αδίκως.

 

Μην αναφέρετε σε οικογένεια και γνωστούς ποιος έχει το πρόβλημα, όσο μεγάλη περιέργεια κ αν έχουν (ακόμη κ στη μάνα του που λέει ο λόγος)-φαντάζομαι ούτε εσένα θα σου άρεσε...

 

Μην παραβλέπεις επίσης κ το τεράστιο ζήτημα του ανδρικού εγωισμού!!! :wink:

 

Άλλωστε, όπως λένε "for better or worse"..."in sickness or in health".

 

Συγνώμη για την φλυαρία μου (dudu συμφωνώ μαζί σου).

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...