Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑΧΑΡΟ ΣΤΑ ΟΥΡΑ.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


νομίζω ότι κάπου είχα διαβάσει ότι όταν το σάκχαρο περάσει στα ούρα τότε υπάρχει πρόβλημα με σακχαρώδη διαβήτη .. :?

θυμάμαι ότι όταν έκανα την καμπούλη του σακχάρου και μου είπανε ότι πρέπει να μετράω το σάκχαρό μου μια ώρα μετά απο κάθε γεύμα είχα ψάξει στο ίντερνετ και είχα βρεί ένα άρθρο σχετικά με την ανίχνευση του σακχάρου στα ούρα ..

αλλά γενικά ξέρω ότι ανιχνεύεται στα ούρα .. δεν ξέρω εάν βοήθησα .. :roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαρία. Το ζάχαρο ανιχνεύεται και από τα ούρα. Συνήθως γι’ αυτό οι γυναικολόγοι μας βάζουν κάθε μήνα να κάνουμε γενική ούρων. Ανιχνεύει ζάχαρο, καθώς επίσης και την Υπέρταση (από το λεύκωμα), που είναι κίνδυνος για προεκλαμψία. Μήλα με τον γιατρό σου, να αρχίσεις δίαιτα ή εάν είναι απαραίτητο να κάνεις ινσουλίνη. Συμβαίνει συχνά στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΤΑ ΟΥΡΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ.ΕΚΑΝΑ ΟΥΡΑ Κ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙ....

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά αξιόπιστο. Μια φίλη μου το βρήκε από τα ούρα. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα είναι. Φρόντισε μόνο 2 – 3 μέρες πριν την εξέταση να τρως ένα γλυκάκι την ημέρα, να συνηθίζει ο οργανισμός σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

ειμαι στην 32 εβδ κυησης και η εξεταση ουρων εδειξε 100 ζαχαρο... η γιατρος μου ειπε οτι εφοσον ολες οι προηγουμενες τιμες ειναι πολυ καλες καθως και η καμπυλη ζαχαρου, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας αλλα να κοψω τελειως τα γλυκα. να ξανακανω την εξεταση και να δω.

γνωριζετε αν πρεπει να κανω και κατι αλλο ή αν ειναι απαραιτητη η ληψη ινσουλινης;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Το σάκχαρο ανιχνεύεται στα ούρα όταν τα επίπεδα του στο αίμα υπερβούν το 180, αρκετά πάνω δηλ. από τα όρια του διαβήτη κύησης.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχει εκδηλωθεί διαβήτης κύησης και το σάκχαρο να μην ανιχνεύεται στα ούρα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα δεν καταλαβα το τι λες τελικα;ειναι κατι το ανησυχητικο; δηλαδη ειναι διαβητης κυησης και εκδηλωθηκε τωρα, στον 8ο μηνα;να κανω κατι εκ νεου;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ναι, αν έχεις ζάχαρο στα ούρα, είναι διαβήτης κύησης και μπορεί να εκδηλώθηκε τώρα στο τέλος. Πρέπει να πας σε ενδοκρινολόγο άμεσα για ρύθμιση. Είναι δηλ. πιο σοβαρό από να βρισκόταν μια τιμή μόνο ανεβασμένη στην καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα ειχε φανει ζαχαρο στα ουρα αλλα δεν ειχα διαβητη κυησεως.

Επαιρνα κορτιζονη και διαφορα αλλα και μου ειχε απαγορευσει ο γιατρος γλυκα και αλμυρα αλλα δεν αντεξα και ειχα φαει ενα σοκολατακι.

Σε επαναληψη της εξετασης ξαναφανηκε ζαχαρο και τοτε εκανα διατροφη απο διαιτολογο νοσοκομειου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμενα ειχε φανει ζαχαρο στα ουρα αλλα δεν ειχα διαβητη κυησεως.

Επαιρνα κορτιζονη και διαφορα αλλα και μου ειχε απαγορευσει ο γιατρος γλυκα και αλμυρα αλλα δεν αντεξα και ειχα φαει ενα σοκολατακι.

Σε επαναληψη της εξετασης ξαναφανηκε ζαχαρο και τοτε εκανα διατροφη απο διαιτολογο νοσοκομειου.

 

ησουν εγκυος να φανταστω τοτε;;;πως σου εβγαλε οτι δεν ειναι διαβητης κυησης; ειχες κανει και αιματολογικες;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αλλα δηλαδη δεν ειναι διαβητης κυησης; απλα ειναι διατροφης θεμα; επαιρνες και ινσουλινη; μετα που γεννησες ειχες παλι;εκανες μετα εξετασεις;

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω ψιλοφρικαρει, δεν ξερω τι να σκεφτω, περιμενω την τριτη να παω για επαναληπτικες και ανησυχω για το μετα, αν θα πρεπει να μπει σε παρακολουθηση το παιδι και αν θα εχω και εγω στη συνεχεια ζαχαρο...σ ευχαριστω και παλι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αλλα δηλαδη δεν ειναι διαβητης κυησης; απλα ειναι διατροφης θεμα; επαιρνες και ινσουλινη; μετα που γεννησες ειχες παλι;εκανες μετα εξετασεις;

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω ψιλοφρικαρει, δεν ξερω τι να σκεφτω, περιμενω την τριτη να παω για επαναληπτικες και ανησυχω για το μετα, αν θα πρεπει να μπει σε παρακολουθηση το παιδι και αν θα εχω και εγω στη συνεχεια ζαχαρο...σ ευχαριστω και παλι

Εγω δεν ειχα διαβητη κυησεως, ουτε πριν ειχα διαβητη ουτε μετα.

Δεν ξερω τι συνεβει. Εγω ετσι και αλλιως ειχα προβληματα και επαιρνα ενα σωρο φαρμακα. Χαπακια κορτιζονης επαιρνα καθημερα και δεν επρεπε να τρωω καθολου ζαχαρη και το αλατι με το σταγονομετρο. Δεν ξερω αν εγινε κατι με την κορτιζονη και το σοκολατακι που ειχα φαει, ή μετα ψωμακια που φτιαχνουμε σαντουιτσακια.Με την διατροφη που εκανα μετα (αν και ετσι και αλλιως ημουν προσεκτικη απο πριν) δεν ξαναφανηκε ζαχαρο.

Δεν ξερω τι να σου πω....

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα (που θα πανε δηλαδη, γιατι να μην πανε? ).

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω πολυ!μακαρι γιατι εχω αγχωθει πολυ και στεναχωρεθει...παντα ειχα χαμηλο ζαχαρο, τωρα δεν ξερω τι εγινε...βεβαια τα ετρωγα λιγο παραπανω τα γλυκα τον τελευταιο καιρο, ολο γενεθλια και παρτυ ειμασταν και μια τα μελομακαρονα, κατι τα σουφλε σοκολατας...δεν ξερω, αυριο θα παω για επαναληπτικες και θα σ ενημερωσω. σ ευχαριστω και παλι

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...