Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΙΣΙΝΕΣ ΜΕ ΧΛΩΡΙΟ Ή ΟΖΟΝ ;;


Recommended Posts

Πριν μερικές μέρες δημοσιεύτηκε άρθρο που ανέφερε ότι οι πισίνες με χλώριο προκαλούν καρκίνο των πνευμόνων (εκτός όλων των άλλων αλλεργικών προβλημάτων). Επειδή εμείς είμασταν έτοιμοι να γραφτούμε για 3η συνεχή χρονιά και μας σταμάτησε το δημοσίευμα, γνωρίζει κανείς αν πραγματικά το χλώριο προκαλεί όγκους:!:, αν το όζον είναι καλύτερο και γενικά τι γίνεται με το θέμα "κολυμβητήριο" ;;; Ψάχνω απεγνωσμένα για πισίνα με όζον, αλλά τελικά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το αν θα πρέπει να μπω σ'αυτή την περιπέτεια, δεδομένου ότι το παιδί δεν έχει αλλεργικό άσθμα και η πισίνα (με το χλώριο) είναι δίπλα μας.:roll:

Παρακαλώ τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To πρόβλημα δημιουργείται με τις υπερχλωριωμένες πισίνες που υπάρχουν στην Ελλάδα! Αν η χλωρίωση του νερού είναι μέσα στα επιτρεπτά όρια τότε δεν δημιουργείται θέμα.

 

Πάντως κι εμείς θα περιμένουμε να μας πάρουν σε πισίνα με όζον.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ψάξει παλαιότερα αυτό το θέμα γιατί πάντα μου άρεσε το κολυμβητήριο δεν το σταμάτησα ούτε στην εγκυμοσύνη:D:D:D.

Οι πισίνες με όζον θεωρητικά είναι καλύτερες για πολλούς λόγους.

Κυρίως για τις γυναίκες το χλώριο μπορεί να προκαλέσει διάφορα γυναικολογικά προβλήματα. Προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, αλλά μάλλον είναι τυχαίο αυτό.

Επίσης δεν είναι καλό για το δέρμα και τα μαλλιά, πράγμα που το καταλαβαίνεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

Όσο για το δημοσίευμα που αναφέρεις,δεν το γνωρίζω. Αλλά για να το λένε...:confused::confused::confused::confused:

 

Πισίνες με όζον στην Αθήνα θα βρεις στα Holmes(κάπως έτσι γράφεται), το μεγάλο γυμναστήριο στο Μαρούσι και στο ATTICA, καθώς και στην Κερατέα, ή κάπου προς τα εκεί.

Στην θεσσαλονίκη, την μόνη πισίνα με όζον που έχω βρει είναι στην Περαία.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ποιο μεγάλο κολυμβητήριο εννοείς στο Μαρούσι ; Το θέμα είναι μπορώ να τον συνεχίσω στο ίδιο κολυμβητήριο που πάμε τόσα χρόνια ή να αρχίσω να τρέχω αλλού και να κάνω αποστάσεις ; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πισίνες με οζον απλά δεν χρησιμοποιούν επιπλέον χλώριο για απολύμανση, δεν σημαίνει οτι δεν έχουν χλώριο, έχουν το χλώριο που έχει ρίξει ήδη η ΕΥΔΑΠ. Στις πισίνες γενικότερα το πρόβλημα είναι αν και κατα πόσο τηρούνται οι επιτρεπτές δοσολογίες χημικών...

 

Το χλώριο είναι όντως καρκινογόνο και καλό είναι να μετριάζουμε όσο μπορούμε τις συγκεντρώσεις στους οργανισμούς μας (ιδίως στα μωρά μας)... εγώ έχω βάλει φίλτρο αποχλωρίωσης στη κουζίνα (υπάρχει σχετικό νήμα στο φορουμ για τα φίλτρα νερου και βρίσκεις υπερακρετές λύσεις στα 100 ευρώ) και σκέφτομαι σοβαρά για την ντουζιέρα, γιατί εκεί τα πράγματα είναι χειρότερα (ανοίγουν οι πόροι και προσλαμβάνουμε περισσότερο χλώριο από ότι με το πόσιμο νερό) - αλλά δεν θέλω να γίνω και υπερβολικός....

Link to comment
Share on other sites

Πισίνες με όζον στην Αθήνα θα βρεις στα Holmes(κάπως έτσι γράφεται), το μεγάλο γυμναστήριο στο Μαρούσι και στο ATTICA,

 

Είσαι σίγουρη γι' αυτό;

Γιατί ο άντρας μου που πάει στο Holmes Place χρόνια τώρα λέει ότι η πισίνα τους μυρίζει έντονα χλώριο και γι' αυτό ήτανε εναντίον του να πηγαίνω εγώ στην εγκυμοσύνη αλλά και τώρα ο μικρός μας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμεις πηγαινουμε στην Ελληνογερμανικη αγωγη στην Παλληνη και η πισινα καθαριζεται με οζον.

Οπως καταλαβαινω, το χλωριο ειναι εξισου επικινδυνο ακομη και αν η πισινα ειναι ανοιχτη?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαινουμε στην Ελληνογερμανικη αγωγη στην Παλληνη και η πισινα καθαριζεται με οζον.

Οπως καταλαβαινω, το χλωριο ειναι εξισου επικινδυνο ακομη και αν η πισινα ειναι ανοιχτη?

 

σαφώς, γιατί εκτός του αναπνευστικού γίνεται και απορόφηση από τους πόρους του δέρματος...

και προφανώς για ενήλικες ίσως δεν είναι σημαντικότερη επιβάρυσνη από άλλες κακές μας συνήθειες (κάπνισμα, κορεσμένα λίπη κτλ), αλλά για τα μωρά είναι πολύ σημαντικός επιβαρυντικός παράγοντας γιατί αρχίζει η συγκέντρωση από πολύ νωρίς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

χαιρεται, ειμαι φοιτητης της φαρμακευτικης και στη σχολη μας ειπαν, δηλαδη ετσι ειναι, οτι το οζον ειναι οξειδωτικο(το αντιθετο δηλαδη του αντιοξειδωτικου που τρεχουμε να παρουμε απο τα φρουτα και τα λαχανικα), δηλαδη δημιουργει καρκινο στον πνευμονα, στο δερμα και γενικα οπου ερχεται σε επαφη, ενω επειδη ειναι ισχυρο οξειδωτικο σκοτωνει με μεγαλη αποτελεσματικοτητα τα μικροβια, εαν ο καθαρισμος γινεται οταν ειναι κλειστο προς το κοινο η πισινα και αεριζεται καλα ο χωρος τοτε ειναι ολα ενταξει, αλλιως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαιρεται, ειμαι φοιτητης της φαρμακευτικης και στη σχολη μας ειπαν, δηλαδη ετσι ειναι, οτι το οζον ειναι οξειδωτικο(το αντιθετο δηλαδη του αντιοξειδωτικου που τρεχουμε να παρουμε απο τα φρουτα και τα λαχανικα), δηλαδη δημιουργει καρκινο στον πνευμονα, στο δερμα και γενικα οπου ερχεται σε επαφη, ενω επειδη ειναι ισχυρο οξειδωτικο σκοτωνει με μεγαλη αποτελεσματικοτητα τα μικροβια, εαν ο καθαρισμος γινεται οταν ειναι κλειστο προς το κοινο η πισινα και αεριζεται καλα ο χωρος τοτε ειναι ολα ενταξει, αλλιως...

 

Kαλημέρα, σε παρακαλώ επειδή με ενδιαφέρει πολύ το θέμα λόγω του γιου μου που πηγαίνει σε πισινα με χλωριο και με προβληματίζει πολύ, μπορείς να μου πεις τελικά αν είναι επικίνδυνο το χλώριο ή όχι; Nα τον σταματήσω δηλαδή ;;;

Link to comment
Share on other sites

Το χλωριο ειναι καρκινογονο, ακομη και αν η πισινα ειναι ανοιχτη. Αν ειναι βεβαιο οτι το οζον ειναι επικινδυνο μονο οταν η πισινα ειναι κλειστη, σημαινει οτι πρεπει να βρουμε πισινα ανοιχτη που να καθαριζεται με οζον...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bλέπω παραπάνω ότι πηγαίνετε στην Ελλην.Αγωγή. Επειδή και η Γερμανική Σχολή Αθηνών πίσω από το Carefour έχει όζον, μήπως εκεί είναι πιο σωστό να πηγαίναμε ; Πήγαμε μία φορά, απλά ήταν πολλά παιδιά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πηγαίνετε και στο σχολείο της Ελληνογερμανικής ; Γιατί συνήθως οι μαθητές πάνε και στα προγράμματα αυτά. Πόσο δίνεις ;

Εμάς μας έρχεται λιγο πιο μακριά σχετικά με τη deutsche schule, απλά εκεί δεν κάνουν τόσο συστηματικό μάθημα με πολύ εξάσκηση όπως εκεί που πάμε έως τώρα στο ACS (το αμερικάνικο) στο Χαλάνδρι. Το πρόβλημα είναι ότι έχει χλώριο...., αλλιώς το μάθημα είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μικρος ο γιος μου, δεν παει σχολειο! Δε χρειαζεται να εισαι μαθητης εκει για να πας στο κολυμβητηριο.

40 ευρω το μηνα δινουμε, για μια φορα την εβδομαδα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει στο ΑΤΤΙΚΟ πάρκο και μας έλεγαν για τη πισίνα με τα δελφίνια ότι καθαρίζεται με ΟΖΟΝ και ελάχιστο χλώριο. Οπότε αν ρίχνουν χλώριο και στα δελφίνια που είναι τόσο ευαίσθητα και λογικά τους ενδιαφέρει να διατηρήσουν την καλή υγεία τους, σημαίνει ότι είναι απαραίτητο σε μικρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει να μου πει κανεις που ακριβως ειναι η ελληνογερμανικη; Παταω sto google και μου βγαζει Θεσσαλονικη.

 

http://www.baby-swimming.gr/?%D0%E9%F3%DF%ED%E5%F2:%D0%C1%CB%CB%C7%CD%C7

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το χλώριο είναι ο μοναδικός λόγος που δεν θα έστελνα ΠΟΤΕ

το παιδί μου σε κολυμβητήριο.

 

Υπάρχουν τόσα άλλα αθλήματα πολύ πιο υγιεινά.

 

Κολύμπι σε καθαρή θάλασσα.....

.......τι καλύτερο απο αυτό!!

 

Τα καλοκαίρια αποφεύγω σαν τον διάολο το λιβάνι

τα ξενοδοχεία με τις πισινάρες! (μπλιάχ)

Τρελαίνομαι για bungalows δίπλα στην θάλασσα

που το κύμα να σκάει στη πόρτα μου....:mrgreen:

 

Δεν θα έβαζα μέσα σε πισίνα ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι!

Ασε τα κάτουρα που θα επιπλέουν..........:roll:

 

Ξανασκέψουτο!

Link to comment
Share on other sites

Χλώριο εχει και το νερο που πινουμε.Ολα ειναι θεμα δοσολογιας.

Αν ρωτησει κανεις αν γινεται ιδανικα ο καθαρισμος νερου σε ολες τις πισινες της Ελλαδας,προφανως η απαντηση ειναι αρνητικη.

Αλλα αν καποιος πηγαινει το παιδι τοσο καιρο,δεν εχει παρατηρηθει καποιο προβλημα και του αρεσει,δεν ακουγεται καλη ιδεα να σταματησει για εναν αδιευκρινιστο φοβο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το νερό της ΕΥΔΑΠ στην Ελλάδα εδώ και πάρα πολλά (περίπου 10) χρόνια καθαρίζεται με οζον. Η Ελλάδα ήταν από τις πρ'ωτες χώρες στην ευρώπη που χρησιμοποίησηε το οζον για την απολύμανση του πόσιμου νερού και μάλιστα στο σημέιο καθαρισμού του νερού έχει καταταγεί το δεύτερο καθαρότερο στην Ευρώπη. Κατά τη μέθοδο απολύμανσης του νερού με όζον χρησιμοποιείται και μικρή ποσοστητα χλωρίου καθώς και άλλων χημικών αλλά αυτό είναι απλώς μέρος της διαδικασίας που αποκαλείται "καθαρισμός με οζον". Τελικά η ποιότητα του νερού της βρύσης μας χειροτερεύει σημαντικά από τις σωληνώσεις κατά τη διαδρομή.

 

Το οζον είναι ισχυρότατο διαβρωτικό (χαρακτηριστικά ανφέρω οτι χρησιμοποιείται στη βιομηχανία για κοπή μετάλλων) και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να είναι κανείς παρών κατά τη διαδικασία καθαρισμού του νερού με οζον ακόμα και όταν λειτουργούν αυτές οι σπιτικές συσκευές.

 

Σε καθε περίπτωση χλώριο ή βρώμιο θα έχει το νερό μιας πισίνας αλλά σε περιπτώσει που χρησιμοποιείούν τη μέθοδο με το οζον θα έχει πολύ λιγότερο. Η μυρωδια δεν έχει άμμεση σχέση με τη συγκέντρωση σε χλώριο ή βρώμιο αλλά με την παρουσία μικροοργανισμών με τους οποίους αντιδρούν τα χημικά και ελευθερώνεται η χαρακτηριστική μυρωδιά.

 

Η απόφαση είναι της κάθε μαμάς... Εμείς πηγαίνουμε σε μία κλασσική πισίνα και μέχρι να αποφασίσουν οτι θέλουν να κάνουν πρωταθλητισμό και να είμαστε όλη μέρα στη πισίνα δεν θα το ψάξω περισσότερο.....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα το όζον είναι 1000 φορές καλύτερο από το χλώριο. Εγώ είχα παρακολουθήσει ένα πρόγραμμα για εγκύους στο ΟΑΚΑ που ισχυρίζονταν ότι χρησιμοποιούσαν όζον. Πάντως πρέπει όπως λέει η/o sgenious να χρησιμοποιούν και μικρές ποσότητες χλωρίου γιατί εμένα μου μύριζε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...