Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ομιλία - ανάπτυξη της ομιλίας σε παιδιά κάτω των 3 ετών


Recommended Posts

ναι μη νομιζεις κ τιποτα λεξικο!!!μετρημενες 2συλλαβες λεει κ αυτη ηταν η τριτη τρισυλλαβη.λεει πακακια(παπουτσακια) και μπαλαγκια (δεν θυμαμαι καλα καπως ετσι 2-3 φορες το εχει πει κ σημαινει πουλακια:shock::shock:)

μεχρι τις 9 μαρτιου που εχουμε λογοθεραπευτρεια θα σκασω:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 994
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα ο δικός μου ρε κορίτσια παρατήρησα τελευταία, ότι τα περισσότερα πράγματα τα περιγράφει με την ίδια λέξη :shock: δηλαδή με την λέξη γλιά:shock: που μερικές φορές έχει παραλλαγές σε γκλιά ή μπλιά γενικά περιέχει την κατάληξη λια. Του δείχνεις το λουλουδάκι γλιά σου λέει, του δείχνεις το γάλα τα ίδια. Τι να πώ... δεν ξέρω με απασχολεί πολύ το θέμα της ομιλίας γιατί βλέπω παιδάκια μικρότερα από αυτόν που μπορείς να συνεννοηθείς.

Εχτές το βράδυ κορίτσια μου είπε κάτι καινούριο όμως την ώρα που τον άλλαζα για να πάει για ύπνο. Κουνούσε το ένα χεράκι του όπως όταν λέμε ''για που το βάλες'' (ελπίζω να καταλαβαίνετε οπως το περιγράφω) και μου έλεγε πολλές φορές απου; απού; απού;. Τι να ήθελε να πεί άραγε; μου ρθε να τον ρουφήξω όπως το έλεγε! ίσως στον παιδικό να του είπαν κάτι. αυτό που κολλάει είναι το ''για που'';

 

Μπορει να τους ειπαν το τραγουδακι με το γαιδαρο."Γαιδαρε για που?"

Ετσι εκανε η δικια μου οταν το εμαθε για πρωτη φορα το τραγουδι.

Εκανε συνεχεια το χερακι και μου ελεγε για που.

 

Μην συγκρινεις το παιδι σου με τα αλλα.

Αν το εκανα εγω αυτο, θα ειχα παρει τα βουνα.

Η δεσποινα φαινοταν πιο πισω απο τα αλλα παιδακια περιπου στα 2.

Τωρα ειναι πιο μπροστα σχεδον απο ολα τα παιδακια στην ταξη της.

Το καθε παιδι εχει δικο του ρυθμο και καλα ειναι πριν τα 2,5 - να μην βγαζουμε συμπερασματα και πανικοβαλλομαστε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το θάρρος Kassiani! αυτό σκεφτόμουν σήμερα και εγώ, μήπως από κανένα τραγουδάκι που άκουσε, πηγαίνοντας το μυαλό μου στους mazoo και το'' που που που που, που να πήγε η μπουμπού; του το βάζω συνέχεια και του το τραγουδάω!

Πάντως έχεις δίκιο στο ότι δεν πρέπει να γίνεται σύγκριση και ότι πριν τα 2,5 δεν πρέπει να ανυσηχούμε. 5 μήνες είναι πολύ σημαντικό διάστημα για την αναπτυξή τους. Εχτές συνομιλούσα με μια φίλη μου και μου είπε ότι ο γιός της μέχρι 2,5 ετών έλεγε μόνο μπαμπά και μαμά. Και μετά μέσα σε 1 εβδομάδα έμαθε πολλές λέξεις και την αμέσως επόμενη έφτιαχνε κανονικά προτάσεις.

Ξέρεις δεν θέλω να σκέφτομαι αρνητικά αλλά δυστυχώς γίνεται αυτόματα μερικές φορές η σύγκριση χωρίς να το θέλεις όταν βλέπεις όχι ένα αλλά αρκετά παιδάκια μικρότερα, να μιλάνε και το δικό σου όχι.

Τεσπα θα προσπαθήσω να το βγάλω από το μυαλό μου έστω για 5 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτην την ηλικια 5 μηνες ειναι χαος...

Εβλεπα τωρα ενα βιντεο της κορης μου απο τον Οκτωβριο.

Εγω νομιζα οτι το παιδι δεν εχει καμια διαφορα και προοδο τον τελευταιο καιρο.

Μεχρι που ειδα το βιντεο:P

 

Να μη σου πω τι σοκ επαθα βλεποντας ενα περσινο που ηταν ακριβως 2 χρονων. Μα καμμια σχεση!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το έχω ξαναπεί εδώ. Μέχρι τα 2 ο μεγάλος μας έλεγε λίγα πράγματα. Τον πίεζε & πολύ ο άντρας μου -πες αυτό, πες το άλλο-, του είχε σπάσει τα νεύρα. Μόλις πείστηκε & το σταμάτησε, μετά απο λίγο καιρό ξέφυγε το παιδί, τα είπε όλα μαζεμένα! Και αν δείτε απο το τικεράκι μου, τον φωνάζουμε πια παρλαπίπα! Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, άλλα είναι πιο ντροπαλά & θέλουν να σιγουρευτούν πρώτα για να μιλήσουν. Να μη σκέφτεστε αρνητικά και να μη συγκρίνετε τα παιδάκια σας με άλλα! Ούτε τα ίδια τα αδελφάκια δεν πρέπει να συγκρίνουμε -κυρίως όχι αυτά-!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, το έχω ξαναπεί εδώ. Μέχρι τα 2 ο μεγάλος μας έλεγε λίγα πράγματα. Τον πίεζε & πολύ ο άντρας μου -πες αυτό, πες το άλλο-, του είχε σπάσει τα νεύρα. Μόλις πείστηκε & το σταμάτησε, μετά απο λίγο καιρό ξέφυγε το παιδί, τα είπε όλα μαζεμένα! Και αν δείτε απο το τικεράκι μου, τον φωνάζουμε πια παρλαπίπα! Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, άλλα είναι πιο ντροπαλά & θέλουν να σιγουρευτούν πρώτα για να μιλήσουν. Να μη σκέφτεστε αρνητικά και να μη συγκρίνετε τα παιδάκια σας με άλλα! Ούτε τα ίδια τα αδελφάκια δεν πρέπει να συγκρίνουμε -κυρίως όχι αυτά-!!!

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Και εμένα ο μεγάλος μέχρι πρόσφατα το λεξιλόγιο του ήταν περιορισμένο παρόλο που είναι ένα πανέξυπνο παιδάκι. Τους τελευταίους μήνες έχει κάνει μεγάλη πρόοδο. Τώρα λέει σχεδόν τα πάντα, αλλά όχι καθαρά. Η μικρή μου πάλι από ενός έτους λέει ένα σωρό λεξούλες και μάλιστα τις περισσότερες πολύ καθαρά. Παρόλο που είναι αδέρφια και με μικρή διαφορά ηλικίας είναι τόσο διαφορετικά παιδιά σχεδόν σε όλα! Ευτυχώς όμως αγαπιούνται πολύ!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Τα κοριτσάκια μιλάνε πολύ πιο γρήγορα από τ' αγόρια.

Οι δικοί μου μιλήσανε καθαρά περίπου στα 3. Ο μεγάλος 18 μηνών τα έλεγε όλα "πα". Πα ήταν η πιπίλα, η πάπια, τα παπούτσια, το ποτήρι...

Ο μικρός είναι 18 μηνών καταλαβαίνει πολλά, αλλά δεν λέει καμία λέξη. Απαντάει όμως στην ερώτηση είσαι Ρώσος ή Γερμανός; με ντα ή για, ανάλογα με τη διάθεση... Και η ιαχή του είναι "αγκιχχχχ!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου απο χτες οπου ακουμπαει λεει ''αχ καηκα'' κ ερχεται να του φιλησω το χερι

εχει καει στο τραπεζι στον τοιχο στο ψυγειο κλπ:shock:

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς/καμιά άποψη για το 2ο ενικό;

 

Αν καταλαβα καλα, εννοεις οταν του ρωτατε κατι σας απανταει στον δευτερο ενικο ετσι ακριβως οπως ρωτησατε εσεις?

Καλα τα λεω?

Link to comment
Share on other sites

ο δικος μου απο χτες οπου ακουμπαει λεει ''αχ καηκα'' κ ερχεται να του φιλησω το χερι

εχει καει στο τραπεζι στον τοιχο στο ψυγειο κλπ:shock:

 

Αχου το μωρε!και εμένα έτσι κάνει με το κάηκα. Ακουμπάει στο φούρνο (σβηστός) κάκα εννοεί κάηκα, στην καρέκλα το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Αχου το μωρε!και εμένα έτσι κάνει με το κάηκα. Ακουμπάει στο φούρνο (σβηστός) κάκα εννοεί κάηκα, στην καρέκλα το ίδιο...

 

:lol::lol::lol::lol: γιατι αραγε το κανουν???

απο χτες καθε 1 λεπτο του φιλαω το χερι.παντου καιγεται :-P

πριν λιγο καηκε στο τηλεφωνο ''τζιζζζζ καηκα'':shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol: γιατι αραγε το κανουν???

απο χτες καθε 1 λεπτο του φιλαω το χερι.παντου καιγεται :-P

πριν λιγο καηκε στο τηλεφωνο ''τζιζζζζ καηκα'':shock:

 

Εμενα δεν καιγεται αλλα χτυπαει ή ποναει. Ωχ χτυπησα! Ωχ πονεσα! Και μετα εννοειται οτι πρεπει να τον φιλισω γιατι ποιος μας ακουει. Μπορει να κολλησει η βελονα στο χτυπησα για ωρες. Μερικες φορες οταν ειναι να κοιμηθουμε μου λεει αχ πονεσα και μου δειχνει τα ποδια του να του τα φιλησω:shock:

Εγω πιστευω οτι το θεωρουν παιχνιδι. Τι αλλο? Αβυσσος η ψυχη των ζουζουνιων.....

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα, εννοεις οταν του ρωτατε κατι σας απανταει στον δευτερο ενικο ετσι ακριβως οπως ρωτησατε εσεις?

Καλα τα λεω?

,

 

Ναι, αναφέρεται στον εαυτο της με 2ο πρόσωπο. Αντί να πεί "θέλω νερό"¨λέει "θέλεις νερό".

Κάποιες όμως φράσεις τις λέει και με το σωστό πρόσωπο. Θα έλεγα ότι είναι 50% σωστά 1ο πρόσωπο, 50% 2ο πρόσωπο

Link to comment
Share on other sites

,

 

Ναι, αναφέρεται στον εαυτο της με 2ο πρόσωπο. Αντί να πεί "θέλω νερό"¨λέει "θέλεις νερό".

Κάποιες όμως φράσεις τις λέει και με το σωστό πρόσωπο. Θα έλεγα ότι είναι 50% σωστά 1ο πρόσωπο, 50% 2ο πρόσωπο

δε θα της λες οτι κανει λαθος απλα αν πει ''θελεις νερο'' θα πεις ''ναι κ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΕΡΟ''θα το τονιζεις.θα το πιασει το νοημα.ποσο ειναι???

 

πολλές! εγώ από Παρασκευή πρωί στις 7 μέχρι το σάββατο βράδυ στις 12, είχα κοιμηθεί 3 ώρες

 

δηλαδη ζω στην πολυτελεια???ωραιαα:lol::lol::lol:

ΝΥΣΤΑΖΩ:evil:

Link to comment
Share on other sites

,

 

Ναι, αναφέρεται στον εαυτο της με 2ο πρόσωπο. Αντί να πεί "θέλω νερό"¨λέει "θέλεις νερό".

Κάποιες όμως φράσεις τις λέει και με το σωστό πρόσωπο. Θα έλεγα ότι είναι 50% σωστά 1ο πρόσωπο, 50% 2ο πρόσωπο

 

Και εμενα ο δικος μου ετσι μιλαει (ειναι 22 μηνων). Ναι δεν λεει:-(. Παντα οταν τον ρωταω κατι πχ θελεις να φας? μου απανταει θελεις ή μπορει να ζητησει κατι απο μονος του και να πει "Α θελει αυτο". Δεν ξερω να σου πω παρα περα. Απλα πιστευω οτι αφου ακουνε αυτα που λεμε και τα επαναλαμβανουν το θεωρουν και αυτο που λενε σωστο. Παντως και οποιος αλλος γνωριζει καλο θα ηταν να μας διαφωτισει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα ο δικος μου ετσι μιλαει (ειναι 22 μηνων). Ναι δεν λεει:-(. Παντα οταν τον ρωταω κατι πχ θελεις να φας? μου απανταει θελεις ή μπορει να ζητησει κατι απο μονος του και να πει "Α θελει αυτο". Δεν ξερω να σου πω παρα περα. Απλα πιστευω οτι αφου ακουνε αυτα που λεμε και τα επαναλαμβανουν το θεωρουν και αυτο που λενε σωστο. Παντως και οποιος αλλος γνωριζει καλο θα ηταν να μας διαφωτισει.

 

Ναι και εγώ εκεί έχω καταλήξει.

Δήμητρα, αυτό κάνω όπως λές, όταν μου λέει "θέλεις νερό" της απαντάω ότι όχι δεν θέλω έχω πιει, και παρόμοια....μερικές φορές την τρελαίνω και χτυπιέται...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ζω στην πολυτελεια???ωραιαα:lol::lol::lol:

ΝΥΣΤΑΖΩ:evil:

 

Άσε, ενώ το Σάββατο δεν πίνω πάνω από 2 καφέδες (γιατί στη δουλειά πίνω 3-4 κούπες γαλλικό), αυτό το Σάββατο ήπια 4 καφέδες (ότνα λέω κούπα εννοώ κουβά!)

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol: γιατι αραγε το κανουν???

απο χτες καθε 1 λεπτο του φιλαω το χερι.παντου καιγεται :-P

πριν λιγο καηκε στο τηλεφωνο ''τζιζζζζ καηκα'':shock:

 

Για να του φιλας το χερι:P

 

,

 

Ναι, αναφέρεται στον εαυτο της με 2ο πρόσωπο. Αντί να πεί "θέλω νερό"¨λέει "θέλεις νερό".

Κάποιες όμως φράσεις τις λέει και με το σωστό πρόσωπο. Θα έλεγα ότι είναι 50% σωστά 1ο πρόσωπο, 50% 2ο πρόσωπο

 

Το κανουν αυτο, θελει χρονο να μαθουν να μιλανε με τα σωστα προσωπα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...