Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλεργικη στα κουνουπια.


Recommended Posts

Καλησπερα σας θα ηθελα παρα πολυ τις πολυτιμες συμβουλες σας και παρομοιες εμπειριες αν υπαρχουν στο εξης θεμα:

Η κορη μου ειναι 6,5 χρονων και εχουμε τρομερο προβλημα με τα κουνουπια.

Ειναι αλλεργικη σε σημειο που ειμαστε συνεχεια με κορτιζονουχες αλοιφες και σιροπακια.Ενα μονο μικρο τσιμπηματακι ειναι ικανο να την κανει να πριστη και να ποναει παρα πολυ.Εχουμε φτασει σε σημειο να παιρνουμε και αντιβιωση γιατι το σημειο οπου την τσιμπουν πριζετε,κοκκινιζει ,ζεματαει στην κυριολεξια και ποναει παρα πολυ και καταληγη σε μολυνση.

Εχω αγανακτιση,ξεκινησε και φετος το μαρτυριο μας τσιμποτας την ενα κουνουπι στο πελμα του ποδιου με αποτελεσμα ουτε να περπατηση να μην μπορει το κοριτσακι μου και ξανα παλι αλοιφες ,σιροπακια και αν γλυτωσουμε την αντιβιωση παλι καλα.

Αν ξερει καποια μανουλα κατι περισσοτερο ειτε για την προστασια ειτε για την καλυτερη αντιμετωπιση ας με βοηθηση.

Να πω βεβαια πως τα αντικουνοπικα και οτι υπαρχει στο εμποριο τα εχω χρησημοποιηση ολα.

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα πραγματικα ειμαι πολυ απελπισμενη με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ντίντι μου αντεμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα!!! εγώ βάζω την αλοιφή fucicort και βλέπω βελτιώση για κάποιες ώρες... μήπως να την πας σε κάποιο αλλεργιολόγο να σου δώσει κάτι πιο δυνατό!! αλλά ρε γμτ είναι και μικρη!

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχχχχχχχχ..............και εγω τα ίδια ......... μόλις με τσιμπήσει κουνούπι στο λεπτο εμφανίζεται μια πεταλα ............ φαγουρα ....... ερυθρότητα .......... πονος και καψιμο .................

 

fusicort .......... εχω και εγω παντα στην τσαντα μου αλλά εχει κορτιζόνη και δεν ειναι οτι καλύτερο ....... ουτε για εμας ..... ποσο μαλλον για ενα παιδακι ..........

 

την επόμενη φορα ........... βαλτης λιγο ξύδι στο σημείο εκείνο .......... κανει και αυτο δουλειά και ειναι πιο αθωο.........

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω δεν ειμαι η μονη..........

Κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συμφωνω μαζι σας οτι η κρεμα εχει πολυ κορτιζονη και γι¨αυτο τρελενομαι.

Σημερα πηρα την γιατρο μου παλι και ειμαστε στο οριο για αντιβιωση,εχει πριστη παρα πολυ και ζεματαει,φοβαται για μολυσμενο κουνουπι και τωρα και με την εξαρση της γριπης δεν ειναι να παιζουμε.

Βασια αυτο με το ξυδι το εκανα μια φορα που ημουνα εξω και δεν ειχαμε κατι μαζι...........δεν θελω να σου περιγραψω τι ακολουθησε,μας ακουσε ολη η πολη,οποτε δεν το ξαναεπιχειρο γιατι πραγματικα τσουζει και ποναει πολυ,σπαραξε η καρδια μου.

Τεσπα πρεπει να περιμενω λιγο ακομα μεχρι να φτασει η ηληκια που θα μπορουμε να τις κανουμε τα απαραιτητα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο και τα παιδια μου

πλυσεις με ουδετερο σαπουνο με χαμομηλι απο το φαρμακειο και fucidin

επισης πηρα του Κορρε αντικουνουπικο σπρει ...αν ειναι εντονη η φαγουρα σιροπακι fenistil

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ξαφνικά ο γιος μου πριν ένα χρόνο έγινε αλλεργικός στο τσίμπημα του κουνουπιού. Πρόκειται για μεγάλο πρόβλημα. Το σημείο πρήζεται τόσο πολύ που σε φοβίζει και γίνεται και μωβ. Εμείς το αντιμετωπίζουμε αρχικά με πρόληψη (βάζω στην πρίζα το αντικουνουπικό - άοσμο) και στις διακοπές από τις 18.30 και μετά crilen. Αν τον τσιμπήσει βάζουμε και εμείς fucicort ή μία άλλη που δεν έχει αντιβίωση και κορτιζόνη όπως η φουσικόρτ, αλλά μόνο κορτιζόνη και μας την έγραψαν στην Ευρωκλινική παίδων. Θα δω πώς λέγεται και θα επανέλθω. Και για τη φαγούρα 3 μέρες Atarax.

Αναρωτιέμαι εάν μία εξέταση για την αλλεργία έβγαζε κάποιο αποτέλεσμα.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά ο γιος μου πριν ένα χρόνο έγινε αλλεργικός στο τσίμπημα του κουνουπιού. Πρόκειται για μεγάλο πρόβλημα. Το σημείο πρήζεται τόσο πολύ που σε φοβίζει και γίνεται και μωβ. Εμείς το αντιμετωπίζουμε αρχικά με πρόληψη (βάζω στην πρίζα το αντικουνουπικό - άοσμο) και στις διακοπές από τις 18.30 και μετά crilen. Αν τον τσιμπήσει βάζουμε και εμείς fucicort ή μία άλλη που δεν έχει αντιβίωση και κορτιζόνη όπως η φουσικόρτ, αλλά μόνο κορτιζόνη και μας την έγραψαν στην Ευρωκλινική παίδων. Θα δω πώς λέγεται και θα επανέλθω. Και για τη φαγούρα 3 μέρες Atarax.

Αναρωτιέμαι εάν μία εξέταση για την αλλεργία έβγαζε κάποιο αποτέλεσμα.

 

και γω το ειχα ρωτηση στην γιατρο μου αυτο ,αλλα μου ειπε πως πριν γινει 8 με 9 χρονων δεν θαλει να βαλει σε αυτη την ταλαιπωρια το παιδι και συνηθως σε τετοια ηληκια πολλες αλεργιες εξαφανιζονται.Οποτε και γω δεν μπηκα στην διαδικασια νατο κανω,θα περιμενω λιγο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ο μικρός αλλά παλιά και η μεγάλη που παρουσίαζε αλλεργία στα κουνούπια.Έντονη φαγούρα,πρήξιμο σε σημείο που παραμορφωνόταν το μέρος που τα τσίμπαγε.....ιδίως προπερσι στις διακοπές ο μικρός ξύπνησε με πρησμένο αυτάκι (τεράστιο λέμε) και το αποτέλεσμα femistil+fucicort τρεις φορές την ημέρα μέχρι να υποχωρήσει.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειναι τελικα μονο η κορη μου αλεργικη στα κουνουπια αλλα και ο γιος μου.........(κληρονομικο μου ειπαν.........)

Μετα απο δυο μερες που παλευουμε με κορτιζονουχες αλοιφες να καταφερουμε να περασει ενα τσιμπημα κατω ακριβως απο το ματι του ,σαν αποτελεσμα ειχαμε να ξυπνηση σημερα το απογευμα ο μικρος ,με το ματακι του κλειστο απο το πριξημο ,μελανο και να ζεματαει.........

Τον αρπαξα και τον πηγα κατευθειαν νοσοκομειο οπου κλασικα μας δωσαν αντιβιωση και αντιφλεγμονοδης σταγονες

τι να πω...............

τον χειμωνα εχουμε τις ιωσεις και το καλοκαιρι τα κουνουπια...........

Να δουμε αν περασουμε λιγο διαστημα χωρις να παρουμε αντιβιωση..........

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , εγω εχω ενα αγορακι 3,5 μηνων , μια μερα λοιπον που καθομουν διπλα στη κουνια του , ενω εκεινο κοιμοταν βλεπω ενα κουνουπι στο μαγουλακι του αι δυστυχως δεν καταθερα να το σκωτοσω , το πρωι καθως νυσταγμενη πηγα το παιδακι μου στο σαλινι να κατσει στην κουνια του , σε καποια φαση αρχισε να γρινιαζει και τον πηρα να κοιμηθουμε μαζι στον καναπε , οταν ξυπνησα ειδα μια κοκκινιλα στο πρωσωπακι του , και οταν τον σεικωσα ειδα και αλλες , τον ειχαν τσιμπεισει τα κουνουπια καμια 15 φορες μετρημενες , τρελαθηκα αλλα δεν του εβαλα τιποτα και περασε ευτυχως μονο του , και απο τοτε αρχισαμε να ψαχνουμε λυσεις με τα κουνουπια , εφοσον δεν θεωρουσαμε καλη ιδεα την κουνουπιερα και τα αντικουνουπικα τυπου μπριζας απαγορευονται σε τοσο μικρο μωρακι , και μετα θυμηθηκα για καποια αυτοκολιτα που μου ειχε πει μια φιλη μου που εβαζε στα κρεβατακια των παιδιων της για να μην τα τρωνε , οτνα κοιμουντε , και ετσι τα πειρα και εχει ησυχασει το κεφαλι ποτε ξανα κουνουπι. Μπορει να μην εχουμε προβλημα εμεις αλλα αυτα τα αυτοκολιτα ειναι σωτηρια , οταν φυσικα κοιμουντε τα παιδακια γιατι το δικο μου ειναι ακομα μωρακι αλλα τα δικα σας ειναι μεγαλα και πανε παντου , αυτα τα αυτοκολιτα λεγοντε cer8 και ειναι εντελος ακινδηνα και φυτικα , τα βρισκεις στο φαρμακειο , και μετα τα κολας στο κρεβατι του παιδιου και τελειωσε η ιστορια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...
Και μένα ο μικρός αλλά παλιά και η μεγάλη που παρουσίαζε αλλεργία στα κουνούπια.Έντονη φαγούρα,πρήξιμο σε σημείο που παραμορφωνόταν το μέρος που τα τσίμπαγε.....ιδίως προπερσι στις διακοπές ο μικρός ξύπνησε με πρησμένο αυτάκι (τεράστιο λέμε) και το αποτέλεσμα femistil+fucicort τρεις φορές την ημέρα μέχρι να υποχωρήσει.

 

Επαναφερω το θεμα γιατι μολις ξανα ηρθε ο μεγολος μου με αυτι ελεφαντα....δεν ξερω αν ειναι αλλεργικος η οχι στο τσιμπημα αλλα τον τελευταιο χρονο οταν τον τσιμπαει κουνουπι ειδικα στο αυτι γινεται τεραστιο κατακοκκινο και μετα μωβ και καιει....

Με τι του περναει αμεσα να σας πω ?

Με το σπρευ εξπρες αλοης :shock:...την πρωτη φορα του ψεκασε το αυτακι - αυτάρα η πεθερα μου και την κοροιδευα....οταν ειδα το αποτελεσμα επαθα σοκ.

Απο τοτε εχω το σπρευ μαζι μου παντα....κανει για παρα πολλες χρησεις...στο αυτι ηταν ενα και ενα και πολυ πολυ γρηγορο.

 

υγ.

οποτε βαζαμε φουσιντιν γινοταν χειροτερα στην αρχη

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Επαναφερω το θεμα γιατι μολις ξανα ηρθε ο μεγολος μου με αυτι ελεφαντα....δεν ξερω αν ειναι αλλεργικος η οχι στο τσιμπημα αλλα τον τελευταιο χρονο οταν τον τσιμπαει κουνουπι ειδικα στο αυτι γινεται τεραστιο κατακοκκινο και μετα μωβ και καιει....

Με τι του περναει αμεσα να σας πω ?

Με το σπρευ εξπρες αλοης :shock:...την πρωτη φορα του ψεκασε το αυτακι - αυτάρα η πεθερα μου και την κοροιδευα....οταν ειδα το αποτελεσμα επαθα σοκ.

Απο τοτε εχω το σπρευ μαζι μου παντα....κανει για παρα πολλες χρησεις...στο αυτι ηταν ενα και ενα και πολυ πολυ γρηγορο.

 

υγ.

οποτε βαζαμε φουσιντιν γινοταν χειροτερα στην αρχη

Τι είναι ακριβώς το σπρευ αλόης;Μπορείς να βάλεις ένα λινκ σε παρακαλώ;Από που το προμηθεύεσαι;Α και Χριστός Ανέστη!:P

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

http://lr-world-of-success.blogspot.com/p/aloe-vera-products.html

ειναι αυτο που γραφει : Special Care Spray Emergency

 

δεν ξερω αν το πουλανε και στα φαρμακεια...εμεις το πηραμε απο ντιλερ...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ και κάθε καλοκαίρι ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ, μέχρι τώρα κατέφευγα στην κλασσική συνταγή, fusicort σε συνδυασμό με αντισταμινικά και κάποιες φορές και αντιβίωση όταν τα πράγματα ξέφευγαν. Αλλά πέρυσι το καλοκαίρι μου ήρθε μια ιδέα που πραγματικά με ανακούφισε πάρα μα πάρα πολύ. Μετά από ένα τσίμπημα που έγινε ένα τεράστιο πρήξιμο μέ πόνο φαγούρα και κάψιμο γεμάτο με φυσαλίδες που περιείχαν υγρό, πάνω σε αυτό έβαλα μέλι που έχει αντισηπτικές ιδιότητες και το τύλιξα με έναν επίδεσμο. Το επόμενο πρωί δεν πίστευα στα μάτια μου το πρήξιμο είχε υποχωρήσει στο μισό και μαζί είχε φύγει και όλη η ενόχληση.Αφού έπλυνα το σημείο ανανέωσα το μέλι και μέχρι το βράδυ της ίδιας μέρας το τσίμπημα αποτελούσε παρελθόν. Εκτοτε το ξαναδοκίμασα άλλες δύο φορές εγώ και μία φορά η αδελφή μου με τα ίδια θεαματικά αποτελέσματα. Για μένα ήταν πολύ σημαντικό γιατί το μέρος που ζώ, είναι εξοχικό με πολλά κουνούπια και κάθε καλοκαίρι υπέφερα πραγματικά γιατί δεν ήταν λίγες οι φορές που είχε χρειαστεί να πάρω όλα αυτά τα φάρμακα γιατί αλλιώς το πρόβλημα δεν υποχωρούσε. Η αλοιφή από μόνη της δεν έκανε τίποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε καταλήξει 3 φορές στο νοσοκομείο από τσιμπήματα... Το αποκορύφωμα ήταν πέρσυ το καλοκαίρι που οι κουνουπιές έγιναν τεράστιες φυσαλίδες με υγρό... Και παρόλες τις κορτιζόνες, τις αυτοκόλλητες γάζες, τα betadine, την αποχή από το νερό κλπ, της άφησαν σημάδι στο πόδι μέχρι σήμερα...:shock: Έχω πάθει την πλάκα μου λέμε...

 

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σας για την αλόη και για το μέλι, θα τα δοκιμάσω ΣΙΓΟΥΡΑ... Το πιστεύετε ότι από τώρα σκέφτομαι "Θεέ μου θα τελειώσουν οι ιώσεις και θα αρχίσουν τα κουνούπια!":?: Εφιάλτης μου έχουν γίνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O γιος μου ξυπνησε το πρωι με ενα αυτι ΤΕΡΑΣΤΙΟ σκληρο και κατακοκκινο!!Τον λυπηθηκε η ψυχη μου τον κακομοιρη!!!Τι να κανω?Του εβαλα Fucidin και θα του δωσω και ATARAX!!απο την εμπειρια σας μεχρι την Παρασκευη θα εχει ξεπριστει?Εχουμε το παρτυ για τα γενεθλια μας!!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας μαμαδες... θα γραψω και εγω τι τραβηξαμε περσι με τα κουνουπια . την μικρη μου την τσιμπησε ενα κουνουπι στο μετωπο πρηστηκε επαθε μολυνση εβγαζε ενα πρασινο πυον και τελικα πηρε αντιβιωση. μετα απο ενα μηνα περιπου περασα και εγω τα ιδια απο κουνουπι και για μηνες συνεχησαν να εμφανιζονται σπυρια με πρασινο πυον , επαθα και εγω μολυνση απλως πιο σοβαρης μορφης. φετος ο τρομος μου ειναι τα κουνουπια αλλα παρατηρησα πως δεν παθαινουμε μολυνση με ολα τα κουνουπια οποτε μαλλον μιλαμε για μολυσμενα ατιμα εντομα..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...