Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νιώθω πολύ μπερδεμένη για τα πάντα help!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Εχω πολύ πολύ καιρό να γράψω γιατι δυστυχώς αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με τη μπέμπα εδώ και 7 μέρες έκανε διαρκώς πυρετό και έπεφτε με αντιπυρετικά μέχρι 37 αλλά κι αυτό είναι δέκατα.....

Είχα τρελαθεί(και τρελαίνομαι ακόμα)αλλά αρχικά νόμιζα οτι θα ναι επειδή βγάζει δοντάκια και είχε ιδιαίτερη φαγούρα με τα ούλα της οπότε το πήρα πολύ χαλαρά.Ο πυρετός βέβαια ξεκίνησε με 39 αλλά εγώ πίστευα οτι μπορεί να ναι και ίωση σε συνδυασμό με δόντι!Πέρασε η τέταρτη μέρα και της έδωσα και λίγη mundisal αλοιφή για τα δοντάκια την οποία είχα την φαεινή ιδέα να την αλείψω στη θηλή μου γιατί αλλιώς δεν την έπαιρνε.Μετά απο αυτό μου έκανε δύο απανωτούς εμέτους.Πήρα τηλ την παιδίατρο και μου λέει αν σου ξανακάνει εμετό πάνε στο λοιμωδών να της βάλουνε ορό για καμιά ώρα,εγώ όμως ανησύχησα και πήγα χωρίς να ξανακάνει.Εκεί η γιατρός που την εξέτασε μου είπε οτι πρέπει να της πάρουν αίμα και ούρα για να δούν τί έχει εγώ δεν δέχτηκα γιατί της είχαν πάρει αίμα πρίν απο 1,5 μήνα που είχε πάλι αρρωστήσει και της ειχαμε βγάλει και ακτίνα και ήταν μια φριχτή εμπειρία όλο αυτό ειδικά το αίμα εγώ σε όλη τη διαδικασία έκλαιγα....Οπότε φύγαμε απο το λοιμωδών άπραγοι.Εντωμεταξύ να γίνεται πανικός απο παιδάκια με γαστρεντερίτιδα και άλλα που ήταν με εξανθήματα ,φτηνά την γλυτώσαμε απο κεί.Ο πυρετός όμως συνέχιζε.....Την επόμενη μέρα πάω την μπέμπα στο ιατρείο της παιδιάτρου και μου λέει πως πρέπει αμέσως να κάνουμε εξετάσεις αίμα και καλλιέργεια ούρων, ο άντρας μου ανένδοτος ήθελε να περίμένουμε έστω μία μέρα ακόμη ,οπότε την επόμενη που ήταν η έκτη μέρα κάναμε τις εξετάσεις :( Και το αποτέλεσμα ήταν ΤΚΕ(δεν ξέρω τί ακριβώς είναι αλλά μετά κατάλαβα)91 με φυσιολογική τιμή μικρότερη απο το 10 και αιμοπετάλια 530 με φυσιολογική τιμή έως 400

Μόλις είδε η παιδίατρος τα αποτελέσματα μας είπε οτι το παιδί πρέπει να νοσηλευτεί τουλάχιστον 2 24ωρα στο νοσοκομείο και θα πρέπει να του χορηγηθεί ενδοφλέβια αντιβίωση, όταν το άκουσα τρελάθηκα

Πήγαμε στο νοσοκομειο όπου περιμέναμε για να εξεταστόυμε ώρες και ώρες για να μας πουν οτι δεν χρειάζεται να νοσηλευτεί το παιδί παρα μόνο να πάρει αντιβίωση και οτι έχει κατακόκκινο αυτάκι που αυτό μπορεί να ανέβασε την τιμή ΤΚΕ ή και μία απλή ουρολοίμωξη

Τελικα τα ούρα ήταν καθαρά και περιμένουμε την καλλιέργεια ούρων αλλά ξεκινήσαμε την αντιβίωση

αποτέλεσμα όλων αυτών το παιδί είναι σε πολύ περίεργη κατάσταση δεν τρώει τίποτα παρα μόνο θηλάζει θέλει να κοιμάται τις περισσότερες ώρες της ημέρας ,δεν έχει διάθεση γενικώς.Γκρινιάζει απίστευτα κι εγώ είμαι ένα ψυχολογικό ράκος που το βλέπω έτσι.

Ολοι μου λένε να αλλάξω παιδίατρο και οτι έπρεπε νε είχε δει την ωτίτιδα να είχε δώσει πολύ νωρίτερα αντιβίωση και οτι δεν πρέπει να με κατατρομάζει και να με στέλνει έτσι στα νοσοκομεία, νομίζω πως έχουν δίκιο.....νιώθω οτι δεν έκανε αυτό που έπρεπε κι οτι άδικα ταλαιπωρηθήμε τόσο πολύ

Τώρα με το παιδί έχω τρελαθεί φοβάμαι πολύ γ'αυτό το αποτέλεσμα στο αιμα μήπως κρυβει τίποτα άλλο....να σημειώσω οτι η μπέμπα μου είναι μόλις 6.480 σε κιλά και είναι ήδη 7 μηνών και κάτι ημερών

Αντιβίωση δεν παίρνει με τίποτα της τη δινω με σύριγγα απο το στόμα (χωρίς τη βελόνα εννοείται)αλλα τίποτα....

Βοηθήστε με να βάλω μια τάξη στο μυαλό μου σας παρακαλώ...

1.Τί να κάνω με την παιδίατρο να πάω αλλού ή όχι?

2.Πώς θα γίνει η μπέμπα μου να αρχίσει να τρώει?είναι φυσιολογική η ασιτία τόσων ημερών ?Να την πιέσω ή όχι?

3.Το ήδη υπάρχων βάρος δεν είναι πολύ μα πολύ χαμηλό?

4.Γνωρίζετε κάποιον άλλο τρόπο να της δίνω να πίνει την αντιβίωση?π.χ. με μπιμπερό με λίγο γάλα μέσα κάνει όμως?

5.Άλλα άγχη που έχω είναι οτι δεν κάθεται ακόμη στον ποπό της ,οτι δεν λέει πολλά μπλα μπλά είναι γενικά ήσυχη θέλει μόνο να είναι όρθια και όχι μπρούμητα ή καθιστή κάνει όμως βηματακια τ'υπου αστρονα'υτη αν της κρατήσεις τα χεράκια,είναι νορμάλ όλα αυτά?

:(

6.Είμαι πολύ αγχωμένη συγχωρέστε με αλλά είμαι σε άσχημη κατάσταση

Ευχαριστώ προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρενάτα μου, φαίνεσαι πολύ αναστατωμένη, και έχεις κάθε λόγο μετά από την ταλαιπωρία που περάσατε κα περνάτε.

Εγώ ναι, θα άλλαζα ασυζητητί παιδίατρο. Πριν σας στείλει νοσοκομείο, σας κατατρομάξει και σας ταλαιπωρήσει έπρεπε να αποκλείσει περιπτώσεις που θα άπτονταν της δικής του ειδικότητας, πχ ωτίτιδα. Είναι πολύ εύκολο να "ξεφορτώνεσαι" ένα άρρωστο μωράκι στέλνοντάς το στο νοσοκομείο...

Καταλαβαίνω και το άγχος σου με το φαγητό της μπέμπας σου. Αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι να την πιέσεις. Ο μικρός μου λίγο να τον πιέσω κάνει εμετό. Ο γιατρός σου δεν σου έχει πει κάτι για το βάρος της; Το ύψος της πώς είναι; Ήταν τελειόμηνο μωράκι; Σε κάθε περίπτωση, κάθε μωρό έχει το δικό του σωματότυπο, όπως και τη δική του στιγμή για το πότε θα καθήσει, θα περπατήσει, θα μιλήσει. Πάντως καλό θα ήταν να τα συζητήτσεις όλα αυτά με τον παδίατρό σας.

Την αντιβίωση κι εγώ τη δίνω με σύριγγα, νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος.

ΠΕραστικά στη μικρούλα σας, καλά ποτελέσματα!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και περαστικα σας.

καταρχην πρεπει να ηρεμησεις γιατι στο τελος θα τρεχουν εσενα αντι για το μωρο.

κατα τη γνωμη μου

ειναι λογικο να μην τρωει γιατι ειναι αρρωστο και εχει πυρετο.θα φαει σιγα σιγα.αφου θηλαζει μην ανησυχεις,φροντισε τσαγακι και νερακι για να μην αφυδατωθει

 

οσο για παιδιατρο παρε και δευτερη γνωμη πιο πολυ για να ησυχασεις

 

για το βαρος δεν ξερω....ο δικος μου παντοτε ηταν φρατζολακι

 

 

οσο για την αναπτυξη της βαζε την σιγα σιγα στο παρκο με μαξιλαρια και θα αρχισει να στηριζεται και να καθεται

 

 

περαστικα και περιμενουμε νεα σας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ ευχαριστώ που μου απαντάτε το χρειάζομαι όσο τίποτα

Να σας πώ πτι νερό και τσάι η μπέμπα δεν πίνει καθόλου μα καθόλου κάθε μέρα προσπαθώ αλλά τίποτα ευτυχώς θηλάζει και γ'αυτό δεν πολυ ανησυχώ,αλλα αυτό που καίει πραγματικά είναι αυτοι οι υψηλοί δείκτες στο αίμα και η ψυχοκινητική της ανάπτυξη που μου φαίνεται κάπως αργή σε συνδυασμό και με το πολύ χαμηλό βάρος που κάνουν να μην μπορώ να ηρεμήσω με τίποτα....και φυσικά όλα αυτά τα ρωτάω εδώ γιατί με την παιδίατρο ποτέ δεν έχω πάρει τις απαντήσεις που θέλω.Για το βάρος π.χ μου λέει οτι είναι πολύ χαμηλά να μην την θηλάζω να δίνω συμπλήρωμα μετά απο κάθε γεύμα άντε βγάλε άκρη

Για το οτι δεν κάθεται μου λέει μέχρι 8 μηνών έχει ακόμη περιθώριο εντάξει αυτό δεν είναι τόσο πρόβλημα όσο το οτι βλέπω οτι είναι πολύ ήσυχη και δεν βγάζει αυτές τις κραυγουλες που έβγαζε η μεγάλη μου π.χ σε αυτη την ηλικία

Ουφ μ'αυτό το παιδί έχω χάσει τον ύπνο μου :(

Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα ειλικρινά δεν πορώ να μπω στην ουσία πολύ. Αλλά στέκομαι στο ότι δεν παίρνεις απαντήσεις από την παιδίατρό σας στις ερωτήσεις σου. Μου φαίνεται πολύ αγχωτικό αυτό. Αν είχες απαντήσεις θα ησύχαζες και θα ήξερες τι πρέπει να γίνει σε κάθε περίπτωση. Νομίζω ότι έτσι ταλαιπωρείς τον εαυτό σου. Ψάξε για κάποιον που θα σου απαντά και θα σου εξηγεί, κάποιον που να του έχεις εμπιστοσύνη και να νιώθεις άνετα. Κι έτσι θα ξανακερδίσεις και τον ύπνο σου. :wink:

 

Όσο για το θηλασμό... με την Αγλαϊα έχεις μιλήσει σχετικά; Θα σε διαφωτίσει.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγχώθηκα μόνο που τα διάβασα! Περαστικά σας!

 

1.Τί να κάνω με την παιδίατρο να πάω αλλού ή όχι?

 

Νομίζω ότι έχεις αποφασίσει ήδη :wink:

 

2.Πώς θα γίνει η μπέμπα μου να αρχίσει να τρώει?είναι φυσιολογική η ασιτία τόσων ημερών ?Να την πιέσω ή όχι?

 

Αν θηλάζει χωρίς περιορισμούς και βρέχει καλές πάνες, μην ανησυχείς καθόλου. Έτσι κι αλλιώς, στο δεύτερο εξάμηνο οι τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού. Φυσικά, παίζει ρόλο και η αρρώστεια. Προσωπικά, όταν η μικρή μου ήταν άρρωστη, σταματούσα έτσι κι αλλιώς να της δίνω στερεές, για να μην την επιβαρύνω.

 

3.Το ήδη υπάρχων βάρος δεν είναι πολύ μα πολύ χαμηλό?

 

Θα πρέπει να το συγκρίνουμε με τις προηγούμενες μετρήσεις. Αν θέλεις, απάντησε στις ερωτήσεις εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4828

Δώσε μας λεπτομέρειες για το πότε αρχίσατε στερεές κτλ.

 

4.Γνωρίζετε κάποιον άλλο τρόπο να της δίνω να πίνει την αντιβίωση?π.χ. με μπιμπερό με λίγο γάλα μέσα κάνει όμως?

 

Για αυτόν τον τρόπο θα πρέπει να ρωτήσεις τη γιατρό, γιατί μπορεί το φάρμακο να μην αλληλεπιδρά καλά με το γάλα. Κι εμείς μόνο με σύριγγα και αυτή με τα χίλια ζόρια. Από αντιπυρετικά, κυρίως υπόθετα. Ευτυχώς η αντιβίωση είναι για λίγες μέρες.

 

 

5.Άλλα άγχη που έχω είναι οτι δεν κάθεται ακόμη στον ποπό της ,οτι δεν λέει πολλά μπλα μπλά είναι γενικά ήσυχη θέλει μόνο να είναι όρθια και όχι μπρούμητα ή καθιστή κάνει όμως βηματακια τ'υπου αστρονα'υτη αν της κρατήσεις τα χεράκια,είναι νορμάλ όλα αυτά?

 

Νορμαλότατα :wink:

Έχεις αγχωθεί από την αδιαθεσία της και σου φαίνονται όλα περίεργα; Ησύχασε λίγο. Θήλαζε όσο πιο συχνά μπορείς και το βράδυ, για να σιγουρεύεσαι ότι η μικρή παίρνει αρκετά υγρά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνες βρέχες λιγότερες σε σχέση με αυτές που έβρεχε αλλά και κακάκια κάνει τώρα ανα δύο μέρες περίπου ,φαντάζομαι θα είναι λόγω του οτι δεν τρώει?

Γεννήθηκε 1-8-08

φυσιολογικός τοκετός

39 εβδομάδα κυήσεως

Βάρος 2880 και

2800 κατα την έξοδο

με επισκληρίδιο

ΖΥΓΙΣΕΙΣ

26-8-08 3660

07-10-08 4,800

27-10-08 4990

2-12-08 5530

12-01-09 5910

09-02-09 5970

05-03-09 6530

Συμπλήρωμα έχει πάρει ελάχιστες φορές απο γιαγιά και μπαμπά λόγω απουσίας και επειδή δεν μπορούσα να αντλώ

Στέρεες ξεκινήσαμε 5 μηνών αρχικά με κρέμα βανίλια(ξέρω οτι δεν κάνει αλλά ήθελα να την παχύνω)και μετά απο 1 μήνα και λιγότερο αρχίσαμε φρούτα τα οποία και τσακίζει όταν είναι στα φυσιολογικά της την κρέμα ούτε να την δεί.

Επίσης μετά απο 2 βδομάδες που έφαγε φρούτα ξεκίνησε και κρεατοχορτοσουπες αρχικά μόνο με λαχανικά και μετά κρέας οι οποίες της αρέσουν πολύ,θηλάζουμε όμως πολύ συχνά της δίνω πολύ συχνά στήθος επειδή δεν ήθελα να έχω πρόβλημα με την παραγωγή μου, το στήθος μου πάντως δεν γεμίζει συχνά,δεν ξέρω αν αυτο λέει κάτι.Νεράκι δεν πίνει καθόλου σχεδόν ούτε μετά απο τα γεύματα

Α!και να σημειώσω οτι το ύψος της είναι πολύ καλό δλδ 68,5 πόντους

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σε βοηθησω αλλα

1. σιγουρα θα αλλαζα παιδιατρο.

2. Δεν τρωει τιποτα? Ο παιδιατρος μου παντως μου ειχε πει οτι οταν ειμαστε και εμεις αρωστοι δεν τρωμε καλα. Πως περιμενουμε να κανουν εκεινα το αντιθετο. Οχι μην την πιεσεις.

3. Το βάρος ειναι μεσα στις καμπυλες αναπτυξης? Αν ναι μην ασχολεισαι αν δεν ανησυχει και ο νεος παιδιατρος

4. Μονο με συριγγα. Με γαλα αν δεν το πιει ΟΛΟ δεν εισαι σιγουρη οτι το πινει.Με το ζορι αυτο. Επιβαλεται.

5.Αυτα αστα τωρα.

 

Υγ. Τι πειραζει που ειχε κανει αιματος πριν 1 1/2 μηνα και δεν τους αφησατε? :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους αφήσαμε γιατί το λυπηθήκαμε το καημένο είχε κατασπαράξει στο κλάμα την άλλη φορά και επειδή είμασταν αισιόδοξοι τώρα οτι θα ναι μια απλή ίωση και οτι για προληπτικούς καθαρά λόγους μας έλεγαν να κάνουμε αιματολογικές είπαμε να αφήσουμε τις αιματολογικές και να κάνουμε μόνο ούρων, τελικά δεν τα γλιτώσαμε όλα αυτά και μάλιστα ήταν και πολύ αναγκαίο να γίνουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

renata, το βάρος που έχετε τώρα είναι καλό, αν σκεφτείς την πορεία των προηγούμενων μηνών. Τα μωρά πρέπει να διπλασιάζουν το βάρος γέννησης στους 6 μήνες και αυτό το πετύχατε.

Το πιθανότερο είναι ότι θα συνεχίσετε να ανεβαίνετε. Μπορεί να μην το δεις αυτό το μήνα λόγω της περιπέτειας που έχετε τώρα.

Αν θέλεις, γράψε περισσότερα για τον τρόπο που θηλάζετε (βάσει των ερωτήσεων της Αγλαΐας πάλι), μήπως μπορούμε να δώσουμε κανένα τιπ, για να βελτιωθεί η εμπειρία σας.

Και πάλι περαστικά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Μην σε ανησυχεί το ότι δεν έχει όρεξη

είναι πολύ λογικό αν σκεφτείς ότι ταλαιπωρείτε τόσο καιρό

το καημενούλι.

Σιγά σιγα θα ανοίξει η όρεξη της.

Και εμένα η δική μου έχει πολύ χαμηλό βάρος, 18 μηνών και με το ζόρι 10 κιλά, αλλά τρώει τα πάντα οπότε δεν ανησυχώ καθόλου, αφού και η παιδίατρος λέει ότι η συνολική της ανάπτυξη και εικόνα είναι κανονικότατη.

Απλά δεν τρώει πολύ και δεν κάθεται καθόλου κάτω.

Τώρα για την παιδίατρο, εγώ και ξαναλέω εγώ, θα την άλλαζα.

Εμας κάποια στιγμή που η μικρή είχε πυρετό χωρίς κάποιο λόγο (κατ' εμάς πάντα) αμέσως τσέκαρε αυτάκια και βρήκε το ένα κατακοκκινο.

Για την αντιβίωση που λες ούτε εμάς την ήπιε ΤΕΛΟΣ δεν την έπινε

Τι σε γάλα, τι σε γιαούρτι, τι σε φαγητό, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΠΙΝΕ

εκεί της δώσαμε σταγόνες και ολα καλά, πέρασε

 

Τώρα αν θες να της δώσεις την αντιβίωση σε γάλα, μπορείς σε ένα μπιμπερό να βάλεις λίγο γάλα 30-40ml που ξέρεις ότι σίγουρα θα πιει και βάλε εκει τη δόση φαρμάκου που χρειάζεται.

 

Όπως και να έχει μη στεναχωριέσαι

 

περαστικά σας και γρήγορα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Renata περαστικά σας!

Συμφωνώ κι εγώ με την amaretto για το βάρος σας, αν θηλάζει όποτε θέλει, δεν πειράζει αν δε φάει στερεά, αφού είναι και αρρωστούλι.

 

Η ΤΚΕ δείχνει λοίμωξη, τα αιμοπετάλια δεν ξέρω, πιστεύω πάντως πως η παιδίατρος θα έπρεπε να έχει δει το κόκκινο αυτάκι πριν σας στείλει στο νοσοκομείο... Τα κοιτάζει τα αυτάκια της όταν την εξετάζει;; Τώρα που παίρνει αντιβίωση έχει βελτιωθεί η κατάσταση; Ο πυρετός; Πάντως, αν είναι ωτίτιδα δικαιολογείται η συνεχής γκρίνια και η ανησυχία γιατί πονάει το καημένο...

 

Την αντιβίωση δίνε την με τη σύριγγα όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες... Να βάζεις τη σύριγγα στο πλάι του στόματος για να μην πνίγεται και βάζε το λίγο-λίγο για να προλαβαίνει να καταπίνει. Τι να κάνεις, μόνο με το ζόρι δυστυχώς παίρνουν το φάρμακο έτσι μικρούλια... :(

 

Για την ανάπτυξή της δε μου μοιάζει από αυτά που λες να υπολείπεται κάπου το παιδί... Και στα ποδαράκια της στηρίζεται όπως λες, και θα έρθει η στιγμή που θα κάτσει. Βάζε την εσύ με μαξιλάρια στην πλάτη της να δυναμώσει και μια χαρά θα τα καταφέρει :D

Link to comment
Share on other sites

Ax θεε μου δεν το πιστεύω πήρα τώρα την παιδίατρο για να της πώ τί έχει γίνει και φρίκαρε με στέλνει πάλι στο νοσοκομείο επειγόντως μου λέει κι επιμένει γ'αυτό οτι το παιδί πρέπει να νοσηλευτεί έχω χάσει το μυαλό μου .........γιατι μου τα λέει όλα αυτά?τί έχει?δεν μου λέει........

Αν είναι αδικαιολόγητος όλος αυτός ο πανικός θα τη σκοτώσω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax θεε μου δεν το πιστεύω πήρα τώρα την παιδίατρο για να της πώ τί έχει γίνει και φρίκαρε με στέλνει πάλι στο νοσοκομείο επειγόντως μου λέει κι επιμένει γ'αυτό οτι το παιδί πρέπει να νοσηλευτεί έχω χάσει το μυαλό μου .........γιατι μου τα λέει όλα αυτά?τί έχει?δεν μου λέει........

Αν είναι αδικαιολόγητος όλος αυτός ο πανικός θα τη σκοτώσω......

 

Μα καλά, δε σου λέει γιατί; Αφού πήγες στο νοσοκομείο και σε διώξανε...

Ξαναμίλα μαζί της να σου πει λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

ρενατα, πάρε μια δεύτερη γνώμη είτε από άλλον παιδίατρο, είτε από ΩΡΛ, αφού πρόκειται για το αυτάκι του παιδιού και δες τι θα σου πούνε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρε τη γνωμη ενος δευτερου παιδιατρου.Καμια φορα κολλαει το μυαλο μας απ τον πανικο.Καλη μου μην παιδευεσαι.Ταλαιπωρειται και το παιδι ετσι.Με μια δευτερη γνωμη και κυριως με εναν γιατρο περισσοτερο συζητησιμο θα λυθει το προβλημα...

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας με ωτίτιδα και με το αυτάκι της ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ (όταν το είχε πρωτοδεί είπε ΑΙΜΑ και μείναμε κάγκελο, εννοούσε ότι ήταν κατακόκκινο)και παρόλο που δεν έπινε την αντιβίωση, δεν μας έστειλε νοσοκομείο

 

βρε κοπέλα μου πάρε μια 2η γνώμη

 

και στην τελική απαίτησε να σου πει γιατί πρέπει να πας στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοπέλα μου πάρε μια 2η γνώμη

 

και στην τελική απαίτησε να σου πει γιατί πρέπει να πας στο νοσοκομείο.

 

Αφού πήγες και σε διώξανε...

Ας σου δώσει ένα λόγο να ξαναπάς!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι που με τρελαίνει οτι δεν μου λέει τίποτα είναι σαν να ξέρει κάτι και δεν λέει τί έχει το παιδί και όταν την πήρα έκανε σαν τρελή οτι πρέπει δλδ άμεσα να δούμε γιατρό και μου είπε χαρακτηριστικά να πάω μόνη μου :shock: στο εφημερεύον νοσοκομείο και να ζητήσω να δεί τις αιματολογικές εξετάσεις ο υπεύθυνος γιατρός και όχι ο ειδικευόμενος και αυτός μου λέει θα σου πεί οτι το παιδί πρέπει να μπεί μέσα....

Εγώ δεν μπορώ όμως να το κουνήσω απο δώ πρώτον γιατί δεν έχω που να αφήσω το παιδί γιατί οι γονείς μου είναι με γαστρεντερίτιδα, ο άντρας μου δουλεύει και θα έρθει το απόγευμα και δεν είχα και το αυτοκίνητό μου το πήρε ο άντρας μου γιατι το δικό του το έχει συνεργείο ,τέλεια έτσι?και εγώ κάθομαι εδώ σε αναμμένα κάρβουνα αφήστε που έχω και την μεγάλη που την έχω παραμελήσει γιατί καταρχήν δεν επικοινωνώ είμαι διαρκώς θλιμμένη....

Τί να κάνω?Αύριο ο πατέρας μου που δουλεύει στο Ιπποκράτειο μου είπε να πάμε το πρωί να το δεί εκεί παιδίατρος που θα μας προσέξει κιόλας γιατί ο πατέρας μου είναι νοσηλευτής και όσο να ναι υπάρχει άλλη εξυπηρέτηση,αλλά όμως εγώ σκάω δεν μπορώ να περιμένω τόσες ώρες νομίζω θα τρελαθώ μήπως να πάω σε κανέναν παιδίατρο άλλο σήμερα το απόγευμα ή θα τα μπλέξω έτσι και θα τα κάνω χειρότερα?

Link to comment
Share on other sites

βρε Ρενάτα δεν έχεις καμία φίλη αδερφή ξαδέρφη ΚΑΠΟΙΟΝ γνωστό με ΑΛΛΟΝ παιδίατρο να πάρεις μία δεύτερη γνώμη????

ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ είναι!!! βρες κάποιον και κάνε ένα τηλεφώνημα!!!!!

Δε μπορεί να μην υπάρχει ούτε ένας παιδίατρος να κάνεις ένα τηλέφωνο να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη πριν αρχίσεις να τρέχεις πανικόβλητη στα νοσοκομεία!

Στο τέλος τέλος άνοιξε τον χρυσό οδηγό, βρες ένα παιδίατρο στην περιοχή σου και ΑΠΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΕ!

Ζήτα συγγνώμη για την ενόχληση, πες τι ακριβώς συμβαίνει, πες ότι έχεις αγχωθεί κι ότι θες μια δεύτερη γνώμη!

ΚΑΝΕΝΑΣ δε θα σε παρεξηγήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ρενάτα καλησπέρα!

 

Λυπάμαι πολύ για την ταλαιπωρία σας και σας εύχομαι περαστικά. :(

 

Το ΤΚΕ είναι η καθίζυση στο αίμα και υποδηλώνει την ύπαρξη κάποιας φλεγμονής. Οι περισσότεροι από εμας αν εξεταστούμε όταν έχουμε κάποια ίωση (λαιμό, αυτιά κτλ) δεν θα έχουμε καλά αποτελέσματα στο ΤΚΕ.

 

 

Πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να πάρεις τη γνώμη ενός άλλου παιδιάτρου.

 

Συνήθως μετά από το κλασσικό τριήμερο αναμονής ο παιδίατρος εξετάζει το παιδί και ανάλογα με τη διάγνωσή του χορηγεί θεραπεία. Όπως και να έχει όμως οφείλει να ανακοινώσει στου γονείς τη διάγνσωσή του, την υποψία του ή την αδυναμία του να διαγνώσει κάτι.

 

 

Πολύ περισσότερο δε κανένας παιδίατρος δεν στέλνει ένα παιδί στο νοσοκομείο άρων άρων έτσι χωρίς αιτιολογία.

Αντίθετα ένας καλός παιδίατρος αποφεύγει να στείλει ένα παιδί στο νοσοκομείο και φροντίζει να λάβει θεραπεία στο σπίτι εκτός αν είναι απολύτως αναγκαίο.

Ο βασικός λόγος είναι απλός. Τα παιδιά στις μικρές ηλικίες δεν είναι συνεργάσιμα, δυσανεσχετούν στα νοσοκομεία και συνήθως τσιμπάνε και επιπλέον ιώσεις.

 

Από ότι καταλαβαίνω το μωρό σου είναι ένα μωρό που αναπτύσσεται φυσιολογικά Εφόσον και από το νοσοκομείο σας έδιωξαν μάλλον δεν συντρέχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας.

 

Σε ότι αφορά το φαγητό του μην ανησυχείς. Μόλις συνέλθει θα φάει μια χαρά. Το ότι πίνει γάλα είναι θετικό έτσι κι αλλιώς.

 

Όπως και να χει σας εύχομαι περαστικά και να μας κρατάτε ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...