Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμος στις 20 μερες...


Recommended Posts

Όχι, εμένα μου είχε πει 10 λεπτό βράσιμο για τα πάντα. Νερό, μπουκάλια, θήλαστρο, εξαρτήματα, τα πάντα. Έως 3 μηνών.

Περίεργο μου ακούγεται αυτό. Εδώ υπάρχουν παιδίατροι που συστήνουν να σταματάει η αποστείρωση εντελώς μετά τις 40 μέρες ή τους 3 μήνες. Αν το σκεφτείς, όταν το μωρό θηλάζει, αποστειρώνεις το στήθος; Λογικά το καλό πλύσιμο και καλό ξέβγαλμα πρέπει να είναι αρκετό, απλά αποστειρώνουμε για έξτρα σιγουριά.

 

Μήπως έχει κάτι το νερό σας? (σοβαρά ρωτάω)

 

Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει για το νερό να πάρει μια βράση και για την αποστείρωση τίποτα, θέλω να πω δεν μας είχε δώσει κάποια ιδιαίτερη οδηγία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περίεργο μου ακούγεται αυτό. Εδώ υπάρχουν παιδίατροι που συστήνουν να σταματάει η αποστείρωση εντελώς μετά τις 40 μέρες ή τους 3 μήνες. Αν το σκεφτείς, όταν το μωρό θηλάζει, αποστειρώνεις το στήθος; Λογικά το καλό πλύσιμο και καλό ξέβγαλμα πρέπει να είναι αρκετό, απλά αποστειρώνουμε για έξτρα σιγουριά.

 

Μήπως έχει κάτι το νερό σας? (σοβαρά ρωτάω)

 

Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει για το νερό να πάρει μια βράση και για την αποστείρωση τίποτα, θέλω να πω δεν μας είχε δώσει κάποια ιδιαίτερη οδηγία.

 

Άσε είχαμε τρελαθεί στις αποστειρώσεις, ειδικά στο πρώτο μωρό...:rolleyes:

 

Όχι το νερό δεν έχει τίποτα. Αντίθετα, μας είχε πει ότι το νερό της Αθήνας είναι πολύ καλύτερο από άλλων περιοχών.

 

Ο αποστειρωτής μας είχε πει ότι δεν κάνει σπουδαία πράγματα, γι΄αυτό μας είπε να τον χρησιμοποιήσουμε μετά το τρίμηνο (τον είχαμε ήδη αγοράσει). Ότι αποστείρωση κάνει μόνο το βράσιμο και μάλιστα επί 10λεπτο τουλάχιστον.

 

Το στήθος με καλό πλύσιμο. Εκ των πραγμάτων δεν σήκωνε αποστείρωση.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το νερό που χρησιμοποιείται για το γάλα αρκεί να φτάσει σε σημείο να κάνει μπουρμπουλήθρες. Τα μπουκάλια κτλ καλό είναι να βράζουν περίπου 10 λεπτά, αλλά, ακόμη σημαντικότερη (και για μερικές χώρες αρκετή) είναι η σχολαστική απομάκρυνση, με ζεστή σαπουνάδα και τρίψιμο, των υπολειμμάτων του γάλακτος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Scratee ξέρω κι εγώ. Φαντάζομαι ότι δεν επιμένεις να μην χρησιμοποιηθεί αποστειρωτής, ναι?

 

Ekavi έπλενες καλά το στήθος πριν από κάθε θηλασμό?? Δεν ξέρω κανέναν που να το κάνει, ούτε εγώ το είχα κάνει ποτέ επί 7 μήνες. Αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίς :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες Scratee ξέρω κι εγώ. Φαντάζομαι ότι δεν επιμένεις να μην χρησιμοποιηθεί αποστειρωτής, ναι?

 

Ekavi έπλενες καλά το στήθος πριν από κάθε θηλασμό?? Δεν ξέρω κανέναν που να το κάνει, ούτε εγώ το είχα κάνει ποτέ επί 7 μήνες. Αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίς :P

 

Στο πρώτο μωρό ξεκίνησα να το κάνω επιμελώς. Δεν θυμάμαι για πόσο διάστημα άντεξα... Ήταν πράγματι πολύ κουραστικό.

Στο δεύτερο μωρό έπεσαν πολύ οι αντοχές μου και δεν το τηρούσα.:rolleyes: Επίσης στο δεύτερο μωρό δεν άντλησα καθόλου με το θήλαστρο, γιατί με είχαν κουράσει απίστευτα και οι αποστειρώσεις των εξαρτημάτων και όλα αυτά για να βγάζω 50-100ml κάθε φορά...:rolleyes: Βέβαια συνέχισα να αποστειρώνω μπουκάλια γιατί δεν θήλαζα αποκλειστικά. Αλλά το μητρικό το έπαιρνε κατευθείαν από την πηγή, χωρίς να αντλώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λες Scratee ξέρω κι εγώ. Φαντάζομαι ότι δεν επιμένεις να μην χρησιμοποιηθεί αποστειρωτής, ναι?

 

Ekavi έπλενες καλά το στήθος πριν από κάθε θηλασμό?? Δεν ξέρω κανέναν που να το κάνει, ούτε εγώ το είχα κάνει ποτέ επί 7 μήνες. Αν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίς :P

 

Αποστειρωτής μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αλλά, να σου πω την αλήθεια, και εγώ συστήνω το βράσιμο, με την έννοια ότι είναι δωρεάν και δεν κινδυνεύεις να χαλάσει!

 

Πραγματικά, δε χρειάζεται πλύσιμο του στήθους, παρά μόνο στα πλαίσια του καθημερινού ντουζ (που και αυτό μοιάζει πολυτέλεια, ειδικά αν έχεις και άλλο παιδί. Όπως λέει και ένα ανεκδοτάκι ¨ξέρεις ότι είσαι μαμά, όταν 15 λεπτά ντουζ με κλειστή την πόρτα ισοδυναμούν με σπα"!!!:mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ευχαριστω ολες πραγματικα για το ενδιαφερον..δοκιμασα κ την πιπιλα,δεν την δεχεται δυστυχως...φαγαμε στη μια,τον αλλαξα κ απο εκεινη την ωρα ειμαστε αγκαλια διοτι γκρινιαζει κ δεν ηρεμει στο καλαθι..η ερωτηση παραμενει,αν μπορσιτε να με βοηθησετε να αποθηλασω με ξενα γευματα σταδιακα..η παιδιατρος ειπε οτι αυτο το κανει το στηθος σταδιακα..εγω μπερδευτηκα ομως..βαζοντας πχ ενα ξενο το απογευμε,στο επομενο γευμα θα του φτανει το γαλα μου;;η θα καθεται πιο πολλη ωρα με αποτελεσμα να μην αποθηλαζω;;;καποια κοπελα που να αποθηλασε κατα αυτο τον τροπο;;

Link to comment
Share on other sites

rita προφανως εχεις αποφασισει να αποθηλάσεις ετσι και αλλιως οποτε γι αυτό που ρωτας λογικα αρχικα θα είναι το στηθος πρησμενο στο γευμα που θα ακολουθει το ξενο αλλα μετα από 2-3 ημερες θα προασαρμοζεται το στηθος,,,,θα τα δεις και αναλόγως θα δρασεις στην πραξη

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αποστειρωτής μπορεί να χρησιμοποιηθεί' date=' αλλά, να σου πω την αλήθεια, και εγώ συστήνω το βράσιμο, με την έννοια ότι είναι δωρεάν και δεν κινδυνεύεις να χαλάσει![/quote']

Ελπίζω κάθε φορά που κάνεις αυτή τη σύσταση να εξηγείς το σκεπτικό σου γιατί πραγματικά εγώ θα την απέρριπτα με τη μία αν ήξερα πώς το λες, ενώ αν νόμιζα πως το βράσιμο είναι όντως καλύτερο για κάποιο λόγο (ότι κάνει καλύτερη αποστείρωση ας πούμε) μπορεί να ακολουθούσα τη συμβουλή σου.

 

Πρώτον, αν δανειστείς αποστειρωτή από κάποιον άλλο αντί να αγοράσεις καινούριο, παίζει να είναι φτηνότερη η αποστείρωση αφού χρησιμοποιείς απείρως λιγότερο νερό και ίσως και λιγότερο ρεύμα (εκτός αν έχεις μάτια με γκάζι).

 

Δεύτερον, δεν ξέρω κανένα που να του έχει χαλάσει ο αποστειρωτής. Εγώ χρησιμοποιούσα τον δικό μου πολλές φορές τη μέρα επί 7 μήνες και είναι σαν καινούριος. Η ξαδέρφη μου έχει αποστειρωτή που τον χρησιμοποίησε σε 2 παιδιά και τώρα τον δανείζει σε φίλους και γνωστούς. Δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Τρίτον, αν δεν έχεις βοήθεια από κάποιον, το να παλεύεις με κατσαρόλες και βραστό νερό όντας ξενυχτισμένη και έχοντας ένα μωρό να φροντίσεις, δεν θεωρώ πως είναι καλή ιδέα. Εγώ κατάφερα να βάλω φωτιά μια μέρα που ήμουν μόνη στο σπίτι με το μωρό, όταν προσπάθησα να ζεστάνω φαγητό και κατά λάθος άναψα λάθος μάτι. Και σκέψου ότι ζέστανα φαγητό 4-5 φορές όλες κι όλες. Όχι να έπρεπε να βράζω νερό 3-4 φορές τη μέρα και ενδεχομένως υπό πίεση για να έχω το μπουκάλι έτοιμο όταν ξυπνήσει το μωρό. Ούτε να σκέφτομαι τις πιθανές συνέπειες!!!!

 

Χίλιες φορές να δώσω 40 ευρώ για να πάρω αποστειρωτή. Δεν είναι και κανένα τρελό ποσό... Άσε που αν δεν έχεις 40 ευρώ όλο και κάποιον θα βρεις να σου δανείσει (αποστειρωτή ή χρήματα).

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω κάθε φορά που κάνεις αυτή τη σύσταση να εξηγείς το σκεπτικό σου γιατί πραγματικά εγώ θα την απέρριπτα με τη μία αν ήξερα πώς το λες, ενώ αν νόμιζα πως το βράσιμο είναι όντως καλύτερο για κάποιο λόγο (ότι κάνει καλύτερη αποστείρωση ας πούμε) μπορεί να ακολουθούσα τη συμβουλή σου.

 

Πρώτον, αν δανειστείς αποστειρωτή από κάποιον άλλο αντί να αγοράσεις καινούριο, παίζει να είναι φτηνότερη η αποστείρωση αφού χρησιμοποιείς απείρως λιγότερο νερό και ίσως και λιγότερο ρεύμα (εκτός αν έχεις μάτια με γκάζι).

 

Δεύτερον, δεν ξέρω κανένα που να του έχει χαλάσει ο αποστειρωτής. Εγώ χρησιμοποιούσα τον δικό μου πολλές φορές τη μέρα επί 7 μήνες και είναι σαν καινούριος. Η ξαδέρφη μου έχει αποστειρωτή που τον χρησιμοποίησε σε 2 παιδιά και τώρα τον δανείζει σε φίλους και γνωστούς. Δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Τρίτον, αν δεν έχεις βοήθεια από κάποιον, το να παλεύεις με κατσαρόλες και βραστό νερό όντας ξενυχτισμένη και έχοντας ένα μωρό να φροντίσεις, δεν θεωρώ πως είναι καλή ιδέα. Εγώ κατάφερα να βάλω φωτιά μια μέρα που ήμουν μόνη στο σπίτι με το μωρό, όταν προσπάθησα να ζεστάνω φαγητό και κατά λάθος άναψα λάθος μάτι. Και σκέψου ότι ζέστανα φαγητό 4-5 φορές όλες κι όλες. Όχι να έπρεπε να βράζω νερό 3-4 φορές τη μέρα και ενδεχομένως υπό πίεση για να έχω το μπουκάλι έτοιμο όταν ξυπνήσει το μωρό. Ούτε να σκέφτομαι τις πιθανές συνέπειες!!!!

 

Χίλιες φορές να δώσω 40 ευρώ για να πάρω αποστειρωτή. Δεν είναι και κανένα τρελό ποσό... Άσε που αν δεν έχεις 40 ευρώ όλο και κάποιον θα βρεις να σου δανείσει (αποστειρωτή ή χρήματα).

 

 

Ποσο δικιο εχεις! Ο αποστειρωτης ειναι σωσμος, τον χρησιμοποιησα και στα τρια μου παιδια, δεν επαθε τιποτα, σε λιγα λεπτα ειχε τελειωσει το προγραμμα του και το καλυτερο: τον εδωσα σε αλλη μαμα που τον χρησιμοποιησε και εκεινη για τα δυο μωρα της. Δεν ξερω τι θα πει βρασιμο νερου και οπως ακουγεται ειναι σκετος μπελας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote name=Little Monkey

 

Δεύτερον, δεν ξέρω κανένα που να του έχει χαλάσει ο αποστειρωτής.

Εγώ, πάλι, ξέρω!

 

 

Όχι να έπρεπε να βράζω νερό 3-4 φορές τη μέρα

Σιγά, βρε Little Monkey! Προφανώς και βολεύει ο αποστειρωτής, δεν είπα ότι τον απαγορεύω, αλλά δεν είναι και τοοοσο τραγικό να βραζεις

 

Έχω απαντήσει με πλάγια.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό δεν είναι, μέχρι να βάλεις φωτιά στο σπίτι :P

 

Πάντως ομολογουμένως τραγικό δεν είναι να δώσεις και 40 ευρώ για να κάνεις τη ζωή σου λίγο πιο εύκολη. Αν το σκεφτείς, 40 ευρώ σε 6 μήνες είναι μια επένδυση 0,22 ευρώ την ημέρα. Ε δεν τη λες και μεγάλη.

 

Συν την οικονομία που θα κάνεις σε νερό και ηλεκτρικό, συν την ευκολία σου...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας παιδίατρος πάντως, είπε ότι ο αποστειρωτής μόλις φθάσει στη θερμοκρασία που πρέπει σταματάει, ενώ τον πρώτο καιρό (τρίμηνο χονδρικά), χρειάζεται παρατεταμένο βράσιμο για σωστή αποστείρωση (τα μπουκάλια και τα εξαρτήματα, πιπίλες, θήλαστρο κτλ). Με αυτό το σκεπτικό μας είπε να μην τον χρησιμοποιήσουμε τον πρώτο καιρό.

Ήταν κουραστικό αλλά όταν βρήκαμε μια συγκεκριμένη καθημερινή ρουτίνα, το συνηθίσαμε. (εννοείται συμμετείχε και ο σύζυγος στη διαδικασία, γιατί μια μέρα παρολίγον και εγώ να βάλω φωτιά).

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα, για να αποθηλάσεις, δίνε έναλλαξ ένα γεύμα στήθος και ένα γεύμα ξένο γάλα. Αλλά αυτό θα πάρει λίγο καιρό. Μπορείς επίσης να πάρεις χάπια που θα σου γράψει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είμαι ειδική να σου απαντήσω, δεν θήλασα λόγω ιατρικού θέματος..αλλά βρε κορίτσια, σε διάφορες συζητήσεις ο αποστειρωτής και η διαδικασία παρουσιάζεται ως κάτι τρομερά δύσκολο..ήμαρτον...

βάζεις έξη μπουκάλια, αποστειρώνεις, βάζεις ψυγείο, να το το 24ωρο..και βράζεις νερό σε μπρίκι ένα δεκάλεπτο..εγώ τα γέμιζα και με αποστειρωμένο νερό και τα έβαζα σε θερμαντήρα που έκανε μπιπ μπιπ και έβαζα τη σκόνη..δλδ αν η κοπέλα είναι στα πρόθυρα της κατάρρευσης και μπορεί να βοηθηθεί με ένα μπουκάλι ξένο ή αντλημένο τη μέρα, θα διαβάζει αυτά και θα νομίζει ότι πρόκεται για πυρηνική φυσική...

Link to comment
Share on other sites

Βρε ριτα ξανά σκέψου το κ μη κανεις βιαστικές κινήσεις που μπορει να μετανιώσεις αργότερα ... Ο θηλασμος είναι μεγάλο δώρο στο παιδι σου οχι μονο για το γάλα που πίνει αλλα ακομα περισσότερο για το ψυχικό δέσιμο ...εγω θα σου έλεγα να συνεχίσεις κ με τα 2 μισές φορές μπιμπερο μισές θηλασμος κ αν δεν χορταινει κ γκρινιαζει κ λιγο μπιμπερο μετα ...κανε λιγο υπομονή όπως σου λένε όλες οι κοπέλες η αρχή ειναι πάντα δύσκολη, για καμία πρώτη φορά μαμά δεν ειναι εύκολα ...όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν εδώ θα σε βοηθήσουν ...η επιλογή ειναι δική σου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Βρε ριτα ξανά σκέψου το κ μη κανεις βιαστικές κινήσεις που μπορει να μετανιώσεις αργότερα ... Ο θηλασμος είναι μεγάλο δώρο στο παιδι σου οχι μονο για το γάλα που πίνει αλλα ακομα περισσότερο για το ψυχικό δέσιμο ...εγω θα σου έλεγα να συνεχίσεις κ με τα 2 μισές φορές μπιμπερο μισές θηλασμος κ αν δεν χορταινει κ γκρινιαζει κ λιγο μπιμπερο μετα ...κανε λιγο υπομονή όπως σου λένε όλες οι κοπέλες η αρχή ειναι πάντα δύσκολη, για καμία πρώτη φορά μαμά δεν ειναι εύκολα ...όλες οι συμβουλές που σου έδωσαν εδώ θα σε βοηθήσουν ...η επιλογή ειναι δική σου βέβαια...

 

Θα κανω υπομονη μεχρι να σαραντησουμε..αν η κατασταση δεν εχει αλλαξει...

Link to comment
Share on other sites

Ριτα γεια σου, ειναι μέρες που θέλω να σου γράψω. Ειμαι 33 κ εχω ενα κοριτσάκι 3 μηνών. Μετά από πολύ πόνο κ προσπάθειες, ήρθε στη ζωή μας. Θα προσπαθήσω σύντομα να σου διηγηθώ τη δική μου ιστορία. Γέννησα φυσιολογικά, αλλα με επιπλοκες στον τοκετό κ στο μαιευτήριο απλά πονούσα παντού. Μου έδωσαν το μωρακι μου μετα απο περίπου 8 ωρες, διάστημα μεγάλο, αφού είχα χάσει πολυ αίμα κ ήμουν εξαιρετικά αδύναμη. Περπατηςα μετά απο 2 μέρες.

Είχα τόσο άγχος για να τα κανω ολα σωστά, που τα έκανα ολα λάθος επειδή φοβομουνα μην χάσω την εμπειρία του θηλασμού. Απο το άγχος μου, την έβαζα συνέχεια στο στήθος. Δεν τα κατάφερνα κ πάταγα το κουμπί, ερχόταν μια μαία, μου την έβαζε κ έφευγε. Με τα πολλά τα κατάφερα κ μονη μου, αλλα οι θηλές μου μάτωσαν. Είχα φρικάρει, αλλά έλεγα δεν πειράζει, ας πονάω, θα περάσει. Μην στα πολυλογώ, την πρωτη μερα που έμεινα μονη με τη μικρή στο σπιτι ξέσπασμα σε κλάμματα. Ένιωθα ανίκανη, να έχω εντελώς μονη την ευθύνη του μωρού. Κ άρχισαν τα ξενύχτια κ να κανω ενα σωρό βλακείες απο το άγχος μου, πράγματα που μετα συνειδητοποίησα οτι ηταν λάθος. Αλλάζαμε συνέχεια πάνα το μωρο, με τα παραμικρά τσίσα κ αναβαμε κ ολα τα φώτα! Άρχισαν τα δύσκολα. Πως το πλένεις, ποτε, ποτε να το αλλάξω, γιατι δεν κοιμάται κ εγω καθε πρωί άυπνη κ με μαύρους κύκλους. Λέω στον παιδίατρο τα καθέκαστα κ οτι δεν κοιμάμαι κ μου λέει " ε και;" "Εννοείται οτι η πλειοψηφία των μωρών στην αρχή δεν κοιμούνται βραδυ κ προσπαθούν να προσαρμοστούν στην εκτος μήτρας ζωή"

Ντράπηκα για τα παράπονά μου κ καταλαβα οτι είχε δίκιο. Τα μωρά μας έχουν περάσει κ αυτά μεγάλο σοκ με τον τοκετό, οχι μονο εμείς. Κ το μονο που θέλουν ειναι τη μαμά. Τιποτα αλλο! Ούτε το φοβερό στρώμα στην κουνια, ούτε παιχνίδια, ουτε μουσικές.

Στις 40 μερες τα πράγματα ηταν πολυ καλύτερα! Είχαμε τα πρώτα συνεχόμενα 5ωρα, μετα γίνανε 7ωρα κ τώρα κοιμάται απο μονη της απο τις 11 το βραδυ ως τις 8 το πρωί. Τώρα που περάσαμε τα δυσκολα, κοιμάται όλο το βραδυ! Βεβαια στις 30 μερες έδωσα πιπίλα, δεν άντεξα. Τώρα θηλάζουμε κ βλέπω οτι δεν εχει ανάγκη τόσο συχνό τάισμα, μερικές φορές γυρνάω γρήγορα απο τη βόλτα με το καροτσι για να θηλάσω κ αυτή απλά δεν θέλει!

Κ ναι εχουμε γίνει αυτοκόλλητες κ το απολαμβάνω πολύ! Στο δωμάτιο, με ψάχνει με τα ματάκια της να με βρει κ πλέον μου χαμογελάει. Ειναι μεγάλη ευτυχία κ δώρο ο θηλασμός, αν καταφέρεις να ξεπεράσεις τις πρώτες μερες. Θα μπορούσα να γράφω με τις ωρες...

Εύχομαι να συνεχίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις τι τράβηξα με το θηλασμο... Δεν είχα μεγάλη θηλη κ πεδευοταν να τη βάλει στο στόμα του έβαζα θηλες σιλικονης ματωνα ... Χάλια ... Πολυ γάλα δεν είχα έδινα κ μπιμπερο απο πάνω αν δε χόρταινε κ αυτό έκανε ακομα πιο δύσκολο το θηλασμο γιατι μετα το στήθος δεν το θέλε ... Όμως επέμενα με τις ωρες προσπαθούσα κα άντεξα 5,5 μήνες ... Μετα το πρώτο πολυ δύσκολο καιρό που συνηθησε ήμασταν μια χαρά ... Ειναι απίστευτο δέσιμο για το μωρό ...κάποτε μου είχαν πει οτι οι ψυχολόγοι μπορούν να καταλάβουν αν κάποιος είχε θηλασει όταν ήταν μωρό ... Δεν ξερω αν ισχύει αυτό τελικα αλλα εμένα με είχε επηρεάσει πολυ αυτό κ έκανα μεγάλη υπομονή κ επιμονή ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...