Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει ιδρωμένος


Supergirl77

Recommended Posts

Έχουμε αγοράσει ένα στρώμα της Grecostrom, από αυτά που είναι δύο όψεων. Μέχρι τον 6ο μήνα κοιμόταν στην πλευρά με το λάτεξ. Ένα μήνα τώρα που γυρίσαμε το στρώμα στην πλευρά με τον κοκοφοίνικα ο μικρός ξυπνάει τα περισσότερα πρωινά ιδρωμένος.

 

Η θερμοκρασία του σπιτιού ήταν όλο τον χειμώνα 19-20 βαθμοί, δεν άλλαξε κάτι από πλευράς θέρμανσης. Δοκίμασα να τον κοιμίσω χωρίς υπνόσακο, με ζιπουνάκι κοντομάνικο και μακώ φορμάκι, τα ίδια! Να σημειώσω πως κοιμάται σχεδόν μόνιμα ανάσκελα, όταν είναι με υπνόσακο έχει μόνο μια φλις κουβερτούλα, όταν είναι με φορμάκι σκεπάζεται με πάπλωμα.

 

Τι μπορεί να φταίει; Κανονικά ο κοκοφοίνικας δεν έπρεπε να παρέχει καλύτερο εξαερισμό απ' το λάτεξ;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατί του βάζεις υπνόσακο ΚΑΙ κουβερτούλα; Δεν είναι υπερβολή; Όταν λες ότι σκεπάζεται με πάπλωμα, τον κουκουλώνεις μέχρι πάνω; Μου φαίνονται πολύ βαριά τα σκεπάσματα αυτά και λογικό είναι το παιδί να ιδρώνει. Ίσως αυτό να γινόταν και πριν αλλά να το παρατήρησες τώρα επειδή η πλευρά του κοκοφοίνικα δεν είναι τόσο απορροφητική.

Link to comment
Share on other sites

Super πάπλωμα δεν βάζουμε σε παιδιά κάτω του ενός

Σου είπε η γιατρός σου να βάζεις πάπλωμα;

Πέρα από αυτό εχει πολλά σκευάσματα στο μικρό

Με αυτή τη θερμοκρασία θα έβαζα ένα πολύ ελαφρύ υπνόσακο πέρα από τα ρούχα και τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις σελτεδακι? Εγω παρατηρησα οτι αυτο τους υδρωνει και βαζω μια πετσετα ενδιαμεσα. Εγω σε αυτη την ηλικια τους κοιμζα με ζιπουνακι καλτσακια φορμακι και υπνοσακο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Σελτεδάκι έχει το κρεβάτι απ' την πρώτη στιγμή - μήπως αυτό δε "συνεργάζεται" σωστά με τον κοκοφοίνικα....; :shock:

 

Σε σχέση με τον υπνόσακο, απο μέσα φοράει μόνο το ζιπουνάκι του, όχι άλλο φορμάκι και τη φλις την έχει πιο πολύ για αγκαλιά -αλλιώς δεν κοιμάται-παρά για σκέπασμα.

 

Για το πάπλωμα τι να σας πω, το αγοράσαμε μαζί με το κρεβάτι, τις πάντες κτλ και δεν μας είπε κανείς ότι απαγορεύεται! Δεν έχω ρωτήσει τη γιατρό, αλλά γιατί να μην κάνει; Όπως και να 'χει ο κύριος είναι μονίμως ξεσκέπαστος, οπότε το έχει δεν το έχει μία και το αυτό τελικά.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν λέει κανείς τίποτα γιατί θέλουν να τα πουλήσουν :wink:

Πέρα από το ότι ζεσταίνει πολύ ένα μωρο (που ουτος η άλλος ζεσταίνεται εύκολα) με αποτέλεσμα να ανεβαίνει επικίνδυνα η θερμοκρασία του, αν το κουκουλώσει το μικρο δεν μπορεί να αναπνεύσει μέσα από το πάπλωμα όπως μέσα από μια βαμβακερή κουβέρτα οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν ειναι ασφαλες

 

Συμφωνώ πολύ με Monkey ότι αυτή η πλευρά απλά μπορεί να μην ειναι αποροφητικη οπότε σου λέει την αλήθεια για το πως ζεσταίνεται

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω πάντως για το πάπλωμα.. και με την κουβέρτα αν τυλιχτεί δεν μπορεί ν' ανασάνει. Όπως και να 'χει, όποτε ζεσταίνεται λύνει το θέμα μόνος του, τον βρίσκω ξεσκέπαστο ολόκληρο..:P Και δόξα τω Θεώ δεν έχει αρρωστήσει ούτε μέρα. Με τον υπνόσακο πάντως θα το προσέξω, μην πάθουμε καμια ζημια απ' το πουθενά!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω πάντως για το πάπλωμα.. και με την κουβέρτα αν τυλιχτεί δεν μπορεί ν' ανασάνει. Όπως και να 'χει, όποτε ζεσταίνεται λύνει το θέμα μόνος του, τον βρίσκω ξεσκέπαστο ολόκληρο..:P Και δόξα τω Θεώ δεν έχει αρρωστήσει ούτε μέρα. Με τον υπνόσακο πάντως θα το προσέξω, μην πάθουμε καμια ζημια απ' το πουθενά!

 

Η κουβέρτα ειναι καθαρό βαμβάκι οπότε άφηνει το παιδί να αναπνεύσει αν πέσει πανω του

Το πάπλωμα όχι!

Το λέει καθαρά κάτω από το "inside the cot"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους φοβόμουν τους υπνόσακους... Καλύτερα ένα μακρυμάνικο ζιπουνάκι, ένα ελαφρύ κουβερτάκι και θέρμανση στο σπίτι. Αφού υπάρχει θέρμανση, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζεις υπνόσακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί τους φοβόσουν ekavi? Οι υπνόσακοι είναι το πιο ασφαλές σκέπασμα για μικρά μωρά. Εμείς είχαμε υπνόσακο μέχρι τα 2 περίπου, μας είχε βολέψει πολύ.

 

Όταν λέω υπνόσακο εννοώ σαν αυτόν, όχι κάποιους που έχω δει στην Ελλάδα που είναι για βόλτες με το καρότσι.

 

halo%20sack.jpg

 

Η κουβέρτα ειναι καθαρό βαμβάκι οπότε άφηνει το παιδί να αναπνεύσει αν πέσει πανω του

Το πάπλωμα όχι!

Η κουβέρτα (αν είναι από βαμβάκι και όχι μαλλί...) αφήνει το μωρό να αναπνεύσει αν έχει τρυπούλες. Αν δεν έχει τρυπούλες, εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη για μικρότερα μωρά. Το πάπλωμα περισσότερο βέβαια αλλά νομίζω πως το βασικό πρόβλημα με το πάπλωμα είναι η υπερθέρμανση.

 

Εμείς φορούσαμε ζιπουνάκι, ολόσωμο φορμάκι και υπνόσακο χωρίς χεράκια σε θερμοκρασίες νύχτας 17-18 βαθμών και είμασταν πολύ άνετα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τους φοβόσουν ekavi? Οι υπνόσακοι είναι το πιο ασφαλές σκέπασμα για μικρά μωρά. Εμείς είχαμε υπνόσακο μέχρι τα 2 περίπου, μας είχε βολέψει πολύ.

 

Πολύ χαριτωμένος αυτός που έβαλες!:)

 

Τους φοβόμουν γιατί τους θεωρούσα πολύ ζεστούς. Σε ένα σπίτι με επαρκή θέρμανση τη νύχτα (το τονίζω γιατί δεν είναι δεδομένο πλέον), πιστεύω ότι είναι υπερβολή να φορέσω στο μωρό και υπνόσακο. (τουλάχιστον οι υπνόσακοι που είχα δει εγώ, ήταν πολύ ζεστοί).

 

Εμείς είχαμε (τότε :-) ) θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς. Οπότε τους φόραγα ένα ολόσωμο ελαφρύ φορμάκι (+ κοντομάνικο ζιπουνάκι από μέσα) και μια ελαφριά κουβερτούλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους φοβόμουν τους υπνόσακους... Καλύτερα ένα μακρυμάνικο ζιπουνάκι, ένα ελαφρύ κουβερτάκι και θέρμανση στο σπίτι. Αφού υπάρχει θέρμανση, δεν βρίσκω το λόγο να του βάζεις υπνόσακο.

 

Η θερμανση πλεον κοστιζει οποτε ο υπνοσακος ειναι η πιο τελεια λυση για να κοιμαται ησυχη και η μανουλα και να μην κανει δρομολογια μεσα στη νυχτα να σκεπαζει το ξεσκεπασμενο μωρο... Εμενα με εσωσε καθοτι στο δωματιο η θερμοκρασια με κλειστο καλοριφερ ειναι 16-17 βαθμους (κρυο).

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η θερμανση πλεον κοστιζει οποτε ο υπνοσακος ειναι η πιο τελεια λυση για να κοιμαται ησυχη και η μανουλα και να μην κανει δρομολογια μεσα στη νυχτα να σκεπαζει το ξεσκεπασμενο μωρο... Εμενα με εσωσε καθοτι στο δωματιο η θερμοκρασια με κλειστο καλοριφερ ειναι 16-17 βαθμους (κρυο).

 

Ναι, γι΄αυτό διευκρινίζω ότι παίζει ρόλο αν υπάρχει θέρμανση τη νύχτα...

 

Όταν εμένα ήταν μωρά ήταν οι καλές εποχές που δεν διανοούμουν να κλείσω ή να χαμηλώσω τη θέρμανση τη νύχτα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για τα μικρά μωρά είναι πιο επικίνδυνη η ζέστη από τη δροσιά, και θερμοκρασίες 17-18 βαθμών στο υπνοδωμάτιο θεωρούνται ιδανικές. Το 20 μου φαίνεται υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αλλες οι συνθηκες στην Ελλαδα little. Σε λιγο θα αρχισει να στο λεει και ο γιος σου... (Τι θα βγουμε εξω χωρις μπουφαν???? Ναι! εχει 40 βαθμους και ας ειναι 12 το βραδυ)

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι στην Ελλαδα επειδη γενικα εχει υψηλωτερες θερμοκρασιες ολοι θελουν ελαφρως περισσοτερη ζεστη το χειμωνα οποτε φροντιζουν και τα μωρα να ειναι πιο ζεστα. Πχ η κουνιαδα μου εχει παρει στα παιδια μου φλισ πιζαμες και εγω τα κοιμιζω με μακο.

Αυτα μεσα στην παρανθεση ειναι διαλογος με τον μεγαλο μου γιο οταν φτασαμε Ιουλη μηνα στα 5του στην Αθηνα απο τις Βρυξελλες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε φλις πυζάμες - από την Αγγλία. Αλλά από πάνω μόνο ένα ελαφρύ πάπλωμα που το κλωτσάει κιόλας όταν ζεσταίνεται. Χωρίς θέρμανση το βράδυ εννοείται. Η μάνα μου είναι ικανή πάνω στο πάπλωμα να βάλει και μια κουβέρτα :P

 

Ο αιώνιος τσακωμός μας είναι με μένα να τσιρίζω "μα δεν το βλέπεις που είναι ιδρωμένο? δεν το λυπάσαι να ζεσταίνεταιιιιιιιιιιι" και η μητέρα μου να αντικρούει "θα κρυώσει και θα αρρωστήσει" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι στην Ελλαδα επειδη γενικα εχει υψηλωτερες θερμοκρασιες ολοι θελουν ελαφρως περισσοτερη ζεστη το χειμωνα οποτε φροντιζουν και τα μωρα να ειναι πιο ζεστα. Πχ η κουνιαδα μου εχει παρει στα παιδια μου φλισ πιζαμες και εγω τα κοιμιζω με μακο.

Αυτα μεσα στην παρανθεση ειναι διαλογος με τον μεγαλο μου γιο οταν φτασαμε Ιουλη μηνα στα 5του στην Αθηνα απο τις Βρυξελλες.

 

χαχαχ! Εννοείται φλις πυζάμες τον χειμώνα! Και καλτσούλες... :) Και θέρμανση ανοικτή περίπου στους 17-18 βαθμούς (αν είναι τόσο όσο δείχνει ο θερμοστάτης)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαριτωμένος αυτός που έβαλες!:)

 

Τους φοβόμουν γιατί τους θεωρούσα πολύ ζεστούς. Σε ένα σπίτι με επαρκή θέρμανση τη νύχτα (το τονίζω γιατί δεν είναι δεδομένο πλέον), πιστεύω ότι είναι υπερβολή να φορέσω στο μωρό και υπνόσακο. (τουλάχιστον οι υπνόσακοι που είχα δει εγώ, ήταν πολύ ζεστοί).

 

Εμείς είχαμε (τότε :-) ) θερμοκρασία γύρω στους 20 βαθμούς. Οπότε τους φόραγα ένα ολόσωμο ελαφρύ φορμάκι (+ κοντομάνικο ζιπουνάκι από μέσα) και μια ελαφριά κουβερτούλα.

 

Είναι αρκετό όμως..; Εμείς έχουμε το καλοριφέρ μονίμως στους 20 βαθμούς, παρ' όλα αυτά το πουπουλένιο μας παπλωματάκι το βάλαμε (οι γονείς εννοώ) κατά τα χριστούγεννα-ένα χουχουλιασμα παραπανω το θες. Πώς θα κοιμηθεί το παιδάκι μόνο με ελαφριά κουβέρτα;

 

Little monkey είναι βολικός αυτός ο υπνόσακος; Ο δικός μου κοπανάει συνέχεια τα πόδια του, σίγουρα θα τον εκνεύριζε! Εμείς πήραμε απ το mothercare έναν που είναι σαν φόρμα, με πατουσάκια μέσα, που τον λέμε χαϊδευτικά "στολή του αστροναύτη" και είναι πολύ καλός.

 

Τη θερμοκρασία πάντως μας την "επέβαλε" η παιδίατρος, 20-21 μας είπε σταθερά στο σπίτι, ως τότε κι εμείς 18-19 την είχαμε.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετό όμως..; Εμείς έχουμε το καλοριφέρ μονίμως στους 20 βαθμούς, παρ' όλα αυτά το πουπουλένιο μας παπλωματάκι το βάλαμε (οι γονείς εννοώ) κατά τα χριστούγεννα-ένα χουχουλιασμα παραπανω το θες. Πώς θα κοιμηθεί το παιδάκι μόνο με ελαφριά κουβέρτα;

 

Τη θερμοκρασία πάντως μας την "επέβαλε" η παιδίατρος, 20-21 μας είπε σταθερά στο σπίτι, ως τότε κι εμείς 18-19 την είχαμε.

 

20 βαθμοί με εσωρουχάκι, ολόσωμο φορμάκι (ούτε πολύ ζεστό ούτε πολύ λεπτό) + σεντονάκι-ελαφριά κουβερτούλα, εμένα μου φαίνονται εντάξει.

 

Αφού ξυπνάει ιδρωμένος, σίγουρα παίρνει κάτι να αφαιρέσεις.

 

Επίσης εμάς ο θερμοστάτης δεν είναι και ακριβής. Είσαι σίγουρη ότι η θερμοκρασία είναι 20-21; Μήπως είναι στην πραγματικότητα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

20 βαθμοί με εσωρουχάκι, ολόσωμο φορμάκι (ούτε πολύ ζεστό ούτε πολύ λεπτό) + σεντονάκι-ελαφριά κουβερτούλα, εμένα μου φαίνονται εντάξει.

 

Αφού ξυπνάει ιδρωμένος, σίγουρα παίρνει κάτι να αφαιρέσεις.

 

Επίσης εμάς ο θερμοστάτης δεν είναι και ακριβής. Είσαι σίγουρη ότι η θερμοκρασία είναι 20-21; Μήπως είναι στην πραγματικότητα παραπάνω;

 

φοβάμαι τελικά πως είναι χαμηλότερη-γύρω στους 18 βαθμούς- στα δωμάτια, γιατί ο θερμοστάτης παίρνει ως μέτρο συγκρισης το σαλόνι, οπότε όσα βράδια είναι αναμμένο το τζάκι δεν ανάβει το καλοριφέρ και τα δωμάτια είναι πιο κρύα.

 

Μπορεί να ήταν και τυχαίο, πώς κι εμείς κάποιες φορές ιδρώνουμε;

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξυπνάει ακόμα ιδρωμένος;

 

Αν δεν γίνεται σε καθημερινή βάση, μπορεί να ήταν πράγματι κάτι τυχαίο...

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι εγώ κρυώνω πάντα πιο πολύ από τα παιδιά μου (δεν ξέρω γιατί).:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ξυπνάει ακόμα ιδρωμένος;

 

Αν δεν γίνεται σε καθημερινή βάση, μπορεί να ήταν πράγματι κάτι τυχαίο...

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι εγώ κρυώνω πάντα πιο πολύ από τα παιδιά μου (δεν ξέρω γιατί).:rolleyes:

 

Κάθε μέρα όχι! Θα του βγάλω το υπόστρωμα και θα τον αφήσω μόνο με τον υπνόσακο-για να δούμε... Βέβαια έχουμε αρχίσει άλλες ιστορίες με τον ύπνο, που το ίδρωμα μου φαίνεται πταίσμα.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...