Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ & ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ


iro

Recommended Posts

Λοιπόν, έχω μερικές απορίες και χρειάζομαι βοήθεια. Όσες έχετε λίγο χρόνο και διάθεση, απαντήστε μου σε όποιες από τις παρακάτω ερωτήσεις μπορείτε :)

 

Εχω το swing της medela και θηλάζω αποκλειστικά - δύο φορές μόνο το έχω χρησιμοποιήσει αυτή την εβδομάδα για περιστασιακή χρήση, καθώς έπρεπε να απουσιάσω για δύο απογεύματα. Την κάθε φορά, έβγαλα 130 ml σε 45 περίπου λεπτά.

 

1) Πως σας ακούγεται ο παραπάνω χρόνος για την παραπάνω ποσότητα; Πολύς, λίγος; Πώς μπορώ να αυξήσω την ποσότητα και να μειώσω τον χρόνο άντλησης;

 

2) Τελικά, τι ισχύει για το θήλαστρο; Μειώνει ή αυξάνει την παραγωγή και κάτω από ποιές προϋποθέσεις; π.χ: προχθές το βράδυ άντληση και χθες τη νύχτα το στήθος μου ήταν έτοιμο να εκραγεί από την ποσότητα, ενώ είχα θηλάσει κανονικά και ελεύρερα.

 

3) Υπάρχουν σωστές ή λάθος ώρες για άντληση μέσα στο 24ωρο;

 

4) Πόσες φορές θα πρέπει να αντλώ μέσα στην ημέρα για να αρχίσω να δημιουργώ ατομική τράπεζα; Δεν θέλω να υποκαταστήσω με δικό μου συμπλήρωμα κανένα γεύμα της μπέμπας, τους επόμενους μήνες θα είμαι συνέχεια μαζί της.

 

Αν χρειάζεστε περισσότερες διευκρινίσεις για τις απορίες μου, πείτε μου!

 

Βασίζομαι πάνω σας. :wink:

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οταν θηλαζεις κανονικα το μωρο και λιγο αργοτερα αντλεις τοτε ανεβαζεις την παραγωγη σου.........αν αυτο το κανεις συνεχεια θα πρηζεσαι απο το πολυ γαλα.........εχεις καποιο λογο να αγχωνεσαι να φτιαξεις γρηγορα αποθεμα? Ποτε πας για δουλεια? Αν δεν βιαζεσαι καλυτερα ειναι να μην αντλεις συνεχεια και φερνεις την παραγωγη σε επιπεδα που δεν μπορεις να διαχειριστεις........ετσι νομιζω εγω τουλαχιστον.......εκτος κι αν σε πιεζει ο χρονος.........κι εγω μαζευα αποθεμα απο αγχος και τελικα τα πετουσα ......

 

Ο χρονος που βγαζεις μια ποσοτητα εξαρταται απο την ροη.......νομιζω οτι ακομα ειναι νωρις να εχεις μεγαλη ροη.......οσο περναει ο καιρος θα μεγαλωνει η ροη και θα μειωνεται ο χρονος αντλησης....

...εγω κατα διαστηματα μαζευα 180 ml σε 20 λεπτα ενω αλλες φορες 50 σε 20 λεπτα........βεβαια εγω συχνα υποφερω απο μπλοκαρισμενους πορους......δεν νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι για το θεμα........μονο αν δεις οτι προσπαθεις για μιση ωρα και βγαζεις 10 ml.......υτο θα σημαινει οτι εχουν φραχτει ποροι και χρειαζεται ζεστο νερο και μασαζ για να ανοιξουν......

 

 

Αντλεις ενδιαμεσα στους θηλασμους......δεν διαβασα ποτε για σωστες η λαθος ωρες της μερας.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ vera :)

 

Όχι δεν πιέζομαι από χρόνο ούτε από θέμα επιστροφής στη δουλειά - απλώς επειδή με ενδιαφέρει να πηγαίνω για καμιά βολτίτσα μία φορά τις 10 μέρες με τον άντρα μου ή να πηγαίνω στις κούνιες με την Μαριάννα κάποιο απόγευμα, ήθελα να έχω απόθεμα καμιά 10αριά γεύματα για να ταίζει τη μπέμπα η μαμά μου.

 

Εχθές που έλειψα, είχα αφήσει στο ψυγείο 260 ml και για 3 ώρες που έλειψα, τα ήπιε όλα και πλάνταξε και από το κλάμα στο τέλος γιατί ήθελε κι άλλο!

 

Γι' αυτό θέλω να φτιάξω ένα μικρό απόθεμα. Με αυτά τα δεδομένα, κάθε πόσες μέρες θα πρέπει να αντλώ για να μην προκαλέσω στο στήθος υπερπαραγωγή;

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντλούσα στα βραδινα γεύματα του μπέμπη που έτρωγε λιγότερο γιατι ήταν νυσταγμένος. Ετσι λοιπον τον αφηνα να τρώει απο το ένα και αντλούσα απο το άλλο στηθος εναλλαξ. Μάζεψα αρκετό γάλα και τώρα πια δε μαζεύω άλλο. Μήπως αυτό σε βολέψει?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το swing της medela και θηλάζω αποκλειστικά - δύο φορές μόνο το έχω χρησιμοποιήσει αυτή την εβδομάδα για περιστασιακή χρήση, καθώς έπρεπε να απουσιάσω για δύο απογεύματα. Την κάθε φορά, έβγαλα 130 ml σε 45 περίπου λεπτά.

 

1) Πως σας ακούγεται ο παραπάνω χρόνος για την παραπάνω ποσότητα; Πολύς, λίγος; Πώς μπορώ να αυξήσω την ποσότητα και να μειώσω τον χρόνο άντλησης;

 

Ο χρόνος δεν έχει καθόλου σημασία, είναι πολύ διαφορετικός για κάθε μαμά. Ίσως η εναλλαγή στήθους (ανά 5, 4, 3,) λεπτά να βοηθήσει να μειώσεις το χρόνο άντλησης.

 

2) Τελικά, τι ισχύει για το θήλαστρο; Μειώνει ή αυξάνει την παραγωγή και κάτω από ποιές προϋποθέσεις; π.χ: προχθές το βράδυ άντληση και χθες τη νύχτα το στήθος μου ήταν έτοιμο να εκραγεί από την ποσότητα, ενώ είχα θηλάσει κανονικά και ελεύρερα.

 

Η περιστασιακή χρήση δεν επηρεάζει καθόλου την πάραγωγή οποιοδήποτε θήλαστρο να έχεις.

 

3) Υπάρχουν σωστές ή λάθος ώρες για άντληση μέσα στο 24ωρο;

Σωστές είναι αυτές που σε βολεύουν :wink:

 

4) Πόσες φορές θα πρέπει να αντλώ μέσα στην ημέρα για να αρχίσω να δημιουργώ ατομική τράπεζα; Δεν θέλω να υποκαταστήσω με δικό μου συμπλήρωμα κανένα γεύμα της μπέμπας, τους επόμενους μήνες θα είμαι συνέχεια μαζί της.

Μία φορά την ημέρα κάποιες μέρες που είσαι εύκαιρη είναι υπεραρκετό. Αν συμπληρώσεις 10 γεύματα σταματάς να ασχολείσαι. Δεν υπάρχει λόγος να ξεδεύεις χρόνο για μια τράπεζα που μάλλον δεν θα χρειαστείς. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...