Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΗΧΑΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα.Το δικο μου θεμα ειναι το εξης~ειμαι 6 εβδομαδων εγκυος,συγκεκριμενα το εμαθα πριν δυο μερες και πεταω στα συννεφα ακομα.Χθες πηγαμε στο γυναικολογο μου με τον αντρα μου και ειναι ολα καλα δοξα το θεο.Αυτο που με απασχολει ομως ειναι οτι εδω και μια εβδομαδα με ταλαιπωρει μια ιωσουλα διχως πυρετο ομως,και το μονο εννοχλητικο που εχει,ειναι βηχας.Ο γυναικολογος μου ειπε αν κανω πυρετο να παω σε παθολογο να με δει,μηπως χρειαστει να παρω φαρμακα,αλλα εγω θελω να το αποφυγω.Αυτο που δεν ξερω και θα ηθελα να μου πειτε οσες γνωριζετε ειναι αν κανω κακο στο εμβρυο με τον βηχα και το τρανταγμα.Με τρωει η αγωνια καθε μερα.Αν εχετε παρομοιες ιστοριες παρακαλω απαντηστε μου να ακουσω την αποψη σας.Ευχαριστω προκαταβολικα,και συγνωμη για το μεγαλο γραμμα μου.........:cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και συγχαρητήρια!!!. Και εγώ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (γύρω όμως στην 20 βδομάδα) με έπιασε μια ιώση για 2 βδομάδες με βήχα και πολύ συνάχη. Η γυναικολόγος μου είπε ότι το μόνο που μπορώ να πάρω είναι ντεπόν (1 την ημέρα) και όταν θέλω να βήξω δυνατά να προσπαθώ να κάθομαι ώστε να μην τραντάζομαι πολύ. Αυτό έκανα. Φυσικά η αγωνία είναι μεγάλη αλλά όταν μου πέρασε και πήγα για υπέρηχο ήταν ολά εντάξει. Προσπάθησε να μην κουράζεσαι και να κάθεσαι όσο περισσότερο μπορείς

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν φυτικα σιροπια που βοηθανε.το ειχε παρει μια κοπελα που την ταλαιπορουσε πολυ ο βηχας και σε λιγες μερες ηταν καλυτερα.ρωτα το φαρμακειο σου και τον γιατρο σου να παρεις.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Όταν βήχεις να κρατάς την κοιλιά σου για να τραντάζεσαι όσο το δυνατόν λιγότερο. Δεν μπορείς να κάνεις και τίποτα άλλο. Αν δεν είναι πόλύ έντονος ο βήχας δεν πιστεύω ότι θα σου χορηγήσουν φάρμακα. Καλό είναι να μην πάρεις απολύτως τίποτα αν δεν είναι τόσο ανυσηχητικά τα πράγματα.Αυτό όμως θα το κρίνει ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω ολες για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Την αλλη εβδομαδα θα παμε παλι στον γυναικολογο για να ακουσουμε την καρδουλα του σπορακου μας,αν συνεχιζεται ο βηχας θα το συζητησω μαζι του να δω τι θα μου πει.Γενικοτερα ειμαι ανγχωμενη αν ολα θα πανε καλα με την εγκυμοσυνη μου.Ειναι η πρωτη φορα και μου φαινονται ολα τοσο καινουργια.Σας ζαλισα με τις ανησυχιες μου,φτανει για την ωρα......Ευχαριστω και παλι!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν εμαθα κι εγω την εγκυμοσυνη μου,περασα για 20 μερες μια ιωση....παλι καλα χωρις πυρετο,αλλα ειχα κι εγω πολυ βηχα!!!

Ακριβως την ιδια ανησυχια ειχα τοτε!!!

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα!!

Οπως σου ειπαν να κρατας την κοιλια σου και να μην ζοριζεσαι πολυ!!!

Εγω φτερνιζομουν και πολυ....εκει να δεις!!!!

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορουσα να παρω ενα ντεπον εαν δεν αντεχα αλλο!!Να σου πω την αληθεια επειδη φοβομουν ακομη και αυτο να παρω προτιμησα να ταλαιπωρηθω και ετσι δεν πηρα τιποτα!

Για οτιδηποτε αλλο πχ. σιροπι για τον βηχα κ.α να συμβουλευτεις τον γιατρο σου!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εμαθα κι εγω την εγκυμοσυνη μου,περασα για 20 μερες μια ιωση....παλι καλα χωρις πυρετο,αλλα ειχα κι εγω πολυ βηχα!!!

Ακριβως την ιδια ανησυχια ειχα τοτε!!!

Το θεμα ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα!!

Οπως σου ειπαν να κρατας την κοιλια σου και να μην ζοριζεσαι πολυ!!!

Εγω φτερνιζομουν και πολυ....εκει να δεις!!!!

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι μπορουσα να παρω ενα ντεπον εαν δεν αντεχα αλλο!!Να σου πω την αληθεια επειδη φοβομουν ακομη και αυτο να παρω προτιμησα να ταλαιπωρηθω και ετσι δεν πηρα τιποτα!

Για οτιδηποτε αλλο πχ. σιροπι για τον βηχα κ.α να συμβουλευτεις τον γιατρο σου!

 

Κατια σε ευχαριστω και εσενα για τις συμβουλες σου.Φαρμακα δεν θελω να παρω και εγω,το αποφευγω.Ειναι ομως ειρωνια το ατιμο,ειχα να αρρωστησω και να εχω βηχα εδω και κατι χρονια.Ευτυχως τουλαχιστον δεν κανω πυρετο,υπομονη τι να κανουμε θα περασει και αυτο.Το μονο που με νοιαζει ειναι να πανε ολα καλα με το σπορακι μας........:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι!

Εγώ το είχα πάθει στην 11η εβδομάδα και μάλιστα ήμουν ξάπλα λόγω προβλήματος. Είχα τρελό άγχος γιατί με είχε πιάσει ακριβώς εκείνη την περίοδο που ο γιατρός μου είχε συστήσει ξεκούραση και κρατούσα την κοιλιά μου για να μην τραντάζεται. Ο γιατρός μου δεν ανησηχούσε και επειδή ούτε αυτός ούτε εγώ φυσικά ήθελα να πάρω φάρμακα το αντιμετώπισα με χλιαρό γάλα και χλιαρό χαμομήλι με μέλι. Δεν είχα βέβαια ούτε πυρετό ούτε κανένα άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Veti κορίτσι μου,

 

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου...

 

Είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να απαντήσει στο ερώτημά σου..

 

Βλέπεις εγώ έκανα εξωσωματική αρχές Μαρτίου και σε πληροφορώ ότι από τότε μέχρι και που έμαθα ότι τελικά είμαι έγκυος είχα ένα βήχα άλλο πράγμα. Είχα τόσο βήχα που δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ το βράδυ και μερικές μέρες πριν πάω στο γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο έπρεπε να κρατάω την κοιλιά μου για να μην πονάω όταν βήχω.. και μιλάμε για πόνο όχι αστεία.. Είχα ρωτήσει μάλιστα τον εξωσωματικό μου και μου είχε πει ότι έντονο βήχα δεν θέλουμε καθόλου.

 

Για να μην μακρυγορώ όταν πήγαμε στον πρώτο υπέρηχο είδαμε ότι υπήρχε αποκόλληση και δυστυχώς συνεχίζεται μέχρι σήμερα (20 μέρες μετά) αλλά ευτυχώς έχει μειωθεί σημαντικά. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι πολύ πιθανόν να οφείλεται και στον πολύ έντονο βήχα. Ευτυχώς μια κοπέλα από το φόρουμ μου πρότεινε ένα ομοιοπαθητικό σιρόπι το οποίο είναι εντελώς φυτικό και δεν περιέχει ίχνος φαρμάκου. Ονομάζεται Sootha και θα το βρεις σίγουρα στα φαρμακεία με ομοιοπαθητικά φάρμακα. Ρώτησα το γυναικολόγο και μου είπε να το πάρω άφοβα. Ξεκίνησα να το παίρνω Μεγάλη Τετάρτη και μέχρι την Κυριακή του Πάσχα ο βήχας είχε εξαφανιστεί εντελώς και φυσικά δεν με ταλαιπώρησε ξανά από τότε..

 

Εγώ σου συστήνω να το πάρεις ανεπιφύλακτα!

 

Και κράτα την κοιλιά σου όταν βήχεις.. Είναι πολύ σημαντικό!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι!

Εγώ το είχα πάθει στην 11η εβδομάδα και μάλιστα ήμουν ξάπλα λόγω προβλήματος. Είχα τρελό άγχος γιατί με είχε πιάσει ακριβώς εκείνη την περίοδο που ο γιατρός μου είχε συστήσει ξεκούραση και κρατούσα την κοιλιά μου για να μην τραντάζεται. Ο γιατρός μου δεν ανησηχούσε και επειδή ούτε αυτός ούτε εγώ φυσικά ήθελα να πάρω φάρμακα το αντιμετώπισα με χλιαρό γάλα και χλιαρό χαμομήλι με μέλι. Δεν είχα βέβαια ούτε πυρετό ούτε κανένα άλλο σύμπτωμα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Ασε τρομερο αγχος εχω με αυτο τον βηχα.Το καλο ειναι οτι δεν βηχω συνεχεια και δεν κανω καθολου πυρετο,προσπαθω να το καταπολεμησω και εγω με ζεστα,τι να κανω.....:wink:;-):wink:Θα περασει καποια στιγμη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Veti κορίτσι μου,

 

Καταρχήν συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου...

 

Είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να απαντήσει στο ερώτημά σου..

 

Βλέπεις εγώ έκανα εξωσωματική αρχές Μαρτίου και σε πληροφορώ ότι από τότε μέχρι και που έμαθα ότι τελικά είμαι έγκυος είχα ένα βήχα άλλο πράγμα. Είχα τόσο βήχα που δεν μπορούσα ούτε να κοιμηθώ το βράδυ και μερικές μέρες πριν πάω στο γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο έπρεπε να κρατάω την κοιλιά μου για να μην πονάω όταν βήχω.. και μιλάμε για πόνο όχι αστεία.. Είχα ρωτήσει μάλιστα τον εξωσωματικό μου και μου είχε πει ότι έντονο βήχα δεν θέλουμε καθόλου.

 

Για να μην μακρυγορώ όταν πήγαμε στον πρώτο υπέρηχο είδαμε ότι υπήρχε αποκόλληση και δυστυχώς συνεχίζεται μέχρι σήμερα (20 μέρες μετά) αλλά ευτυχώς έχει μειωθεί σημαντικά. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι πολύ πιθανόν να οφείλεται και στον πολύ έντονο βήχα. Ευτυχώς μια κοπέλα από το φόρουμ μου πρότεινε ένα ομοιοπαθητικό σιρόπι το οποίο είναι εντελώς φυτικό και δεν περιέχει ίχνος φαρμάκου. Ονομάζεται Sootha και θα το βρεις σίγουρα στα φαρμακεία με ομοιοπαθητικά φάρμακα. Ρώτησα το γυναικολόγο και μου είπε να το πάρω άφοβα. Ξεκίνησα να το παίρνω Μεγάλη Τετάρτη και μέχρι την Κυριακή του Πάσχα ο βήχας είχε εξαφανιστεί εντελώς και φυσικά δεν με ταλαιπώρησε ξανά από τότε..

 

Εγώ σου συστήνω να το πάρεις ανεπιφύλακτα!

 

Και κράτα την κοιλιά σου όταν βήχεις.. Είναι πολύ σημαντικό!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Σε ευχαριστω πολυ και εσενα......Εγω μενω λαμια και δεν γνωριζω αν εχει φαρμακειο με ομοιοπαθητικα φαρμακα,θα ρωτησω ομως να μαθω.:D:D:DΣε ευχαριστω και παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια κατ' αρχάς δεν υπάρχει Ομοιοπαθητικό σιρόπι.

Κάνω 10 χρόνια Ομοιοπαθητική & τα φάρμακα της, κυκλοφορούν μόνο σε μορφή χαπιού ή κάψουλας & κάποια σε υπόθετο. Υπάρχουν φάρμακα Συμβατά με την Ομοιοπαθητική, η οποία είναι μορφή Ιατρικής & η θεραπεία είναι αυστηρά Προσωπική.

Άλλο σιρόπι για βήχα συμβατό με την Ομοιοπαθητική είναι του Κορρέ, το οποίο προσωπικά το βρίσκω σε όλα σχεδόν τα φαρμακεία & όσοι το έχουν δοκιμάσει είδαν αποτέλεσμα.

Το μόνο που έχει γλυκιά γεύση & σε περίπτωση ζαχάρου δεν κάνει.

Κι εσύ κρυωμένο κοριτσάκι Μην ανησυχείς.

Φίλη μου έγκυος στο 3ο της παιδί, έπαθε Ιώδη γαστρεντερίτιδα, η οποία της πέρασε μετά από 2 μήνες, μιας και δεν επιτρεπόταν να πάρεις φάρμακα πέρα από Depon & Παιδική ασπιρίνη. Αποτέλεσμα;;;;;;; η κορούλα είναι ένα υγιέστατο κοριτσάκι 6 χρονών!!!!!!!!!!!

Περαστικά και να έχεις μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη & γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου την περίπτωση εγκυμοσύνη και πολύς βήχας με πόνο στο στήθος η παιδίατρος μου έδωσε μόνο εισπνεόμενο aerolin και τίποτα άλλο. Τώρα τι να πω άλλα προτείνουν οι γυναικολόγοι και άλλα οι παιδίατροι. Βέβαια τους δεύτερους τους εμπιστεύομαι απόλυτα γιατί σκέφτονται περισσότερο τις επιδράσεις των διαφόρων φαρμάκων στα μωρά και όχι μόνο στις εγκύους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα σε όλους

Ειμαι νεα στο κλαμπ.Περιμένω το πρώτο μου παιδακι και ειμαι στη 13η εβδομάδα.Εδώ και 2 ολόκληρες εβδομάδες βήχω πάρα πολύ ενω την πρώτη έκανα και πολύ πυρετο (38,5 -39)για 5 μερες απο ουρολοίμωξη.Ο γιατρος μου εδωσε αντιβιωση για την ουρολοιμωξη αλλα ο βηχας συνεχιζει ακαθεκτος.Να φανταστειτε εφτασα να πονάω φρικτα στους μυες της κοιλιάς απ το βηχα!Με ζεστα και πολλα υγρα μόνο τον αντιμετωπιζω. Παντως ο γιατρος ειναι πολυ κουλ και επειδη ανησυχησα για ολα και τον επαιρνα συνεχεια τηλεφωνακαι ζητησα και εκτακτα να δει το μωρο μου ειπε να μη φοβαμαι γιατι το μωρό δεν παθαινει τιποτα.Μη φοβαστε λοιπον!Τα μωρα μας ειναι πολυ δυνατα!Ευχομαι το καλυτερο σε ολες.

Καλημερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...