Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπεριφορές σε εφημερυων νοσοκομεια!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα,

 

πρόκειται να γεννήσω σε εφημερευων γιατρό μεσα με τελη σεπτεμβριου το δευτερο παιδακι μου.(θα παω να βγαλω καρτελα στο ελενα στις 14/7)

 

Εχει καμια κοπελα γεννήσει σε εφημερευων γιατρο και τι αντιμετωπιση ειχε γενικα απ'ολο το προσωπικο?

Προβληματίζομαι διοτι δεν έχω και την καλυτερη εμπειρια απο γιατρο στο νοσοκομειο αυτο (με παρατησε πανω στην εξεταση λεγοντας μου οτι δεν συνεργαζομαι :confused: λογω πονων) και φοβαμαι μην πεσω στον ιδιο και με παρατησει (παλι!!!) λογω πονων!!!:roll::roll:

 

Μπορει να ακουγεται αστειο για καποιες αλλα εχω πραγματικά φοβηθεί!!!!

 

τι μπορω να κανω αν αντιμετωπισω τετοια συμπεριφορά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τωρα με κουφανες , φιλεναδα!

Σε παρατησε επειδη πονουσες;;:shock::shock::shock:

 

Δε νομιζω οτι εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο κανενας γιατρος.

Καποια μελη του φορουμ ειναι νομικοι, σιγουρα μπορουν να σε κατατοπισουν.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με κουφανες , φιλεναδα!

Σε παρατησε επειδη πονουσες;;:shock::shock::shock:

 

Δε νομιζω οτι εχει το δικαιωμα να το κανει αυτο κανενας γιατρος.

Καποια μελη του φορουμ ειναι νομικοι, σιγουρα μπορουν να σε κατατοπισουν.

 

τον ιανουαριο πηγα στο Ελενα (εφημερευε!) επειδη ειχα πονους δυνατους στην κοιλια χαμηλά και πρηξημο (ο πονος ηλθε μετά την επαφη με τον συζηγο:oops: γι'αυτον τον λογο απευθυνθηκα στο Ελενα νομιζοντας οτι ηταν γυναικολογικο)

εκτός οτι περίμενα 3 ωρες μεσα στος πόνους δεν εξετάστηκα απο τον επιμελητη του τμήματος.(δεν μπορουσε να με εξετασει καποιος άλλος λογω του οτι ήμουν μικρής ηλικίας μου ειπε μια μαια (30 χρονων :confused::confused:)

μου έκαναν απλως το τεστ κυησεως (βγηκε αρνητικο) και μου ειπαν να περιμενω απλα!!!!

οταν ηρθε (επιτελους ) ο γιατρός ξεκινησε να με ελεγξει με το χερι:oops: πιεζοντας με στην κοιλια (εγω πονουσα και ενστικτωδως σφηγομουν) και με παραταει και φευγει.

οταν πηγα να τον βρω μου την ειπε που δεν συνεργαζομουν και εν τελει λεει δεν αφορα γυναικολογικο το προβλημα σου. να πας σε αλλο νοσοκομειο να σε δουν!!!!

δεν το συνεχισα γιατι δεν ημουν σε θεση λογω πονου και επειδη δεν ειμαι της φασαριας!!!

αλλα επειδη πιστευα οτι οντως ειναι γυναικολογικο πηγα το απογευμα της ιδιας ημερας σε ιδιωτη γυναικολογο και ειδε οτι ειχε γινει οωρρηξια η οποια ειχε παρασυρει και κυστη ( λογω πολυκυστικων που εχω) η οποια κυστη ειχε σκασει και ειχε γεμισει την κοιλια μου με υγρο(εισαι τυχερη μου λεει που δεν περιειχε αιμα!!).μου εδωσε αντιβιωση για 15 μερες κτλ. κτλ ..(τελικα ταυτοχρονα ειχα μεινει και εγκυος :D

ολα αυτα θα μπορουσε να τα δει ο "γιατρος " με ενα απλο υπερηχο πριν με διωξει!!!

αλλα δεν κρατησα ονομα και πολυ φοβαμαι με την γκαντεμια που με δερνει να πεσω στον περηφημο "επιμελητη" και ζησω παλι αυτες τις υπεροχες στιγμες!!!!:cry::cry:

 

εινια ναι μεν το δευτερο παιδακι μου αλλα νιωθω οτι ειναι πρωτη εγκυμοσυνη και εχω το ιδιο ανγχος σαν να γινομαι μανουλα πρωτη φορα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγιο ειχες κοριτσι μου!

Καλα , δε σου περιγραφω τι θα γινοταν αν επεφτε αυτος ο κυριος στα χερια μου!Αααααχ!

 

Να σε ρωτησω ,γιατι σκεφτεσαι να πας στο ιδιο νοσοκομειο κ οχι σε καποιο αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάννα, έχω πάθει ακριβώς το ίδιο δύο φορές!

Την πρώτη φορά έμεινα τέζα 2 μέρες και μου πέρασε σιγα σιγα (φαίνεται θα ήτανε μικρή η κύστη)

Τη δεύτερη πήγα στο νοσοκομείο, και, κάνοντας μου έναν απλό υπέρηχο, όπως λες κι εσύ, το είδανε!!!

Μετά με βάλανε σε ένα δωμάτιο για παρακολούθηση για 3 μέρες όπου δεν μπορούσα να φάω, και περιμένανε να δούνε αν θα με βάλουν για εγχείρηση ώστε να με καθαρίσουν..

Τελικά, μετά από τρεις μέρες και αφού ήμουν λίγο καλύτερα, υπέγραψα, πήρα μία 1000αρα αγκουμεντιν και πήγα σπιτάκι μου (η γιατρός αμφιταλαντευονταν αν θα μπω χειρουργείο και δε με άφηνε να φύγω). Σε 5 μέρες πήγα για υπέρηχο και δεν είχα τίποτα.

Τώρα που θα γεννήσω κι εγώ σε εφημερία, φοβάμαι μήπως πετύχω την ίδια γιατρό..

Πραγματικά απαράδεκτο το νοσοκομείο που πήγες!!!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και στη δεύτερη γέννα σου..

Μπορείς να πάς σε έναν ιδιώτη γυναικολόγο λίγο πριν την πητ σου για να εκτιμήσει την κατάστασή σου.

Εγώ πχ. έως τώρα πάω για φυσιολογικό, και θα είμαι αρκετά δύσπιστη σε οποιαδήποτε δυσμενή "διάγνωση".

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λέτε κορίτσια μου είχε τύχει στο Αλεξάνδρας. Με έδιωξαν με οξύ πόνο στη κοιλιά στις σάλπιγγες και πυρετό 40,5, λέγοντας πως θα ήταν ίωση εφόσον με εξέταση κολπική και κολπικό υπέρηχο δεν είχαν ευρήματα. Λίγες ώρες αργότερα νοσηλέυτηκα στο Λαϊκό που εφημέρευε και κάθισα 3 ημέρες. Ευτυχώς που δεν πέθανα. Είχα Σύνδρομο Τοξικού Σοκ από ταμπόν.

 

Δεν ξέρεις που θα πέσεις. Παρόλα αυτά, το δεύτερο μου το γέννησα στο Ελενα, όχι σε εφημερία, με δικό μου γιατρό που δεν ζήτησε χρήματα. Βλακεία που πήγα σε ιδιωτικό για το πρωτο, δεν ήξερα.

Στην ανάνηψη που ήμουν, γέννησαν 2 κοπέλες από εφημερία, μία αλλοδαπή και μία Ελληνίδα. Τους τραγουδούσαν, τις πείραζαν να περάσει ευχάριστα η ώρα, γελούσαν και γενικά είχαν πολύ καλή διάθεση. Ενας μεγαλογιατρός - και ένας πιτσιρικάς.

Θα έλεγα να μην φοβάσαι, νομίζω πως τον τοκετό τον βλέπουν όλοι διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Αγιο ειχες κοριτσι μου!

Καλα , δε σου περιγραφω τι θα γινοταν αν επεφτε αυτος ο κυριος στα χερια μου!Αααααχ!

 

Να σε ρωτησω ,γιατι σκεφτεσαι να πας στο ιδιο νοσοκομειο κ οχι σε καποιο αλλο;

 

τι να κάνω?και σε άλλο να παω μπας και ξερω που θα πεσω?

εχω ακουσει τα καλυτερα για το Ελενα αλλα τι να πω?

ειμαι γκαντεμο και πεφτω σε λαθος χερια....

 

δεν παιζει και καθολου χρημα και ξερω οτι οι γιατροι εχουν και συγκεκριμενη ταριφα!!δεν εχω βρει καποιον που θα αναλαμβανει χωρις καποια συγκεκριμενα χρηματα.(δεν εχω να δωσω πανω απο 100-200? ευρώ!! δυστυχώς...:oops:)

Link to comment
Share on other sites

Χριστιάννα, έχω πάθει ακριβώς το ίδιο δύο φορές!

Την πρώτη φορά έμεινα τέζα 2 μέρες και μου πέρασε σιγα σιγα (φαίνεται θα ήτανε μικρή η κύστη)

Τη δεύτερη πήγα στο νοσοκομείο, και, κάνοντας μου έναν απλό υπέρηχο, όπως λες κι εσύ, το είδανε!!!

Μετά με βάλανε σε ένα δωμάτιο για παρακολούθηση για 3 μέρες όπου δεν μπορούσα να φάω, και περιμένανε να δούνε αν θα με βάλουν για εγχείρηση ώστε να με καθαρίσουν..

Τελικά, μετά από τρεις μέρες και αφού ήμουν λίγο καλύτερα, υπέγραψα, πήρα μία 1000αρα αγκουμεντιν και πήγα σπιτάκι μου (η γιατρός αμφιταλαντευονταν αν θα μπω χειρουργείο και δε με άφηνε να φύγω). Σε 5 μέρες πήγα για υπέρηχο και δεν είχα τίποτα.

Τώρα που θα γεννήσω κι εγώ σε εφημερία, φοβάμαι μήπως πετύχω την ίδια γιατρό..

Πραγματικά απαράδεκτο το νοσοκομείο που πήγες!!!

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και στη δεύτερη γέννα σου..

Μπορείς να πάς σε έναν ιδιώτη γυναικολόγο λίγο πριν την πητ σου για να εκτιμήσει την κατάστασή σου.

Εγώ πχ. έως τώρα πάω για φυσιολογικό, και θα είμαι αρκετά δύσπιστη σε οποιαδήποτε δυσμενή "διάγνωση".

 

μα με εναν υπερηχο..αυτυο λεω και εγω!!!ενα απλο υπερηχο και δες ρε μεγαλε πριν διωξεις ασθενη!!!:mad:

εγω πηρα 15 μερες αντιβιωση και καθαρισε πληρως η περιοχη.αλλα φαντασου :τις πρωτες 3-4 μερες δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο..πως ειναι οταν πινεις πολυ νερο και και κανει γλου-γλου η κοιλια σου?ε, με πονο μαζι....

 

με παρακολουθει ιδιωτης γιατρος ο οποιος ειναι και πολυ καλος αλλα...δεν μπορω να παω εκει που ξγενναει!δυστυχως...

γιαυτο θα παω στγο ελενα ετσι ωστε να εχω καρτελα εκει και οταν με πιασουν οι πονοι να παω εκει(ξερω οτι δεν μπορω να παω εκει αν δεν εχω καρτελα):?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέτε κορίτσια μου είχε τύχει στο Αλεξάνδρας. Με έδιωξαν με οξύ πόνο στη κοιλιά στις σάλπιγγες και πυρετό 40,5, λέγοντας πως θα ήταν ίωση εφόσον με εξέταση κολπική και κολπικό υπέρηχο δεν είχαν ευρήματα. Λίγες ώρες αργότερα νοσηλέυτηκα στο Λαϊκό που εφημέρευε και κάθισα 3 ημέρες. Ευτυχώς που δεν πέθανα. Είχα Σύνδρομο Τοξικού Σοκ από ταμπόν.

 

Δεν ξέρεις που θα πέσεις. Παρόλα αυτά, το δεύτερο μου το γέννησα στο Ελενα, όχι σε εφημερία, με δικό μου γιατρό που δεν ζήτησε χρήματα. Βλακεία που πήγα σε ιδιωτικό για το πρωτο, δεν ήξερα.

Στην ανάνηψη που ήμουν, γέννησαν 2 κοπέλες από εφημερία, μία αλλοδαπή και μία Ελληνίδα. Τους τραγουδούσαν, τις πείραζαν να περάσει ευχάριστα η ώρα, γελούσαν και γενικά είχαν πολύ καλή διάθεση. Ενας μεγαλογιατρός - και ένας πιτσιρικάς.

Θα έλεγα να μην φοβάσαι, νομίζω πως τον τοκετό τον βλέπουν όλοι διαφορετικά...

 

ξερω οτι δεν ειναι ολοι το ιδιο,αλιμονο!αλλα οσο να'ναι φοβαμαι μην πεσω παλι στον επιμελητη..και εκει που θα ποναω θα με παρατησει και θα φυγει!!:shock::shock::roll::roll:

μπορει να λεω και βλακειες και πως δεν γινονται αυτα...αλλα ελα που συνεβει μια φορα..ποιος μου λεει οτι δεν θα ξανασυμβει?:confused:

Link to comment
Share on other sites

τι να κάνω?και σε άλλο να παω μπας και ξερω που θα πεσω?

εχω ακουσει τα καλυτερα για το Ελενα αλλα τι να πω?

ειμαι γκαντεμο και πεφτω σε λαθος χερια....

 

δεν παιζει και καθολου χρημα και ξερω οτι οι γιατροι εχουν και συγκεκριμενη ταριφα!!δεν εχω βρει καποιον που θα αναλαμβανει χωρις καποια συγκεκριμενα χρηματα.(δεν εχω να δωσω πανω απο 100-200? ευρώ!! δυστυχώς...:oops:)

 

Σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω σε δημοσιο γεννησα !

 

Απλα σε ρωταω για καποιο αλλο , δημοσιο παλι , νοσοκομειο.

Αφου στο Ελενα εχεις ασχημη εμπειρια....

 

Θα εχεις τον πονο σου εκεινη την ωρα, να μην εχεις και το νου σου στο γιατρο!Αν και δε νομιζω βρε παιδι μου...τι να πω...θα σε θυμαται κι αυτος ο χριστιανος;;και τι; θα σε παρατησει πανω στη γεννα;ή μηπως θα εχει την απαιτηση να μην πονας;;;

 

Οπως λεει και η xena πολυ σωστα, τις επιτοκους τις αντιμετωπιζουν διαφορετικα!Ας ερθει εκεινη η ωρα με το καλο....Αυτο να σκεφτεσαι μονο..:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω απολυτα, κι εγω σε δημοσιο γεννησα !

 

Απλα σε ρωταω για καποιο αλλο , δημοσιο παλι , νοσοκομειο.

Αφου στο Ελενα εχεις ασχημη εμπειρια....

 

Θα εχεις τον πονο σου εκεινη την ωρα, να μην εχεις και το νου σου στο γιατρο!Αν και δε νομιζω βρε παιδι μου...τι να πω...θα σε θυμαται κι αυτος ο χριστιανος;;και τι; θα σε παρατησει πανω στη γεννα;ή μηπως θα εχει την απαιτηση να μην πονας;;;

 

Οπως λεει και η xena πολυ σωστα, τις επιτοκους τις αντιμετωπιζουν διαφορετικα!Ας ερθει εκεινη η ωρα με το καλο....Αυτο να σκεφτεσαι μονο..:-D

 

μπα σιγα μην με θυμηθει!!! φανταζεσαι : να με θυμηθει ξαφνικα και να μου πει : α, εσυ παλι? πονας δεν βοηθας..πηγαινε αλλου δεν εισαι για εδω!!!

αχαχαχχαχαχαχα...

 

καλα γελαω γιατι δεν μπορω να κανω και κατι αλλο!!!

δεν ξερω ..θα δειξει!οσο να'ναι εναν φοβο τον εχω και μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα θα υπαρχει!το μωρο θελω να ειναι καλα..και εγω να μην αποκτησω ψυχολογικα!:?

Link to comment
Share on other sites

μπα σιγα μην με θυμηθει!!! φανταζεσαι : να με θυμηθει ξαφνικα και να μου πει : α, εσυ παλι? πονας δεν βοηθας..πηγαινε αλλου δεν εισαι για εδω!!!

αχαχαχχαχαχαχα...

 

καλα γελαω γιατι δεν μπορω να κανω και κατι αλλο!!!

δεν ξερω ..θα δειξει!οσο να'ναι εναν φοβο τον εχω και μεχρι να ερθει εκεινη η ωρα θα υπαρχει!το μωρο θελω να ειναι καλα..και εγω να μην αποκτησω ψυχολογικα!:?

 

Αντε βρε , σιγα μην αποκτησεις ψυχολογικα !

Ολα καλα θα πανε, μη φοβασαι, σκεψου :ερχεται ενα ακομη αγγελουδι στη ζωη σου!!

 

Ασε που στο φυσ. τοκ. ολη τη <δουλεια> την κανουν οι μαιες.

Ο γιατρος στο τελος ερχεται καμαρωτος καμαρωτος(τουλαχιστον στη γεννα μου)!

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε , σιγα μην αποκτησεις ψυχολογικα !

Ολα καλα θα πανε, μη φοβασαι, σκεψου :ερχεται ενα ακομη αγγελουδι στη ζωη σου!!

 

Ασε που στο φυσ. τοκ. ολη τη <δουλεια> την κανουν οι μαιες.

Ο γιατρος στο τελος ερχεται καμαρωτος καμαρωτος(τουλαχιστον στη γεννα μου)!

 

μακαρι να ειναι ετσι οπως τα λες...αν και πρεπει να ξερουμε να απανταμε σε τετοιες περιπτωσεις...στο κατω-κατω ο σεβασμος πρεπει να ειναι αμοιβαιος!:rolleyes:

 

ευχαριστώ χαρουλα μου...και περιμενουμε πως και πως το αδερφακι μας!:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...