Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ?ΑΝ ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ.

 

Καλησπέρα. Είμαι 21 ετών και αδιαθέτησα στα 13 μου. Μέχρι τα 20 μου που έμεινα έγκυος φυσιολογικά σε δίδυμα, είχα πολυκυστικές, δηλαδή κάθε 2-3 μήνες περίοδο, έντονη ακμή και τριχοφυία και το μόνο που είχα κάνει γι'αυτό όλα αυτά τα χρόνια, ήταν να πάρω αντισυλληπτικά για 7 μήνες (στα 18 μου). Αδιαθετούσα κάθε 28 μέρες όταν τα έπαιρνα, αλλά τα σταμάτησα, γιατί με φούσκωσαν. Μετά έμεινα έγκυος στις κόρες μου και οι πολυκυστικές εξαφανίστηκαν. Όμως η περίοδος μου δεν σταθεροποιήθηκε. Κάποτε μου έρχετε στις 35 μέρες, άλλοτε στις 40. Και είναι φυσιολογικό.

Τι ακριβώς θα ήθελες να μάθεις;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πολυκυστικές, οι οποίες εμφανίστηκαν μετά από κάποια κιλά που έχω πάρει. Δεν έχω συμπτώματα. Έχω σταθερό κύκλο και δεν έχω τριχοφυία (είχα μόνο στη γραμμή της κοιλιάς, αλλά έκανα lazer και δεν ξαναεμφανίστηκαν). Γενικότερα, κάνω κάποιους ενδοκρινολογικούς ελέγχους, μαζί με το γυναικολογικό, απλά για να παρατηρώ τα ανδρογόνα μου. Το μόνο που πλέον μου θυμίζει τις πολυκυστικές μου, είναι τα κιλά, που χάνονται πολύ πιο δύσκολα.

 

Γενικότερα, λέγεται ότι με το σύνδρομο αυτό, δεν μπορείς να συλλάβεις. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει, αλλά είναι πιο δύσκολο, επειδή σε πολλούς τύπους πολυκυστικών δεν είναι σταθερός ο κύκλος και είναι πιο δύσκολο να βρεις τις γόνιμες μέρες σου. Βέβαια, όλα αυτά διορθώνονται πριν την προσπάθεια εγκυμοσύνης, παίρνοντας για ένα διάστημα αντισυλληπτικό χάπι, το οποίο ανεβάζει τα οιστρογόνα και κάνει σταθερή την περίοδό σου.

 

Mytwinsroses ψιλοσταθερός ο κύκλος σου και πάλι. Εμένα μου έρχεται στις 29-31 μέρες κάθε μήνα, αλλά έχω ακούσει για περιπτώσεις που έχουν περίοδο μία φορά το δίμηνο/τρίμηνο...

 

xarapatra τι συμπτώματα έχεις; Έχεις διαγνωστεί με πολυκυστικές; Ποιον τύπο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με πολυκυστικες. Ειχα παρει αντισυλληπτικα για 3 μηνες καποτε αλλα μολις τα σταματησα ξαναεγινε ο κυκλος χαλια. Αποφασισα να μην ξανασχοληθω. Εκανα κ οικονομια στις σερβιετες αφου αδιαθετουσα καθε 2 μηνες :P Το μονο που βελτιωσε πολυυυυυυ την κατασταση ηταν οταν εχασα 17 κιλα. Απο τοτε ο κυκλος μου εφτιαξε. Δεν σταθεροποιηθηκε βεβαια αλλα κυμαινοταν απο 28 εως 35 μερες μεσες ακρες. Στην συληψη δυσκολευτηκα λιγακι αλλα οχι τραγικα επειδη δεν μπορουσα να υπολογισω τις γονιμες μερες αλλα δοξα το Θεο τα καταφεραμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ ταλαιπωρήθηκα αρκετά χρόνια (όσον αφορά τη σύλληψη) λόγω συνδρόμου πολυκυστικών ωοθηκών. Άλλαξα διάφορους (γνωστούς) γιατρούς και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι γι αυτά τα θέματα αρκεί να απευθυνθείς σε γιατρό ο οποίος να έχει εξειδικευθεί σε Αγγλία ή Αμερική. Στις χώρες αυτές ασχολούνταν και αντιμετώπιζαν την πάθηση αυτή (η οποία δεν έχει ως πανάκεια τα αντισυλληπτικά αλλά πρέπει να εξετάζεται ανά περίπτωση) 30 χρόνια πριν από εμάς.

Προτείνω συγκεκριμένα το γιατρό http://www.koleskas.gr ο οποίος επέστρεψε στην Ελλάδα πριν από δύο χρόνια. Εάν ενδιαφέρεσαι ρίξε μια ματιά στο βιογραφικό του και νομίζω ότι δεν χάνεις κάτι να κάνεις μία επίσκεψη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...