Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΑΤΡΩΝ


Recommended Posts

tolisofi

 

να σου ζησει το μωρο σας και καλους θηλασμους!!!

 

2300? μεσω εοπυυ;

σε τι δωματιο ησουν; μονοκλινο;

 

Κοστος κλινικης (καισαρικη με επισκληριδιο, αναισθησιολογο, παιδιατρο...) και αμοιβη γιατρου, ολα μαζι 2300!;

η αμοιβη του γιατρου ποσα ηταν και ποσα της κλινικης;

 

ρωταω...πληροφοριακα!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

elemimpempis γεια σου!!πως πασ με την εγκυμοσινη?αληθεια ποια γυναικολογο εχεισ?εγω τελικα γεννησα στισ 26 με καισαρικη!!ηταν μεσα δυο γυναικολ ο δικοσ μου κ ενασ ψηλοσ αδυνατοσ!ολα πηγαν παρα πολυ ευκολα.. κ την καισαρικη δεν την καταλαβα καθολου..ουτε την επισκληριδιο! ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3 κιλα κ 50 εκατοστα..μια χαρα!! η τιμη ηταν 2300 με μεσα αναισθησιολ κ παιδιατρο κ κλινικη κ γιατρο..εχτρα χρεωθηκα κατι φαρμακα αλλα 80 ευρω! νομιζω κ θερμοκιτιδα ομως ειναι εξτρα.. λοιπον οσων αφορα την κλινικη, οι μαιεσ ηταν καπως εξηπηρετικεσ οχι ομως οσο θα ηθελα! μερικεσ φορες ενιωθα πως τισ ενοχλουσα κιολασ ασε που τρεχαν ολη την ωρα καθως δεν εχει πολυ προσωπικο.. μια κοπελα η νεοφυτη ειναι παρα πολυ καλη με βοηθησε πολυ με τον θηλασμο! εσυ ομως νομιζω σαν δευτερο παιδακι δεν θα εχεισ προβλμα..τουλαχιστον ξερεισ να αλλαζεισ πανα,να ηρεμεισ το μωρο κ πως να θηλαζεισ!εγω κ γι αυτα ηθελα βοηθεια!να σε ενημερωσω πως ο γιατροσ μου τουσ εκανε παρατηρησει γιατι με ειδε στεναχωρημενη με θηλασμο κ ετσι μετα τρεχαν ολη την ωρα οταν επερνα τηλ!!παιδιατρο μου φεραν την καββαδια..δεν εμινα καθολου ευχαριστημενη..εφυγα με πολλεσ αποριες κ πηγα παλι σε παιδιατρο οταν εφυγα απο κλινικη για να μου λυσει τισ αποριες..αυτα!!τωρα ειμαστε καλα κ θηλαζουμε αποκλειστικα..εσυ κανα νεο?

 

δεν θα το πιστεψεις ...και εγω 26 γεννησα στην κλινικη...σε ποιο δωματιο ησουν????ολα τα κοριτσια ηταν πολυ καλα...εγω τα ελεγα ωραια μετην Γιαννα και την Ευη....

Link to comment
Share on other sites

εμας πηγε λιγο πιο ακριβα,,μαλλον η αμοιβη γιατρου θα επαιξε ρολο...ολα μαζι (κλινικη-αναισθ-παιδ-γιατρος-φαρμακα)2900Ε μονοκλινο και ζωντανο Πατρινο καρναβαλι....χαχα

Link to comment
Share on other sites

εμας πηγε λιγο πιο ακριβα,,μαλλον η αμοιβη γιατρου θα επαιξε ρολο...ολα μαζι (κλινικη-αναισθ-παιδ-γιατρος-φαρμακα)2900Ε μονοκλινο και ζωντανο Πατρινο καρναβαλι....χαχα

 

 

Γεννησες;;;;;;;;;;;;;

 

πώς περναει ο καιρος!!!

 

Να σου ζησει το δευτερο παιδακι σου και να ειστε ολοι μια υγιης οικογενεια!!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tolisofi

 

να σου ζησει το μωρο σας και καλους θηλασμους!!!

 

2300? μεσω εοπυυ;

σε τι δωματιο ησουν; μονοκλινο;

 

Κοστος κλινικης (καισαρικη με επισκληριδιο, αναισθησιολογο, παιδιατρο...) και αμοιβη γιατρου, ολα μαζι 2300!;

η αμοιβη του γιατρου ποσα ηταν και ποσα της κλινικης;

 

ρωταω...πληροφοριακα!!!

Ηλιοβασιλεμα γεια σου! ναι εχω ΙΚΑ αλλα νομιζω πως οι τιμεσ ειναι γενικεσ!!ο γιατροσ μου πηρε 1000 κ η κλινικη 1300.. αποδειξεισ κανονικα εκτοσ απο τα φαρμακα μου! κ ο γιατρος μου μου εκοψε 500ε αντι για 1000, ισως επειδη ηταν κ ο αλλοσ μεσα.. ναι κανονικα ολα καισαρικη με επισκληριδιο, ομωσ 2κλινο δωματτιο..νομιζω το μονοκλινο ειναι 200 ε παραπανω..νομιζω ομως!

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πιστεψεις ...και εγω 26 γεννησα στην κλινικη...σε ποιο δωματιο ησουν????ολα τα κοριτσια ηταν πολυ καλα...εγω τα ελεγα ωραια μετην Γιαννα και την Ευη....

μπεμπης μου πεσ μου οτι μπηκεσ στης 10 το πρωι?ακουγα μεσα στο χειρουργειο πως η επομενη καισαρικη ειναι ετοιμη για να αρχισει!!! εγω ημουν στο 203 σε δικλινο!!καλα δεν θυμαμαι κ ονοματα μονο αυτης της κοπελας!!δευτερο παιδακι ετσι?να σου ζησουν..λογικα σου ηρθε πιο ακριβα λογο μονοκλινου?ποσο ηταν? καλα το μωρα μας ειναι καργα καρναβαλικα!!γαματο!τωρα πως πασ?κλαιει τρωει?θγλαζεισ αποκλειστικα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Ε νααι λοιπον εγω ημουν στης 10....ημουν στο 204...οταν με ετοιμαζανε γιανα μπουμε ειδα κ τον αντρα σου κλαμμενο να ρωταει αν εισαι καλα....πολυ συγκινητικο..!!!!!!χαιρομαι που

ολαπηγαν καλα....εμενα ειναι το 2ο...αγορακι πρωτα κ τωρα κοριτσι...θηλαζω αποοκλειστικα..ο ψηλος αδυνατος που ηταν στην γεννα σου πρεπει να ηταν ο κανελοπουλος..ειναι αυτος που με ξεγεννησε και με παρακολουθουσε κ στις 2 εγκυμοσυνες...τωρα πονας???.καρναβαλι φουλ ειμαστε χαχα!!!!ειναι ησυχη προς το παρον...μαμ-κακα κ νανι....εσενα το πρωτο σου ειναι????κοιτα ειρωνια ομως να μιλαμε απο το ινερνετ τωρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε νααι λοιπον εγω ημουν στης 10....ημουν στο 204...οταν με ετοιμαζανε γιανα μπουμε ειδα κ τον αντρα σου κλαμμενο να ρωταει αν εισαι καλα....πολυ συγκινητικο..!!!!!!χαιρομαι που

ολαπηγαν καλα....εμενα ειναι το 2ο...αγορακι πρωτα κ τωρα κοριτσι...θηλαζω αποοκλειστικα..ο ψηλος αδυνατος που ηταν στην γεννα σου πρεπει να ηταν ο κανελοπουλος..ειναι αυτος που με ξεγεννησε και με παρακολουθουσε κ στις 2 εγκυμοσυνες...τωρα πονας???.καρναβαλι φουλ ειμαστε χαχα!!!!ειναι ησυχη προς το παρον...μαμ-κακα κ νανι....εσενα το πρωτο σου ειναι????κοιτα ειρωνια ομως να μιλαμε απο το ινερνετ τωρα....

Οντως πολυ ειρωνεια!! κοιτα κατι πραγματα..μικρος που ειναι ο κοσμος!!ηξερα οτι μπηκε μεσα να με δει κ πως ειδε καποια αλλη αλλα που να φανταστω οτι ησουν εσυ!! ναι ναι ο κανελοπουλος ηταν..κ εγς θηλαζω αν κ περνει κ 10-15 γρ συμπλ..ποση ωρα θηλαζεις σε καθε στηθος?

Link to comment
Share on other sites

elemimpempis γεια σου!!πως πασ με την εγκυμοσινη?αληθεια ποια γυναικολογο εχεισ?εγω τελικα γεννησα στισ 26 με καισαρικη!!ηταν μεσα δυο γυναικολ ο δικοσ μου κ ενασ ψηλοσ αδυνατοσ!ολα πηγαν παρα πολυ ευκολα.. κ την καισαρικη δεν την καταλαβα καθολου..ουτε την επισκληριδιο! ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3 κιλα κ 50 εκατοστα..μια χαρα!! η τιμη ηταν 2300 με μεσα αναισθησιολ κ παιδιατρο κ κλινικη κ γιατρο..εχτρα χρεωθηκα κατι φαρμακα αλλα 80 ευρω! νομιζω κ θερμοκιτιδα ομως ειναι εξτρα.. λοιπον οσων αφορα την κλινικη, οι μαιεσ ηταν καπως εξηπηρετικεσ οχι ομως οσο θα ηθελα! μερικεσ φορες ενιωθα πως τισ ενοχλουσα κιολασ ασε που τρεχαν ολη την ωρα καθως δεν εχει πολυ προσωπικο.. μια κοπελα η νεοφυτη ειναι παρα πολυ καλη με βοηθησε πολυ με τον θηλασμο! εσυ ομως νομιζω σαν δευτερο παιδακι δεν θα εχεισ προβλμα..τουλαχιστον ξερεισ να αλλαζεισ πανα,να ηρεμεισ το μωρο κ πως να θηλαζεισ!εγω κ γι αυτα ηθελα βοηθεια!να σε ενημερωσω πως ο γιατροσ μου τουσ εκανε παρατηρησει γιατι με ειδε στεναχωρημενη με θηλασμο κ ετσι μετα τρεχαν ολη την ωρα οταν επερνα τηλ!!παιδιατρο μου φεραν την καββαδια..δεν εμινα καθολου ευχαριστημενη..εφυγα με πολλεσ αποριες κ πηγα παλι σε παιδιατρο οταν εφυγα απο κλινικη για να μου λυσει τισ αποριες..αυτα!!τωρα ειμαστε καλα κ θηλαζουμε αποκλειστικα..εσυ κανα νεο?

 

 

 

Να σου ζησει ο μπεμπαρος!!!! Να ειναι παντα υγειης κι ευτυχισμενος!! Εγώ καλα ειμαι, αν εξαιρεσεις καποιες λιποθυμιες που ειχα τις τελευταιες μερες! :mad:ν

 

Εγω γιατρο εχω την Ευα Μαυρομματη.

Στο μαιευτηριο ησουν μονη σου ολες αυτες τις μερες?? δλδ δεν ειχες παρεα την μαμα σου ή την πεθερα σου π.χ να σε βοηθησουν με το μωρο? κι εμενα πρωτο ειναι αλλα εχω κανονισει απο τωρα με τη μητερα μου και την αδερφη μου.

lPqJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει ο μπεμπαρος!!!! Να ειναι παντα υγειης κι ευτυχισμενος!! Εγώ καλα ειμαι, αν εξαιρεσεις καποιες λιποθυμιες που ειχα τις τελευταιες μερες! :mad:ν

 

Εγω γιατρο εχω την Ευα Μαυρομματη.

Στο μαιευτηριο ησουν μονη σου ολες αυτες τις μερες?? δλδ δεν ειχες παρεα την μαμα σου ή την πεθερα σου π.χ να σε βοηθησουν με το μωρο? κι εμενα πρωτο ειναι αλλα εχω κανονισει απο τωρα με τη μητερα μου και την αδερφη μου.

elenimpempis ναι τις ειχα κ τις 2 απλα τα βραδυα παντα ηθελε να καθεται ο αντρας μου..πρωταρης κ αυτος! λυποθημιες γιατι ομως?μηπως εχεισ χαμηλο σιδηρο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω και χαμηλό αιματοκρίτη λόγω σιδηροπενίας αλλά και υπόταση! Οπότε δεν είμαι και για πολλά πολλά! Εδώ τόσα χρόνια πέφτω σαν το κοτόπουλο στα καλά καθούμενα, πόσο μάλλον τώρα στην εγκυμοσύνη!!

 

ΑΧ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ!!! Κάτι τέτοια μου λέει και ο δικός μου, ότι θα μένει αυτός τα βράδια αλλά δεν το κόβω να τον αφήνω ακριβώς για τους λόγους που ανέφερες κι εσύ! Και ειδικά εάν είμαι και μετά από καισαρική όπου η πρώτη μέρα θα είναι λίγο δύσκολη, δεν υπάρχει περίπτωση!!!

lPqJp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια! Διαβάζω το θέμα γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα γεννήσω κ εγώ στο ΙΜΠ και χαίρομαι που ακούω καλά λόγια. Η αλήθεια είναι ότι εκεί έχω πάει αρκετές φορές για εξετάσεις κ είμαι ευχαριστημένη, εκτός από το ότι μερικές φορές η τουαλέτα στο ισόγειο που είναι των επισκεπτών δεν είναι καθαρή και το κτήριο είναι λίγο παλιό και έχει θόρυβο…

Αλλά οι μαίες από ότι διαβάζω είναι πολύ βοηθητικές έτσι δεν είναι; Απλά εγώ θέλω να θηλάσω αποκλειστικά και ήθελα να σας ρωτήσω αν τους πεις και επιμείνεις από πριν ότι θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά το σέβονται ή θα δώσουν έτσι κι αλλιώς στο μωρό ξένο γάλα; Γιατί το έχω πολύ άγχος…. Επίσης το rooming in εννοείται ή πρέπει κι αυτό να το διευκρινίσεις εκ των προτέρων; Εγώ σκέφτομαι να πάρω δίκλινο ελπίζω σε αυτό να επιτρέπεται το rooming in…

Και κάτι τελευταίο κορίτσια σας ζάλισα λυπάμαι…. όσον αφορά τα χρήματα που ζητάει το μαιευτήριο ας πούμε 1000 ευρώ το δίκλινο συν αναισθησ, συν παιδιατρος (τυχαία ποσά λεω τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς ποσο είναι), αυτοί θα πάρουν κ το επίδομα τοκετού από τον ΕΟΠΠΥ πες 700 ευρώ (όπως διάβασα αλλού ότι κάνει το ολύμπιο), δηλαδή συνολικά είναι 1700 ευρώ ή εσύ πληρώνεις τα 1000 ευρώ που κοστίζει το δωμάτιο κ παίρνεις μετά από μόνος του το επίδομα τοκετού;

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις….

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εκει γεννησα το πρωτο μου και εκει θα γεννησω και το δευτερο που περιμενω. Λοιπον, οι μαιες ηταν εξυπηρετικες αλλα θα ηθελα λιγη περισοτερη βοηθεια στο θηλασμο γιατι ειχαμε ενα θεματακι με την μικρη μου που δεν το παιρνε. Το μωρο σου θα το εχεις μαζι σου οποτε μπορεις να χειριστεις το ταισμα του αποκλειστικα εσυ αν μπορεις αν και εγω τις πρωτες μια-δυο μερες τις αφησα να δινουν ξενο γιατι δεν το ειχα πολυψαξει και νομιζα πως δεν θα εχω αρκετο για να χορτασει. Ειχα παρει τρικλινο και ειχα και την μαμα να κοιμαται σε κρεβατι διπλα μου μιας και ειχε αδειο κρεβατι χωρις να το ζητησω καν, και ειχα μεινει και δυο μερες χωρις αλλη κοπελα μεσα. Εσυ πληρωνεις κανονικα το ποσο που εχεις συζητησει με τον γιατρο σου και το ποσο που ζηταει η κλινικη και τα λεφτα απο τον εοπυ θα τα παρεις μετα εσυ. Εγω ειχα παρει 900. Συνολικα με καισαρικη, πεντε μερες διαμονη (λογω ικτερου της μικρης μου), παιδιατρο, αναισθησιολογο και τον γιατρο μου εγω πληρωσα 2250. Αντε με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρετε!

 

Πρόκειται να γεννήσω στο ΙΜΠ μέσα στο μήνα, πρώτα ο Θεός, και έχω την εξής απορία.. Από τη στιγμή που γεννάς, μετά από πόση ώρα σου δίνουν το μωρό σου;; Όσες έχετε γεννήσει στο ΙΜΠ μπορείτε να μου πείτε μετά τη γέννα τι ακολούθησε; σας έδωσαν αμέσως το μωράκι σας ή αφότου πήγατε στο δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει γεννησα το πρωτο μου και εκει θα γεννησω και το δευτερο που περιμενω. Λοιπον, οι μαιες ηταν εξυπηρετικες αλλα θα ηθελα λιγη περισοτερη βοηθεια στο θηλασμο γιατι ειχαμε ενα θεματακι με την μικρη μου που δεν το παιρνε. Το μωρο σου θα το εχεις μαζι σου οποτε μπορεις να χειριστεις το ταισμα του αποκλειστικα εσυ αν μπορεις αν και εγω τις πρωτες μια-δυο μερες τις αφησα να δινουν ξενο γιατι δεν το ειχα πολυψαξει και νομιζα πως δεν θα εχω αρκετο για να χορτασει. Ειχα παρει τρικλινο και ειχα και την μαμα να κοιμαται σε κρεβατι διπλα μου μιας και ειχε αδειο κρεβατι χωρις να το ζητησω καν, και ειχα μεινει και δυο μερες χωρις αλλη κοπελα μεσα. Εσυ πληρωνεις κανονικα το ποσο που εχεις συζητησει με τον γιατρο σου και το ποσο που ζηταει η κλινικη και τα λεφτα απο τον εοπυ θα τα παρεις μετα εσυ. Εγω ειχα παρει 900. Συνολικα με καισαρικη, πεντε μερες διαμονη (λογω ικτερου της μικρης μου), παιδιατρο, αναισθησιολογο και τον γιατρο μου εγω πληρωσα 2250. Αντε με το καλο!!!

 

 

 

sofithodoris σε υπερ-ευχαριστώ για την απάντησή σου και για τις διευκρινήσεις σου σε όλες τις απορίες μου! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό να γεννήσεις και το δεύτερο που περιμένεις!

Από ότι κατάλαβα για το μαιευτήριο πρέπει να επιμείνεις πολύ αν έχεις σκοπό να θηλάσεις αποκλειστικά ε? Εμένα είναι το πρώτο μου παιδάκι και παρόλο που δεν έχω εμπειρία για θηλασμό, θα ήθελα πολύ να θηλάσω αποκλειστικά γιατί διαβάζω ότι έχει αμέτρητα οφέλη και για το παιδί αλλά και για τη μητέρα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχω το κουράγιο να το θηλάσω μόνη μου για να μη χρειαστεί να του δώσουνε ξένο.

Αν έχει γεννήσει καμια άλλη κοπέλα πρόσφατα στο ΙΜΠ ας μας πει την εμπειρία της, θα χαρώ πολύ να τη διαβάσω!

Και πάλι με το καλό να έρθει το δεύτερο παιδάκι σου! Σε ευχαριστώ!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χαίρετε!

 

Πρόκειται να γεννήσω στο ΙΜΠ μέσα στο μήνα, πρώτα ο Θεός, και έχω την εξής απορία.. Από τη στιγμή που γεννάς, μετά από πόση ώρα σου δίνουν το μωρό σου;; Όσες έχετε γεννήσει στο ΙΜΠ μπορείτε να μου πείτε μετά τη γέννα τι ακολούθησε; σας έδωσαν αμέσως το μωράκι σας ή αφότου πήγατε στο δωμάτιο;

 

Η απορία σου είναι εύλογη. Εγώ δεν έχω γεννήσει ακόμα για να σου πω τι γίνεται σχετικά με αυτό το θέμα, αλλά διαβάζω σε βιβλία ότι αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο παιδί που πρέπει να εξετάσουν οι γιατροί αμέσως, τότε πρέπει να στο βάζουνε στο στήθος σου αμέσως μόλις γεννηθεί για να νιώσει το χτύπο της καρδιάς σου, να μυρίσει τη μυρωδιά του σώματος της μητέρας και για να θηλάσει. Ας μας πει κάποια κοπέλα που έχει γεννήσει εκεί τι γίνεται σχετικά με αυτό το θέμα. Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!!!!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό οι γέννες σας!

Γεννησα στο ΙΜΠ πριν ενα χρονο, με φτ.

Αμεσως μολις γεννηθηκε και το εξετασε η παιδιατρος (μεσα στην αιθουσα τοκετου) μου το εδωσαν αγκαλια (οχι στο στηθος, δεν το ζητησα όμως κιολας).

Μετα, που με ειχαν στο δωματιο ανανηψης μεχρι να με πανε στο δωματιο μου, επίσης ειχα το μωρό μαζι (νομιζω:oops:), αλλά και παλι δεν τον θηλασα, αν και θα μπορούσα.

Όταν με πηγαν στο δωματιο και εφεραν και το μωρο, το εβαλα για πρωτη φορά στο στηθος, παρουσία μιας μαιας.

Δεν ειχα ζητησει νωριτερα να θηλασω, βεβαια.

Απλα να σας πω καποια πραγματα, λιγο απλα και σκληρα, από τη δικη μου εμπειρία: μην εναποθεσετε ολες σας τις ελπιδες για βοηθεια στον θηλασμό στις μαιες. Εγω στο ΙΜΠ βρηκα και μαιες που βοηθησαν και μαιες που δεν βοηθησαν ή που ήταν ασχετες ή που ηταν λίγο ειρωνικές (μαγαλο λαθος η ειρωνία προς τη λεχωνα, κινδυνος ζωής!). Το μωρό μου ηταν -σχετικά- ευκολο στον θηλασμό, αλλά κι εγω ειχα διαβασει 100 πραγματα πιο πριν (ναι, ναι από το ιντερνετ) κι ειχα παει και σε 2-3 "σεμιναρια" απ' αυτα που κανουν τα καταστηματα βρεφικών και παλι κλονιστηκα λιγο στην πορεία. Προσπαθειστε να εχετε ενημερωθεί από πριν μονες σας όσο μπορείτε και να χρησιμοποιήσετε βοηθητικα και μόνο τις μαιες (εκτός αν προσλάβετε συμβουλο θηλασμού και ασχοληθεί αποκλειστικά μαζι σας). Μην κολλήσετε σωνει και καλα στην πρωτη ωρα από τη γεννα (προσπαθείστε το, αλλα αν δεν γινει μην απογοητευτείτε). Βασικά ενημερωθείτε! Δεν σας λεω να γινετε ξερολες, αλλα να ξερετε 5 βασικα πραγματα. Εγω ετυχε να αργησω να εχω αρκετό γαλα και την 3η μερα αφοτου ειχαμε βγει από το μαιευτηριο και επιστρεψαμε για να κανουμε μια εξεταση ικτερου στο μωρό, ζηταω από μια μαια να με δει και να μου πει τη γνωμη της, κι αφου μου πατησε τη θηλη μου ειπε "μπα δεν εχεις, αν ηταν θα ειχες μεχρι τωρα", σας το λεω ενα χρονο μετά κι ακομα νιωθω να τσιτωνουν λιγο τα νευρα μου!Αφηστε που μου εδωσε λαθος συμβουλή για το τι να κανω...

Τελοσπάντων, προσπαθηστε το πολύ γιατί αξιζει (1 χρονο θηλασμου κλεισαμε μαζι με τα γενεθλια μας προχτες), αλλα ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Ελπίζω να βοηθησα :D Καλώς να τα δεχτείτε :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

simpsina σε ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ με το καλό να αγκαλιάσεις το δικό σου! Αυτά που λες τα έχω διαβάσει και θα'θελα πολύ να τα κάνω, γι αυτό και ρώτησα:). skountoufla βοηθάει πολύ η εμπειρία σου! Σε ευχαριστώ! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να συνεχίζετε να θηλάζετε για όσο θέλετε εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό οι γέννες σας!

Γεννησα στο ΙΜΠ πριν ενα χρονο, με φτ.

Αμεσως μολις γεννηθηκε και το εξετασε η παιδιατρος (μεσα στην αιθουσα τοκετου) μου το εδωσαν αγκαλια (οχι στο στηθος, δεν το ζητησα όμως κιολας).

Μετα, που με ειχαν στο δωματιο ανανηψης μεχρι να με πανε στο δωματιο μου, επίσης ειχα το μωρό μαζι (νομιζω:oops:), αλλά και παλι δεν τον θηλασα, αν και θα μπορούσα.

Όταν με πηγαν στο δωματιο και εφεραν και το μωρο, το εβαλα για πρωτη φορά στο στηθος, παρουσία μιας μαιας.

Δεν ειχα ζητησει νωριτερα να θηλασω, βεβαια.

Απλα να σας πω καποια πραγματα, λιγο απλα και σκληρα, από τη δικη μου εμπειρία: μην εναποθεσετε ολες σας τις ελπιδες για βοηθεια στον θηλασμό στις μαιες. Εγω στο ΙΜΠ βρηκα και μαιες που βοηθησαν και μαιες που δεν βοηθησαν ή που ήταν ασχετες ή που ηταν λίγο ειρωνικές (μαγαλο λαθος η ειρωνία προς τη λεχωνα, κινδυνος ζωής!). Το μωρό μου ηταν -σχετικά- ευκολο στον θηλασμό, αλλά κι εγω ειχα διαβασει 100 πραγματα πιο πριν (ναι, ναι από το ιντερνετ) κι ειχα παει και σε 2-3 "σεμιναρια" απ' αυτα που κανουν τα καταστηματα βρεφικών και παλι κλονιστηκα λιγο στην πορεία. Προσπαθειστε να εχετε ενημερωθεί από πριν μονες σας όσο μπορείτε και να χρησιμοποιήσετε βοηθητικα και μόνο τις μαιες (εκτός αν προσλάβετε συμβουλο θηλασμού και ασχοληθεί αποκλειστικά μαζι σας). Μην κολλήσετε σωνει και καλα στην πρωτη ωρα από τη γεννα (προσπαθείστε το, αλλα αν δεν γινει μην απογοητευτείτε). Βασικά ενημερωθείτε! Δεν σας λεω να γινετε ξερολες, αλλα να ξερετε 5 βασικα πραγματα. Εγω ετυχε να αργησω να εχω αρκετό γαλα και την 3η μερα αφοτου ειχαμε βγει από το μαιευτηριο και επιστρεψαμε για να κανουμε μια εξεταση ικτερου στο μωρό, ζηταω από μια μαια να με δει και να μου πει τη γνωμη της, κι αφου μου πατησε τη θηλη μου ειπε "μπα δεν εχεις, αν ηταν θα ειχες μεχρι τωρα", σας το λεω ενα χρονο μετά κι ακομα νιωθω να τσιτωνουν λιγο τα νευρα μου!Αφηστε που μου εδωσε λαθος συμβουλή για το τι να κανω...

Τελοσπάντων, προσπαθηστε το πολύ γιατί αξιζει (1 χρονο θηλασμου κλεισαμε μαζι με τα γενεθλια μας προχτες), αλλα ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ!!! Ελπίζω να βοηθησα :D Καλώς να τα δεχτείτε :P:p:p

 

 

Skountoufla σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου και που μας είπες την εμπειρία σου και τις συμβουλές σου. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και εύχομαι ότι καλύτερο!

Προβληματίστηκα βέβαια τώρα, γιατί το θέμα είναι ότι παρόλο που μια μανούλα στις μέρες μας προσπαθεί να μάθει όσο πιο πολλά μπορεί, παρακολουθεί μαθήματα, δέχεται συμβουλές και γενικά προσπαθεί να ενημερώνεται όσο μπορεί, είναι γεγονός ότι η θεωρία σε αυτά τα θέματα, όπως τοκετός και θηλασμός, θεωρώ ότι διαφέρει κατά πολύ από την πράξη, δεν ξέρω τι λέτε και εσείς που είστε ήδη μανούλες. Και πολύ φοβάμαι ότι μια νέα μανούλα όσο ενημερωμένη και να είναι, άμα έχει περάσει το δύσκολο έργο του τοκετού και είναι ταλαιπωρημένη και κουρασμένη, άμα συναντήσει δυσκολίες με το θηλασμό για παράδειγμα αν το μωρό δεν πιάνει τη θηλή και άλλα τέτοια, η γνώμη μου είναι ότι χρειάζεται υποστήριξη γιατί πόση υπομονή να έχει, όσα πράγματα και να έχει διαβάσει. Χρειάζεται να σου πει ότι αυτό το πράγμα όλες οι μανούλες μπορούν να το κάνουν και κάνε υπομονή γιατί στο τέλος θα τα καταφέρεις. Επίσης, χρειάζεται να σου δείξουν λίγο πώς να βάλεις το μωρό στο στήθος ειδικά αν είναι το πρώτο σου μωράκι, πώς να βγάζεις γάλα και τέτοια. Άμα δεν σου προσφέρουν αυτή τη στήριξη οι μαίες που γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω και λόγω εμπειρίας και λόγω μόρφωσης, ειδικά για το θηλασμό που προσφέρει τόσα πολλά σε μητέρα και μωρό, ποιός θα σου την προσφέρει; Και στο κάτω κάτω θεωρώ ότι αυτό είναι μέρος της δουλειάς μιας μαίας έτσι; Θα ήθελα πολύ αυτή την υποστήριξη όταν γεννήσω το παιδάκι μου , αλλά αν δεν την έχω θα προσπαθήσω να θηλάσω με αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα…..

Τώρα για σύμβουλο θηλασμού δεν το έχω ακούσει ξανά, υποθέτω ότι παίρνεις μια μαία που γνωρίζεις και την καλείς αφού γεννήσεις για να σου δείξει στάσεις και να σε βοηθήσει γενικά. Τι να πω ίσως να αξίζει να το κάνει μια μανούλα και αυτό.

Θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις πάνω στο θέμα και πάλι κορίτσια σς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Να είστε καλά!

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

Απλά το θεμα ειναι οτι μεσα στις 2,5-3 μερες που θα μεινεις στο μαιευτηριο, δεν προλαβαινουν να σου πουν/μαθουν και πολλά. Και καλή διάθεση να εχουν, δεν προλαβαινουν. Ρωτα και βρες καποια μαια από εκει που να ξερει και να εχει διαθεση να σε βοηθησει και κανε κονέ (π.χ. δωσ' της κατι παραπανω) ωστε αν τη χρειαστείς οταν γυρισεις σπίτι, να μπορείς να την παρεις ενα τηλ. και ή να ερθει ή να σου πει απ' το τηλεφωνο. Η μεγαλυτερη υποστηριξη που θα χρειαστείς θα ειναι οταν θα εχεις πλεον γυρισει σπίτι. Εκεί χρειάζεσαι ηρεμία και οχι πολλές γνωμες από ανθρώπους που δεν ξερουν:rolleyes:. Γι'αυτο σου λεω οτι αν εχεις διαβασει μερικά πραγματα θα βοηθηθείς πολύ. Π.χ. το "10' από καθε στηθος" ειναι μια από τις χειρότερες οδηγίες που μπορούν να σου δωσουν. Κι ομως εμενα ετσι μου ειπαν και στο μαιευτηριο και η παιδιατρος κι εγω, μη γνωριζοντας, έκανα την κοτσάνα και τις ακουσα...κι οταν μετα από 1-2 μηνες (!) συζητησα με κοπέλες στο φορουμ και μου ειπαν να δοκιμασω να αφηνω το μωρό όση ωρα θελει μεχρι εκεινο να διωξει το στηθος και μετα να αλλαζω στηθος κ.ο.κ., τοτε ειδα διαφορά (ενα παραδειγμα σου δινω). Καλά κανεις και ζητας εμπειρίες, ειναι μεγαλη πηγη γνωσης σε συνδυασμό με αυτα που θα σου δειξουν και που θα ξερεις ήδη από πριν ;).

Link to comment
Share on other sites

skountoufla σε ευχαριστώ γαι την απάντηση, είνα πολύ σημαντικό να ξέρεις την εμπειρία άλλων μαμάδων ειδικά άμα είναι νέα μαμά. Απλά νομίζω ότι αγχώνομια επειδή δεν έχω εμπειρία σε αυτά καθώς είναι το πρώτο μου παιδάκι...:?:? Αλλά ίσως να μη χρειάζεται τόσο άγχος τελικά… Από ότι κατάλαβα από όσα λές το σημαντικό είναι να ψάχνεσαι και λίγο μόνη σου για να ξέρεις πέντε πράγματα.. Και πάλι ευχαριστώ! (Πήρα το θάρρος και σου έστειλα και ένα πμ που σε ρωτάω κάτι μιας και είσαι τόσό επεξηγηματική και βοηθητική...).

What greater thing is there for human souls than to feel that they are joined for life - to be with each other in silent unspeakable memories.

- George Eliot

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...