Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που να γεννήσω? Για πείτε την άποψή σας....


Recommended Posts

Γεια σας ...

πολύ χαίρομαι που βρήκα ένα φόρουμ για γονείς...

 

Μένω στην Πάτρα και είμαι έγκυος 4 μηνών.

Για να μείνω έγκυος ταλαιπωρήθηκα αρκετά...

Ινομυώματα,σαλπιγγεκτομή, και τέλος εξωσωματικές...

Και για αυτό θέλω για την εκγυμοσύνη να κάνω ότι καλύτερο

μπορώ...

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής... να γεννήσω στην Πάτρα ή

να πάω στην Αθήνα στον γιατρό που μου έκανε και τις εξωσωματικές

και που τον εμπιστεύομαι πολύ?

 

Αν πάω Αθήνα, εκτός από το μεγάλο οικονομικό κόστος,(ο γιατρός ξεγεννά στο ΛΗΤΩ) θα υπάρξει φαντάζομαι και αρκετή ταλαιπωρία για το πάνω κάτω ειδικά τον τελευταίο μήνα...

Στην Πάτρα η επιλογές που έχω είναι σε 2 δημόσια νοσοκομεία...

 

Συγγνώμη που σας ζάλισα, αλλά έχω πελαγώσει και δεν μπορώ να πάρω απόφαση... (με αποτέλεσμα να πηγαίνω σε 2 γιατρούς στις 2 πόλεις...)

 

Μακάρι η γνώμη σας να με ξεμπλοκάρει...

Ευχαριστώ πολύ

Κατερίνα

Ιt always rains hardest on the people who deserve the sun

 

Mjb3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να πας εκει που νιωθεις πιο ασφαλης......αν θα επιλεξεις στη πατρα βρες απο τωρα εναν γιατρο που θα εμπιστευεσαι....

 

 

σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος να πηγαινοερχεσαι Αθηνα...και στο τελος να μην προλαβεις να ερθεις και να γεννησεις σε καποιο νοσοκομειο στο δρομο (δεν ενημερωνουν τ ατιμα ποτε ερχονται)

Επεισης θεωρω σχεδων δεδομενο οτι ο εξωσωματικος λογο πιεσης χρονου θα σε βαλει με ραντεβου -προκληση ....και στην συνεχεια πολυ πιθανον να καταληξης εξωσωματικη χωρις λογο

Βρες ενα γιατρο που να εμπιστευεσαι στην Πατρα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η κυηση απο εξωσωματική χαρακτηριζεται πολυτιμη και το παιδι γεννιεται με καισαρική. Αυτη ειναι η τακτική των περισσοτερων γιατρων. Αρα να γεννησει στο δρομο το αποκλειουμε. Θα σου ελεγα κι εγω να επιλεξεις αυτο που σε κανει να νιωθεις ασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η κυηση απο εξωσωματική χαρακτηριζεται πολυτιμη και το παιδι γεννιεται με καισαρική. Αυτη ειναι η τακτική των περισσοτερων γιατρων. Αρα να γεννησει στο δρομο το αποκλειουμε. Θα σου ελεγα κι εγω να επιλεξεις αυτο που σε κανει να νιωθεις ασφαλεια.

 

Ξερω πολλα παιδακια απο εξωσωματικη που εχουν γεννηθει φυσιολογικοτατα :wink:

ΑΑ και επεισης..οταν ελεγα οτι δεν ερχονται οποτε εμεις θελουμε ..και ραντεβου να της κλεισει στην 38-39 εβδ...δεν αποκλειεται το μωρακια να θελησει να ερθει και στην 37 εβδ 8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγω καλή μου θα σου λεγα να βρεις ενα γιατρό που να μπιστεύεσαι στον τόπο σου, κοντά στους δικους σου ανθρωπους... Εγω προσωπικα ουτως η άλλως θα ¨ψηφιζα¨δημοσιο νοσοκομειο, αφου το τσεκαρεις φυσικα να ειναι οπως πρέπει!! Με το καλο και μ ενα πονο, καλή μου, χαιρομαι πολυ που τα καταφερες μετα από τοση προσπάθεια, να σαστε πάντα ευτυχισμένοι!!

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα καλησπέρα !

 

Καλως ήρθες και με το καλό το μωρό σου!

Στην Πάτρα το Νοσ. του Ρίου είναι Πανεπιστημιακό (και με 2 πολυ καλούς γυναικολόγους) μην ξεχνάς , πολλές γυναίκες έρχονται απο κοντινες πολείς , να γεννησουν εδω!

Και βεβαια το Ολυμπιον , μια κληνική με εγκαταστάσεις πολυ συγχρονές

που θεωρήται οτι πιο σύνχρονο υπάρχει στη πελλοπόνησσο , στο ιδιωτικό τομέα.

Το πιο συμαντικό όμως είναι να ακολουθήσεις τον δρόμο που θα σε κανεί να αισθανθείς πιο ασφαλή εσένα & το μωρό σου!

 

 

Καλή λευτεριά! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω καλή μου θα σου λεγα να βρεις ενα γιατρό που να μπιστεύεσαι στον τόπο σου, κοντά στους δικους σου ανθρωπους... Εγω προσωπικα ουτως η άλλως θα ¨ψηφιζα¨δημοσιο νοσοκομειο, αφου το τσεκαρεις φυσικα να ειναι οπως πρέπει!! Με το καλο και μ ενα πονο, καλή μου, χαιρομαι πολυ που τα καταφερες μετα από τοση προσπάθεια, να σαστε πάντα ευτυχισμένοι!!

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

'Εχω μία φίλη που μένει Πάτρα και έχει περάσει παρόμοια με σενα. Εξωσωματική και διάφορα προβλήματα κατά τη διάρκεια της κύησης. Γέννησε τελικά στο Νοσ. του Ρίου και ήταν πολύ ευχαριστημένη. Σε ποιό γιατρό δε γνωρίζω αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορώ να το μάθω. Πάντως το παν είναι να πας εκεί που αισθάνεσαι σιγουριά. Να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα στο ΛΗΤΩ πριν από 18 μήνες... Μια χαρά ήταν..βέβαια γέννησα με προγραμματισμένη καισαρική οπότε δεν ξέρω αν πάς έτσι ξαφνικά τι γίνεται. Αλλά όλα πολύ καλά..είχα ζητήσει εξάκλινο δεν υπήρχε πήγα σε δίκλινο χωρίς επιπλέον χρέωση.... Από service πολύ καλό..

Αυτό που θέλει λίγο προσοχή είναι ο θηλασμός. Αν θέλεις αποκλειστικά θηλασμό θα φωνάξεις...και να το πεις στο γυναικολόγο σου να τους πει και αυτός. Εμένα με βοήθησε πολύ όταν πάτησα τις φωνές στο διάδρομο!!!!!!!

 

Ότι άλλο θέλεις στη διάθεσή σου!

:D

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Χαιρομαι πολυ που βρηκα αυτο το φορουμ, επειδη δεν ειμαι απο Ελλαδα.Ειμαι απο Βουλγαρια και εδω γνωριστικαμε με τον αντρα μου , τελος παντον τελος Ιουλιου μετακομιζω στη Πατρα και πρεπει να βρω νοσοκομειο στο οποιο θα γενησω.Δεν γνοριζω πως γινονται τα πραγματα στην Ελλαδα, εδω παντως ακολουθουνε τη "μοδα" και 50% γενανε με καισαρικι.Εγω θελω να γενησω με οσο πιο φυσιολογικο τροπο γινεται.Αν καποιος μπορει να μου προτεινει γυναικολογο και νοσοκομειο που να μην σου προτεινουν αμεσως καισαρικι επειδη ετσι ειναι "καλυτερα".Σας ευχαριστω προκαταβολικα!Καλο βραδυ σε ολους :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...