Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδοντίατρος κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

καλησπερα!Χθες χρειάστηκε να κάνω απονεύρωση με κανονική ένεση με αδρεναλίνη.χώρις την αδρεναλίνη δεν με έκανε δουλειά. πειράζει το μώρο; αγχώθηκα πάρα πολυ. Αν μπορείτε απαντήσετε μου

 

Καλησπερα καλη μου. Ποσων μηνων εισαι? Ηρεμησε δεν ειναι επικινδυνο. Ειμαι οδοντιατρος. Απλα αν μπορεις πες μου τον μηνα σου.Ιδανικα, προτιμαται οι οδοντ.εργασιες να γινονται ( οταν φυσικα αυτο ειναι εφικτο και δεν υπαρχει οξυς πονος) μετα το τελος του τριτου μηνα και εως και τον εβδομο. Οσον αφορα την αναισθησια, ειναι γεγονος οτι προτιμαται η χωρις αδρεναλινη (για αποφυγη σπανιοτατα βεβαια σπασμων στο ενδομητριο) ομως επειδη αυτο το συμβαν δεν ειναι συχνο και επειδη εχει βρεθει οτι το στρες και ο οδοντικος πονος ενοχοποιουνται πολυ περισσοτερο για σπασμους σε περιπτωσεις που η χωρις αδρεναλινη αναισθησια αποδειχθει ανεπαρκης για αναλγησια , προτιμαται να χρησιμοποιηθει ενεση με αδρεναλινη. Κοινως το πιο βασικο ειναι να μην εχουμε πονο και αυξημενο στρες που τελικα ειναι πολυ πιο επικυνδυνα απο την ιδια την αδρεναλινη ειδικα σε αυτες τις μικρες δοσεις.

Καλη συνεχεια!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα καλη μου. Ποσων μηνων εισαι? Ηρεμησε δεν ειναι επικινδυνο. Ειμαι οδοντιατρος. Απλα αν μπορεις πες μου τον μηνα σου.Ιδανικα, προτιμαται οι οδοντ.εργασιες να γινονται ( οταν φυσικα αυτο ειναι εφικτο και δεν υπαρχει οξυς πονος) μετα το τελος του τριτου μηνα και εως και τον εβδομο. Οσον αφορα την αναισθησια, ειναι γεγονος οτι προτιμαται η χωρις αδρεναλινη (για αποφυγη σπανιοτατα βεβαια σπασμων στο ενδομητριο) ομως επειδη αυτο το συμβαν δεν ειναι συχνο και επειδη εχει βρεθει οτι το στρες και ο οδοντικος πονος ενοχοποιουνται πολυ περισσοτερο για σπασμους σε περιπτωσεις που η χωρις αδρεναλινη αναισθησια αποδειχθει ανεπαρκης για αναλγησια , προτιμαται να χρησιμοποιηθει ενεση με αδρεναλινη. Κοινως το πιο βασικο ειναι να μην εχουμε πονο και αυξημενο στρες που τελικα ειναι πολυ πιο επικυνδυνα απο την ιδια την αδρεναλινη ειδικα σε αυτες τις μικρες δοσεις.

Καλη συνεχεια!!!

Σ'ευχαριστω για απαντηση! ειμαι 14 εβδομαδων.και γυναικολόγος μου είπε οτι θέλω μπορώ να κάνω. βεβαία πρωτα καναμε χωρις αδρεναλίνη ένεση,δεν ένιωσα καλα μ'αυτη την ενεση,δεν έκλεινε το ματι μου,το κρατούσα με το χέρι,άρχισε να τρέχει μύτη κ.λ π να σου πω την αλήθεια ουτε απλή ενεση με έκανε δουλεία.μούδιασε ολα καλα,αλλα το νευρο το ένιωσα.με χίλια ζόρια ανοίξαμε το δόντι,ουτε απονεύρωση δεν κάναμε,προσωρινή σφράγισμα εβαλε μέχρι την γέννα.πειράζει οτι αντι μια ενεση απλη καναμε 1,5; ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για απαντηση! ειμαι 14 εβδομαδων.και γυναικολόγος μου είπε οτι θέλω μπορώ να κάνω. βεβαία πρωτα καναμε χωρις αδρεναλίνη ένεση,δεν ένιωσα καλα μ'αυτη την ενεση,δεν έκλεινε το ματι μου,το κρατούσα με το χέρι,άρχισε να τρέχει μύτη κ.λ π να σου πω την αλήθεια ουτε απλή ενεση με έκανε δουλεία.μούδιασε ολα καλα,αλλα το νευρο το ένιωσα.με χίλια ζόρια ανοίξαμε το δόντι,ουτε απονεύρωση δεν κάναμε,προσωρινή σφράγισμα εβαλε μέχρι την γέννα.πειράζει οτι αντι μια ενεση απλη καναμε 1,5; ευχαριστώ!

 

 

Οχι δεν πειραζει καθολου και 2-3 αμπουλες να χρειαστουν. Εισαι στην 14η εβδομαδα που σημαινει οτι εφοσον η εγκυμοσυνη κυλαει ομαλα δεν εχεις ΤΙΠΟΤΑ να φοβασαι. Δεν ξερω σε ποιο ενδοδοντικο σταδιο προχωρησε την απονευρωση ο συναδελφος αλλα εγω εφοσον και παλι δεν υπαρχει επιπλοκη στην εγκυμοσυνη θα αφαιρουσα οπωσδηποτε το νευρο, θα ολοκληρωνα την απολυμανση και διευρυνση του ριζικου σωληνα( ωστε να αποφυγω πιθανη επιμολυνση κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης) και θα εκανα εμφραξη ριζικου σωληνα με ενα υλικο ακινδυνο στην κυηση και στην συνεχεια εμφραξη εξωτερικη δηλαδη του δοντιου με υαλονομερες. Νομιζω αυτο ειναι μια σωστη αντιμετωπιση για να αποφυγω μελλοντικη πιθανη επανεμφανιση ή και αποστημα με πονο που επιμενω οτι για μενα ειναι και το πιο αρνητικο. Και παλι σου ευχομαι καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας.Είμαι καινούργια στο φόρουμ κ θα ήθελα τη γνώμη σας κ τις εμπειρίες σας σε κάτι.Είχα ενοχλήσεις από Παραμονή Πρωτοχρονιάς σε ένα σφραγισμένο μου δόντι.Πήγα σήμερα στον οδοντρίατρο κ κατέληξε ότι χρειάζομαι απονεύρωση απλά δε μπορώ να κάνω ακτινογραφία κ έτσι ξεκινήσαμε χωρίς ακτινογραφία.Μου έκανε αναισθησία χωρίς αδρεναλίνη που είναι κ για καρδιακούς.Θα χρειαστώ 3 επισκέψεις.δηλαδή έχω ακόμα άλλες 2.Το θέμα είναι ότι μόλις μου πέρασε το μούδιασμα άρχισα να πονάω φριχτά.όπως πριν κάνω την απονεύρωση :( πόναει όλη μου η αριστερή πλευρά που είναι το δόντι κ το αυτί κ το κεφάλι.είναι φυσιολογικό;μπορεί να έκανε κάτι λάθος;μόνο depon έχω πάρει αλλά δε με βοήθησε σε κάτι.Ο γυναικολόγος μου συμφώνησε για την απονεύρωση.Επίσης σε λίγες μέρες μπαίνω στο μήνα μου.Επίσης σας στέλνω τις ευχές μου,Χρόνια Πολλά,Καλή Χρονιά με υγεία,ευτυχία κ αγάπη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Peny75 διάβασα πως είσαι οδοντίατρος και θελω την συμβουλή σου ως γιατρού ,αλλα και ως γυναίκας.. Δεν είμαι έγκυος όμως σκεφτόμασταν να ξεκινήσουμε προσπάθειες για ενα δευτερο μωρακι. Τελείως τυχαία ανακάλυψα μια φλεγμονή που κατέληξε σε εξαγωγη ενός παλιού απονευρωμενου δοντιού.. Αν και ειναι πίσω δόντι θελω να τοποθετήσω εμφυτευμα για το οποίο μου είπαν πρεπει να περιμένω 2 μήνες και φυσικά να μην είμαι έγκυος..αλλιώς μετα τον απογαλακτισμο το ξανάβλέπουμε..Προσωπικά σκέφτομαι να αποφύγω μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη για αυτό το 2 μηνο ώστε να είμαι ήρεμη, απλά διαβάζω πως κάνουν απονευρωσεις και τόσα αλλα, με το εμφυτευμα τι φοβούνται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

καλημερα. εκανα εξαγωγη εγκλειστου φρονιμιτη. υπαρχει περιπτωση ν μαι εγκειος. πηρα dalacin 300 . και δυο μονο algofren 600. ακουσα πως ειναι η χειροτερη στιγμη ο πρωτος μηνας για αυτα αλλα αν σε το ξες τι κανεις. προκαλουν τερατογενεση και τετεια. αν ειμαι τελικα.. ειναι πολυ απαγορευτικα χαπια; εχει παρει καποια πρωτο μηνα; τι γινεται σ αυτη τη περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας!! Βρίσκομαι στην 14 εβδομάδα εγκυμοσύνης και άρχισε να με πονάει ο φρονιμίτης μου! Πήγα σε δύο γιατρούς και μου είπαν εξαγωγή! Έπαθα πανικό! Μου είπαν για πανοραμική ακτινογραφία! Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Γνωρίζεται κάποιον καλό γναθοχειρουργο στο Ηράκλειο Κρήτης; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 1:30 ΠΜ, Elinnaa είπε:

Καλησπέρα σας!! Βρίσκομαι στην 14 εβδομάδα εγκυμοσύνης και άρχισε να με πονάει ο φρονιμίτης μου! Πήγα σε δύο γιατρούς και μου είπαν εξαγωγή! Έπαθα πανικό! Μου είπαν για πανοραμική ακτινογραφία! Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία; Γνωρίζεται κάποιον καλό γναθοχειρουργο στο Ηράκλειο Κρήτης; Ευχαριστώ πολύ

Καλημέρα! Σε κάθε μα κάθε περίπτωση, ο οδοντίατρος θα πρέπει να είναι σε συνεργασία με τον γυναικολόγο σου που ξέρει το ιστορικό σου ώστε να τον καθοδηγήσει για το εάν του επιτρέπεται να προχωρήσει ή όχι στην οποία εργασία. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις, οι γυναικολόγοι επιτρέπουν τη χρήση τοπικής αναισθησίας και θεραπεία της πάσχουσας περιοχής ή δοντιού διότι είναι σαφώς σημαντικότερο να μην υπάρχει φλεγμονή ή πόνος κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Οι κίνδυνοι από τη θεραπεία είναι πολύ μικρότεροι από τους κινδύνους της μη θεραπείας. 

Όσο για την ακτινογραφία, προσωπικά θα την απέφευγα εάν ήταν εφικτό και θα την έκανα μόνο σε περίπτωση που δεν υπήρχε καμία άλλη επιλογή και πάντα με τη χρήση όλου του προστατευτικού εξοπλισμού (κάλυψη με μολυβδινη πόδια κλπ).

Επίσης, έχει πολλή σημασία για το τι είδους πόνο έχεις στο φρονιμητη (είναι διαφορετικό να έχει πολφιτιδα-δηλαδη πόνο νεύρου και διαφορετικό να έχει απόστημα πχ, υπάρχει και η ακόμα πιο εύκολη περίπτωση του να έχει απλά μια φλεγμονή το ούλο του φρονιμητη), όπως επίσης και η θέση του δοντιού (εάν είναι πάνω ή κάτω).

Όσο για γναθοχειρουργο στην Κρήτη δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον να σε βοηθήσω, ίσως έχει στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο τμήμα γναθοχειρουργικης?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ο πόνος μου είναι κυρίως στο νεύρο. Δεν υπάρχει απόστημα και προς το παρόν μου έχει περάσει. Ο γιατρός μου είπε παρακολουθηση. Σίγουρα κάθε πόνος φέρνει μια αναστάτωση. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...