Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οσες εχετε δουλεψει σε βρεφονηπιακους...


Recommended Posts

Θα ηθελα να ξερω τι πρωτοκολλα ακολουθουνται στους σταθμους γιατι ειμαι πεπεισμενη πως ειναι κεντρα συγχρονου baby farming. Δεν λεω για νηπια (που σαν μεγαλυτερα δεν εχουν αναγκη τοσο εντατικη φροντιδα) αλλα για βρεφη, κατω του ετους. Τι κανετε λοιπον αμα κλαινε? Τα ελεγχετε συχνά για αλλαγμα ή μόνο αμα παραπονεθούν? Σε οσα οι γονεις δεν εχουν δωσει πιπιλα, δινετε αμα κλαινε? Δινετε γαλα σκονη αν το μωρο πιει το αντλημενο της μαμας και κλαιει ακομα ή δεν κοιμάται? Σε οσα τρωνε στερεές, αν δεν θελουν να φανε τι κανετε? Οτιδηποτε συμβαινει το λετε στους γονεις? Το "προγραμμα" του σταθμου το επιβαλλετε σε ολα τα παιδακια ή καθενα ακολουθεί το δικό του?

Τα λεω αυτα γιατι εμενα σαν μαμα, που λατρευω το παιδακι μου, μου ειναι δυσκολο να το φροντιζω οσο καλυτερα μπορω και να μην το αφηνω ποτε να κλαιει, ομως το κανω γιατι ειναι παιδι μου και το αγαπαω οποτε κανω θυσιες. Η κοπελα ομως που δουλευει με μισα ενσημα στον παιδικο για 500 ευρω και εχει 4-5 μωρα, σιγουρα δεν μπορει να κανει ουτε τα μισα. Θελω λοιπον να ξερω, ρεαλιστικα, τι συμβαινει στους (ιδιωτικους) βρεφονηπιακους στα μωρακια.

Προτιμω να χασω την δουλεια μου και οχι το μυαλο μου γιατι τρελαινομαι στην σκεψη των παραπανω.

Παρακαλω οχι σχολια του τυπου "χαλαρωσε, τοσα παιδακια πανε και τιποτα δεν παθανε". Θελω απλα τα γεγονοτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα:P

Τωρα, συγνωμη κιολας, τι περιμενεις? Να βγουν και να σου πουν, οχι τα αφηνουμε να κλαινε, ή τους δινουμεε και σκονη-γαλα, ή τους επιβαλουμε και πιπιλα, αν αυτο πραγματικα συμβαινει?

Δεν υπαρχει περιπτωση... Ακομα κι αν συμβαινει κατι τετοιο, δε σημαινει οτι συμβαινει παντου. Δυστυχως, απ τη στιγμη που δε γινεται να εισαι μπροστα, ποτέ δε θα μαθεις τι συμβαινει. Διαλεγεις εναν σταθμο, μετα απο ψαξιμο και συστασεις και ευελπιστεις να πανε ολα καλα. Μακαρι να μπορουσαμε να ειμαστε με τα μωρα μας ολες, μεχρι τα 4 τουλαχιστον. Ή να ειχαμε μια γιαγια διπλα μας.

Εμενα ειναι δυο χρονων, δε μιλανε ακομα σε επιπεδο να μπορω να μαθω τι συμβαινει. Εκ του αποτελεσματος κρινω πως ακολουθουν τις οδηγιες μου. Μια φορα που εγραφαν στο βιβλιο επικοινωνιας πως ο μικρος εφαγε φακες, λεω, μπα....αρχισαν τα ψεματα...Αυτος ουτε να τις μυρισει στο σπιτι.. Το ιδιο βραδυ εκανε εμετο και οι φακες εκτοξευτηκαν σε ολο το σαλονι:shock:

Θελω να πω πως εμεις παντα θα εχουμε λογους να αμφισβητουμε τις βρεφοκομους γιατι απλα προκειται για τα μωρα μας.... Ομως απ τη στιγμη που ειμαστε αναγκασμενες να τα αφηνουμε εκει καποιες ωρες, δεν εχει νοημα να τρωμε τα νυχια μας απ την αγωνια ολη μερα....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που έφτασες στο σημείο να λες "καλύτερα να χάσω τη δουλειά μου" γιατί δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να έχεις κάποια γυναίκα στο σπίτι για να προσεχει το μωράκι σου; Εκεί τα πράγματα είναι σίγουρα πιο ελεγχόμενα, το μωρό δε θα αναγκάζεται να βγαίνει έξω κάθε μέρα και μπορείς να παρακολουθείς το παιδάκι σου και με κάμερα αν ενημερώσεις την κοπέλα, ακόμη και από το γραφείο σου.

 

Συμφωνώ με την προυγούμενη συμφορουμίτισσα, κανένας δε νομίζω να βγει και να σου πει ότι αφήνουν τα μωράκια να κλαίνε. Αλλά και τόσες λίγες κοπέλες τι να κάνουν με τόσα πολλά μωράκια και τόσο αυξημένες ανάγκες;

Link to comment
Share on other sites

Ανωνυμο ειναι το φορουμ, γιατι να μην πουν? Δεν θα το μαθει ο εργοδοτης τους... Γυναικα δεν εμπιστευομαι σπιτι μου, παρολο που δεν εχουμε χρυσαφικα και τετοια, υπαρχουν πραγματα ελκυστικα για κλεφτες και δεν εμπιστευομαστε κανεναν να μπαινοβγαινει. Ακομα και με καμερα, δεν μπορω να βλεπω 8 ωρες τι κανει η αλλη μες το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ αφησεις αντλημενο γαλα και αυτο τελειωσειαλλα το μωρο θελει κι αλλο...εσυ σα μαμα τι θα προτιμησεις? Να του δωσουν λιγο ξενο και να ηρεμησει η να το εχουν να κλαιει με τις ωρες γιατι θελει γαλα? Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι γινεται ειδικα σε μωρα κατω του ετους πιυ αναφερεις αλλα νομιζω οτι εισαι πολυ απολυτη σε καποια πραγματα χωρις λογο.Προσωπικα πρωτα θα σκεφτομουν οτι θελω το μωρο μου πουηδη ειναι μακρυα μου...τουλαχιστον εκει που ειναι να ειναι ηρεμο και χαρουμενο.Αν μια πιπιλα η ενα μπουκαλι ζεστο γαλα θα τοηρεμησουν και θα τοβοηθησουν...τοτεπολυ καλα θα κανουν να του τη δωσουν.Πιο πολυ θα με ενοιαζε να το αγαπανε , να του φερονται γλυκα, να το προσεχουν, να το αλλαζουν.Εγω παντως μωρο κατω του ετους δεν υπηρχε πιθανοτητα να το στειλω σε σταθμο...χιλιες φορες ατομο στο σπιτι...να ειναι τουλαχιστον το μωρακι στο περξβαλλον του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Εγω παντως μωρο κατω του ετους δεν υπηρχε πιθανοτητα να το στειλω σε σταθμο...χιλιες φορες ατομο στο σπιτι...να ειναι τουλαχιστον το μωρακι στο περξβαλλον του.

 

Αυτό ακριβώς!

 

Το πρώτο παιδί μου το άφησα δύο μηνών (...δυστυχώς...). Αλλά τουλάχιστον στο σπίτι μας, στο κρεβάτι μας, να μυρίζει τις πιτζάμες μου...

 

Αυτόν το φόβο με τους κλέφτες και τις νταντάδες τον έχω ακούσει πάρα πολύ συχνά. Πρέπει να τα εκλογικεύουμε τα πράγματα:

1) Δεν θα βάλεις τον πρώτο άσχετο στο σπίτι σου: θα ζητήσεις συστάσεις, θα πας σπίτι του, θα είσαι κάποιες μέρες μαζί του... Οι κάμερες ΔΕΝ έχουν κανένα νόημα -και είναι παράνομες.

2) Ισχύει ότι σε έναν άνθρωπο που θα φερθείς έντιμα (δηλαδή δίκαιη αμοιβή / όχι κάμερες / ευγενική συμπεριφορά), θα σου φερθεί έντιμα. Αν κανείς ψάχνει νταντά με εξευτελιστική αμοιβή, τότε ναι, άσχημα πράγματι μπορεί να συμβούν με ανθρώπους που βρίσκονται σε ένα χώρο ευκαιριακά. Αν όμως ψάχνεις για νταντά με προϋπηρεσία και η κυρία προσκομίζει συστάσεις 15ετίας, τότε τι φόβος μπορεί να υπάρχει;

3) Ιεράρχησε τους φόβους σου: μεταχείριση του παιδιού - απώλεια εργασίας - κλοπή πραγμάτων από το σπίτι. Για μένα, ίσχυσε η παραπάνω ιεράρχηση. Το παιδί είναι το πολυτιμότερο 'αγαθό' του σπιτιού μου. Και ό,τι έχω στο σπίτι μπορώ -κάποια στιγμή- να το ξαναγοράσω, όμως εργασία που να με γεμίζει θα είναι πολύ δύσκολο να ξαναβρώ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάρα πολύ με την Aimee. Ειδικά για τις συστάσεις και για την ιεράρχηση. Το παιδί είναι όντως το πολυτιμότερο αγαθό του σπιτιού. Επιπλέον όλα τα άλλα τα πολύτιμα ή σημαντικά, μπορείς να τα κρύψεις.

 

Συμφωνώ και με τη Niki81 ότι πρέπει να είμαστε ρεαλίστριες. Αν είναι ΤΟΣΟ σημαντικό για σένα να μην πιει το παιδί γάλα σκόνη και να μην κλάψει ούτε λεπτό, δεν το πας σε βρεφικό σταθμό. Τόσο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μην φαντάζεσαι του παιδικούς σταθμούς σαν κέντρα κακοποίησης βρεφών. Ούτε και ότι θα υποκαταστήσει η βρεφονηπιοκόμος την αγάπη και τη φροντίδα της μητέρας.

Δες τους σαν αυτό που είναι. Επιχειρήσεις που θέλουν τους πελάτες ευχαριστημένους.

 

Θα κάνεις μια προσεκτική επιλογή σταθμού, θα θέσεις όλες αυτές τις ανησυχίες σου και θα ακούσεις τι έχουν να σου πουν. Θα απαιτείς συνεχή ενημέρωση για τα πάντα και θα τους έχεις από κοντά.

 

Για αυτά που σε απασχολούν,δεν νομίζω ότι σε έναν νορμάλ ιδιωτικό σταθμό θα αφήνουν τα μωρά χωρίς να τα αλλάζουν συχνά. Είναι κάτι που θα φανεί άμεσα αφού το μωράκι θα συγκαεί.

Αν το μωρό δεν έχει μάθει την πιπίλα και να του τη δώσουν δεν θα τη θέλει.

Ένα υποτυπώδες πρόγραμμα του σταθμού προφανώς και θα υπάρχει. Δεν είναι εφικτό κάθε μωρό να ακολουθεί εντελώς ξεχωριστό πρόγραμμα. Λογικό δεν είναι;

Αν δεν θέλει να φάει το μωρό δεν θα μπορούν να το ταίσουν με το ζόρι...

Να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν είναι εφικτό να μην κλάψει ποτέ το παιδί.

 

Εμένα πάντως με ενημέρωναν αναλυτικά για το πόσες πάνες άλλαξαν και τι είχαν μέσα, για το αν έφαγε και πόσο κτλ

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ένας καλός παιδικός σταθμός είναι προτιμότερος από μια γυναίκα στο σπίτι, την οποία δεν ελέγχει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Μην φαντάζεσαι του παιδικούς σταθμούς σαν κέντρα κακοποίησης βρεφών. Ούτε και ότι θα υποκαταστήσει η βρεφονηπιοκόμος την αγάπη και τη φροντίδα της μητέρας.

Δες τους σαν αυτό που είναι. Επιχειρήσεις που θέλουν τους πελάτες ευχαριστημένους.

 

Θα κάνεις μια προσεκτική επιλογή σταθμού, θα θέσεις όλες αυτές τις ανησυχίες σου και θα ακούσεις τι έχουν να σου πουν. Θα απαιτείς συνεχή ενημέρωση για τα πάντα και θα τους έχεις από κοντά.

 

Για αυτά που σε απασχολούν,δεν νομίζω ότι σε έναν νορμάλ ιδιωτικό σταθμό θα αφήνουν τα μωρά χωρίς να τα αλλάζουν συχνά. Είναι κάτι που θα φανεί άμεσα αφού το μωράκι θα συγκαεί.

Αν το μωρό δεν έχει μάθει την πιπίλα και να του τη δώσουν δεν θα τη θέλει.

Ένα υποτυπώδες πρόγραμμα του σταθμού προφανώς και θα υπάρχει. Δεν είναι εφικτό κάθε μωρό να ακολουθεί εντελώς ξεχωριστό πρόγραμμα. Λογικό δεν είναι;

Αν δεν θέλει να φάει το μωρό δεν θα μπορούν να το ταίσουν με το ζόρι...

Να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν είναι εφικτό να μην κλάψει ποτέ το παιδί.

 

Εμένα πάντως με ενημέρωναν αναλυτικά για το πόσες πάνες άλλαξαν και τι είχαν μέσα, για το αν έφαγε και πόσο κτλ

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ένας καλός παιδικός σταθμός είναι προτιμότερος από μια γυναίκα στο σπίτι, την οποία δεν ελέγχει κανείς.

 

Συμφωνώ. Ειδικά με τα μπολντ.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο δευτερος γιος μου ηταν 50 ημερων αναγκαστηκα να τον αφησω για δεκα μερες γιατι επρεπε να νοσηλευτει ο μεγαλος μου γιος λογω καποιου προβληματος υγειας.Ολα εγιναν ξαφνικα μιας και απο τη μια στιγμη στην αλλη προεκυψε το προβλημα.Αντλημενο γαλα δεν ειχα και πιπιλα στο παιδι δεν εδινα.Οταν μου ειπε ο γιατρος οτι το πρωι πρεπει να μπουμε νοσοκομειο με το μεγαλο σαστισα.Ετρεχα νυχτιατικα να βρω θηλαστρο , να βγαλω γαλα, να αγοραζω μπιμπερο.Το παιδι θα μου το κραταγε η μαμα μαου και η συνηφαδα μου.Στην αρχη κι εγω το πρωτο που σκεφτηκα ηταν ο θηλασμος.Τρελαθηκα.Τους ειπα πως θα αντλω στο νοσοκομειο και θα τους το στελνω για να πινει το μωρο.Οταν μπηκαμε στο νοσοκομειο αρχισα να σκεφτομαι πιο ρεαλιστηκα, καταλαβαπως δε μπορουσα να τις εχω να περιμενουν ποτε θα μπορεσω να αντλησω εγω γαλα γιανα ταισουν το μωρο ουτε να εχω την απαιτηση να εφευρουν τροπους να το ηρεμησουν.Καταλαβα πως το μονο που με ενοιαζε ηταν να ειναι καλα το μωρο και ηρεμο...οσο γινεται πιοηρεμο.Τοτε τους ειπα να κανουν οτιχρειαζεται και οτι θα τις βοηθησει να κρατησουν το μωρο οσο θα λειψω.Να του δινουν ξενο για να μην πειναει και αν νομιζουν οτι η πιπιλα το βοηθαεινα του τη δωσουν.Καθε φορα που μιλαγα μαζι τους και μου ελεγαν πως πινει το ξενο μονορουφι μεσα μου ποναγα η αληθεια ειναι.Αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη οποτε εθαψα τα δικα μου κολληματα για το καλο του παιδιου.Ξερω πως δεν ειναι το ιδιο και αλλο ειναινα λειψεις για λιγο αλλο το καθημερινο.Οταν ομως τα σκεφτεσαι θεωρητικα κολας σε διαφορα οταν ομως μπεις μεσα στην κατασταση καταλαβαινεις οτι αυτο που μετραει ειναι το παιδινα ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν είμαι βρεφονηπιοκόμος ουτε και εγω καμμια σχεση με τον χωρο αλλα ένα στενο συγγενικο μου προσωπο είναι,,,ουτε τα μωρα αφηνουν να πλανταζουν ουτε τιποτα,,,προσπαθουν να ακολουθουν κατά γραμμα τις οδηγιες των γονιων ΑΛΛΑ σε περιπτωση που κατι στραβωσει θα προσπαθησουν να το ηρεμησουν όπως μπορουν,,,όπως αλλωστε θα εκανε και κάθε φυσιολογικος ανθρωπος,,,,πχ καποια στιγμη της ημερας τα βρεφακια ετρωγαν κρεμα και μια μαμα δεν ηθελε το μωρο της να τρωει κρεμα αλλα ένα συγκεκριμενο γιαουρτι που το εφερνε η ιδια,,,και το μωρο πλανταζε από την πεινα γιατι δεν του εφτανε ,,, ε ναι και εννοείται ότι τι εδιναν να φαει και κατι εξτρα μεχρι να πεισουν τη μαμα ότι το μωρο δε χορταινει με αυτά που του φερνει,,,, πιπιλα <κρυφα> δε νομιζω να δινουν,,,,και ενημερωνουν για τα παντα,,,,

 

σιγουρα ο παιδικος δεν είναι ο,τι καλυτερο για τοσο μικρούλικα αλλα ενταξει και οι κοπελες δεν είναι υπολοχαγοι του χιτλερ:D:D:D,,,,εσυ που εισαι η μαμα σιγουρα θα το φροντισεις με πολύ περισσοτερη αγαπη αν και συνηθως οι περισσοτερες κοπελες που κανουν αυτή τη δουλεια λατρευουν τα μωρακια

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δλδ αφησεις αντλημενο γαλα και αυτο τελειωσειαλλα το μωρο θελει κι αλλο...εσυ σα μαμα τι θα προτιμησεις? Να του δωσουν λιγο ξενο και να ηρεμησει η να το εχουν να κλαιει με τις ωρες γιατι θελει γαλα? Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι γινεται ειδικα σε μωρα κατω του ετους πιυ αναφερεις αλλα νομιζω οτι εισαι πολυ απολυτη σε καποια πραγματα χωρις λογο.Προσωπικα πρωτα θα σκεφτομουν οτι θελω το μωρο μου πουηδη ειναι μακρυα μου...τουλαχιστον εκει που ειναι να ειναι ηρεμο και χαρουμενο.Αν μια πιπιλα η ενα μπουκαλι ζεστο γαλα θα τοηρεμησουν και θα τοβοηθησουν...τοτεπολυ καλα θα κανουν να του τη δωσουν.Πιο πολυ θα με ενοιαζε να το αγαπανε , να του φερονται γλυκα, να το προσεχουν, να το αλλαζουν.Εγω παντως μωρο κατω του ετους δεν υπηρχε πιθανοτητα να το στειλω σε σταθμο...χιλιες φορες ατομο στο σπιτι...να ειναι τουλαχιστον το μωρακι στο περιβαλλον του.

 

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Κυρίως με το εξής: αν έχεις τη δυνατότητα επιλογής, μην απομακρύνεις το μωράκι τόσο μικρό από το περιβάλλον του.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ένας καλός παιδικός σταθμός είναι προτιμότερος από μια γυναίκα στο σπίτι, την οποία δεν ελέγχει κανείς.

 

 

συμφωνω με τις αποψεις της ekavi...κυριως ομως με το παραπανω!!!!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα ήταν μια απορία μου, τι να κρύβεται κάτω από το χαλί σε τέτοια μέρη... Είχα ακούσει διάφορα σποραδικά... Έναν σταθμό που ειδα για βρεφάκια, πριν πολλά χρόνια έμεινα με τη χειρότερη εντύπωση και για τον ίδιο σταθμό άκουσα μετά από χρόνια κουτσομπολιό από ανρθώπους που μένουν ακριβώς δίπλα από το σταθμό, ότι συμβαίνουν πράγματα που οι γονείς δεν τα έχουν πάρι χαμπάρι...

 

Από μια γνωστή που ο γιος της είναι μεγάλος πια, άκουσα για μια περίπτωση σταθμού σε συγκεκριμένη περιοχή που ήταν υπέροχος και φάνηκε και στο παιδί.

 

Αν υπάρχει όρεξη και υποδομές, υπάρχουν δυνατότητες να γίνεται καλύτερη απασχόληση από ό,τι στο σπίτι με τη μαμά, για τους εξής λόγους: Κοπέλες πιο νέες και ξεκούραστες, που θα έχουν κοιμηθεί σερί το βράδυ :mrgreen:, πιο πολλά υλικά, εξειδικευμένη γνώση, παιδάκια για πιο ενδιαφέρον περιβάλλον... Εκεί γύρω μετά το χρόνο, το σπίτι γίνεται ένας βαρετός χώρος για ένα απαιτητικό παιδί... Και πόση παιδική χαρά να αντέξει κανείς;

 

Φαίνεται όμως ότι όλοι οι σταθμοί δεν λειτουργούν με τον ιδανικό τρόπο, τουλάχιστον στις πολυ μικρές ηλικίες.

Link to comment
Share on other sites

 

Αν υπάρχει όρεξη και υποδομές, υπάρχουν δυνατότητες να γίνεται καλύτερη απασχόληση από ό,τι στο σπίτι με τη μαμά, για τους εξής λόγους: Κοπέλες πιο νέες και ξεκούραστες, που θα έχουν κοιμηθεί σερί το βράδυ :mrgreen:, πιο πολλά υλικά, εξειδικευμένη γνώση, παιδάκια για πιο ενδιαφέρον περιβάλλον... Εκεί γύρω μετά το χρόνο, το σπίτι γίνεται ένας βαρετός χώρος για ένα απαιτητικό παιδί... Και πόση παιδική χαρά να αντέξει κανείς;

 

Φαίνεται όμως ότι όλοι οι σταθμοί δεν λειτουργούν με τον ιδανικό τρόπο, τουλάχιστον στις πολυ μικρές ηλικίες.

 

Αθηνά, συμφωνώ μαζί σου, σίγουρα υπάρχουν καλοί και κακοί βρεφονηπιακοί σταθμοί και πρέπει να γίνει πάρα πολύ προσεκτική έρευνα πριν την εκάστοτε επιλογή. Απλά πιστεύω ότι σε μικρές ηλικίες, μέχρι 1-2 χρονών τουλάχιστον, καμμια ξεκούραστη κοπέλα δεν μπορεί να συγκριθεί με καμμια κουρασμένη μαμά. :-) Αυτή είναι η άποψή μου, σεβαστή φυσικά και η αντίθετη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αθηνά, συμφωνώ μαζί σου, σίγουρα υπάρχουν καλοί και κακοί βρεφονηπιακοί σταθμοί και πρέπει να γίνει πάρα πολύ προσεκτική έρευνα πριν την εκάστοτε επιλογή. Απλά πιστεύω ότι σε μικρές ηλικίες, μέχρι 1-2 χρονών τουλάχιστον, καμμια ξεκούραστη κοπέλα δεν μπορεί να συγκριθεί με καμμια κουρασμένη μαμά. :-) Αυτή είναι η άποψή μου, σεβαστή φυσικά και η αντίθετη.

 

Το θέμα όμως Χριστίνα είναι για μια μάμα που δουλεύει και αναγκάζεται να επιλέξει μεταξύ σταθμού ή άτομου στο σπίτι.

 

Εννοείτε ότι όταν η μαμά δεν δουλεύει τα μωρά μέχρι τα 2-3 πρέπει να μένουν στο περιβάλλον τους όχι μόνο για θέματα ψυχολογίας του παιδιού αλλά και για θέματα ιώσεων.

 

Ο δικός μου μικρός μην προλαβένοντας να κάνει το εμβόλιο τις ανεμοβλογίας μαλλόν θα νοσήσει μιας και παρουσιάστηκε κρούσμα στον σταθμό.

 

Παρόλα αυτά για μένα, θεωρώ την λύση του σταθμού καλύτερη από καποίον στο σπίτι με όσες συστάσεις και να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα όμως Χριστίνα είναι για μια μάμα που δουλεύει και αναγκάζεται να επιλέξει μεταξύ σταθμού ή άτομου στο σπίτι.

 

Εννοείτε ότι όταν η μαμά δεν δουλεύει τα μωρά μέχρι τα 2-3 πρέπει να μένουν στο περιβάλλον τους όχι μόνο για θέματα ψυχολογίας του παιδιού αλλά και για θέματα ιώσεων.

 

Ο δικός μου μικρός μην προλαβένοντας να κάνει το εμβόλιο τις ανεμοβλογίας μαλλόν θα νοσσήσει μιας και παρουσιάστηκε κρούσμα στον σταθμό.

 

Παρόλα αυτά για μένα, θεωρώ την λύση του σταθμού καλύτερη από καποίον στο σπίτι με όσες συστάσεις και να έχει.

 

 

Ελεος...με τους γονεις που βαζουν σε κινδυνο αλλα μωρα επειδη δε γουσταρουν τα εμβολια:twisted::twisted::twisted::twisted:

Ειναι εξωφρενικο να αρρωσταινουν μωρα με ανεμοβλογια το 2014

Link to comment
Share on other sites

Ελεος...με τους γονεις που βαζουν σε κινδυνο αλλα μωρα επειδη δε γουσταρουν τα εμβολια:twisted::twisted::twisted::twisted:

Ειναι εξωφρενικο να αρρωσταινουν μωρα με ανεμοβλογια το 2014

 

:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Ελεος...με τους γονεις που βαζουν σε κινδυνο αλλα μωρα επειδη δε γουσταρουν τα εμβολια:twisted::twisted::twisted::twisted:

Ειναι εξωφρενικο να αρρωσταινουν μωρα με ανεμοβλογια το 2014

 

 

 

Και εγώ εκνευρίστηκα να σας πω πολύ και ο γιατρός μου φώναζε για την νέα «μόδα» να μην εμβολιάζουν τα παιδία τους γιατί κάτι ανόητες σαν έμενα τα εμβολιάζουν ,επόμενος να παίζουν με τα στατιστικά ότι αφού τα υπόλοιπά παιδία είναι εμβολιασμένα το δικό τους δεν θα κολλήσει.

Και το δικό μου μωρό που σε 2 μήνες ήταν να κάνει το εμβόλιο τελικά να αρρωστήσει και πιθανότατα μαζί του και εγώ μιας και η μάνα μου δεν θυμάται να την έχω περάσει!!!:twisted:

Φταίμε όμως και εμείς γιατί το μόνο που δεν κοιτάμε και ρωτάμε στους σταθμούς είναι αν δέχονται παιδία που δεν έχουν εμβολιαστεί!!! Σε μένα τουλάχιστον δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου να το ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Φταίμε όμως και εμείς γιατί το μόνο που δεν κοιτάμε και ρωτάμε στους σταθμούς είναι αν δέχονται παιδία που δεν έχουν εμβολιαστεί!!! Σε μένα τουλάχιστον δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου να το ρωτήσω.

Αυτό ξαναπέστο...

Link to comment
Share on other sites

A, ναι μπραβο...τωρα που το λες την πρωτη μερα στον παιδικο μας ζητησαν φωτοτυπια του βιβλιαριου με τα εμβολια...!

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να ζητανε ΟΛΟΙ ΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ τετοια αποδεικτικα...οποτε να δουμε τοτε που θα το πανε το παιδι τους αυτοι που δεν του κανουν τα εμβολια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φταίμε όμως και εμείς γιατί το μόνο που δεν κοιτάμε και ρωτάμε στους σταθμούς είναι αν δέχονται παιδία που δεν έχουν εμβολιαστεί!!! Σε μένα τουλάχιστον δεν είχε περάσει καν από το μυαλό μου να το ρωτήσω.

 

Και να το ρωτούσες καλή μου Ράνια - και love4 - δεν είναι σίγουρο ότι θα έβγαζες άκρη! Πρόσφατα διάβασα εδώ στο φόρουμ κάτι που δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό: ότι υπάρχουν παιδίατροι (ο Θεός να τους κάνει...) που υπογράφουν ΨΕΥΔΩΣ ότι το παιδί εμβολιάστηκε, ενώ δεν έχει κάνει τα προβλεπόμενα εμβόλια!!!

Link to comment
Share on other sites

To Κινητρο του παιδιατρου ποιο ειναι για να το κανει αυτο??:confused:

Για να μη χασει πελατη?:confused:

 

Τι να σου πω...Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου! Μπορεί για να μη χάσει πελάτη, μπορεί να έχει τα ίδια μυαλά με τον γονιό που αρνείται να εμβολιάσει το παιδί του, πολλά μπορεί. Κρίμα που δεν θυμάμαι το λινκ για να το παραθέσω, αν το θυμάται κάποιος ας το βάλει.

 

Αλλά μάλλον αλήθεια είναι, αν σκεφτεί κανείς ότι και για την εγγραφή στο δημοτικό ζητούν τα βιβλιάρια υγείας του παιδιού για να επιβεβαιώσουν ότι έγιναν τα εμβόλια. Είδες κανένα παιδάκι να μην πηγαίνει σχολείο;

 

Αν και είμαι εντελώς εκτός θέματος. :-)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ακουσει/διαβασει (?)-δε θυμαμαι να πω την αληθεια- κι εγω αυτο για τους γιατρους που υπογραφουν οτι το παιδι εχει εμβολιαστει , ενω δεν εχει.

Τα πραγματα ειναι απλα, για σκεφτειτε...:

Γραφεται κανονικα το εμβολιο απο το γιατρο , το παιρνεις ,κολλας το αυτοκολλητο στο βιβλιαριο του παιδιου και πας στο γιατρο να το υπογραψει απλα και μονο.Το διαδικαστικο κομματι ειναι το ιδιο, αλλαζει λιγο το ιατρικο..:wink:Του δινεις και κανενα 20αρικακι παραπανω και οριστε το κινητρο love4.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...