Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΣΑΚΕΙΟ ΨΥΧΙΚΟΥ ??


Recommended Posts

Γεια σας!

Εχει κάποια κοπέλα άποψη για το γυμνάσιο (και ίσως και δημοτικό) Αρσάκειο Ψυχικού? Μέσες άκρες ξέρω πράγματα, αλλά δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει παιδιά εκεί. Κυρίως για Γυμνάσιο. Αλλά αν γνωρίζετε και για δημοτικό, δεν με χαλάει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαμά Λίζα, εγώ τελείωσα Γυμνάσιο -Λύκειο εκεί και οι ξαδέρφες μου Δημοτικό και τώρα Γυμνάσιο. Σε γενικές γραμμές έχω πολύ καλές εντυπώσεις! Απο τις ξαδέρφες μου ακούω ότι στο Δημοτικό το κλίμα ήταν εξαιρετικό, οι δασκάλες πολύ φιλικές, άφθονες δραστηριότητες αλλά και πολλή δουλειά, πράγμα που φάνηκε και στη μετέπειτα σχολική πορεία τους.

Κάποια σημεία για προσοχή:

1. Βεβαιώσου για τον αριθμό των παιδιών στις τάξεις. Λόγω κρίσης, γίνανε περικοπές στο προσωπικό, πράγμα που οδήγησε στη συγχώνευση τμημάτων. Όπως είναι αναμενόμενο σε μια τάξη με 35 παιδιά ειδικά στα πρώτα χρόνια του Γυμνασίου που μπαίνουνε οι βάσεις τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Υπάρχει δηλαδή η τάση να ξεχωρίζουνε γρήγορα κάποια παιδιά και τα κάπως πιο ντροπαλά να περνούν 6 χρόνια στο παρασκήνιο χωρίς να έχουν συμμετοχή. Οι καθηγητές φυσικά δε θα δώσουν βάση σε μια τάξη με τόσα παιδιά, μένουν άλυτες απορίες κτλ..

2. Οι υποδομές είναι εξαιρετικές. Λειτουργούν επίσης πολύ ενδιαφέροντα απογευματινά προγράμματα -όμιλος ρητορικής, θεάτρου, αθλημάτων-

3. Δεν ξέρω την εμπειρία σου από ιδιωτικά, αλλά επειδή πήγα αποκλειστικά σε ιδιωτικά σχολεία, το συγκεκριμένο είναι από τα πιο δύσκολα στο θέμα του ανταγωνισμού. Τα σχετικά προσιτά δίδακτρα το κάνουν ελκυστικό σε μεσοαστικές οικογένειες, με μεσαία εισοδήματα, σε αντίθεση με άλλα ιδιωτικά -οπότε δεν υπάρχουν μεν κραυγαλέες επιδείξεις πλούτου- αλλά δημιουργούνται εύκολα μεταξύ των παιδιών οι λεγόμενες "κλίκες" ανάλογα με την δυνατότητα του παιδιού να ακολουθήσει το συρμό (μάρκες στα ρούχα, κινητά, έξοδοι).

4. Στο συγκεκριμένο Αρσάκειο, αυτό του Ψυχικού, λειτουργεί το λεγόμενο κλασσικό λύκειο. Είναι ξεχωριστό από το λύκειο του συγκεκριμένου σχολείου, με άλλους καθηγητές, στεγάζεται σε άλλο όροφο και είναι αυτόνομο. Είναι επιλογή του μαθητή, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση να το ακολουθήσει. Είναι πολύ απαιτητικό, ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, με ολιγομελή τμήματα, σχεδόν σαν υπερεντατικό φροντιστήριο. Δεν επιβαρύνεται οικονομικά, επειδή το ακολούθησα μπορώ να σου πω ότι μόνο γι αυτό θα παρότρυνα κάποιον να πάει στο Αρσάκειο. Το 99% των συμμαθητών μου εκείνη τη χρονιά περάσαμε στη σχολή της επιλογής μας.

Φίλους δεν κράτησα από εκεί παρά μόνο κάποιους από το θεατρικό όμιλο, που μοιραστήκαμε πολλές ωραίες στιγμές.

Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites

Μαμά Λίζα, εγώ τελείωσα Γυμνάσιο -Λύκειο εκεί και οι ξαδέρφες μου Δημοτικό και τώρα Γυμνάσιο. Σε γενικές γραμμές έχω πολύ καλές εντυπώσεις! Απο τις ξαδέρφες μου ακούω ότι στο Δημοτικό το κλίμα ήταν εξαιρετικό, οι δασκάλες πολύ φιλικές, άφθονες δραστηριότητες αλλά και πολλή δουλειά, πράγμα που φάνηκε και στη μετέπειτα σχολική πορεία τους.

Κάποια σημεία για προσοχή:

1. Βεβαιώσου για τον αριθμό των παιδιών στις τάξεις. Λόγω κρίσης, γίνανε περικοπές στο προσωπικό, πράγμα που οδήγησε στη συγχώνευση τμημάτων. Όπως είναι αναμενόμενο σε μια τάξη με 35 παιδιά ειδικά στα πρώτα χρόνια του Γυμνασίου που μπαίνουνε οι βάσεις τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Υπάρχει δηλαδή η τάση να ξεχωρίζουνε γρήγορα κάποια παιδιά και τα κάπως πιο ντροπαλά να περνούν 6 χρόνια στο παρασκήνιο χωρίς να έχουν συμμετοχή. Οι καθηγητές φυσικά δε θα δώσουν βάση σε μια τάξη με τόσα παιδιά, μένουν άλυτες απορίες κτλ..

2. Οι υποδομές είναι εξαιρετικές. Λειτουργούν επίσης πολύ ενδιαφέροντα απογευματινά προγράμματα -όμιλος ρητορικής, θεάτρου, αθλημάτων-

3. Δεν ξέρω την εμπειρία σου από ιδιωτικά, αλλά επειδή πήγα αποκλειστικά σε ιδιωτικά σχολεία, το συγκεκριμένο είναι από τα πιο δύσκολα στο θέμα του ανταγωνισμού. Τα σχετικά προσιτά δίδακτρα το κάνουν ελκυστικό σε μεσοαστικές οικογένειες, με μεσαία εισοδήματα, σε αντίθεση με άλλα ιδιωτικά -οπότε δεν υπάρχουν μεν κραυγαλέες επιδείξεις πλούτου- αλλά δημιουργούνται εύκολα μεταξύ των παιδιών οι λεγόμενες "κλίκες" ανάλογα με την δυνατότητα του παιδιού να ακολουθήσει το συρμό (μάρκες στα ρούχα, κινητά, έξοδοι).

4. Στο συγκεκριμένο Αρσάκειο, αυτό του Ψυχικού, λειτουργεί το λεγόμενο κλασσικό λύκειο. Είναι ξεχωριστό από το λύκειο του συγκεκριμένου σχολείου, με άλλους καθηγητές, στεγάζεται σε άλλο όροφο και είναι αυτόνομο. Είναι επιλογή του μαθητή, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται για θεωρητική κατεύθυνση να το ακολουθήσει. Είναι πολύ απαιτητικό, ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, με ολιγομελή τμήματα, σχεδόν σαν υπερεντατικό φροντιστήριο. Δεν επιβαρύνεται οικονομικά, επειδή το ακολούθησα μπορώ να σου πω ότι μόνο γι αυτό θα παρότρυνα κάποιον να πάει στο Αρσάκειο. Το 99% των συμμαθητών μου εκείνη τη χρονιά περάσαμε στη σχολή της επιλογής μας.

Φίλους δεν κράτησα από εκεί παρά μόνο κάποιους από το θεατρικό όμιλο, που μοιραστήκαμε πολλές ωραίες στιγμές.

Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

 

Καλησπέρα Vicky,

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, είσαι η πιο κατάλληλη περίπτωση, καθώς το έχεις ζήσει από μέσα.

Να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις ακόμη...

  • Για τις επιτυχίες το βλέπω κάθε χρόνο, έχει φουλ. Εχει και σε Οικονομικό κλάδο όμως? Ή κυρίως σε θεωρητικά? Το κλασσικό δεν μας ενδιαφέρει, γιαυτό προσπαθώ να μάθω αν αξίζει το κομμάτι που αφορά τα οικονομικά/ιατρικά επαγγέλματα.
  • Είναι αλήθεια ότι το β΄γυμν. και αντίστοιχα το β΄λυκειο θεωρούνται τα καλύτερα (όχι για κλασσικές σπουδές) ?
  • Τα πολλά παιδιά στην τάξη το ξερεις σίγουρα ότι ισχύει και τώρα?
  • Εσύ χρησιμοποίησες την ενισχυτική το απόγευμα (ή οι ξαδέρφες σου που πάνε τώρα εκεί)? δηλ. τα έξτρα μαθήματα αρχαίων, μαθηματικών, έκθεσης κλπ. που γίνονται ως τις 4.30. Αξίζουν ? ή πρέπει τελικά να κάνουμε ιδιαίτερα κατ'οίκον?
  • Οι ξένες γλώσσες γίνονται σε ικανοποιητικό βαθμό. Φυσικά θα κάνουμε φροντιστήριο, απλά μου φαίνονται λίγες οι ώρες που κάνουν. Τώρα με το διευρυμένο ωράριο κάνουν 4 ώρες αγγλικά και 4 ώρες τη β' ξένη γλώσσα στην Α΄γυμν. Μετά λιγοστεύουν. Αυτό μου φαίνεται πολύ λίγο.
  • Στον όμιλο ρητορικής μαθαίνει το παιδί τίποτα?? Να εκφράζεται με επιχειρήματα κλπ.
  • Η έκθεση που μας ενδιαφέρει ιδιαιτέρως, γίνεται σε καλό βαθμό? Δεν μιλάω για το κλασσικό λύκειο, αλλά για τα γυμνάσια.
  • Γενικά υπάρχει μεγάλη πίεση στα παιδιά? Οσον αφορά μαθήματα ή ξενόγλωσσα?
  • Κάνουν projects ? Είδα στο σάιτ ότι κάνουν, αλλά ισχύει? Ομαδικά?
  • Γενικά οι ξαδέλφες σου είναι ευχαριστημένες με το νέο πρόγραμμα ή νιώθουν πίεση?

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά είσαι η πηγή:P:D:p

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Αν θες, απάντησέ μου κάτω από καθεμία με άλλο χρώμα.)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

[*]Για τις επιτυχίες το βλέπω κάθε χρόνο, έχει φουλ. Εχει και σε Οικονομικό κλάδο όμως? Ή κυρίως σε θεωρητικά? Το κλασσικό δεν μας ενδιαφέρει, γιαυτό προσπαθώ να μάθω αν αξίζει το κομμάτι που αφορά τα οικονομικά/ιατρικά επαγγέλματα.

-Είχα συμμαθητές από το Γυμνάσιο που συνέχισαν στο θετικό κλάδο στο ίδιο σχολείο και πέτυχαν Πολυτεχνείο και Ιατρική. Άκουγα μάλιστα τότε πως είναι εξίσου απαιτητικοί και οι καθηγητές των θετικών και των τεχνολογικών κατευθύνσεων και τους πίεζαν αρκετά. Ακόμα και η Οικονομολόγος που μας έκανε το επιλογής στο κλασσικό για τις Πανελλήνιες ήταν τόσο καλή που ως και εμείς που δεν μας έκοβε πολύ στα πρακτικά πήραμε 18-20!

[*]Είναι αλήθεια ότι το β΄γυμν. και αντίστοιχα το β΄λυκειο θεωρούνται τα καλύτερα (όχι για κλασσικές σπουδές) ?

-Όχι. Το σε ποιό γυμνάσιο μπαίνουν τα παιδιά -α ή β- είναι καθαρά θέμα τύχης, εγγραφών και διοικητικής οργάνωσης. Ανάλογα με αυτό προχωρούν και στο αντίστοιχο λύκειο. Δεν χωρίζονται ανάλογα με την κλίση και τη βαρύτητα σε κλάδους. Απλά, σαν παιδιά, υπήρχε μια άτυπη κόντρα ανάμεσα στο α κ το β, οπότε γεννιούνται πολλοί τέτοιοι μύθοι.

[*]Τα πολλά παιδιά στην τάξη το ξερεις σίγουρα ότι ισχύει και τώρα?

- Ανάλογα την τάξη. Κάποιες φορές ναι άλλες όχι, ειδικά τώρα με την κρίση κάποια τμήματα δε συμπληρώνουν αριθμό και συγχωνεύονται. Το ένα ξαδερφάκι μου έχει 20 παιδιά στο τμήμα το άλλο είχε 32.

[*]Εσύ χρησιμοποίησες την ενισχυτική το απόγευμα (ή οι ξαδέρφες σου που πάνε τώρα εκεί)? δηλ. τα έξτρα μαθήματα αρχαίων, μαθηματικών, έκθεσης κλπ. που γίνονται ως τις 4.30. Αξίζουν ? ή πρέπει τελικά να κάνουμε ιδιαίτερα κατ'οίκον?

-Δεν τη χρησιμοποίησα, όχι. Ούτε οι ξαδέρφες μου, ακόμα τουλάχιστον. Για μένα το επίπεδο διδασκαλίας ήταν πολύ καλό. Για παράδειγμα χρειάστηκα -καθ'οτι κουμπούρι- ιδιαίτερο μόνο στα μαθηματικά και αυτό στο λύκειο για να έχω έναν άριστο βαθμο. (Ήδη είχα 17 με τους καθηγητές στο σχολείο αλλά υπέφερα από τελειομανείς γονείς). Η πλειοψηφία έκανε φροντιστήριο μόνο στη 3η Λυκείου και αυτό για σιγουριά περισσότερο παρά επειδή όντως το είχαν ανάγκη.

-ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ, ΟΜΙΛΟΥΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΑΙΔΙΩΝ: Πριν προχωρήσεις με την εγγραφή ρώτησε ΕΑΝ συμπληρώνεται αριθμός για τον όμιλο που επέλεξες και για την ενισχυτική. Μην υπολογίσεις οτι σίγουρα θα γίνει γιατί τύχαινε να έχει επιλέξει μόνο 1 παιδι πχ τον σκακιστικό όμιλο και εκείνη τη χρονιά να μη λειτουργήσει. Αλλιώς μένεις ξεκρέμαστη, με μια ξερή ανακοίνωση ότι για τα αρχαια πχ δε συμπληρώθηκε αριθμός.

Τον αριθμό των παιδιών τον ξέρουν επίσης χοντρικά στις εγγραφές. Εαν τους πιέσεις θα σου πούνε κατά προσέγγιση.

[*]Οι ξένες γλώσσες γίνονται σε ικανοποιητικό βαθμό. Φυσικά θα κάνουμε φροντιστήριο, απλά μου φαίνονται λίγες οι ώρες που κάνουν. Τώρα με το διευρυμένο ωράριο κάνουν 4 ώρες αγγλικά και 4 ώρες τη β' ξένη γλώσσα στην Α΄γυμν. Μετά λιγοστεύουν. Αυτό μου φαίνεται πολύ λίγο.

- Το επίπεδο των αγγλικών και των γαλλικών είναι πολύ καλό. Βέβαια εγώ έκανα και έξω αγγλικά από όταν ήμουν 1η δημοτικού. Στα γαλλικά κατάφερα 2 πτυχία -ως το Β2- με το σχολείο ΜΟΝΟ. Μετά τα παράτησα και τα συνέχισα στο Πανεπιστήμιο. Άρα, δουλεύει. Γερμανικά δεν ξέρω, δεν έχω προσωπική άποψη.

[*]Στον όμιλο ρητορικής μαθαίνει το παιδί τίποτα?? Να εκφράζεται με επιχειρήματα κλπ.

-Ναι! Διοργανώνονται διαγωνισμοί ρητορικής, βοηθάει πολύ κατά κοινή ομολογία μελών του στην έκθεση και στην έκφραση. Κάνουν προετοιμασία με επιχειρήματα υπερ-κατά για κάποιο θέμα και μετά επιχειρηματολογούν, πρωτα χωρισμένοι σε υποομάδες και μετά σε διαγωνισμούς.

[*]Η έκθεση που μας ενδιαφέρει ιδιαιτέρως, γίνεται σε καλό βαθμό? Δεν μιλάω για το κλασσικό λύκειο, αλλά για τα γυμνάσια.

- Ναι, σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονο. Οι καθηγητές διάβαζαν με πολλή προσοχή τις εκθέσεις μας και ήταν από τα λίγα σχολεία -απο ό,τι έμαθα αργότερα- που στις εκθέσεις μας υπήρχε συνημμένο χειρόγραφο φύλλο από τον καθηγητή με εκτενή προσωπικά σχόλια.

[*]Γενικά υπάρχει μεγάλη πίεση στα παιδιά? Οσον αφορά μαθήματα ή ξενόγλωσσα?

- Όχι. Είναι επιλογή του παιδιού. Εαν το παιδί, π.χ. δηλώσει κατ'ιδίαν στη γαλλικού ότι σκοπεύει να δώσει για πτυχίο ΜΟΝΟ με το σχολείο -όπως έκανα εγώ- τότε η γαλλικού του δίνει εξτρα δουλειά και παραπάνω υλικό. Αλλά αυτό ήταν επιλογή.

[*]Κάνουν projects ? Είδα στο σάιτ ότι κάνουν, αλλά ισχύει? Ομαδικά?

- Ναι, τα οποία εκτίθενται κιόλας και τα βλέπουν και οι γονείς.

[*]Γενικά οι ξαδέλφες σου είναι ευχαριστημένες με το νέο πρόγραμμα ή νιώθουν πίεση?

- Ακόμα χαλαρές τις βλέπω. Θα επανέλθω, εαν δεν έχεις αποφασίσει, στο τέλος του χρόνου μετά τις εξετάσεις!! :P

tt1c5897.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχει κάποια εμειρία ως μαμά που στέλνει τα παιδιά της ή κάποιο συγγενή στο Αρσάκειο Ψυχικού?? Σε προχωρημένες τάξεις δημοτικού και γυμνάσιο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 8 months later...

Θα ήθελα να αναθερμάνω το θέμα και να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος γονιός με παιδάκι στο δημοτικό του Αρσακείου Ψυχικού που θα ήθελε να μας πει τις φετινές του εντυπώσεις ώστε να μας βοηθήσει στις αποφάσεις μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...